Отиди на
Форум "Наука"

Световната финансова криза


ISTORIK

Отражението на световната финансова криза у нас  

9 потребители са гласували

  1. 1. Коя е главната причина за световната финансова криза?

    • Безогледният стремеж за забогатяване на хората
      2
    • Липсата на държавен контрол над частните финансови институции
      2
    • Това е неизбежна част от процесите в икономката
      5
    • Заговор на влиятелни кръгове
      0
    • Някакви финансови спекуации
      0
    • Друго
      0
    • Не мога да преценя
      0
  2. 2. Засяга ли световната финансова криза България?

    • Вече има сериозни последици
      2
    • Засяга я, но - слабо
      5
    • Не, никак
      0
    • Кризата тепърва ще пристигне у нас и предстои да я усетим
      2
    • Не мога да преценя
      0
  3. 3. Как ще се отрази световната криза на България?

    • Забавяне на икономическия растеж
      5
    • Спад в производството
      4
    • Намаляване на външните инвестиции
      4
    • Намаляване на търговския обмен
      3
    • Намаляване на свободните пари на банките
      3
    • Предстои да ни бъде наложен нов финансов ред
      0
    • Ще трябва да вземем нови заеми от МВФ и СБ
      1
    • Рецесията ще прерастне в депресия (продължителна криза с неизвестен край)
      3
    • Друго
      1
    • Не мога да преценя
      0
  4. 4. Какво трябва да направи българската държава, за да защити финансовата стабилност на страната?

    • Повишаване на гаранциите върху банковите влогове
      2
    • Държавата да увеличи финансовите си резерви
      2
    • Да се вдигнат минималните заплати и пенсии
      2
    • Реформи в здравната и в пенсионната системи
      3
    • Инвестиции в енергоспестяване, топлоизолации и екология
      5
    • Намаляване на данъците
      2
    • Намаляване на сивия сектор в икономиката
      3
    • По-добър държавен контрол над частните финансови институции
      4
    • Нищо, държавата не трябва да се меси в икономиката
      1
    • Друго
      2
    • Не мога да преценя
      0
  5. 5. Колко време ще продължи кризата?

    • от 1 до 6 месеца
      1
    • от 6 месеца до 1 година
      2
    • от 1 до 2 години
      2
    • от 2 до 5 години
      0
    • от 5 до 10 години
      2
    • над 10 години
      0
    • Не мога да преценя
      2


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Европа е изправена пред изключително дълбока световна финансова криза, такава, каквато модерната история на човечеството не познава!

Българите трябва да са изключително умерени в желанието си да инвестират, тъй като обективни икономически трудности се струпват над страната ни. Това заяви в предаването "Коритаров LIVE" Димитър Иванов, бивш икономически съветник на президента Първанов, член на Икономическия съвет към държавния глава, прогнозирайки сериозни трудности в банковата система в страната.

По думите на известния икономист, страната се намира на границата на втора голяма финансова криза в рамките на последните 11 години , която е неминуема, ако не се вземат спешни икономически и политически мерки.

Ставаме свидетели на две много сериозни неща в момента - за първи път става ясно оголването на невъзможността олигархичният модел на властта, създаден през последните 18 години, да продължи да функционира, подчерта Иванов. Той не е можел да се създаде, развива и функционира без помощта на съществени държавни структури, не може да бъде позитив нито за сегашното, нито за предходното правителство, коментира икономистът.

Димитър Иванов посочи, че най-богатият американец за всички времена Рокфелер е притежавал капитал, равен на 2% от брутния вътрешен продукт на Америка. 56-те милиарда долара на Бил Гейтс представляват 0.4 от БВП. Затова пък най-богатият българин у нас, чието име той не назова, притежава богатство, изчислявано на 3.54% от БВП на България. Тримата най-богати българи имат над 7% от БВП.

България се е превърнала в символ на корупцията и престъпността в Европа, "Изумен съм като експерт от розовата картина, която правителството чертае по отношение на икономиката на страната", заяви още Иванов. Той заяви, че продължение на управлението на кабинета "Станишев" означава икономическа криза, тъй като България е твърде уязвима спрямо световната криза, а водената досега политика не е адекватна.

Що се отнася до ситуацията със скандалите в МВР и вота на недоверие, икономическият съветник я определи като " гротескна и сюрреалистична" на фона на перспективата " стотици хиляди български семейства да се окажат " под водата".

Кризата в МВР осуети пътуването на едно пътуване на премиера Станишев до Лондон. Той бе принуден да го отложи, макар и да трябваше да се види с британския премиер Гордън Браун. Какво в същност трябваше да чуе Станишев, попита Коритаров.

Именно в това се състои същността на това, за което аз съм дошъл и във вашето студио, отговори Димитър Иванов.

"Ако г-н Станишев бе отишъл на мозъчната атака, която Гордън Браун организира, той щеше да чуе невероятно тревожното послание, което Браун отправи към правителствата на цяла Европа. А именно това, че Европа е изправена пред изключително дълбока световна финансова криза, такава, каквато модерната история на човечеството не познава."

В последния доклад на международната кредитна рейтингова агенция "Муудис" пише, че България е в изключително сложно положение, изключително уязвима, спрямо идващата световна финансова криза, каза още Иванов. Става дума за междуфирмените задължения у нас. Това се следи у нас от Българската стопанска асоциация - по последни проучвания става ясно, че общата сума на междуфирмените задължения в България, която е неконтролируема сума от никоя институция, е равностойна на близо два пъти БВП на България – над 90 млрд. лева. Това е неконтролируема сума. Общата маса на кредитните задължения, раздадените кредити в България – потребителски, жилищни, всякакви и т.н., надхвърли 60% от БВП на страната. Тези две цифри показват, че българските граждани, заедно с българските фирми, имат съвкупен дълг, който надвишава 2.5 пъти БВП на България. Димитър Иванов определи този дълг като " съществения, канцерогенен елемент на корупцията и на престъпността на страната. Тъй като в голямата си част този дълг надвишава платежоспособността на тези, които го притежават.."

Моят практически съвет, каза Димитър Иванов, е преди всичко към гражданите - да бъдат изключително умерени в желанието си да инвестират, тъй като обективни икономически трудности се струпват над страната ни. Липсата на политики, липсата на регулация на кредитната експанзия води към огромни рискове и ние се намираме на границата на втора, за последните 11 години, втора голяма финансова криза, ако не се вземат спешни икономически и политически мерки.

http://www.epochtimes-bg.com/2008-01/2008-04-11_04.html

---

Източна Европа ще бъде силно засегната от световната финансова криза, според новия доклад за световната финансова стабилност на Международния валутен фонд.

Разширяващият се ефект от кризата на ипотечния пазар в САЩ може да има дълбоки финансови и макроикономически последици, предупреждава докладът на МВФ за световната финансова стабилност. Докладът беше публикуван вчера. В него особено подчертани са опасностите за новите финансови пазари в Източна Европа, най-вече държавите в Прибалтика и на Балканите, включително България. Рисковете за „твърдо приземяване" на региона растат успоредно с напредващата световна финансова криза и могат да повлекат лавина от последици и за банките, които са кредитирали банки в Източна Европа. Особено застрашени са италиански и австрийски банки, както и такива от скандинавските страни.

Според доклада,

дефицитите по текущата сметка са достигнали екстремни нива в България, Сърбия, Румъния и балтийските държави.

България и Латвия имат най-големи дефицити. В доклада се посочва: „В Източна Европа има група държави с дефицити по текущата сметка, финансирани от частен дълг или от инвестициионни постъпления, в които потребителското кредитиране нарасна рязко. Едно глобално забавяне, или рязко намаляване на капитала, течащ към новите пазари, ще предизвика болезнен срив".

Западноевропейските и скандинавски банки, които са главните кредититори в Източна Европа, според МВФ зависят до много голяма степен от условията на финансовите пазари и скоро ще имат ограничени възможности да намират пари за заемите си. Най-уязвими от източноевропейската ситуация са шведските банки.

В България и Румъния според фонда има особена опасност

„местните банки да подценят влошеното качество на предлаганите заеми, което е характерно за бързо растящото кредитиране." В България частното кредитиране миналата година е нараснало с 62%, в Румъния – с 60.4%, в Прибалтика – 45%. В доклада се подчертава, че това е далеч над безопасното ниво.

Досега новите източноевропейски пазари според МВФ са оставали относително изолирани от влиянията на зрелите финансови пазари, но променените външни условия сега заплашват и тях. Допълнителна несигурност поражда възможността инвестиционните потоци към Източна Европа да намалеят поради общата финансова несигурност.

post-471-1225966423_thumb.jpg

post-471-1225966431_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Странно, заради хакерските атаки, вероятно тази тема е останала извън полезрението ви...

Повече за кризата - тема в Бойна слава:

http://forum.boinaslava.net/showthread.php...0850&page=1

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Вашингтон .25 .05 .2009.Някои богати хора ,решиха че не са достатъчно богати.Започнаха да исземват спестяванията ,честно изкарани от работищите американци.Как го направиха.Точно това ще се опитам да разесня в новият ми филм,,Маикал Муур

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сред доста богатите американци е и самият Майкъл Мур, натрупал немалко милиони от изпълнените си с лъжи и манипулации филми. Не си губете времето с тоя промивач на мозъци и медийно издание на Чомски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази "криза" не е като предишните и най-малко може да бъде конспирация, аз не съм на 150г. и не мога да си представя какво предстои, най-малкото защото не съм видял какво е ставало 1929г.-1947г. А сега може и да е по-лошо.

Точно тези, които би трябвало да са конспираторите я изпуснаха извън контрол и точно това ги плаши най-много.

Тази криза е завършек на един 30г.-50г.-70г. (зависи от това какво се разглежда) период и ще доведе до радикални промени в обществения и икономическия живот. Това ще стане най-вероятно по трудния, а не по лесния начин.

Единственото, което ме притеснява е, че досега в историята всички кризи от такъв мащаб са приключвали с комбинация от война и хиперинфлация за да може системата да се ресетне.

Дано този път не е така и историята не се повтори, въпреки че лично мен това ме съмнява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ .Не съм съгласен ,но нямам намерения да споря.Темата е много разлята,може би е по добре да се концентрираме над ефекта на кризата върху България.Иначе мене не ме интересува колко е засегната америка или Китаи,при полужение че наща икономика си остава затворена с малак незначителен дял в световен мащаб.От тук вадя заключение ,,защо кризата влияе на икономиката на БГ.,,,или кризата е извинение за политически неуспех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За каква криза става въпрос, аз не мога да разбера! Кой ви казва, че има криза? Уволнили 3000 работници от "Крайслер" и това било криза! Че Канада е 40 000 000. Какво са не 3 000, а 30 000! Кризата е в България и страни като нея. Там цените са европейски, а заплатите - пакистански! Това е криза. България от 1990-та до сега е в криза, подобна на Голямата депресия от 30-те години! Европейският съюз нищо не прави. Това е мнението на обикновения човек у нас. Той е толкова слаб, че не е в състояние да стъпи на врата на кое да е правителство и да му каже, че така не може! Управлението на Брюксел се състои в "заплахи" към българското правителство, че ако така и така, фондовете ще бъдат прекъснати. Кого заплашват те? Аз, като политик съм добре и винаги ще съм добре! Да му мислят онези нещастници, дето са долу!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За каква криза става въпрос, аз не мога да разбера! Кой ви казва, че има криза? Уволнили 3000 работници от "Крайслер" и това било криза! Че Канада е 40 000 000. Какво са не 3 000, а 30 000! Кризата е в България и страни като нея. Там цените са европейски, а заплатите - пакистански! Това е криза. България от 1990-та до сега е в криза, подобна на Голямата депресия от 30-те години! Европейският съюз нищо не прави. Това е мнението на обикновения човек у нас. Той е толкова слаб, че не е в състояние да стъпи на врата на кое да е правителство и да му каже, че така не може! Управлението на Брюксел се състои в "заплахи" към българското правителство, че ако така и така, фондовете ще бъдат прекъснати. Кого заплашват те? Аз, като политик съм добре и винаги ще съм добре! Да му мислят онези нещастници, дето са долу!

Кризата е много сериозна, дай боже ти да не продължаваш да я усещаш.

Има градове в Испания с безработица над 50% при младежите до 35г. Това го давам като драстичен пример, но има още много такива из целия свят.

Около мен всеки ден затварят магазини и заведения, а за едно работно място се борят по 10-20 души. Имам приятел млад архитект в Италия, който от една година не може да си намери работа и то не защото е накеадърен, а просто защото няма такава. Имам много съкратени приятели или на половоин работен ден в софтуерния бизнес, автомобилно произвдоство и т.н. из цяла Европа.

А какъв срив преживяхат във всички сфери Москва и Лондон не ми се говори. В Киев е още по-трагично.

В Канада не знам как е, но се молете америкаците да не затъват още, че няма начин и вие да не го отнесете покрай тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук няма нищо, все още! Съкратиха персонала на няколко клона на американски автомобилни фирми - "Крайслър" и "Дженеръл Мотърс" и това е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По данни на ИНЕМ.испанското бюро по труда ,за месец май има над 3500000 безработни регистрирани.тука не фигурират врененно пребиваващи имигранти без сегоридат социал.В Гърция ситоацията е същата.Но това няма нищо общо с България,,вече го казах но пак го повтарям,,Не разбирам ние къв го търсим в целия тоя филм. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
По данни на ИНЕМ.испанското бюро по труда ,за месец май има над 3500000 безработни регистрирани.тука не фигурират врененно пребиваващи имигранти без сегоридат социал.В Гърция ситоацията е същата.Но това няма нищо общо с България,,вече го казах но пак го повтарям,,Не разбирам ние къв го търсим в целия тоя филм. :post-20645-1121105496:

В БГ има срив при:

1) Строителството

2) Кредитирането и финансовите услуги

3) Продажбите на стоки и услуги, търговията - като почнеш от коли и плазми и стигнеш до СПА и масажи

4) Експортно ориентираните производства - от мини и заводи до шивачки на ишлеме

5...

От БГ в момента изтичат пари, а не влизат нови.

В БГ в момента има бум на престъпността, както писах имам вътрешни данни от застрахователите и цифрите са много лоши.

От началото на годината има 140К души останали без осигуровки. Бюджетът, НОИ и НЗОК ще са поне с 20% неизпълнение на приходите. Потребителското доверие е на минимум.

И всеки ден продължават да съкращават хора. Да не говорим, че има ассет дефлация, която увеличава кредитното бреме с всеки изминал ден.

Ето какво БГ търси в тази работа. Малки суперотворени икономики като българската не може да не пострадат. Точно те и експортноориентираните икономики го отнасят първи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам имам на представа за малко друг вид криза,в Испания не е точно така.Въпреки големият удар правителството криво ляво взе да се справя.Всъщност пренасочване и преквалефикациране на човешки ресурси.Във БГ.знаеш много добре защо се стигна до това полужение.Нали няма да ги дъвчем тия работи сега щото маи вече на всички и е ясно ,,държавата избяга .а между другото,,ADE GYA :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не знам имам на представа за малко друг вид криза,в Испания не е точно така.Въпреки големият удар правителството криво ляво взе да се справя.Всъщност пренасочване и преквалефикациране на човешки ресурси.Във БГ.знаеш много добре защо се стигна до това полужение.Нали няма да ги дъвчем тия работи сега щото маи вече на всички и е ясно ,,държавата избяга .а между другото,,ADE GYA :biggrin:

Испания не я виждам следващите 10г. колкото и добре да се справя правителството. Просто за да се изчистят всички дисбаланси и ассет бъбли трябва да мине много време.

Така или иначе времената на пълна заетост в човешката история са били изключение, а не правило.

Е сега това изключение приключи и влизаме в следващата фаза, която ще е интересна.

Аз лично съм фен на Ка-Пум хипотезата - зверска дефлация последвана от яка инфлация. Така са се осъществявали ресетите в човешката история досега.

Пак да кажа дано няма война.

Днес се разхождах доста в квартала и още една месарница, още едно заведение и няколко магазина са затворили.

Всяка седмица някой затънал в дългове се самоубива, до тук за тоя месец са 4ма.

Да сме живи и здрави пък другото някакси ще го измислим!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А в кой квартал живееш,Испания има късмет не почти всички политици да са национални предатели.И гражданско общество ,плюс финансови ресурси ,големите строителни фирми които бяха най силно афектирани отдавна работят извън страната .Заводи са слънчеви батерии ,,фотоволтаика,,ги наричат тука отвориха два за една година.Един в Пуертоляно 1200 човека персонал и др.Даимиел1000д. персонал.това е централна КЛМ.В момента има преквалификационни курсове са тях плюс специалисти по енергия еолика.Нещата не са толкова мрачни,имаше съкращения в повечето свери на икономиката но като изключим строителството,бяха от20 процента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз живея в Παγκράτι. И до мен има 3 големи търговски улици. Така или иначе основно се движа пеша в града и си познавам квартала много добре. Та вече някои ги предусещам как и кои ще затворят. Вече са достигнали над 20% незаетост над търговските площи. Догодина ще видим.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...