Отиди на
Форум "Наука"

Ревюта на Филми


Recommended Posts

  • Потребител

The Bachelor

Проблемите на модерните двойки е обвързването. Не просто момента, в който мъжът трябва да коленичи пред любимата си и да изрече точните думи, които тя от толкова време е чакала, а самото продължение на тази пищна сцена. Точно така, приемането и следването на брака (вероятно) е много трудно нещо. Или не е толкова трудно, но около него се създава толкова много шум, превъзнася се и се превръща в плашещо за тези, които толкова много се обичат, имат перфектното време заедно, а като опре номера да го направят официално - повечето се издънват. Тези, които не се изнъдват с повечето, или приключват след 3 до 6 месеца, или остават завинаги заедно и на 75 си честват златната или платинената сватба - не си спомням коя беше с по-голяма продължителност, и на коя заслужаваш да кажеш: "Тия дядковци - евала им!" Read more

Definitely, Maybe

Определено ще гледам този филм на киното, може би ще бъде нещо различно и повече от интересно.

Определено харесвам Райън Рейнолдс като актьор, още с излизането на Ван Уайлдър, може би ще се справи и с тази си роля, която няма нищо общо с това да си просто комичен.

Определено си падам по такъв род филми, няма да забравя първият... Къдравата Сю, може би този ще е достатъчно добър, че да се нареди редом с него. Ами ако е по-хубав?!

За неща, които ни привличат и усещаме вяра в успеха им, сме готови да кажем "Определено", но ако сме разумни, реалисти, или просто уплашени от сбъдването на мечтата ни... идва "Може би"-то, което ни кара да сме по-сигурни, дори и при провала. Но тази несигурност в думите ни, влияе на тези, с които контактуваме. Ако не сме достатъчно силни в решенията си пред тях, няма да създадем това впечатление и респект в очите им. Образът ни ще бъде блед, нерешителен и... няма да сме това, което искаме да бъдем, особено ако държим на отсрещната страна. Read more

Breaking and Entering

Сложен филм. Интересна социална драма, поднесена ни от Антъни Мингеля (тази година светът се раздели и с него :( след прекрасното филмово и театрално наследство което ни остави, трябваше да му кажем "Сбогом"). Ако искаш да поднесеш чувствено един филм, с много погледи, дълбоки мисли и невъзможни решения, викаш Джъд Лоу. Към него добавяш изкусителната непозната - Жулиет Бинош, която да е достатъчно простовата като роля, но с много страст в приключение с нея, че да преобърне иначе подредения живот на един напорист архитект. Трябва и стабилност в цялата тази история - това ще бъде Робин Райт Пен, която въпреки цялата глупост, ще бъде достатъчно зряла, или може би изморена от света, че да прости всичко, на всеки. Read more

Psycho

Събота, дванадесети април

един и четиредесет и седем, следобед

Финикс, времето е топло, а в една хотелска стая двама страстно влюбени консумират тайната си връзка. Обикновен сюжет, двама напълно обикновени герои, свързани с жаждата да бъдат заедно. Джанет Лий (Марион) и Джон Гавин (Сам) са непокорно влюбените, крадящи от обедната си почивка в топлия и зноен петъшен следобед, за да отдадат телата си на привличането и първичната страст.

Връщат се на работа. Марион е секретарка, която получава поръчение от шефа си, да депозира 40 000 долара в банката вместо него. Парите са на негов клиент. Неподкупната на пръв поглед, нещастна на втори, объркана на трети, пожелава да си тръгне от работа след това. Всичко е страхотно, до момента в който задните мисли не надават превес в съзнанието й. Така сочните пачки от по 100 доларови банкноти са твърде голямо изкушение за тази объркана жена. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 53
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Pulp Fiction

На какво ухае?! На бургери и евтини пържени картофки?! Хм, хапвал ли съм от тези, или не.

- I love you, Pumpkin.

- I love you, Honey Bunny.

Май ще взема да си поръчам от...

- All right, everybody be cool, this is a robbery!

- Any of you fucking pricks move, and I'll execute every motherfucking last one of ya!

Преди още да съм си викнал един брой от въпросния бургер, във въздуха вече блестяха два револвера, притежателите на които се точеха на ресторанта за бърза закуска, в който бях. И музиката в мен зазвуча. На скорост видях името на Куентин Тарантино, славата му от Глутница кучета ме догони, точно като гладен пес, и пред мен с огромни жълти букви, в очаровател нюанс се изписа: Криминале (Pulp Fiction). Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Zodiac

Създателят на 7едем и Боен клуб разбуди отново интереса ни през лятото на 2007-ма година. Тогава се появи филма Зодиак (Zodiac), базиран на истинската история за бруталния зодиакален убиец от 60-те и 70-те години. Преди въпросната реализация на Дейвид Финчър, тази история е разнищвана или споменавана няколко пъти. Има съмнения, че дори Мръсния Хари е вдъхновен от тези фрапиращи събития (разбира се продълженията му вече са плод на присъствието на Клинт Истууд и неговия Магнум).

Като фенове на Финчър, неспособни да забравим успеха на най-големите му хитове, особено 7едем (жесток филм), очаквахме един силен и смразяващ кръвта ни филм. Read more

The Rundown

Когато цялата публика беше лудната по Първична сила и Разбиване, когато си водехме списъци с имената на кечистите, говорехме си кой е по-добър (така де... по-добре се преструва), на кой хватката е най-култова, изобщо не предполагахме, че един ден, един от тях ще реши да стане професионален актьор. Дуейн Джонсън, повече познат ни като Скалата. Яко копеле е, няма защо да се преструваме. Не му харесах Кралят на скорпионите, тя цялата тая поредица като почна от Мумията хич не ме кефеше, и затова бях песимистично настроен към Добре дошли в джунглата (The Rundown - какъв превод, а). Всички го хвалеха, гледаха, повтаряха, потретваха, аз пък се правех на интересен и не го гледах. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Shichinin no samurai

Иска се голямо търпение от зрителя, ако на неговото внимание представим филм от японското кино. Класическият филм, един от най-добрите в кариерата на Акира Куросава, Седемте самураи (Shichinin no samurai), представлява една много елементарна история, разкатана във времевия интервал от 206 минути. Последно такъв дълъг филм гледах миналата година, когато напипах екстендед версията на Танцуващия с вълци (не мога да се сетя дали той беше по-дълъг, но със сигурност имаше intermission в средата на филма, около 5 минути, с приятна музика, която вещаеше пиш-пауза). А как се стигна точно до гледането на Седемте самураи?! Read more

Cloverfield

Поизносиха се вече. Кое? Идеите? Някои от тях - да. Други, продължават да ги напъват и все пак правят нещо интересно за гледане, което няма да накара публиката да си тръгне по средата на прожекцията. Първия път, когато видях трейлъра на Cloverfield (Чудовищно)... т.е. от това което се видя, имах чувството че Годзила и Проклятието Блеър са се съешили в някое кино хале, и от този феноменален полов акт се е родило Чудовищно. Няма да крия (и без това ще ме разобличат в коментарите), че не гледах с добро око на този филм. Трейлъра не показваше нищо, тийзърите още по-малко, в ревютата абсолютно нищо... а на плаката - статуята на свободата, с откъсната глава. Защо по дяволите главата на статуята липсва? Цветовете ми харесват (за плаката говоря), но вече ми омръзва като гледам да се гаврят с френския подарък. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Street Kings

Значи, някои хора като си хванат една тема и си я дъфчат ли дъфчат, до безкрай. Хубавото е обаче ако има някакъв прогрес между отделните филми. Всъщност всичко се започна с трилърчето на Антоан Фукуа, което донесе втория Оскар на Дензата. Говоря за Тренировъчен ден. Много хора умряха по този филм, от възхищение, аз пък не бях особено впечатлен - да хареса ми, обаче... един Дензъл Уошингтън не ми беше достатъчен (харесвам играта и на Итън Хоук, и все пак). Неудовлетворяващо. Дейвид Айър беше под крилото на Фукуа при създаването на въпросния филм. По-късно, самият той на подобна тематика (най-малкото по подобен начин вървеше действието) беше направен Сурови времена (Harsh Times). Коментирал съм го вече, и впечатленията ми по него бяха че го харесах повече от филма на Фукуа. Моя си работа. А сега какво ни пуснаха на големия екран?! Завръщането на непроницаемия Киану Рийвс (в областта на екшъна, няма да броя Къща край езерото, друг жанр) в новия филм на Айър - Улични крале (Street Kings). Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Untraceable

За подобен род филми се изисква особена музика за мисловен бекграунд. Ай стига чуждици, ха, ма-хааа... Обаче няма да спра, както не ме спряха и в първите 15 минути на Untraceable (Непроследим - звучи добре, ще се придържам към това българско заглавие). Преди време я гледах рекламата, че и на киното ми промиха мозъка няколко пъти - ама нещо не ме грабваше. Аз навремето си падах по Даян Лейн, га бе още млада :) Обаче с този Били Бърк до нея, и неговата неприветливо-вечно-намусена физиономия, филма леко ми се губеше в мъглата на непознатото-недей-го-гледа. Само дето от Германия ми подшушнаха, че филмът не просто си заслужава, ами бил страшно готин. С една дума: "Awesome!" - поклон пред подрастващите тийнейджъри и една от техните любими думи. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Unbreakable

Кой би предположил, че в Пондичери, Индия преди по-малко от 40 години ще се роди едно дете с особен нрав и голямо въобръжение, което когато порастне ще смае широката публика с филма Шесто чувство. Но тук няма да говоря за онзи психо филм, поставил името на М. Найт Шаямалан редом до най-популярните и изкусни психо режисьори, а за неговият следващ - Неуязвимият (Unbreakable). Стилът на Шаямалан е ясен - той няма да направи комедия, драма или криминале. Целта му е да създаде някаква мистика около героите си в историята и постепенно, в рамките на два часа да ви разкатае фамилията от психо атаки. О, да! И завършекът гарантира нещо феноменално, на вид просто през цялото време, което е стояло в съзнанието на зрителя като много много задна мисъл (кажи речи, без да ти кажат няма да му обърнеш внимание). Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Saekjeuk shigong

Причината е ясна - ей онзи убавец там, в дясно, на третата снимка, който натискам към края на пиянската вечер увенчаваща грандиозното ми навършване на 23, преди няколко години (га бяхме още млади и зеУени) ми пуска избрани кадри от една "яка комедия". С думите: "Момче, те такава простотия не си гледал!", Валката прави няколко движения с мишката и ми демонстрира части от Сексът не е всичко (Sex Is Zero). Saekjeuk shigong - оригиналното заглавие, но до колкото добре ме познавате аз азиатски езици (и диалекти) не владея. Този път лената е с адрес Южна Корея. Спомням си, че когато коментирах Шаолинския футбол, ви обещах да заговоря някой ден за този фантастично забавен филм. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

The Shawshank Redemption

За кой ли път поставям на вашето внимание екранизация по роман или кратка история, дело на бележития американски писател Стивън Кинг. Щата Мейн често фигурира в неговите творби, не случайно, все пак човекът там се е родил и живее. Звучи ми като нещо главно (не просто защото в игра на думи, ще заключим че така се превежда, макар и по различен начин написано). Като притегателен център на интересни събития, невероятни истории, с още по-неочакван край. Не просто съвпадения или игра на съдбата, а мистика умело преплетена с интелигентен замисъл. На вид проста история, поднесена с елементарни изразни средства на зрителя, но и лишена от пълни подробности (поне в началото). И така на прага на вълнението, всъщност сме пропуснали важни моменти, които постепенно се допълват един другиго с напредване на историята.

Често филмиран, Стивън Кинг не може да се оплаче от внимание от страна на неспящия Холивуд. Различни режисьори, различни стилове, още по-неочаквани сполуки. Уви съдейки по впечатленията на приятелите си или случайно познати, с които сме отваряли темата Кино на бързи обороти, не много от тях са оставали доволни от реализациите на романите. Говорят за добро представяне в еди кой си филм, но книгата била по-добра, или хубав опит, но можело по-добре. Вярно, не са върха на филмовата критика, но все пак зрителя е този, който трябва да даде крайна оценка за даден филм - продукта е предвиден за него. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Forgetting Sarah Marshall

Много често филми, за които не се подготвяш и не знаеш кой знае колко инфо, се оказват невероятно сполучливи. Същият е случая с Forgetting Sarah Marshall (и бляскавия превод Прелъстен и изоставен :)). Преди да си легна, четвъртък вечер, реших да метна поглед на програмата и да видя ще има ли нещо за петъшната ми кино вечер. Разглеждах и видях на премиера името на въпросния филм. Хм, какво е това?! Може би съм мяркал заглавието за секунди (някъде) или пък много отдавна съм засичал трейлър или друг кратък анонс. Но със сигурност нямах дългосрочен план за очакването му (каквото например се получава с Черният рицар). По диагонал прочетох (поздрави на GIA```) ревюто за лентата в програмата, за да науча нещичко. Достатъчно ми беше да разбера, че Прелъстен и изоставен е дело на създателите на 40 годишен девственик, (По)Изчукана (изобщо не е Позабременяла, мне, няма да ме убедите) и СуперЯки. Гледал съм ги и трите, от всеки по нещо си бях харесал и като цяло удоволствието от тях беше задоволително. Затова реших, че и новата "простотия" ще си заслужава. Честно казано смятах, че пак ще се случват някакви сериозни идиотизми, с цел да се разсмее публиката, но... се радвам че нещата не бяха такива каквито изглеждаха на първо време. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ВКЪЩИ: Sin City

"Becky, care for a smoke?"

Колегата Пийт ми се жалваше, че трябвало да направи дизайн за уеб сайт, по образец представен в един тъп екселски файл... и да ползвал само два цвята - черен и червен. Отдели около 5 минути да псува по адрес на Кристиян (that danish bastard), след което и двамата на едно мнение успокоихме тона. Казах му, че въпреки всичко с червено и черно (и малко бяло, и техни нюанси) ще стане супер дизайн. Той не щеше и да чуе. Тогава на базик му пратих линк към картинка: Голяма резолюция на нацисткото знаме! Ха, той много се израдва, дето се казва he laughed his ass off :) Но това беше просто шега, казах му да слезе при мен и да му покажа класика в жанра. "Frank Miller, mate! Introducing Sin City!" - при което, той нямаше какво повече да каже, качи се горе и продължи да си мисли как точно да съгласува цветовете.

След което мислите по филма се засилиха, спомените изплуваха, а аз исках още в работно време да пусна Град на греха и да му се накефя. Е нямаше как, за това просто го придобих, и нагласих за друг ден (който се падна чак днес). Междувременно обаче, гладен за кадри и герои от лентата на Робърт Родригез и този comic book-маг наречен Франк Милър, прегледах трейлърчето. Жестоко! Безумно велико и пленителни 2 минути. А музиката увенчаваща го (знаех си че саундтрака е много добър), но тази песен... беше извън официалния рилийз на OST-то. При което ми се наложи дребен сърч из необятните поля на мрежата. Не беше трудно, като се има предвид че в YouTube качи ли се нещо... и до филипините ще стигне. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

In the Valley of Elah

Известно време Пол Хагис се държеше настрана от режисьорския пост, за да създаде нещо хубаво за любителите на големия екран. Последната му паметна проява беше през 2004 година, и неговия Сблъсъци. Удостен с призовете, които заслужаваше, направи създателя си доста популярен (най-вече за пред тези, които не познаваха името му до преди това). В следващите 3-4 години пускаше по някое сценарийче, за други добри филми, но не организираше сам по себе си силен проект (говоря за нещо като Сблъсъци). До миналата 2007-ма, когато събра Томи Лий Джоунс, Сюзън Сарандън и Чарлийз Терън за В долината на Давид и Голиат (In The Valley of Elah). И ако не беше номинацията за главна мъжка роля, на г-н Джоунс, вероятно така и щеше да си остане в забвение въпросния филм. Не чак толкова игнориран, сигурно щях да го срещна... но доста по-късно. Read more

Zeitgeist

Беше сутрин, на път за работа. Стандартен разговор между мен и колегата за това кой какво е правил миналата вечер. Новото в темата беше "Един... интересен филм, ко'ле... дето разказва едни неща, и ти иде да се замислиш... абе не е ли вярно това?" - на което аз попитах, кой е филма, но той не можа да се сети. Забравя ги имената, какво толкова. За сметка на това няколко седмици по-късно хващах Жорката в изперкало състояние: "Ако това се окаже вярно, ще отида да взривя нещо!" - такова изказване от човек, който обикновено ми слуша глупостите и е по-разумния, леко ме притесни. Попитах за какво става въпрос, а той директно си каза: "Zeitgeist!". Без да задавам друг въпрос, той тръгна да разказва за какво иде реч във въпросния документален филм. И ведната направих връзката с първия ми разговор, този от преди няколко седмици. Тематично веднага тръгнах да го разубеждавам, не че наистина ще взриви нещо обаче, за да успокоя и него и собствената си съвест, че не съм стоял безучастен от другата страна на TCP/IP протокола. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Coyote Ugly

Секси, по-малко секси и не чак толкова секси. Крокодилско грозно, койотско грозно, домашната ракия заличава неприятните черти. Обаче в Ню Йорк го правят по различен начин. Не съм го опитал, но от промивките на мозъка с лейбъл Холивуд до такива заключения стигнах. Другия вариант е да съм в пълна заблуда, да живей, живей труда. За всички мечтатели, компаньони, бохеми, себелюбци, екстраваганти, бунтовници и нахакани типове и типки. Времето на Грозна като смъртта мина неусетно. Coyote ugly, това заглавие зад което често се скриваше истинския филм за мен. Търся аз Грозна като смъртта - няма го. Гледам на постерите, друго пише - койоти някакви. Откъде да знам на българската агенция по апруувмънт на заглавията какво им е родила главата - никой не ти казва, пък да питаш едва ли ще ти се занимава, по скоро да разчиташ на някой приятел. Беше времето на филма, отшумя. Аз обаче го бях пропуснал. Стана студентско време, залюбихме колежки, по-големи колежки и баш каки, на които им е писнало от глупости и тя лентата като почна да се върти. Брей, брей, брей! Като че бяха закърмени с тоя филм, а защо?! Защото може би знаеха на изуст 90% от песните в саундтрака. Няма лошо, на мене ми харесваше да го слушам по време на филма, след него, на паузи докато се прави секс (но при обезателно същата музика), по абсолютно всяко друго време, когато си насаме с мислите си по любовта. Мда, топло време, хубаво време, емоционално такова. Но си минава и то. Спомените не че избледняват, колкото омръзват. Затова по-добре да си стоят скътани там някъде, а да се радваме на новото. Но когато bTV реши без предупреждение да ти пусне Грозна като смъртта и чуеш онези ми ти песни, нещо в теб секва, спираш да правиш друго и доизглеждаш филма. Read more

Any Given Sunday

Важно е тестостерон да има. Да се лее от екрана, не да струи, да се лее. Нещо като кръвта от последния филм на Даниъл Дей-Луис, само че вместо наситения с хемоглобин човешки секрет, говорим за мъжественост, сила, буен характер, топки, кураж и все такива спортни дефиниции. Знаем че спортните филми винаги се отличават с героизъм. Често са лишени от всякакъв реализъм, но когато музиката свири, героя тича на забавен кадър и бележи за победата на отбора, и то на най-важния финал (за всички времена), нещо у зрителя така грейва, раздразва сетивата му и го кара да потръпва. Нещо като да се поставиш на мястото на героя. Или не ви се е случвало? Явно имам нужда от изява или просто си мечтая за такива игри, в които единака да повежда отбора, който разбира се го следва безкористно, вярва в него, той вярва в тях и така до сетния финал, увенчан с победа. Но за да стане филма, не може да гърбиш наред слаби и силни и да няма конфликт. За тази цел Оливър Стоун перфектно се е подготвил. Неговото творение Всяка една неделя (което колкото и да ми хленчите, няма никаква връзка с Кеворк Кеворкян) е може би най-добрия пример за спортния живот с всичките му минуси зад кулисите. Стига сме зяпали към игрището, говеейки да видим бройката герои, които ще направят мача. Я малко в личния им живот, или обикновените човешки неща, които ги мъчат и тях. Защото те са точно такива - човеци, хора, същества от върха на хранителната верига (без лъвове, тигри и други месоядни хищници). Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

The Other Boleyn Girl

Любовна интрига от XVI век - или историята на английския крал Хенри Тюдор (Хенри VIII) и потъналата в забвение афера със сестричките Болейн. До колко нещата са истински, до колко измислица, целия този разказ ми се видя доста странен. Другата Болейн (The Other Boleyn Girl) е ново филмче, появило се тихомълком с участието на Натали Портман, Скарлет Йохансон и Ерик Бана. Първите две са въпросните сестри, дето ще се повъргалят в обятията на краля - Ерик Бана. Драмата е пълна, краля има проблеми със създаването на мъжко поколение, жена му помята или пък ражда дъщерички. Неприятно, и целия този стрес възбужда още повече интереса на държавния глава към чужди жени и задоволяване на нагона. Което е прекалено човешко, за да е присъщо на тези синекръвци. Във фамилията на Болейн обаче, по-малката сестра - Мери (Скарлет) се омъжва за някакъв местен тип, с добро име, не особено богат, без титли. Другата, по-голямата, която повечко като че стои в сянка - Ан (Натали) получава предложение-заповед от баща си и чичо си да забавлява краля на посещението в тяхната област. Първо момата се дърпаше, после като разбра че да бъде любовница на краля не е толкова пагубно, а и ще си направи име за пред някой друг херцог като стане време за женитба. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Over Her Dead Body

Отчаяната съпруга в действие на големия екран. Няма да бъде нещо екстраординъри, просто "поредната романтична бозичка". Hold your horses! Не може да е просто боза. Нищо че не съм фен на Ева Лонгория Паркър (моля, добавете още едно име). Въпреки не особено впечатляващия анонс относно филма, въпреки всичките аргументи в спора ми за това коя е по-готина: Джесика Алба или Ева Лонгория, реших да прегледам това филмче. Все пак Пол Руд щеше да се изяви за пореден път в подобен род филми, а неговото участие винаги е позитивно и придава чар на каквато и да е история. Най-малкото ще го направи забавен.

Имаме Кейт (Ева Лонгория), яхнала метлата, подготвяща се за уникалната си сватба с Хенри (Пол Руд). Но с цялата тази шумотевица, напрежение и нерви става така, че една ледена скулптура (изобразяваща ангел, без крила, откъдето тръгна и спора) се стовари върху нашата героиня... и тя... взе че гътна. Много хардкор започна филма, при положение че очаквах регюлър боза. Чак ми стана тъжно, нищо че героинята беше кучка и щеше да зароби мъжа си, виждах го как едва пъпли под чехъла й. Кейт се оказа в едно бяло пространство, срещна се с един ангел, който трябваше да я извести за задачата й. Но тъй като Кейт беше прекалено арогантна и ядосана заради провалената сватба (нищо че знаеше за смъртта си), така и не разбра какво трябва да направи, за да поеме сигурен път (Ад или Рай). Вместо това придоби способностите на дух, оставил нещо незавършено преди да си отиде от Нашия свят, и сега бродейки и тероризирайки все още живите, се изявява като голяма работа. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Citizen X

Миналата седмица, започнах един обикновен разговор по QiP-а, който се превърна в карнавал на чудовищните човешки прояви. Не заради мен или събеседничката ми, а темите които се родиха в миг и приковаха около 2 часа, може и повече, от след полунощното ми внимание. Подхвърлиха ми информация за новина от Австрия, случила се преди няколко дена, която въпреки редовното преглеждане на новините бях пропуснал. Извергът от Амщетен. Август 1984 година, месеци преди да съм бил роден, въпросният "баща" заключил 18-годишната си дъщеря в мазето на къщата им. Тя била обявена за изчезнала, а през следващите години... този тип и направил 7 деца... три от които така и не видяли дневна светлина - умряли. Едно от тези три още при раждането. И за най-лесно да се отърве от него, господин Фрицъл решил да го изгори в пещ. След като вниманието ми на повече от 101% беше заинтригувано от тази брутална и ужасяваща новина, прекарах остатъка от будното си време в търсене на повече информация за случилото се. Минах и през друга една история, та стигнах чак до стокхолмския синдром.

Още в първите минути, когато научих за австрийския хорър, през умът ми мина мисълта за Касапинът от Ростов. Андрей Чикатило. Гражданинът Х. Последните три са все имена или нарицателни, водещи към един единствен субект. Бях тръгнал да пиша персона, или личност... Моля?! Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Hamburger Hill

Говорихме си на тема войни и това кой е най-добрия военен филм в различните категории. За да не се чудите, под категории имахме предвид различните войни. След като изкоментирахме Първата световна, Втората световна се стигна до войната във Виетнам. За мой пълен фаворит аз изтъкнах Взвод! Забележителен филм, споменах също и Апокалипсис сега, но от Англия ме затапиха със заглавието Хамбъргър хил (Hamburger Hill). Звучи смешно нали? Смешно е, ако не знаеш за какво става въпрос. Мда хълма на хамбургерите - в което име обаче има трагична ирония и липсва и капка смях. Пропитата с кръв земя на хълм 937 увенчава една от най-ожесточените и кървави битки в историята на Виетнамската война. От 10ти до 20ти май, 1969 година протича тази сериозна атака, над едно място което е смятано за не толкова важно стратегически. Въпреки това, заповедите са били недвусмислени. Изправени срещу професионалните войски на Демократичната република на Виетнам, американските войници е трябвало на всяка цена да превземат хълма. Read more

Serpico

Ако сега се прибера вкъщи, родното ми вкъщи, влезна в хола и се огледам съм сигурен, че мога да намеря книгата за по-малко от 15 секунди. Знам в библиотеката на коя секция, на кой рафт, просто трябва да настроя окото си, така че да хване вертикалния надпис Серпико. Никога не съм чел книгата, изпитвах някакъв респект към нея. Явно съм се плашел, не знам защо, но ясно си спомням образа на корицата. Вероятно издадена след филма, няма как иначе, виждах лицето на Ал Пачино. Открояваше се обецата на дясното му ухо, и очите - черни и дълбоки. Снимката от корицата не е с високо качество. Умишлено направена така. Т.е. образът е малко губещ се. Малко губещ се, ха... подобно на глас в пустиня или с две думи преходни времена.

Серпико (Serpico) е един от най-добрите филми във филмографията на този брилянтен актьор - Ал Пачино. Годината е 1973, когато Сидни Лъмет създава филм по книгата на Питър Маас. Историята на честното ченге - Франк Серпико. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

The French Connection

Френска свръзка - филмът, в който Джийн Хекмън създаде образа на коравото ченге Джими "Попай" Дойл. Култовият персонаж, който вдигна реномето на актьора до неузнаваемост, част от филмът на годината за 1971. Толкова отдавна. Нещо напоследък все старички филми подбирам, но при положение че поради много пропуски така и не съм намирал време да им отделя внимание. Все някога трябваше да го направя. Спомням си че миналия месец засякох 1-2 сцени от филма, докато го излъчваха по кабеларката вкъщи. Познах го, въпреки че не го бях гледал. Беше ми достатъчно да видя Джийн Хекмън размахващ пистолет, нахлупил Борсалино-то си, да обискира един бар пълен с всякакви отрепки и да им забърква "нарко-шейк". Първото нещо, за което се сетих беше Френска свръзка (The French Connection). Оказах се прав. Но финалния повод, който ме остави без друг изход от ситуацията да гледам филма беше следният. Преди няколко вечери, докато си припомнях Гражданинът Х, в една от сцените, докато Виктор Бураков беше в санаториума, гледаше един филм. Познайте кой беше филма! Точно така, не е нужно да сте медиуми. И така, това беше критичната точка на моята отказваща същност. Френска свръзка беше нарочен за гледане, без повече отлагане и церемонии. Read more

Raiders of the Lost Ark

Филмът на приключенските филми. Началото на историята, превърнала се в кино легенда. Създадено от двамата най-култови режисьори за всички времена - Джордж Лукас и Стивън Спилбърг. Историите и фактите около създаването на филма са също толкова невероятни и интересни, колкото и самата лента. Блестящо кино творение. Това е един от безсмъртните филми познати на широката публика. Обединяващо в себе си интригуващ сценарий, безсмъртни като присъствие герои, комедийни моменти, класически приключенски сцени. Прави са някои като казват че този филм се изучава в академиите, и че повечето сцени са христоматийни. Брилянтния гений на Лукас и Спилбърг през 1981 година представя на гладната за зрелище публика своето творение - Похитителите на изчезналия кивот (Raiders of the Lost Ark). Една интересна интерпретация за агент 007, но далеч без стилния му костюм. Времево действието се пренася 60-70 години преди това (считано от сега, иначе 40-50 ако отправна точка ни е 1981 година). Години преди Втората световна война, за да не се получава объркване. Индиана Джоунс, професорът който в "свободното" си време се изживява като археолог-доставчик на скъпоценни реликви. Какво хоби, а? Самата концепция е уникална. Наистина замисъла за този филм е бил базиран на историите за Джеймс Бонд. Но Стивън Спилбърг е бил твърдо решен, че не иска действието да се развива в наши дни. Затова когато пременили героя си в кожено яке, сложи ли му шапка, въоръжили го с револвер и камшик и с много много хъс, се родил той - Индиана Джоунс. Доктор Джоунс, както вече споменахме. Супер привлекателен за студентките си, и най-големия враг на тези, които се опитват да злоупотребят с историческите реликви. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sicko_1.jpg

Sicko

На мен ми е симпатичен, така като го гледам. Има един невинен поглед ала: "Сега ще ти вкарам тази ръчичка в дупето, за да...", което моментално ми вдига погледа в горния край на постера и ми носи представително усещане за: "This might hurt a little". Но колкото и забавен да изглежда, колкото и неприятен да е за тези, които не оценяват хапливата му и напълно на място сатира, темата която е засегнал в новия си филм е много повече от болезнена. Не за мен, не за съседите ми, не за комшиите през граница, а за онези сляпо вярващи в бялата оградка и барбекюто. Прескъпите ни американски познайници. 50 на 50 мнения, отсечени като Червено море. Ако бях роден там, сигурно щях да съм в глупавата половина. А може би не? Очаквам да ме пратите под крилото на Майкъл Мур и да ме видите в светлината на опитващ се будител. Защото такъв е той. От 2002 година насам с филмите си така сериозно е загризал недостатъците на тази иначе "велика" страна, че всеки трябва да му обърне внимание. Името му е много повече от популярно. И е хубаво с какво точно се е захванал. Малко повече като него трябват, и тогава може би и в САЩ ще празнуват ден като 1ви ноември. Дотогава разполагаме само с надеждите и документалните кадри на новата лента на Майкъл Мур. Sicko (за българската аудитория като Недъзи) разнищва темата около HMO (Health Maintenance Organization) и скапаната система на здравеопазване в САЩ. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

bonnie_and_clyde_1.jpg

Bonnie and Clyde

Разпален след Френска свръзка се порових малко в инфото на филма. Това трябва да спра да го правя, защото в последствие си набелязвам поне 10 други филма, които искам да гледам. А е ясно, че нямам толкова свободно време. Лишаването от сън не е вариант. Но въпросната вечер, преглеждайки филмите за които Джийн Хекмън е получил Оскар или е бил номиниран за наградата, попаднах на популярно заглавие. Бони и Клайд (Bonnie and Clyde) от 1967 година. Не знаех, че Хекмън е участвал там. Всъщност не знаех нито един актьор участвал там. Бони и Клайд ми бяха познати като словосъчетание от имена, но никога не бях гледал филм за тях, или пък бях черпил информация от друг източник. Прехласнат от възможната класа на филма, посетих линка и какво да видя? Уорън Бийти и Фей Дънауей в ролята на Клайд Бароу и Бони Паркър. Фей Дънауей? Кога за последно я бях гледал някъде? Аризонска мечта... не, не. Алигатор албинос?! Но никога някой от по-старите й филми, където тя е по-млада. Бях повече от приятно изненадан като я видях. Била е супер мацка навремето. По време на филма, около 26 годишна. Супер! За Уорън Бийти се изкефих, че играе култовия образ на Клайд Бароу. Него винаги съм го харесвал, чаровник е и радва с изпълненията си. За последно го гледах в един филм за... заглавието ми убягва... играеше много амбициозен бизнесмен. Искаше да построи един хотел насред пустинята. Общо взето се разправяше за началото на Лас Вегас. Много хубав филм. Разбира се... Бъгси Сийгъл е героят му, а филмът - Бъгси. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

somethings_gotta_give_1.jpg

Something's Gotta Give

Невъзможно твой (Something's Gotta Give) - този филм го имах на DVD преди много време, говорим за официалния диск рилийз, имах го. Въпреки това обаче не го пусках никога. Някак си не ми беше достатъчно, че Джак Никълсън играе вътре и че режисьор е Нанси Майърс (повелителката на странните, но готини романтични комедии). Нея я познавах от филма Какво искат жените, където направи Мел Гибсън луд, но пък страшно забавен. Може би заради участието на Даян Кийтън или някакви отрицателни мнения, никога не плейнах Невъзможно твой. Мда, доколкото си спомням трейлъра беше бозав.

Да, но миналата година щеш нещеш по Нова ТВ го даваха. Загледах първите 10-на минути и ми се стори доста интересен. После на части с прескоци хванах още по 5 минутки от средата и малко преди края, което привлече още повече интереса ми. Неофициално си намислих да не мотая повече, а да взема да го гледам. Явно е готин филма, пък и вече имах по-топли чувства към играта на Даян Кийтън. Всъщност не ме разбирайте погрешно. Гледал съм много нейни филми, тя е добра актриса. Обаче от трейлъра, който гледах навремето нещо ме издразни и не исках да си губя времето с Невъзможно твой. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

fahrenheit_911_1.jpg

Fahrenheit 9/11

През 2004 година много се шумеше за Новия филм на Майкъл Мур, а и заглавието само по себе си предполагаше нещо наистина добро. 9/11 по Фаренхайт (Fahrenheit 9/11) е поредния строго осъдителен американското правителство филм на режисьора, насочен главно срещ президента Джордж Буш и останалите пионки, оставащи в повечето случаи покрити, но умело дърпащи конците на марионетката. Куклата е президента, безспорно. Останалите са добри кукловоди, които се саморазправят с проблемите си по възможно най-безскрупулния начин, с липса на морал, съчувствие и каквато и да е човещина.

Фокусът е поставен над събитието 11ти септември 2001 година. Няма как да не си спомням този ден. Прибирам се вкъщи, бях до Ванко, пак нещо с компютрите се разправяхме. Мисля че беше след 16:00 часа, стоя си в стаята и брат ми влиза. Вика ми: "Не може да познаеш какво стана!", аз просто скимвам, а той ми посочва наредения пъзел (един такъв голям, на Манхатън посред нощ, хубав пъзел) и казва: "Тия вече ги няма!" - сочещ точно към двете кули на Световния търговски център. Стреснах се и съответно отидохме да гледаме новините. Калпава история. И оттам започна всичко за САЩ и войната им срещу терора. Read more

one_flew_over_the_cuckoos_nest_1.jpg

One Flew Over the Cuckoo's Nest

Четири години преди Милош Форман да пробуди желанието на зрителя да пусне светлината в себе си и да почувства свободата, Джак Никълсън сътвори една от най-добрите си роли в своята кариера. Интересното е, че 1975 всъщност е в началото на въпросната негова кариера. Сега го класифицираме като голям актьор именно заради изпълнения като това от средата на 70-те години на миналия век. Милош Форман с творение спечелило толкова много награди, включително филм на годината за 1975, с участието на Джак Никълсън в главната роля. Полет над кукувиче гнездо (One Flew Over the Cuckoo's Nest) е едно от заглавията от далечното минало, което винаги е пробуждало интерес в мен. Другото е Котка върху горещ ламаринен покрив. Ясно е, че на база първични чувства, породени от заглавията и странното им звучене, тези филми се превръщат в едни от най-загадъчните за любопитен кинофен като моя милост. Не преигравам, така е. Как мислите, каква е причината чак сега да споделя филма с очакванията си? Тази - уплахата от голямо произведение, ужасно комплексно и трудно за разбиране. Read more

indiana_jones_and_the_last_crusade_1.jpg

Indiana Jones and The Last Crusade

"Не ме интересува къде ще го използваме, но искам да има танк от Първата световна война!"

-- Стивън Спилбърг

Забележителен филм! Брилянт в короната на Холивуд! Ако ме спрат на пътя и ме попитат коя е най-любимата ми част от поредицата за археолога, без съмнение ще отговоря: Индиана Джоунс и Последният кръстоносен поход (Indiana Jones and The Last Crusade). През 1989 година са се случили доста неща. Падането на Берлинската стена, Революциите на 1989-та, началото на краят за СССР и др. Но за киното това е нещо повече от успешна година. Защото Джордж Лукас и Стивън Спилбърг за трети път привикват Харисън Форд, за да се превъплъти в образа най-добрия герой в приключенския жанр - д-р Хенри "Индиана" Джоунс. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

indiana_jones_and_the_temple_of_doom_1.jpg

ВКЪЩИ: Indiana Jones and the Temple of Doom

Голямото приключение, което остави публиката очарована през 1981 година, се завръща три години по-късно. За първи път режисьора Стивън Спилбърг прави продължение на някой свой филм. Индиана Джоунс пожънва огромен успех с появата си и както всички принципи са създадени, за да бъдат нарушени някой ден, така и тенденцията при Спилбърг "Без продължения" си намира майстора в лицето на Индиана Джоунс и Храмът на обречените (Indiana Jones and the Temple of Doom). Продължение на приключенията на готиния археолог с нюх към ценностите от миналото и с една единствена цел - да ги предпази от неприятелите (обикновено покварени хора, целящи бързо богатство с контрабанда на въпросните реликви, сещате се, един вид модерни пирати). Ролята по право си принадлежи на Харисън Форд. Макар че всичко е било възможно. Сега познаваме сага, наречена Индиана Джоунс, и Харисън в главната роля - незаменим. Но тогава, една малка промяна би заличила образа за винаги. Това вече е в рамките на фантазията, тъй като миналото си е минало. Read more

bowling_for_columbine_1.jpg

ВКЪЩИ: Bowling for Columbine

Вълната Майкъл Мур е към своя край. Подкарах ги отпред назад филмите му, като качеството с всеки следващ се вдига повече и повече. През 2002 година режисьора прави един от най-силните си филми в кариерата. Сами се досещате, че за пореден път дъвче политиката на САЩ, критикува здраво, този път засягайки темата за оръжията в родината му. Лесната възможност да се сдобиеш с такова. Законите за притежание. Коварни случки от близкото минало и много абсурди съпровождащи изброените неща. Боулинг за Кълъмбайн (Bowling for Columbine) печели много награди и признание за своя автор. Сред тях е и Оскар, връчен на Майкъл Мур през 2003 година.

Какви са ми връзките с този филм. Миналата година, октомври или ноември, попаднах на едно забавно клипче в YouTube - A Brief History of America. Не си спомням как точно го намерих, но смехът по време на гледането му беше невероятен. Анимационно клипче, много напомнящо ми за Саут Парк (после разбрах защо), в което историята на САЩ е разказана по невероятно саркастичен начин, забавен, но същевременно прекомерно сериозен и изпълнен с истини. Спомням си в коментарите под клипчето, че споменаваха Майкъл Мур. Чудех се откога пък е почнал да прави анимации той. До тогава бях гледал Фаренхайт 9/11 от неговите документално ориентирани филми. Read more

21_1.jpg

CINEPLEX: 21

+15, заплата

+16, нещо сладко

+17, списание

С подобен род кодови наименования, +1 за високите карти, -1 за ниския клас и 0 за всички останали, шестима МИТ студенти се превърнали в едни от най-добрите картоброячи, направили жестоки печалби в казината на Лас Вегас. Похватите им включващи елементарна стратегия от знаци и много добра елементарна математика, не са нелегални, но не са препоръчителни. Особено когато говорим за милиони долари загуби за някое казино. Казиното си има собственик. Казиното е направено, за да печели (нещо като банките), и хич не им е приятно да изплащат подобни суми - от 7 цифри нагоре.

Филмът 21 е вдъхновен от историята на тези "ученици". Група генийчета, които били тренирани да следят играта с прости математически изчисления. Тактиката им била проста, действали като отбор и само някой с орлово око, с постоянно наблюдение можел да хване конспирацията, която вилнеела из различните казина на Вегас. Read more

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Iron Man

iron_man_1.jpg

Темата за филмиране на популярни комикси (предимно тези на Марвъл) не е нова. Запознатите си спомнят много добре началото, с мутантите Х, след това великолепието на човеко-паяка, споделило момента на славата с четиримата фантастични. Дори Бен Афлек направи популярен слепият адвокат, а след това жена му възроди образа на секси воина Електра. А някъде там си спомням, че пресъздадоха романтична комикс история с главен герой - един много голям и зелен грозник. Схванахте идеята, но явно в Холивуд искат да разкатаят комикс индустрията, или просто да доставят удоволствие на зрителя, фен и колекционер на някоя сносна арт поредица.

Този път заглавието е Железния човек (Iron Man). В ролята на режисьора се изживява актьорът (защото има повече роли, отколкото режисирани филми) Джон Фаврю. Който в някои филмчета е доста симпатичен и забавен, но в тези които режисира, някак си - не кефи. С две думи - режисурата му е зле. Или нарочно го прави като за деца, или самият той до толкова може да напъне един сюжет. Ако ще пресъздават комикс герой, който има голяма история и сериозен рейтинг, то трябва да се положат повече усилия освен компютърните ефекти. Стига с тия ефекти де - знаем че всичко може да се направи, включително филм от А до Я, само с помощта на компютър и на всичко отгоре героите вътре ще изглеждат като истински хора. Read more

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...