Отиди на
Форум "Наука"

Разсъждения по картинка


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Дървената фигура ми напомня на нещо средно между Троянския кон и дракон.

Ама защо с човека се бутат и защо той е окован, не зная.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Толкова сложа асоциация ми се породи, че не съм сигурна дали дори бих могла да я обрисувам разбираемо с думи :head_hurts_kr:

Ангелът ми напомня за падналия ангел Луцифер, който е в ролята на Пандора, а останките от Троянския кон и руините символизират разрушенията, причнени след отварянето на кутията й. Т.е... някакъв сложен хибрид между авраамическа религия, гръцка митология, Троянска война и все пак процент фикция (тъй като очевидно ангелът е скъсал оковите си и може да избяга, но вместо това е останал и "изкупва греха си", което не е в стила на Луцифер)

всъщност... можеш ли да дадеш други творби на този автор? В момента ми отговаря на настроението.. мрак и разрушение...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би това са двете страни на човешката душа, винаги борещи се една с друга и същевременно не можещи една без друга. И все пак една от двете страни понякога надделява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Може би това са двете страни на човешката душа, винаги борещи се една с друга и същевременно не можещи една без друга. И все пак една от двете страни понякога надделява...

ей... поне една от страните на човешката душа не следва ли да е по-... ведра?

днес наистина съм депресирана, но логиката това да са двете душевни начела, мрачни, кървави, изстрадали, съвсем ще ми почерни светогледа

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това обаче не е океан, а каменна пустиня. Ангела наистина всякаш изкупва някакъв грях, но никак не е характерен за Луцифер, никога не биха го изобразили по такъв изстрадал начин и в толкова отчаян напън за справедлива борба както изглежда. От Троянския кон също виси скъсана верига, може би преди са били свързани в общ грях, но ангела се опитва да се откъсне от него и да го пребори. Прилича на мъките на Прометей след издаването на тайната на огъня - ако го разглеждаме по такъв начин няма да е микс с християнски символи а изцяло антична митология :)

Много добра картина обаче и аз искам да знам кой е художника. А като заговорихме за разруха и мрачни настроения май е време да си спомним за един друг художник - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=269&hl=

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами едното, дето прилича на Троянския кон изглежда е човешко творение, скованичко от дървении. Другото е нещо като ранен ангел, който го събаря.

Да не е Пролетарий срива идол на капитализма за да се отърве от оковите му и да полети към светлото комунистическо бъдеще? :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тоя художник май си пада по миксовете, този път е хармония между технологиите и природата. Може да се тълкува по много начини. Тази навява едновременно песимистични и оптимистични настроения за симбиозата между двете.

Да не е Пролетарий срива идол на капитализма за да се отърве от оковите му и да полети към светлото комунистическо бъдеще? :tooth:

Хехе явно дълго ти се е налагало да слушаш подобни интерпретации :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хм... новата картинка е картинка на опозициите... светлина/тъмнина, технология/природа, но на мен ми навява най-вече на раждане и смърт. сухата и напукана почва, окапалите по земята крушки, целият този мрак - покой, забрава. светналата крушка, изгревът- раздвижване, разбунтуване, припомняне. всичко е като затишие пред буря, образно казано и с положителна нотка, понеже задаващото се е живот, събуждане, раждане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен пък дървото ми напомня на Космическото дърво, а светещата крушка - Светлината. Птичката ... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами едното, дето прилича на Троянския кон изглежда е човешко творение, скованичко от дървении. Другото е нещо като ранен ангел, който го събаря.

Да не е Пролетарий срива идол на капитализма за да се отърве от оковите му и да полети към светлото комунистическо бъдеще? :tooth:

Крушка, която се размножава чрез пъпкуване. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

човекът не е окован,медалион виси от врата му.крилата са от почти същата материа като "коня"

по-скоро не образите...цветовете.художника показва една мрачна ситуация на борба.борба между нещо,което реално като гледам не е живо,може би символ.околността е мъртва,няма жив цвят,всички цветове са студени и мрачни,но това което картината поне за мен показва,не е нещо мрачно,..а истинско.по свой си начин

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен ми напомня Сизифовите мъки с камъка. Една изтощителна и възможно дори безсмислена житейска борба.

Противника не изглежда като агресивно същество, но явно нещо кара падналия ангел да се съпротивлява, обсебен, дори без физически окови, от противника си...може да бъде например битка за защита на честта, на моралните ценности...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На мен посланието на картината ми говори следното - последното дърво в природата, дори и то ще бъде жертвано за тяхното удобство...А последното птиче ще стане жертва на объркването си - както много животни се объркват от сигналите на технологиите...ще се стреми към светлината и ще изгори невинните си крилца...То символизира за мен допълнително и това, че хората амбицирани да летят като птици ще изгорят своите криле и ще се поучат от големите си грешки чак след като и последното дърво и последното птиче изчезнат....Докато накрая не остане просто гола пустош...

Много ме депресира тая картина.

Майката Земя---с ппоследни сили кърми своите неблагодарни, глупави деца....хората...умирайки ...

:bye2: :bye2: :bye2: :bye2: :bye2: :bye2: :bye2: :bye2: :bye2: :bye2:

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...