Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Ако се разчита само на стари души - те трябва да прескачат от тяло на тяло.

А не е ли така?! Явно нищо не разбирам от прераждане... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Доказва се съществуване, а не несъществуване.

Глишев,

абсолютно правилно - доказват се само положителни факти. В същност, лично на мен ще ми е безкрайно интересно от гледище дори на формалната логика, някой да ми докаже отрицателен факт. Ако пък наистина успее, направо го виждам за Нобелова награда. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А съществуването на смисъл на живота доказано ли е?

А доказано ли е, че прераждането НЕ съществува ?

В тази област мъглата е пълна и всеки я цепи самостоятелно. Това е област извън науката, не защото я няма, а защото това е чисто субективна област. Там където са понятията душа, любов, свобода, омраза, страх и пр. Има ги, но не са в сферата на науката - те са в нас.

Съществуването на смисъла на живот следва от доказаното съществуване на самия живот. В природата, няма съществуване, което да е безмислено или безцелно, ерго всяко съществуване има своя смисъл. Какъв е този смисъл като конкретно съдържание - това вече е друг въпрос.

Отрицателни факти не се доказват - логически абсурдно е. Затова въпросът пак се свежда до това - да се докаже по безспорен начин съществуването на прераждането. А посочените понятия любов, омраза, страх и прочие са чувства/усещания/дори асоциации на някакво ниво, които са ирационални, защото са строго субективни. А законите на Природата (някои я наричат Бог) се интересуват не от субективността на субекта, а от неговата обективност и необходимост, щом е създаден да "бъде", т.е да става в обективен смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В същност, лично на мен ще ми е безкрайно интересно от гледище дори на формалната логика, някой да ми докаже отрицателен факт.

В момента огън не съществува. Защото не виждам дим. Доказано. :bigwink:

Никой не се е преродил, следователно прераждане няма. Единственото доказателство, че Марушка или който и да е е бил Блаватска, Хипатия..., е да знае в подробности поне някои събития от живота на споменатите. Но обикновено се оказва, че тези, които не твърдят, че са се прераждали, трябва да коригират прерожденците в техните знания за "себе си", когато са били Блаватска, Хипатия...

Но наистина не трябва да се хвърлят усилия за доказване на несъществуващи неща. Твърде е очевидно. Трябва да се събира информация и факти, за да се разберат по-добре съществуващите неща.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В момента огън не съществува. Защото не виждам дим. Доказано. :bigwink:...

:laugh: Това не е доказателство, а просто твърдение. При това не какво да е твърдение, а от сорта на берклианския субективен идеализъм. Чакай да опитам и аз - в момента Некоректния не съществува :w00t: . Защото не го виждам, а не го виждам защото съдейки по късния час на заспиване сега продължава да спи. Ерго, той не съществува в момента. (И все пак остава един интересен въпрос - ако аз не го виждам, но той не спи защото изобщо не си е лягал, все пак съществува ли в момента? :unsure:) :laugh::v::punk:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В момента огън не съществува. Защото не виждам дим. Доказано. :bigwink:

***

Доказано! :biggrin:

Но не мисля, че е възможно от гледна точка на пропозиционалната и/или предикатната логика, да се докаже (не)съществуване*, ако се използват само (да) съществуване**, независимо от използуваните логическите оператори и/или квантори.

Както подозирам, че Дендро се опита да постави това като условие.

Поне единият предикт и/или субект на логическото израз трябва да бъде отрицание /(не) съществуване/.

Може и да бъркам, но в момента не сещам за вариант при който резултатът да бъде НЕ при използувани само ДАта .:post-20645-1121105496:

-------------------

* Използувам НЕ за краткост на Несъществуващ

** Използувам ДА за краткост на Съществуващ и изобщо на положителност

********************************************************************************************************

****

Богданов това го прочетох,когато написах по-горе отговорите. Не няма да се обиждам и разсърдя - това е отрицателно човешко качество. :vertag:

Здравей Марушка,

Не съм искал да се почустваш обидена или разсърдена.

Ако това се случило, моля те за извинение.

Предполагам, че често пъти дебелашкия хумор, който вкарвам в речта си може да прозвучи обидно. Явно и този път това се е случило.

Определено не съм желал да те разсърдя или да предизвикам каквито и да е отрицателни емоции в теб.

Отново моля за извинение.

Като доказателство за добрите ми намерения се извинявам пред очите на целия форум, а не под формата на лично съобщение.

Това надявам се, изкупва частично вината ми.

С пожелания за успешен и приятен ден ... Б.Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...Може и да бъркам, но поне не сещам за вариант при който резултатът да бъде НЕ при изпозувани само ДАта .:post-20645-1121105496:...

Аз пък се сещам. Има една такава логико-мисловна операция у българина, която словестно се изразява по следния начин (и е абсурдно трудно да се преведе на друг език): "Да бе, да... Шъ стане" :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък се сещам. Има една такава логико-мисловна операция у българина, която словестно се изразява по следния начин (и е абсурдно трудно да се преведе на друг език): "Да бе, да... Шъ стане" :tooth:

Аз се сещам как на английски се превежда "да бе да" - "yeah right!" :bigwink:

Естествено, английският израз не е толкова сполучлив като българския си аналог, но става ... до известна степен. :tooth:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А не е ли така?! Явно нищо не разбирам от прераждане... :laugh:

А аз съвсем явно не разбирам от прераждания, скъпа Куна!

Но кой ли разбира....

Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявай аз споменах какво е казала Блаватска,за това,че Мойсей си е затворил капаците на очите,а тези думи, че искал да е лош бог си е мое мнение лично мое отникъде не съм го взела,защото няма да му повярват хората си е мое мнение. Защо да не я цитирам Библията,да не би само аз да я цитирам - много хора по форумите я цитират също така,да не би само някои хора имат право да я цитират? ИЕОВА не изповядва никаква религия,ако трябва 100 пъти ще обяснявам. Той е бог на любовта и не му трябва никаква религия.Та нали точно това обяснявам и ти казваш,че 100 пъти повтарям и въпреки това пак ще го съобщя,че не ми омръзва да го повтарям,че никога не поставя българския народ над другите народи,както Иехова от Библията поставя еврейския едва ли не за божествен.Аз си го определих за духовен учител и по форумите също така с които хора общувам. Та те нямат езици духовете. Толкова ли не знаете,че нямат езици,а се разбират мислено?Като му пиша имената на хората и рожденната дата и тяхните настоящи хобита и интереси и любимите им страни след България и някой интересен сън сънуван в дадена чужда страна или пък в България в историческо време и той ми пише чрез автоматично писане къде и какви са били хората в миналите си животи. :vertag:

Тези изначални души са "падналите ангели" на земята. :vertag:

Следващия ми въпрос е ти каква религия изповядваш?Какъв бог на любовта - според коя религия е бог?Защото аз честно казано почнах да се обърквам.Твърдиш,че си християнка,но спред теб библейският бог е ограничен,защото в Библията пише,че евреите са богоизбран народ.След това обаче смяташ за духовен учител някой,който не е Йехова (библейският бог),а друг и според теб той смята,че прераждане има,като според църквата такова няма.Ами цитирането на Библията е абсолютно излишно,за да отговориш на прост въпрос.

Най интересното ми е как ти,която не си на ниво тотално духовно просветление ако щеш го наречи можеш да кажеш кой какъв е бил в минал живот,ами разчиташ на автоматично писане.

Честно казано за мен ти дори не си наясно ти какво изповядваш и в какво вярваш (без да ми се засягаш),за да ми отговориш на въпроса.Най ми е забавен факта,че в учения и религии където се опоменава изрично,че съществува прераждане само няколко духовни учители (живи такива) могат да кажат след определени проверки и разговори с даден човек дали е прерожденец или не и не знам за случай на някого от тях някой бог да му е казал отговора,а ти смяташ,че на теб ти го казва.

Друг въпрос:Защо му е на бога ти да те кара да слушаш чалга????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Друг въпрос:Защо му е на бога ти да те кара да слушаш чалга????

Като цяло чалгата е много сложна и елитарна музика, с нейните неравноделни тактове и стойностни в литературно отношение текстове.

При продължително слушане, потребителят на този музикален стил се извисява в духовно отношение и така с по-малък брой прераждания достига до така желаната Нирвана.

Мисля, че това е основната причина, но вероятно има и други, които остават скрити от очите на обикновения човек.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако е така, то ще се моля за повечко прераждания и по-малко чалга.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе къде изчезнаха минусите не мога да разбера? Ако някой си мисли, че постовете могат само да се помпат с плюсове, дълбоко се лъже, не сме стигнали още до това ниво.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:laugh: Това не е доказателство, а просто твърдение.

Твърдението е, че не виждам дим. А другото, че няма огън, е напълно разбираем за всички, логически неопровержим извод.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Твърдението е, че не виждам дим. А другото, че няма огън, е напълно разбираем за всички, логически неопровержим извод.:)

:biggrin: Ако е тъмна нощ, ясно е, че няма да видиш дим. Обаче, може да видиш огъня, въпреки че логически неопровержимо би трябвало да го... няма. ;):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доказано! :biggrin:

Но не мисля, че е възможно от гледна точка на пропозиционалната и/или предикатната логика, да се докаже (не)съществуване*, ако се използват само (да) съществуване**, независимо от използуваните логическите оператори и/или квантори.

Както подозирам, че Дендро се опита да постави това като условие.

Поне единият предикт и/или субект на логическото израз трябва да бъде отрицание /(не) съществуване/.

Може и да бъркам, но в момента не сещам за вариант при който резултатът да бъде НЕ при използувани само ДАта .:post-20645-1121105496:

-------------------

* Използувам НЕ за краткост на Несъществуващ

** Използувам ДА за краткост на Съществуващ и изобщо на положителност

********************************************************************************************************

Здравей Марушка,

Не съм искал да се почустваш обидена или разсърдена.

Ако това се случило, моля те за извинение.

Предполагам, че често пъти дебелашкия хумор, който вкарвам в речта си може да прозвучи обидно. Явно и този път това се е случило.

Определено не съм желал да те разсърдя или да предизвикам каквито и да е отрицателни емоции в теб.

Отново моля за извинение.

Като доказателство за добрите ми намерения се извинявам пред очите на целия форум, а не под формата на лично съобщение.

Това надявам се, изкупва частично вината ми.

А

С пожелания за успешен и приятен ден ... Б.Б.

Знаеш ли,аз не искам да имам отрицателни емоции въобще,но даже и на майтапите отвръщам винаги на колегите,

уж разбирам от хумор и майтапи,но някой път си мисля,че се подиграват и т.н. Не на никого не се сърдя, аз разбирам всички,че искат да се веселят все с нещо хората в тази финансова криза. Затова и когато работя и чистя пея, просто намерих си своето второ аз. Ето това показва,че имаме скрити козове в нас и това са от миналите ни животи,въпреки,че не ги помним,тези действия от хобита и интереси в настоящето показват нашите скрити таланти в нас и това са също доказателства за миналите ни животи,колкото и да не ви се вярва в прераждането. Затова винаги разбирам хората,които са с чудесен дебелашки хумор. Това също показва скритото аз в тях. :vertag:

Какво прераждане бе? :smokeing: . Какви са тия измишльотини? Писано ли е в библията, че има прераждане НЕ, значи няма. Толкоз! Който вярва в друго ще гори в ада.

То това за прераждането за мен си е мисъл породила и представата за задгробния живот.

Просто на човека му е трудно да приеме мисълта, че като умре и край всичко свършва. И затова се измислят такива залагалки пререждане и задгробен живот. Просто човешкият мозък е така устроен, то това си ние основен истинкт, цялото ни мислене и съществуване е построено върху това да се стремим да си запазим живота и да го продължим. Затова и на нас хората просто ни е противоестествено да възприемем, че живота има край.

Точно в Библията са останали някои цитати за прераждането и ги има. :vertag: не са успели да ги изтрият всички

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Следващия ми въпрос е ти каква религия изповядваш?Какъв бог на любовта - според коя религия е бог?Защото аз честно казано почнах да се обърквам.Твърдиш,че си християнка,но спред теб библейският бог е ограничен,защото в Библията пише,че евреите са богоизбран народ.След това обаче смяташ за духовен учител някой,който не е Йехова (библейският бог),а друг и според теб той смята,че прераждане има,като според църквата такова няма.Ами цитирането на Библията е абсолютно излишно,за да отговориш на прост въпрос. :vertag:

Въпреки,че някой път си влизам в нашите църкви и то само на погребения на близки,аз си паля свещички без да се кръстя,защото ИСУС ХРИСТОС Е умрял на този кръст, защо трябва да се почита кръстенето от кръста,след като е оръдие на смъртта. Въпреки,че се чувствувам в настоящия живот като християнка,не изповядвам тази религия,защото разбрах,че прераждането съществува и всички религии са безмислени,и не само религиите,но и

сектите са безмислени. И според настоящата църква няма прераждане. Но иначе в Библията има цитати за прераждането и те са останали,не всички са успели да ги изтрият на Никейския събор. :vertag:

Защото библейският бог Йехова,когато воюват в негово име,се намесва тогава Сатана,затова не разбирате,

винаги в духовните разговори когато действията от тях са лоши като войни и кражби и т.н.все лошите качества на хората това са действия от Сатана и лошите богове,които са също духовни висши сили,които не са за пренебрегване,които и те могат всичко. Но добрите и лошите духовни висши сили ще се съюзят и ще си подадат ръка,защото и лошите духовни висши сили идват от добрите висши сили. Нашата аура около земята и на земята

е отрицателна и затова мислим и действаме отрицателно и затова има толкова много религии и секти,които ни разделят,че и не само те,но и сумати партии,че и футболните отбори за мъжете и те разделят хората също така.Затова,когато съм нервна и мисля само за какво ли не,тогава не се свързва с мен,защото ми каза,че когато сме нервни,тогава се появяват лошите духовни сили в духовните разговори между хората и висшите духовни сили. :vertag:

Най интересното ми е как ти,която не си на ниво тотално духовно просветление ако щеш го наречи можеш да кажеш кой какъв е бил в минал живот,ами разчиташ на автоматично писане.

Честно казано за мен ти дори не си наясно ти какво изповядваш и в какво вярваш (без да ми се засягаш),за да ми отговориш на въпроса.Най ми е забавен факта,че в учения и религии където се опоменава изрично,че съществува прераждане само няколко духовни учители (живи такива) могат да кажат след определени проверки и разговори с даден човек дали е прерожденец или не и не знам за случай на някого от тях някой бог да му е казал отговора,а ти смяташ,че на теб ти го казва.

Друг въпрос:Защо му е на бога ти да те кара да слушаш чалга????

Разчитам на автоматично писане - ами Елена Блаватска също е разговаряла с духовен учител,Лиана Антонова е написала книгите си чрез автоматично писане - от нея започнах всичко - когато прочетох нейните книги и реших и аз да опитам и си викам: защо да не мога и аз? И така през 1994/95 г. започнах да разговарям - най-напред започна с Говори Мороа,защото Лиана Антонова е говорила с него. А после след няколко месеца продължи Говори

Иеова,защото аз вярвам в Библейския Йехова,защото той направи чудесата,които са се случили с мен и около моето

семейство. Въпреки,че коренно се различава от Библейския Йехова,моят духовен учител Иеова аз си ги мисля за

един и същи бог,защото Библейския Йехова е под действието на лошите духовни висши сили,защото добрите богове не могат да се месят в делата на лошите духовни висши сили,които властвуват в настоящето на земята. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:biggrin: Ако е тъмна нощ, ясно е, че няма да видиш дим. Обаче, може да видиш огъня, въпреки че логически неопровержимо би трябвало да го... няма. ;):)

Тогава няма да имам нужда да доказвам огъня, защото ще го виждам. Условието за Нобелова награда беше "отрицателен факт", следователно основан на "не" и т.н. Сега не го увъртай, а давай паричния еквивалент на наградата! Грамота и медал не искам. Десет процента ще ти отстъпя, за да почерпиш на форума. Другото е за мен.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Въпреки,че коренно се различава от Библейския Йехова,моят духовен учител Иеова аз си ги мисля за

един и същи бог,защото Библейския Йехова е под действието на лошите духовни висши сили,защото добрите богове не могат да се месят в делата на лошите духовни висши сили,които властвуват в настоящето на земята. :vertag:

Вие с Блаватска и другите, които пишете автоматично, като пишете, после барем четете ли си написаното, за да поправите нелепостите на "духовните"? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Жалко, че автоматичното писане не включва и автоматично редактиране...

А къде в Библията има нещо за прераждането?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпреки,че коренно се различава от Библейския Йехова,моят духовен учител Иеова аз си ги мисля за

един и същи бог,защото Библейския Йехова е под действието на лошите духовни висши сили,защото добрите богове не могат да се месят в делата на лошите духовни висши сили,които властвуват в настоящето на земята. :vertag:

Пак нищо не разбирам. Хем не били едно и също, хем си ги мислиш за едно и също.

А какво трябва да правят добрите богове?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жалко, че автоматичното писане не включва и автоматично редактиране...

А къде в Библията има нещо за прераждането?

Скъпи ми колега Глишев и аз това се питам от самото начало :book: .Съгласна съм и с Куна:как хем Йехова,хем не съвсем?Хем си християнка,хем не си баш,абе манджа с грозде направо.Обясняваш за прераждане,за произхода на душата,цитираш Библията,ама не изповядваш хиндуизъм,ни будизъм,не си и баш християнка,защото моите извинения ама човек,за да може да се нарече християнин трябва да смята,че написаното в свещената за християнската религия книга (наречена Библия) е истина и Бог е един:Йехова и неговия син Исус,дошъл на Земята да ни избави от страданието (най-общо казано).Ако не вярваш в това не си християнка,ами агностичка,атеистка или поклонничка на друга религия.Но за да си поклонничка на друга религия трябва да смяташ казаното в свещените книги на дадената религия за истина или отговарящо на твоите виждания.Затова си повтарям въпроса:Каква религия изповядваш Марушке???

Редактирано от madlady
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава няма да имам нужда да доказвам огъня, защото ще го виждам. Условието за Нобелова награда беше "отрицателен факт", следователно основан на "не" и т.н. Сега не го увъртай, а давай паричния еквивалент на наградата! Грамота и медал не искам. Десет процента ще ти отстъпя, за да почерпиш на форума. Другото е за мен.:)

Виждаш, не виждаш - с това сам показваш, че може да има огън без дим и дим без огън. Ерго от това, че не виждаш пушека не следва, че няма огън нито че има такъв. Т.е не си доказал отрицателен факт.

Ако е за черпнята - няма проблем, дори един отрицателен факт е добро основание за положително действие като например добре да си пийне човек. :biggrin:

...Затова си повтарям въпроса:Каква религия изповядваш Марушке???

И аз чакам с любопитство отговора. Даже можем да организираме залагания, за да съберем пари за Нобеловата награда на Некоректния. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...