Отиди на
Форум "Наука"

Демография, доходи и производителност


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, Atom said:

Само едно вмъкване - целта на темата не е да се сравняваме със запада, а със страните от централна и източна Европа. Все пак "историческите фактори" на България не са чак толкова уникални, а и няма как да ги променим. 

Ми, заплатите в София, вече са сравними с тези Унгария, Словакия и Полша. Въпрос на време и останалата част от страната да навакса. И това е без у нас да са се случвали някакви многомилиардни инвестиции, както е в Полша, Унгария, Словакия и Румъния. 

Май тази беше темата и се опитвах точно на теб да ти обясня, че растежа и предимството на Вишеградската четворка ще е до време. Именно, защото са германски икономически колонии и швабите няма да дадат на тях най-новите си технологии.

Докато ние сме си свободен електрон и ги настигаме с минимално немско присъствие у нас. Което означава, че е въпрос на време да ги задминем. Именно заради липсата на местни капиталисти. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 218
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 40 минути, Atom said:

Защо икономиката на България е толкова малка?

Много интересен въпрос. Не съм информиран, но имам мнение. 😛

Според мен основните фактори са историческо развитие, социална култура и мащаб.

Заради соца и социалната култура, у нас няма традиции на предприемачество и пазарни
отношения като цяло. Такива се култивират едва в последните години.

Най-бедните страни в Европа са балканските, което според мен се обяснява най-вече със
социалната култура.

Мащабът също си казва думата. У нас няма - и няма как да има - големи корпорации, които
да трупат големи печалби и да дърпат цялата икономиката със себе си. Бях чел за Нокиа на
времето как плащала почти половината данъци във Финландия. При нас няма такава компания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, gmladenov said:

 

Мащабът също си казва думата. У нас няма - и няма как да има - големи корпорации, които
да трупат големи печалби и да дърпат цялата икономиката със себе си. Бях чел за Нокиа на
времето как плащала почти половината данъци във Финландия. При нас няма такава компания.

Мисля че не си прав. Не съм икономист, но това което знам, е че дребният бизнес е този който плаща най-много данъци в една държава.

Редактирано от vandu
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, vandu said:

Мисля че не си прав. Не съм икономист, но това което знам, е че дребният бизнес е този който плаща най-много данъци в една държава.

Това не е въпрос за икономисти, а за финансисти, статистици и счетоводители. Зависи си от държава на държава. В Южна Корея няма как да вържат бюджета си без парите от големите корпорации и това позволява на държавата да държи данъците ниски, капиталовите разходи високи и да поддържа една от най-големите армии в момента. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, gmladenov said:

Много интересен въпрос. Не съм информиран, но имам мнение. 😛

Според мен основните фактори са историческо развитие, социална култура и мащаб.

Заради соца и социалната култура, у нас няма традиции на предприемачество и пазарни
отношения като цяло. Такива се култивират едва в последните години.

Най-бедните страни в Европа са балканските, което според мен се обяснява най-вече със
социалната култура.

Мащабът също си казва думата. У нас няма - и няма как да има - големи корпорации, които
да трупат големи печалби и да дърпат цялата икономиката със себе си. Бях чел за Нокиа на
времето как плащала почти половината данъци във Финландия. При нас няма такава компания.

Вътрешният ни пазар е малък - 5,8 до 6 милиона души, а номинално икономиката ни е малка, защото капитализацията я няма никаква. Де що е имало пари трупани преди 1944 са прибрани от комунистите и са ползвани за индустриализацията след това. После, де що пари е имало в населението, са обезценени от червените куфарчета между 1989 и 1997. Реално ние до 1997 се опитваме да градим китайски комунокапитализъм, който знаем как приключи. И едва след 1997 има някакви наченки на европейска нормалност в държавната политика по отношение на икономиката. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vandu said:

Мисля че не си прав. Не съм икономист, но това което знам, е че дребният бизнес е този който плаща най-много данъци в една държава.

Дребният и средният. Гръбнакът на всяка една икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, vandu said:

Не съм икономист, но това което знам, е че дребният бизнес е този който плаща най-много данъци в една държава.

Примерът ми с Нокиа беше малко подвеждащ. Нямах предвид данъците, а това, че Нокиа беше толкова
голяма, че на времето плащаше огромен процент от данъците на Финландия.

Иначе тезата ми е, че заради мащабите у нас няма големи корпорации - а именно те са тези, които дърпат
икономиката нагоре.

Ето една статистика от САЩ. Тя от 2007г., защото не можах да намеря по-скорошна, но оттогава нещата
не са се променили много.

Долните графики показват, че 98% от фирмите в САЩ имат по-малко от 20 служители. Тоест, това са малки
бизнеси. В същото време, обаче, те съставляват едва 16% от фирмените приходи. 84% от приходите са във
фирми, които имат 20+ служители; тоест, средни и големи бизнеси.

Приходите на фирмите са дефакто БВП-то. Значи може да се каже, че 84% от БВП на САЩ се проивежда от
средни и големи фирми ... въпреки че тези фирми представялват едва 2% от общия брой фирми в САЩ.

Големите приходи и съответно големите печалби са в големите компании. Оттам идват и инвестициите,
които влизат в икомиката. Тъй като ние сме малка страна, у нас няма има истински големи компании.
Съответно нашата икономика няма как много бързо да се развива и да нараства.

census-actual-demographics-95059.png.862dbc2295deca93dc87fdf2fd51557a.png

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
On 17.02.2023 г. at 21:27, Atom said:

Economic.bg  са опитали да разберат защо България е толкова бедна. За целта са питали ChatGPT.  Ето и отговора:

Защо икономиката на България е толкова малка?

1. Исторически фактори: България е преминала през множество исторически събития, които са влияели върху икономическото ѝ развитие. Например, като социалистическа държава, България е имала централизирана и контролирана от държавата икономика, която е довела до малка иновативност и забавяне на икономическия растеж.

2. Ниска продуктивност на труда: България има ниска продуктивност на труда в сравнение с други по-развити страни. Това се дължи на множество фактори, като ниска образователна степен на работната сила, ниска технологична осведоменост и ниско ниво на иновативност.

3. Ниска инвестиционна активност: България има ниско ниво на инвестиции в икономиката. Това се дължи на множество фактори, като липса на достъп до кредити, ниски доходи на населението и липса на стимули за инвестиции в някои сектори.

4. Корупция: Корупцията е сериозен проблем в България и оказва отрицателно въздействие върху икономическото развитие. Тя може да увеличи разходите за бизнеса, да намали ефективността на публичния сектор и да подкопае доверието на инвеститорите.

5. Ниски доходи на населението: България има една от най-ниските медиани на доходите в Европейския съюз. Това означава, че консумацията на стоки и услуги е ограничена, като резултат от което се намалява размерът на икономиката.

https://www.economic.bg/bg/a/view/zashto-bylgarija-e-tolkova-bedna-chat-gpt-ima-otgovor

Какво ни показва този отговор в контекст на темата:

Историческите фактори, така както са отбелязани тук не са специфични проблеми само за България.
Ниската продуктивност без съмнение се дължи на посочените фактори, но тя е в пряка корелация и с ниските доходи. Трудно е да се каже кое в България е първичното - ниските доходи или ниската производителност.
За останалите фактори - корупция, ниска инвестиционна активност и ниски доходи на населението е ясно. 

Бих добавил и следните преположения:

6. Съществуването на психологически бариери при чуждите инвеститори, заради това че не сме член на Еврозната и Шенген. 
7. Наличие на такива, и поради факта че трите най-бедни региона в ЕС са в България.
Например нашият регион, Атоме - Южен централен, е най-бедният в ЕС, с регионален GDP на човек (по паритет на покупателната способност) едва 38 процента от средния за ЕС.
Северен централен и Северозападен район имат регинален GDP на човек, равен на 39 процента от средния за ЕС.

https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/DDN-20230220-1

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 17.02.2023 г. at 22:06, новорегистриран3 said:

Ми, заплатите в София, вече са сравними с тези Унгария, Словакия и Полша. Въпрос на време и останалата част от страната да навакса. И това е без у нас да са се случвали някакви многомилиардни инвестиции, както е в Полша, Унгария, Словакия и Румъния. 

България отдавна е на 3 скорости, а вече заработва на 4-ра.. Области като Хасково и Силиостра вече са изпаднали на на четвърта писта/скорост 
Изводите са само едни - регионалните дисбаланси у нас ще се увеличават.
Статистиката го показва- никога не е имало такова голямо разделение между област София и другите области, каквото има днес.

https://www.nsi.bg/bg/content/2215/бвп-регионално-ниво

Това, което ще се случи в следващите 40-50 години е че българската провинция ще се "разтвори" и практически бизнесът там ще изчезне,  и 90-95 процента от икономиката ще се съсредоточи в  4 града - Стара Загора я пишете "бягала", оставят София, Варна, Пловдив и Бургас

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

България отдавна е на 3 скорости, а вече заработва на 4-ра.. Области като Хасково и Силиостра вече са изпаднали на на четвърта писта/скорост 
Изводите са само едини - регионалните дисбаланси у нас ще се увеличават.
Стаитстиката го показва- никога не имало такова голямо разделение между област София и другите области.

https://www.nsi.bg/bg/content/2215/бвп-регионално-ниво

Това, което ще се случи в следващите 40-50 години е че българската провинция ще се "разтвори" и практически бизнесът там ще изчезне,  и 90-95 процента от икономиката ще се съредоточи в  4 града - Стара Загора я пишете "бягала", оставят София, Варна, Пловдив и Бургас

Така е! Бях шокиран от заплатите в някои области, а на други "доброто" представяне се дължи на все по-малкия брой работещи в частния сектор и все повече в държавния. Видинска област май е такъв случай, Силистра и тя е тръгнала натам. За Хасково, честно, нямам обяснение. Там все още има някаква икономика.

Едно от възможните обяснения е, че НСИ прави стъкмиститка и реално София е надценена, а останалата част от страната подценена. Другото е, че наистина там положението е като в руската глубинка. Затова трябва да се вдига МРЗ и да може да се изравни представянето на по-отдалечените области с това на София и Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, nik1 said:

Една според мен много информативна публикация за региналното развитие и профили в България:

https://www.regionalprofiles.bg/var/docs/Regional_profiles_2021_BG.pdf

Да, ИПИ от доста години работят по темата и се стараят да поддържат данните си актуални. За разлика от стъкмистическия институт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази година бележи нови рекорди в Азия. ТФР в Япония 1.3, в Сингапур 1.05, а в Южна Корея 0.78. Някои винят годината на Тигъра (нещо звездите не били както трябва), а други предлагат да се върне практиката на ръкописните любовни писма между младите.

https://www.cbsnews.com/news/japan-birth-rate-population-decline-government-matchmaking-marriage-children/

https://www.japantimes.co.jp/news/2023/02/24/asia-pacific/singapore-fertility-rate-low/

Като цяло нищо интересно, но ме подсети съседната тема за проваления японски пуск. Издишат японците технологично, издишат демографски, политически. Епична катастрофа се очертава в региона.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

И отново за заплатите.  Средната брутна заплата за страната за първото тримесечие е 1882лв.  Това хубаво, но само София-град има по-висока средна заплата от 1882 лв. За всички останали области, средната им заплата е под  1882 лева или по-ниска от средната за страната. 

КНСБ изчислява средствата на издръжка за 1 човек на 1402,25 лева (чиста сума).  Според този калкулатор:  https://www.calculator.bg/1/realno_zaplashtane.html  такава сума и по-голяма, получават около една трета от работещите. Останалите не могат да достигнат до 1402 лева чисто. 

Дори и да приемем числото на КНСБ за тричленно семейство с  двама работещи, то пак е високо - 2524 лева.  Ако двамата родители получават еднакви заплати, за да се достигне това число или по-високо от него, то и двамата  трябва да получават чисто по поне  1262 лева.  Според същия калкулатор такива заплати получават едва около 38% от работещите. 

Ако един човек не може да задоволи  елементарни потребности (не може да достигне нивото на издръжка), то той е работещ беден и потенциален емигрант.  От посочените числа излиза, че поне 60% от работещите попадат в тази категория. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още малко сметки.  Според последните данни на НОИ, средният осигурителен доход за април е 1435,78 лева.  Тук освен наети лица влизат разни категории самоосигуряващи се.  Обикновено средният осигурителен доход на  наетите лица по трудово и служебно правоотношение е по-висок и в случая би трябвало да е някъде между 1500 и 1600 лева.  Т.е.  условно може да се приеме, че е 1550лв.

Една част от тези хора са осигурени на максималния осигурителен доход, който в момента е 3400лв бруто. Според калкулатора от предния ми пост, заплати до 2638.32 лв нето = 3399,99 бруто получават 90.18% от наетите лица, а бруто 3400  и повече получават 9,82%.  От уравнението X*0,9018+3400*0,0982=1550 изчисляваме, че X или средният осигурителен доход на  90,18% от наетите е 1348.55лв.  Всъщност това е реалната средна брутна заплата за масата от българите (90.18% от работещите).  

На 1348,55 бруто отговаря 1046.46 лева нето.  Ако пуснем последното число през споменатия калкулатор (сравнение на заплати) то резултатът е следния: 

Нетна заплата: 1046.46 лв
50.55 % от наетите лица получават същата или по-ниска заплата от вашата
49.45% получават по-висока заплата

Това е почти на медианата. От всичко това може да направим извод, че "средното" за страната  (без София и една много тънка прослойка в останалите градове) е около 1000 лева нето. 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да отбележа нещо, което всички по принцип знаете. Среднат работна заплата не е много показателна. Тя е пилето със зеле, като нямаме идея, кой се тъпче с месо, кой само със зеле. Много по-интересна е медианната заплата, която отчита реално каква част от работещите колко получава. Там цифрите са доста по-неприятни. Жалко само, че НСИ прави такива разбивки веднъж на няколко години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, др-бр said:

Само да отбележа нещо, което всички по принцип знаете. Среднат работна заплата не е много показателна. Тя е пилето със зеле, като нямаме идея, кой се тъпче с месо, кой само със зеле. Много по-интересна е медианната заплата, която отчита реално каква част от работещите колко получава. Там цифрите са доста по-неприятни. Жалко само, че НСИ прави такива разбивки веднъж на няколко години.

Колегата Атом, по-горе, е изчислил медианната заплата на около 1045 лв нето = около 1345 лв бруто = около 1600 лв разход за работодателя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, др-бр said:

Само да отбележа нещо, което всички по принцип знаете. Среднат работна заплата не е много показателна. Тя е пилето със зеле, като нямаме идея, кой се тъпче с месо, кой само със зеле. Много по-интересна е медианната заплата, която отчита реално каква част от работещите колко получава. Там цифрите са доста по-неприятни. Жалко само, че НСИ прави такива разбивки веднъж на няколко години.

Именно. Точно затова и пуснах последните два поста.  Поиграх си малко със споменатия калкулатор и нацелих медианата която изчислява:

1. Място в разпределението по заплати в България

Нетна заплата: 1036.9 лв

50 % от наетите лица1 получават същата или по-ниска заплата от вашата
50% получават по-висока заплата

1наети лица на пълно работно време

Т.е  според калкулатора нетната медиана е 1036.90 лв., което пък отговаря на брутна 1336.24 лева

Преди 30 минути, Dobri_I said:

Колегата Атом, по-горе, е изчислил медианната заплата на около 1045 лв нето = около 1345 лв бруто = около 1600 лв разход за работодателя.

Всъщност строго погледнато това е средно-осигурителния доход на 90,18% от наетите, без да се включват най-горните 9,82% с най-високи заплати които се осигуряват на максимума.  Този среден осигурителен доход обаче почти съвпада с медианата на заплатите за  цялата 100%-ва извадка, която е изчислена от споменатия калкулатор на 1036,90 нето.  С други думи данните на НОИ могат да се използват за индиректно прогнозиране на медианата. 

Що се отнася до проучванията и изчисленията на НСИ, то там проблемът е, че се правят веднъж на четири години. На следващо място  НСИ смятат медиана  само за един месец от съответната година (обикновено октомври) и на всичкото отгоре пълната публикация с данните и изводите закъснява много. Например за проучването от 2018 публикацията излезе на 29.01.2021.  Ако се движат със същата скорост, публикацията за проучването от 2022 ще се чака в началото на 2025.

 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Според пргнозите от видеото през 7620 г. България ще е 20-тата по численост държава в Европа с над 21 милиона жители, като към 300 000 г. вече ще сме 34 милиона. В това светло бъдеще в Европа ще живеят към 5,5 милиарда, а в Русия ще са 1 милиард. :)

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...