Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Вместо ориентализми, трябва да се четат светите Отци, Аристотел, Сенека и Декарт. Никакви прераждания не трябва да мътят здравия буржоазен интелект на западняка и пресметливото тиктакане на балканския акъл.

Глишев да се четат тях и да продължават да мамят обикновените хора нали? Като светите отци могат всичко да правят -

примерно за "светена вода" - 10 лв. това не е ли пак обир,ами настоящия католически папа нали погнал хомосексуалистите във Ватикана,за смърт - еди колко си лева,за сватба пак пари, това ли е духовната религия,която трябва да я имаме - а има и свещеници,които прелюбодействат - има и такива,които взимат повече пари от обикновеното пак,на тях ли трябва да вярваме? Примерно в едната църква в Кърджали взимат 30 лв. за кръщене,в другата - 50 лв.- къде идва логиката тук?

А тези ходжи,не казвам примерно хайде за нашите свещеници само,а тези ходжи,които лекуват примерно чрез аллах и взимат пари пак? А науката за прераждането доказва за безмислието на всички религии било то християнство,било то мюсюлманство,

било то будизъм и всички други религии и секти. Защото като се каже примерно,че един българин е брат или сестра на турчин или циганин така повече ще си помагаме помежду си и само чрез такава любов ще се обединим,защото науката за миналите животи ще обедини всички нации не само нас българите с етносите,но и между всички други нации в един духовен

център.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Въпроса е какво имаме предвид под думата бог? Защото и гръцките и римските богове ги наричат бог и Яхве е бог, и Аллах е бг, и Христос е син на бога, така де превъплещение на бога. Просто с тази дума е било много злоупотребявано от християнството насам. Питай древния грък за Бог, после питай християнина и арабите...

А е лесно да се досетите, че все отнякъде трябва да произлизат гръцките и египетски богове(ми то логично...). Така да се каже, нещо да ги е вдъхновило. Но се отдалечих от темата.

На практика, всеки един от нас е бог и всеки един от нас може да твори. Просто някои са стигнали по-далеч в творенето от други. До колко това има връзка с прераждането - визирам медитацията, като вид духовна техника, чрез която човек достига до повече мъдрост; визирам бойните изкуства, където човек се учи да чупи най-различни предмети, със силата на мисълта, а не с физическата си сила(ако не си сиг., че ще я счупиш, няма да я счупиш). Въпросът е къде свършва всичко? Има ли неограничени умове, достигащи до статута на... бог? И оттук - колко живота трябва да изживее душата, за да се превърне в нещо толкова могъщо?

Точно за силата на мисълта - това човек да чупи предмети идва от лошата духовна сила - защото лошите действия идват от тях Сатана и лошите му духовни привърженици. И обратно когато използуваш силата на мисълта само за добри дела -

идват от добрите богове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Следователно цели епохи са под знака на сатанинството?! Убедете се лично, открийте символиката на строшаването на предмети например тук:

Нека носим йоще срама по челото,

синила от бича, следи от теглото;

нека спомен люти от дни на позор

да висне кат облак в наший кръгозор;

нека ни отрича исторйята, века,

нека е трагично името ни; нека

Беласица стара и новий Батак

в миналото наше фърлят своя мрак;

нека да ни сочат с присмехи обидни

счупенте окови и дирите стидни

по врата ни още от хомота стар;

нека таз свобода да ни бъде дар!

Нека. Но ний знаем, че в нашто недавно

свети нещо ново, има нещо славно,

що гордо разтупва нашите гърди

и в нас чувства силни, големи плоди;

защото там нейде навръх планината,

що небето синьо крепи с рамената,

издига се някой див, чутовен връх,

покрит с бели кости и със кървав мъх

на безсмъртен подвиг паметник огромен;

защото в Балкана има един спомен,

има едно име, що вечно живей

и в нашта исторья кат легенда грей,

едно име ново, голямо антично,

като Термопили славно, безгранично,

що отговор дава и смива срамът,

и на клеветата строшава зъбът.

http://liternet.bg/publish/vazov/lirika/gusla/opylchencite.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Глишев да се четат тях и да продължават да мамят обикновените хора нали? Като светите отци могат всичко да правят -

примерно за "светена вода" - 10 лв. това не е ли пак обир,ами настоящия католически папа нали погнал хомосексуалистите във Ватикана,за смърт - еди колко си лева,за сватба пак пари, това ли е духовната религия,която трябва да я имаме - а има и свещеници,които прелюбодействат - има и такива,които взимат повече пари от обикновеното пак,на тях ли трябва да вярваме? Примерно в едната църква в Кърджали взимат 30 лв. за кръщене,в другата - 50 лв.- къде идва логиката тук?

А тези ходжи,не казвам примерно хайде за нашите свещеници само,а тези ходжи,които лекуват примерно чрез аллах и взимат пари пак? А науката за прераждането доказва за безмислието на всички религии било то християнство,било то мюсюлманство,

било то будизъм и всички други религии и секти. Защото като се каже примерно,че един българин е брат или сестра на турчин или циганин така повече ще си помагаме помежду си и само чрез такава любов ще се обединим,защото науката за миналите животи ще обедини всички нации не само нас българите с етносите,но и между всички други нации в един духовен

център.

Марш оттук, обскурантисти, религията е цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Наука и религия това е почти едно и също - различно търсене на истината.

Тогава защо одеве нададе оня възмутен вик срещу Отците, Аристотел и Декарт?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Където прераждането се счита за наука, там науката е мракобесие. :bigwink:

Ееее, как го нагласи ама. Звучи като лозунг от църквата на науката. Остава сега да се обосновеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава защо одеве нададе оня възмутен вик срещу Отците, Аристотел и Декарт?

Защото е различно търсене на истината. Защото се възмущавам от ония векове,когато римската власт - римските императори са гонели християнските светци и са ги измъчвали по най-жесток и брутален начин и когато същата римска власт,т.е.

светата инквизиция е горяла на клада хиляди катари и богомили навремето и всички,които са проповядвали по-различно от тях и то са проповядвали истината по най-брутален начин пак горели на клада хиляди катари и богомили и други ереси за

тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наука и религия това е почти едно и също - различно търсене на истината.

Защо казвам че прераждането е наука. Защото когато се обяснява за превъплъщенията на хората,това не е религия,а

философски обосновки. Примерно защо искам от хората да ми казват хобитата и интересите в настоящия живот и любимите им страни след България. Защото моят духовен учител Иеова ми каза да искам информация за тях и защото ми каза,че бъдещето

следвало от миналите животи,че бъдещето това е незавършено минало време,че всеки от нас има мисия в живота,която трябва

да я довършим рано или късно. Когато се затвори цикъла на превъплъщенията,значи ние сме достигнали върха на мисията си,ние сме завършили мисията си в техния план на бог или боговете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо казвам че прераждането е наука. Защото когато се обяснява за превъплъщенията на хората,това не е религия,а

философски обосновки. Примерно защо искам от хората да ми казват хобитата и интересите в настоящия живот и любимите им страни след България. Защото моят духовен учител Иеова ми каза да искам информация за тях и защото ми каза,че бъдещето

следвало от миналите животи,че бъдещето това е незавършено минало време,че всеки от нас има мисия в живота,която трябва

да я довършим рано или късно. Когато се затвори цикъла на превъплъщенията,значи ние сме достигнали върха на мисията си,ние сме завършили мисията си в техния план на бог или боговете.

Защо казваш,че науката е мракобесие? Аз знам защо,но ще ти пиша на лични бележки,да не се обидят тук някои философи.

Пък ако ти самият си философ,не няма да пиша тогава на лични.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо казвам че прераждането е наука. Защото когато се обяснява за превъплъщенията на хората,това не е религия,а

философски обосновки.

Не познахте. Това не е предмет на философията, а е предмет - психиатрически. Възможно е също да бъде предмет на историята на вярванията, но не в нашия случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Защото е различно търсене на истината. Защото се възмущавам от ония векове,когато римската власт - римските императори са гонели християнските светци и са ги измъчвали по най-жесток и брутален начин и когато същата римска власт,т.е.

светата инквизиция е горяла на клада хиляди катари и богомили навремето и всички,които са проповядвали по-различно от тях и то са проповядвали истината по най-брутален начин пак горели на клада хиляди катари и богомили и други ереси за

тях.

Тия неща нямат нищо общо едно с друго. Нито римските императори са читатели на Аристотел, нито светите Отци, преследвани от императорите имат нещо общо с Инквизицията. За Декарт да не говорим. Нито Инквизицията е същото като римските власти. Нито пък ти си отваряла някога Аристотел, Отците или Декарт. Затова вярваш на евтини книжки, писани от полуграмотни хора относно прераждане и какви ли не щуротии. Изобщо... пълен обскурантизъм и вътрешни противоречия, с това са ти напълнили главата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тия неща нямат нищо общо едно с друго. Нито римските императори са читатели на Аристотел, нито светите Отци, преследвани от императорите имат нещо общо с Инквизицията. За Декарт да не говорим. Нито Инквизицията е същото като римските власти. Нито пък ти си отваряла някога Аристотел, Отците или Декарт. Затова вярваш на евтини книжки, писани от полуграмотни хора относно прераждане и какви ли не щуротии. Изобщо... пълен обскурантизъм и вътрешни противоречия, с това са ти напълнили главата.

Не е вярно,че е от евтините книжки се обосновавам - глупости говориш Глишев. На Елена Блаватска "Тайната доктрина"

да не е писана от полуграмотни хора питам Ви аз". Тя е обиколила 2-3 пъти земното кълбо в търсене на истината.

Ходила е на самите места за източници за книгите си - "Тайната доктрина" е няколко тома. Ходила е по храмове и манастири в Тибет и Хималаите,в самата Шамбала. Както тя,така и Елена Рьорих,Николай Рьорих,Платон, и много други

древногръцки философи. А защо френските крале са провеждали навремето в много древно време култ към древноегипетските богини и богове,защо питам Ви аз? Много ясно,защото са вярвали в прераждането и са вярвали,че са били древноегипетски фараони или богове. А самият Митеран в днешно време да вземем защо е направил проект пак за

нещо египетско в нашето време питам Ви аз? Защо Наполеон е провеждал експедиции в Египет и са направили важни

разкрития в археологията от онова време? Защо Хитлер също е търсел Шамбала? Защо Орфей също е вярвал в прераждането?

Защо има такива умове като Джордано Бруно,Томазо Кампанела,Коперник,които са се изказвали за многобройните светове и

които са искали да построят градът на слънцето и които са ги изгорели на клада без Кампанела де? Защо са горели

катари и богомили между 1200 и 1300 г. - защо е тази жестока кампания от Ватикана,светата инквизиция? Защо и древно-

римските императори са гонели и жестоко са мъчели християнските светци,които също са вярвали в превъплъщенията?

Исус Христос също е проповядвал за прераждането и именно заради това са го разпнали,заради истината,това не го казва

само моят духовен учител Иеова,а и други умове. Защо в много древни митологии от цял свят се говори за прераждането?

И накрая защо в съвременна Индия празнуват деня на прераждането - като се потапят в свещената река Ганг за тях?

Не само Едгар Кейси е писал за превъплъщенията и е правел хороскопи за миналите животи. А и много ясновидки сега

правят същото,не само за бъдещето,но гледат и за минали животи? Защо е така? Та точно затова науката е мракобесие,

защото хем историята показва много неща за прераждането,хем пък не вярват в тези неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не познахте. Това не е предмет на философията, а е предмет - психиатрически. Възможно е също да бъде предмет на историята на вярванията, но не в нашия случай.

Психиатрически друг път - много от моите хора,които са ме питали за миналите си животи ми благодарят и казват,че

познахме аз с моят духовен учител Иеова било то чрез хипноза,било то чрез сънища и даже някои си спомнят за тях.

Тъй че като не познавате дадени феномени,недейте да казвате,че са психиатрически. Вие учените и Елена Блаватска я

изкарваха за луда,но повечето неща,които тя казва,моят духовен учител Иеова ми казва,че са верни и не само той,това

го прочетох преди той да ми каже в Интернет,че тя Блаватска казвала истината. Точно за това науката е мракобесие -

защото различните мнения ги казвате, - примерно за предмет-психиатрически. Тези,които убиват,които крещят като ненормални,които обиждат,които лъжат,които крадат много пари,тези хора които са алчни и искат да взимат все повече и

повече от нормалното те са за психиатрия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами да, Блаватска е евтина, а Аристотел и Платон са почти едно исъщо, но явно не си подготвена за тоя разговор :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз съм чел трите тома на Елена Блаватска "Тайната доктрина", но никъде не видях да говори за прераждане. Поне не в този вид, за който ти говориш. Блаватска говори за еволюция, и спори с Дарвин и учените от нейното време, че еволюцията не е праволинейна. Какви прераждания си видяла там, не знам!

ПП. Тъкмо отворих третия том да проверя какво казва Блаватска. Ами тя говори за смърт на душата. Я да вземеш да прочетеш наистина, какво Блаватска е писала, че там ще научиш доста за Питагор, Платон, св. Павел, Христос, Хермес, Орфей и т.н. И никакви такива 'прераждания' няма, има философия и учения за битието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй че като не познавате дадени феномени,недейте да казвате,че са психиатрически.

Понеже ги познавам, затова говоря. Ако не ги познавах, щях да Ви слушам в захлас.

Вие учените и Елена Блаватска я

изкарваха за луда,но повечето неща,които тя казва,моят духовен учител Иеова ми казва,че са верни и не само той,това

го прочетох преди той да ми каже в Интернет,че тя Блаватска казвала истината.

Блаватска и почитателите на неведоми духовни учители не са луди, защото имат контакт с такива феномени, а защото вярват, че тези феномени имат обективен характер.

Тези,които убиват,които крещят като ненормални,които обиждат,които лъжат,които крадат много пари,тези хора които са алчни и искат да взимат все повече и

повече от нормалното те са за психиатрия.

Пак не познахте. Тези са за прокуратурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз съм чел трите тома на Елена Блаватска "Тайната доктрина", но никъде не видях да говори за прераждане. Поне не в този вид, за който ти говориш. Блаватска говори за еволюция, и спори с Дарвин и учените от нейното време, че еволюцията не е праволинейна. Какви прераждания си видяла там, не знам!

ПП. Тъкмо отворих третия том да проверя какво казва Блаватска. Ами тя говори за смърт на душата. Я да вземеш да прочетеш наистина, какво Блаватска е писала, че там ще научиш доста за Питагор, Платон, св. Павел, Христос, Хермес, Орфей и т.н. И никакви такива 'прераждания' няма, има философия и учения за битието.

Как да няма написано за прераждането? Точно за Исус Христос е писала,че е проповядвал за превъплъщенията. И за други

древни религии и мистични философи също така,които вярват в прераждането и за други древни религии от цял свят,които

информират за прераждането също така. Не ме карайте да описвам страниците. Също така в "Разбулената Изида" има такава

нейна информация - че ако някой обясни за прераждането и направи религия или наука,всички религии като християнството,мюсюлманството,и т.н. и секти ще са безмислени - защото точно това ще докаже,че всички сме братя и сестри и ще си помагаме всички помежду си,а не само примерно само между турците да си помагат или само между нас

българите и т.н. - защото като се обясни на някой българин,че е брат или сестра на някой турчин или циганин или

обратно на турчин или циганин е брат или сестра на българин или турчин или циганин това ще ги обедини,ще си помагат

много. И между другото в Кърджали много си помагаме между българи,турци и цигани. На някои турци и българи съм казала чрез моят духовен учител Иеова,че са били в минали животи братя и сестри помежду си и затова в настоящия си помагат и са приятели.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Как да няма написано за прераждането? Точно за Исус Христос е писала,че е проповядвал за превъплъщенията. И за други

древни религии и мистични философи също така,които вярват в прераждането и за други древни религии от цял свят,които

информират за прераждането също така. Не ме карайте да описвам страниците. Също така в "Разбулената Изида" има такава

нейна информация - че ако някой обясни за прераждането и направи религия или наука,всички религии като християнството,мюсюлманството,и т.н. и секти ще са безмислени - защото точно това ще докаже,че всички сме братя и сестри и ще си помагаме всички помежду си,а не само примерно само между турците да си помагат или само между нас

българите и т.н. - защото като се обясни на някой българин,че е брат или сестра на някой турчин или циганин или

обратно на турчин или циганин е брат или сестра на българин или турчин или циганин това ще ги обедини,ще си помагат

много. И между другото в Кърджали много си помагаме между българи,турци и цигани. На някои турци и българи съм казала чрез моят духовен учител Иеова,че са били в минали животи братя и сестри помежду си и затова в настоящия си помагат и са приятели.

В 3-ти том "Тайната доктрина" Блаватска е писала за това,че Исус Христос е проповядвал за прераждането. И ще започна да описвам всяка страница,където говори за превъплъщенията,същевременно когато водя разговори с моят духовен учител Иеова по нейните книги,ще описвам и страниците за това къде пише за превъплъщенията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами да, Блаватска е евтина, а Аристотел и Платон са почти едно исъщо, но явно не си подготвена за тоя разговор :)

В какъв смисъл е евтина Блаватска? Не че не съм подготвена,но защото съм заета и с домакински задължения и синът повече седи на компютъра и аз не мога да седна и на други места ходя и по градини също така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В смисъл, че нейният окултизъм отстъпва много пред желязната рационалност на Аристотел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление, Блаватска съм я чел преди повече от 15г и почти нищо не ми е останало.

Но нека вмъкна една забележка. Не може да се сравнява разионалност с ирационалност.

Както не може да се сравнява философия с механика. Различни категории са. Разбира се, че рационалността на който и да е ще е желязна в сравнение на който и да е философ. Много е по-лесно да се пише за материалния свят от колкото за нематериалния.

От друга страна как може мъж да обясни на дете колко привлекателни са жените/мъжете.

Как някой ще обяси на аристотел, че има нещо зад материалното, ако той не иска/може да отвърне поглед от материалното.

А относно Блаватска. Тя е привлякла съмишленици, създала едно общество и дори си намерили гуру. "Гуруто" се казвал Кришнамурти и той най-официално си направил отвод, отказал се да бъде правен на гуру. Защото разбирал колко объркани са Блаватска и си-е и предпочел да не играе на тяхната игра. Блаватска и обществото знаели, че "има нещо", но повече са си го изигравали и въобразявали от колкото да позна-ват нещото. Това ги приближава повече до религиите от колкото до "нещото". Кришнамурти е познавал "нещото" и виждал, че Блаватска и си-е не го познават. Те са чували за него, но повече вярват в него, от колкото да го познават. Та то ако познаваш нещо, няма нужда да вярваш в него.

Та така за Блаватска.

Ако търсите инфо от първа ръка, Кришнамурти е човека. И не само той де, но понеже става дума за Блаватска.

_____

Понеже стана дума за "нещото" и познаването му.

Една бегла аналогия е с влюбването. Когато се изпита, тогава може да се каже че се познава. Дотогава хлапака само слухти и гледа как другите "лудват" :D

И после красиво било, чудно било, добро било.... кой както го разбира.

Интересно ми е какво ли е мислел Аристотел за влюбването. Имало ли е такова "нещо" според него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добра е аналогията. Във философията, дори в религиите, не става дума за изпитване (усещане), а за упорито изучаване. И Аристотел трябва да се чете, защото на него се базира европейската средновековна духовност и т.н., а не да се поучава (Аристотел). Кришнамурти твърди, че не е чел книги, пък и му личи, следователно също спада към тези, които говорят от себе си и не са авторитетни в сферата на човешкото духовно наследство.

Много ми е интересно, с какви сетива се "изследва" нематериалният свят? Що е това нематериален свят?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знаем какво е, но Платон и псевдо-Дионисий го изследват изключително успешно с чисто рационални средства. Намирам повече вдъхновени мисли у тях отколкото у ентусиазмът на Гурджиевци, Блаватски и др. под.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...