Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Един цитат:

****

но силата на таланта ни в многото ни животи е една - примерно при мен писането ми е таланта. Всеки има хоби и интереси нали така - хобито е най-силното у човека - всеки трябва да работи,което му харесва. Но искам да се изразя и по-правилно - не казвам,че съм и умна в писането - може и

да пиша глупости в очите на някои хора,но пиша без машинописни грешки - не искам да се хваля,това е най-отвратителната черта да се хвали човек,защото аз гледам да нямам отрица-

телните черти на човека,но някак си все пак нали има отрицателно земно енергийно ядро около земята макар и да искаме да нямаме отрицателни черти все пак ги имаме. Да така е хобитата и интересите ни са от хилядите минали животи. А това,което най-много обичаме да правим е общото у една душа - примерно с изследванията на моята душа повечето същности в които съм била ми е свързано с писането.

И още един цитат:

Спасителят в ръжта - Джеръм Дейвид Селинджър']

***

— Хей — подвикна Страдлейтър, — искаш ли да ми направиш една голяма услуга?

— Каква? — попитах аз не особено въодушевено. Той все ще ти поиска голяма услуга. Вземи някой много хубав младеж или някой, който си мисли, че е убийствен красавец и все ще ти поиска да му направиш голяма услуга. Само защото те са лудо влюбени в себе си, мислят, че и ти си лудо влюбен в тях и че умираш от желание да им направиш услуги. Някак смешно ми се вижда.

— Ще излизаш ли довечера? — каза той.

— Може да изляза, а може и да не изляза. Не зная. Защо?

— Имам да чета около сто страници по история за понеделник — каза той. — Какво ще кажеш, ако те помоля да ми напишеш съчинението по английски? Ще загазя, ако не предам тая проклета работа до понеделник, затова те моля. Какво ще кажеш, а? Много смешно. Наистина.

— Та нали мене ме изключват за слаб успех от това идиотско училище, а ти искаш да ти пиша съчинение — казах аз.

— Да, зная. И все пак работата е, че ще ми дойде нанагорно, ако не го предам. Хайде, ти си добро момче, а?

Не му отговорих веднага. Добре е за такива типове като Страдлейтър да ги държиш в напрежение.

— На каква тема? — попитах аз.

— Каква да е. Нещо описателно. Някоя стая или къща, или място, където някога си живял, или нещо такова, ти знаеш какво. Само да е адски описателно.

При тези думи той се прозя широко. Сякаш ме прободе в задника. Искам да кажа, изпитвам такова чувство, ако някой се прозява точно когато иска да му направиш голяма услуга. — Само не го прави прекалено хубаво, това е всичко — каза той.

Този кучи син Харцел мисли, че си убийствен по английски, а той знае, че сме в една стая. Затова, искам да кажа, не слагай всички запетайки и прочие там, където трябва.

Ето още нещо, което страшно ме дразни. Искам да кажа, ако те бива да пишеш съчинения, а някой започне да говори за запетайки. Страдлейтър вечно правеше това. Искаше да те накара да мислиш, че единствената причина, поради която е слаб в писането на съчинения, е, че поставя запетайките не на място.

***

Джеръм Дейвид Селинджър - СПАСИТЕЛЯТ В РЪЖТА

Преводач Надя Сотирова

Ще използувам предходните цитати да илюстрирам въпроса си по-ясно.

Може ли, такива сходства в начина на мислене на Марушка и на Холдън Колфийлд, да бъдат прието като доказателство, че Марушка е преродената Холдън Колфийлд?

С една дума, как може да разпознаем, чие тяло е обитавал духът на наш познат в предишен живот?

Поздрави Б.

П.С. Много бих се зарадвал, ако ми бъде отговорено и от духовният учител на Марушка.. /индиректно разбира се .. през Марушка/

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Един цитат:

И още един цитат:

Ще използувам предходните цитати да илюстрирам въпроса си по-ясно.

Може ли, такива сходства в начина на мислене на Марушка и на Холдън Колфийлд, да бъдат прието като доказателство, че Марушка е преродената Холдън Колфийлд?

С една дума, как може да разпознаем, чие тяло е обитавал духът на наш познат в предишен живот?

Поздрави Б.

П.С. Много бих се зарадвал, ако ми бъде отговорено и от духовният учител на Марушка.. /индиректно разбира се .. през Марушка/

Кой или коя е Холдън Колфийлд не мога да разбера? И не можах да разбера какви сходства

имаме тук в начина на мислене. В последния си живот съм била италианска еврейка,а в

предпоследния Елена Блаватска. Не знам кои години се подвизавал този герой или тази героиня?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В един от твоите постове спомена, че около земята има ядро.

Аз не успях да разбера, как така нещо е ядро, пък се намира около Земята. Можеш ли да ни обясниш, как едно ядро може да е около нещо със сферична форма... тоест Земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О, Господи, защо позволяваш да се прераждат хора, които не четат Селинджър? Може би за да го прочетат най-сетне? А тия, дето ползваме книгите по предназначение, ни готвиш за библиотекари на небето? Значи Борхес е бил прав и Раят е библиотека...

Впрочем, силно подозирам, че и в предишния си живот не съм вярвал в прераждането. Смятам и в следващия да не вярвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В един от твоите постове спомена, че около земята има ядро.

Аз не успях да разбера, как така нещо е ядро, пък се намира около Земята. Можеш ли да ни обясниш, как едно ядро може да е около нещо със сферична форма... тоест Земята.

Физиката отдавна я бях забравила и прочетох в Интернет за ядрата и има различни видове ядра -

ядро /галактика/ - струпване на звезди в центъра на галактиката. Моят духовен учител Иеова

ми каза,че имало невидими ядра,както има и невидими дупки,както има и невидими безсмъртни

души /блестящи/,така има и невидими ядра /това е струпване на звезди в центъра на галактиката/.

Признавам си,че физиката най-много я мразех и не я разбирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, Господи, защо позволяваш да се прераждат хора, които не четат Селинджър? Може би за да го прочетат най-сетне? А тия, дето ползваме книгите по предназначение, ни готвиш за библиотекари на небето? Значи Борхес е бил прав и Раят е библиотека...

Впрочем, силно подозирам, че и в предишния си живот не съм вярвал в прераждането. Смятам и в следващия да не вярвам.

Да не мислиш,че само Селинджър пише за прераждането,аз изписах сума ти имена,които вярват в прераждането и крале и древногръцки философи досега? Пък на мен ми обяснява моят духовен

учител Иеова,а не като Питагор и Холдън да помня,това колко пъти го обяснявам,че на мен ми се обяснява, аз не помня нищо от миналите си животи,а само от обясненията си вярвам на моят духовен учител Иеова понеже особено като четях Атинянката Таис тази книга ми е любимата и героинята ми е любима и затова ми обясни моят духовен учител Иеова,че съм била нея защото ми е любима книга и любима героиня /а аз в настоящето наистина ми е любима тази книга и тази

героиня и няколко пъти я препрочитам нея/.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз друго питах... как е възможно ядрото да е около нещо /Земята/, а не вътре в нея.

Например... На една кайсия костилката може да се приеме за ядро..Много е странно например, как около една кайсия може да има костилка...

Чувствам, че започвам да пиша глупости...

Не се заяждам... Само искам да си изясня защо окултната литература си служи с понятия: енергии, отрицателно заредени ядра и т.н .. и как читателите ги разбират.

П.С.Връзката Колфийлд- Марушка беше опит за шега.. За което се извинявам на Марушка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не мислиш,че само Селинджър пише за прераждането,аз изписах сума ти имена,които вярват в прераждането и крале и древногръцки философи досега? Пък на мен ми обяснява моят духовен

учител Иеова,а не като Питагор и Холдън да помня,това колко пъти го обяснявам,че на мен ми се обяснява, аз не помня нищо от миналите си животи,а само от обясненията си вярвам на моят духовен учител Иеова понеже особено като четях Атинянката Таис тази книга ми е любимата и героинята ми е любима и затова ми обясни моят духовен учител Иеова,че съм била нея защото ми е любима книга и любима героиня /а аз в настоящето наистина ми е любима тази книга и тази

героиня и няколко пъти я препрочитам нея/.

No comment!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пълен хаос :)

Къде точно в запазените египетски източници се говори за прераждане? Платон споменава за прераждане, но дали го е взел точно от Египет е друг въпрос. Платон освен това говори и за нещо като "обожение" на душата, а тази теза не се връзва с прераждането. Той често е противоречив.

Пък и не виждам защо ако нещо е старинно, то трябва веднага да се взема на доверие.

Козимо дали е откривал академия точно в Рим? Пък и кога е била закривана академия в Рим - може би я смесваш с атинската Платонова Академия? И дали Марсилио се казва Фичини или мааалко по-другояче?

От древноегипетска книга на мъртвите:

64 глава - Излизането на душата към светлината на деня - Аз съм кормилото на изтока,

владетелят на двата образа божествени. И сиянието ми огрява всяко същество възкръснало,което

докато мине в царството на мъртвите....През превъплъщения последователни мъчително се лута да намери пътя си в царството на тъмнините....Разлей над мене светлина си,о душа,тайнствена,

ето пред те пристигам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

66 глава - Излизането на душата към светлината на деня - Познание скрито,стигнах те! Знам,че

богинята Сехмет в утробата си ме е носила и че богинята Нейт ме даде на света,че съм в едно и също време и Уаджит с главата на змия,и на божественето око на Хор - излъчване. Ето,летя като небесна птица,към челото на Ра се спускам и плавам по небесния океан,седнал в мир върху носа на неговата лодка

69 глава - Дошъл в света в едно с Озирис на мястото,където някога се е родил,аз ставам бог.

Аз ставам млад! Аз ставам млад!....

71 глава -" О бог,с глава на сокол,ти господар на богинята Мехурт,здравей. Ето ти сияеш сред океана на небето....Виж! Богът с лице неповтеримо е с мене". Богът с глава на сокол в своето светилище живее... С движение внезапно отметнах булото,което го закрива... Какво да видя? Ето явява се пред мене Хор,син на Изида... О,Хор... Ти,който се показваш и изчезваш.Да бъде волята ти! Виж! /Допълнение: МОЯТ ДУХОВЕН УЧИТЕЛ ИЕОВА МИ БЕШЕ ОБЯСНИЛ ПО-РАНО ПРЕДИ ДА ПРОЧЕТА ТОВА НЕЩО ЧЕ БОГОВЕТЕ С ОБРАЗ НА ЖИВОТНИ СА БИЛИ С МАСКИ,НО КОГАТО ЧЕТЯХ И ЗА ОБРАЗИТЕ НА ИНДИЙСКИ БОГОВЕ И ЕГИПЕТСКИТЕ СЪЩО ТАКА,ТОГАВА НЕ ЗНАЕХ ЧЕ СЪЩЕСТВУВА

ЛА ТАКАВА КНИГА ОТ КНИГИТЕ НА ОКУЛТНИТЕ АВТОРИ НАУЧИХ ЗА НЕЙНОТО СЪЩЕСТВУВАНЕ И В ИНТЕРНЕТ НАМЕРИХ ЗА НЕЯ/ Тези думи именно "внезапно отметнах булото,което го закрива /тоз бог с

глава на сокол именно и когато отметнал булото се вижда че е бил Хор,синът на Изида.

...Виж! Богът с лице неповторимо е с мене! На хоризонта южен Хор стои,а Тот на хоризонта

северен.... О Тот,Тот! Чуй ти моя глас!... Ти на земята покажи лицето си сияейно,ти който

се показваш и изчезваш. Да бъде волята ти! За Озирис са същите думи пак,да не ги повтарям.

Какво ще кажете сега за това?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

****

Какво ще кажете сега за това?

Разбираш ли за какво става дума в цитирания от теб текст?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От "Книга на мъртвите" помня един любим стих: "Здравей, о, мое сърце! Здравейте, о, мои вътрешности!" Гениално, безсмъртно произведение, в което се разкриват обществените противоречия на раннокласовия строй и мъката на лирическия герой, въплъщаваща в себе си мъката на египетския народ, който под "Възлизане на душата към истинската светлина на деня" има предвид освобождението си от робовладелските условности и надеждите си за едно по-добро бъдеще! Анонимният народен певец вдъхновено излива в своето произведение правдивите чувства на възмущение пред фараонския и жреческия разкош, съпоставен със страданията на отрудения египетски селянин и работник.

А Селинджър пише за преражданията, колкото и Упанишадите са упътване за експлоатация на тротинетка. Богданов, извини се на Селинджър :)

Абе, на мен като ми е любима книга "Панаир на суетата" да не съм бил Амилия Седли :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От древноегипетска книга на мъртвите:

64 глава - Излизането на душата към светлината на деня - Аз съм кормилото на изтока,

владетелят на двата образа божествени. И сиянието ми огрява всяко същество възкръснало,което

докато мине в царството на мъртвите....През превъплъщения последователни мъчително се лута да намери пътя си в царството на тъмнините....Разлей над мене светлина си,о душа,тайнствена,

ето пред те пристигам...

64 глава - ПРЕЗ ПРЕВЪПЛЪЩЕНИЯ ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ МЪЧИТЕЛНО СЕ ЛУТА ДА НАМЕРИ ПЪТЯ СИ В

ЦАРСТВОТО НА ТЪМНИНИТЕ.... РАЗЛЕЙ НАД МЕНЕ СВЕТЛИНАТА СИ,О ДУША,ТАЙНСТВЕНА....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Богданов, извини се на Селинджър :)

***

Mr. Salinger, accept my excuses. I'm terribly sorry.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сещам се как Дарт Вейдър разправяше apology accepted на някакъв току-що удушен провинил се офицерин ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Глишев, казваш хората... Ама виждаш ли, че духовният учител също през плет не е чувал за Селинджър? Въпросът е защо обявяваме нещо за духовен учител, когато това нещо трябва да се учи от нас? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само искам да си изясня защо окултната литература си служи с понятия: енергии, отрицателно заредени ядра и т.н .. и как читателите ги разбират.

Как ще разбереш?! Нали затова литературата е окултна.:)

Същността на тази литература не е в понятията, а в тяхното хаотично разбъркване и употребяване в произволен смисъл. Търси се ефектът на желаното, а не шокът на истинното. Кой щеше да чете такава литература, ако в нея всичко беше подредено, ясно, непротиворечиво? Потребителите на такава литература не се интересуват от знание, а търсят щастие, каквото там им се обещава. В това, разбира се, няма нищо лошо, само ако не се бърка предметът на окултната литература с реалността.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Глишев, казваш хората... Ама виждаш ли, че духовният учител също през плет не е чувал за Селинджър? Въпросът е защо обявяваме нещо за духовен учител, когато това нещо трябва да се учи от нас? :bigwink:

Може да не е чувал за Селинджър обаче му се струва, че разбира "Книга на мъртвите".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Селинджър не трябва да се подценява като специалист - египтолог!

От неговия роман, човек може да научи много за египтяните.

Привеждам пример:

*****

Той държеше изпитната ми работа, като че ли бе лайно или нещо подобно.

— Ние учихме за египтяните от четвърти ноември до втори декември — каза той. — Ти сам си избра тази тема за свободно съчинение. Би ли желал да чуеш какво си имал да кажеш?

— Не, сър. Не особено — отвърнах аз.

Но той все пак зачете. Невъзможно е да възпреш учител, щом си е наумил да прави нещо. Той просто си го прави.

— „Египтяните били древна кавказка раса, която обитавала една от северните области на Африка. Последната, както знаем, е най-големият континент в Източното полукълбо."

И аз трябваше да седя там и да слушам тази плява. Наистина беше мръсен номер.

— „Египтяните са особено интересни за нас днес по различни причини. Съвременната наука все още се стреми да узнае какви са били тайните примеси, които египтяни те са употребявали, когато обвивали мъртвите, та лицата им не изгнивали в продължение на безброй векове. Тази интересна загадка е все още едно предизвикателство към съвременната наука на двадесетия век." Той спря да чете и остави изпитната ми работа. Някак взе да ми става омразен.

— Твоето есе, така да го наречем, свършва дотук — каза той със същия много саркастичен тон. Никой не би допуснал, че такова старче може да бъде толкова саркастично.

****

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как ще разбереш?! Нали затова литературата е окултна.smile.gif

Същността на тази литература не е в понятията, а в тяхното хаотично разбъркване и употребяване в произволен смисъл. Търси се ефектът на желаното, а не шокът на истинното. Кой щеше да чете такава литература, ако в нея всичко беше подредено, ясно, непротиворечиво? Потребителите на такава литература не се интересуват от знание, а търсят щастие, каквото там им се обещава. В това, разбира се, няма нищо лошо, само ако не се бърка предметът на окултната литература с реалността.

Имаш право!

Те даже не знаят какво се крие за понятието "енергия".. а много обичат да го използуват.....и явно им звучи авторитетно .. и... и това ги прави щастливи... А в това наистина няма нищо лошо. Този извод води до един въпрос. Ерудицията и/или интелектът прави ли по-щастливи притежателите им, сравнение с тези които и идея си нямат за какво иде реч?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един джентълмен никога не би се превъплътил в дама - това би било недискретно :smokeing:

Ами точно това ми казва и моят духовен учител Иеова,че мъжете джентълмени се превъплъщават

само в мъже,а дамите - само в дами - въпреки ученията на някои древни митологии като древно

египетската и древноиндийската - аз силно вярвам в тях,както някои древногръцки философи,

които са се учили от тях,като любимите ми Платон,Питагор,Сократ и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът се задълбочава ако отбележим, че например според психологията на Юнг, която не е задължително да приемаме, в мъжа се покои anima, а в жената - animus. Следователно в едните се прераждат души, а в другите духове. Но основният проблем е, както отбелязва също Богданов, че ако душата е безсмъртна и вечна, да не говорим за духа, откъде се пръкват душите при очевидния прираст на населението? Безсмъртното и вечното не умира, а следователно не се и ражда.

Това забравих да кажа,че душата на древноегипетските,древноиндийските и древногръцките и предегипетски,прединдийски и предгръцки и от цял свят древни богове и богини душите им се прераждат в едно и също време в няколко тип човешки индивиди - но само от тях. Разбирате ли какво искам да кажа,както ми обясни моят духовен учител Иеова. Примерно аз може да съм била еди коя си богиня и от същата богиня може да е някой друг член от семейството. Но това не се отнася за нашите човешки същности. Пак ще попитам моят духовен учител Иеова,но той ми

казва,че не обича да повтаря едни и същи работи. Примерно Елена Блаватска може да се прероди в същото време само един път,а не в няколко хора едновременно. И всичките човешки

индивиди се прераждаме и в древните богове и богини от цял свят. Но това не значи,че трябва

да се отнасяме,като че ли цял свят е наш,а трябва да бъдем в хармонични действия - да не се

мразим между нациите и както има на земята много религии и секти,че и партиите разделят хората,а не трябва да е така - трябва да живеем в мир и любов без омраза и да си помагаме едни на други; да се спре тази алчност - човешката пагубност в настоящето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев, казваш хората... Ама виждаш ли, че духовният учител също през плет не е чувал за Селинджър? Въпросът е защо обявяваме нещо за духовен учител, когато това нещо трябва да се учи от нас? :bigwink:

Там е работата,че не моят духовният учител Иеова не е чувал за Селинджър, а моята същност

не е чувала за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да не е чувал за Селинджър обаче му се струва, че разбира "Книга на мъртвите".

Ами разбира се,че я разбирам,много добре и то,погледнах и другите глави също се говори за

превъплъщенията - нямах време много да ги записвам,но ще намеря време и ще ги запиша и ще

попитам моят духовен учител Иеова за това също така,макар че вече го бях попитала за древно

египетската митология и информацията за превъплъщенията в нея.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...