Отиди на
Форум "Наука"

Числата като символ на...


Recommended Posts

  • Потребител

Какво за вас означават числата и какво символизират? :)

Ето какво означават според мен числата: 0, 4, 7, 12, 13, 33 и 40.

0 е изключително интересно число, и определено не е като всички други. Тя означава нищото, но същевременно с това един чек с много нули отзад би зарадвал всички ни нали? Освен, че увеличава стойноста на всяко едно число, тя може и да го унищожи след като то бъде умножено по нея. Почти незабележима, и все пак много важна.

4 равновесие. 2 + 2 = 4. Представете си, че апартамента в който живеете или къщата ви бяха кръгли?!? Би било много интересно това да се види, но те са в четириъгълни фигури.

7 символизира някаква завършеност. Имаме 7 дни в седмицата, за 7 дена се създава вселената, дъгата се състои от 7 цвята.

12 е любимото ми число. Просто е страшно многофункционално, дели се на себе си, на 1, на 2, на 3, на 4, на 6….. 12 са часовете на нощта, часовете на деня. Също така 12 са месеците в година. Смята се, че апостолите на Иисус са 12 и с тях прославя Троицата в четирите краища на света.

13 е цифра с която много хора не искат да имат вземане-даване, защото смятат че е число на злото и всякакви от този род неща.. Например прочутия „Петък 13” в който ден се смята че нямаме късмет. Когато прибавим Юда към 12те апостоли на Иисус се получава 13.

33 – възраста на която се предполага, че Иисус е разпнат. 40 – те мъченици.

Това е много интересно. Първия пример за който се сещам, където се споменават тези числа е „История Славяноболгарская”. Мястото, където Паисий изрежда, или по-скоро прави нещо като списък, на българските крале и царе. Списъка, който той прави по-долу се състои от 33 владетели, сакрално число. Обаче, като погледнем преди това Паисий изрежда още други 7. Съответно като ги съберем се получава 40, отново сакрално число.

Чудно е наистина как се е приемала тази символика в миналото и как се приема сега. :hmmm:

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз съм чела някои неща за символиката на числата.Например 3 е сакрално число, универсален знак за абсолютното съвършенство на духа, божественото като създател, съхранител.Изразява идеята за властта на човека и света.Споменаването три пъти на името символизира прослава, знак за святост, знак за божието вдъхновение, знак за избранничество.Числото 6 е число на сътворението, на успеха, на щастливия изход.7 е числото на тържеството, успех над всяко дело, на победата.9 е числото на спасението, обновлението, което идва след страданието,а 12 е числото на равносметката, на избора, на праведниците.Всички кръгли числа означават завършеност, съвършенство, избранничесто.

Иначе смятам, че това, че числото 13 носи нещастие и разни такива са пълни дивотии.То това е все едно черна котка да ти мине път,а чесно казано колкото пъти да ми се е случило след това целият ми ден е бил хубав,даже смятам, че ми носи късмет :hmmm: Даже си спомням че когато ставах на 13год. се падна на петък тринайсти- на това му викам съвпадение :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е нумерология, а не математика. А нумерологията трябва да ви е известно, че не е никаква наука!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
..нумерологията трябва да ви е известно, че не е никаква наука!

Нумерологията е древна наука, от чиято мъдрост са се поучавали много философи и мистици в стари времена. Но като родоначалник на науката нумерология се сочи древногръцкия мислител, философ и математик Питагор, който е основал школа в древна Гърция. Учениците му са спазвали определени правила и ритуали, зачитането на които е било от особена важност, когато е ставало въпрос за едно стриктно и регламентирано оформяне на заобикалящия ги свят.

Не е случаен и фактът, че големият психолог Карл Густав Юнг, който търси в древните митове корените на колективното подсъзнателно, счита, че числото и неговата най-проста, респективно същностна характеристика, е определящо за отделянето на самостоятелна група от дадена същност със сходни качества. Според Юнг числото може да ни даде по-достоверната информация сравнено с астрологичните показатели, корените на чиято наука трябва да търсим именно в развитата вече в миналото нумерология.

А и не мисля, че въобще няма нищо общо с математиката, тъй като все пак, според моите скромни познания, нумерологията е наука за числата, а и в нея все пак се правят някакви изчисления, за да се останови личното число и т.н. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам, дали нумерологията е наука или не, но подобен тип вятърничеви мисли - появяващи се по-горе - се използват и в реалната математика, но вече върху реални математически обекти.

В заключение - наистина няма особено математика в темата, но няма лошо да се развива въображението, защото в висшата математика без такова си за никъде.

Много по-ралично е мнението ме за темата "СПИРАЛАТА" и вече съм го казвал там. От теми като "СПИРАЛАТА" се търси отговор на въпроса "смисълът на човешкия живот", отколкото "смисълът на математиката".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Преданието, че Петък 13-ти е лош ден, в който се случват ужасни неща, се дължи на факта, че на 13 октомври 1307 г биват изгорени на клада около 100-на рицари тамплиери, които са военното подразделение на Ордена на Сион. Рицарите са били принудени да признаят ужасни неща- содомия, ерес, човекоядство и т.н.

Какво за вас означават числата и какво символизират?  :)

Ето какво означават според мен числата: 0, 4, 7, 12, 13, 33 и 40.

0 е изключително интересно число, и определено не е като всички други. Тя означава нищото, но същевременно с това един чек с много нули отзад би зарадвал всички ни нали? Освен, че увеличава стойноста на всяко едно число, тя може и да го унищожи след като то бъде умножено по нея. Почти незабележима, и все пак много важна.

4 равновесие. 2 + 2 = 4. Представете си, че апартамента в който живеете или къщата ви бяха кръгли?!? Би било много интересно това да се види, но те са в четириъгълни фигури.

7 символизира някаква завършеност. Имаме 7 дни в седмицата, за 7 дена се създава вселената, дъгата се състои от 7 цвята.

12 е любимото ми число. Просто е страшно многофункционално, дели се на себе си, на 1, на 2, на 3, на 4, на 6…..  12 са часовете на нощта, часовете на деня. Също така 12 са месеците в година. Смята се, че апостолите на Иисус са 12 и с тях прославя Троицата в четирите краища на света.

13 е цифра с която много хора не искат да имат вземане-даване, защото смятат че е число на злото и всякакви от този род неща.. Например прочутия „Петък 13” в който ден се смята че нямаме късмет. Когато прибавим Юда към 12те апостоли на Иисус се получава 13.

33 – възраста на която се предполага, че Иисус е разпнат. 40 – те мъченици.

Това е много интересно. Първия пример за който се сещам, където се споменават тези числа е „История Славяноболгарская”. Мястото, където Паисий изрежда, или по-скоро прави нещо като списък, на българските крале и царе. Списъка, който той прави по-долу  се състои от 33 владетели, сакрално число. Обаче, като погледнем преди това Паисий изрежда още други 7. Съответно като ги съберем се получава 40, отново сакрално число.

Чудно е наистина как се е приемала тази символика в миналото и как се приема сега.  :hmmm:

  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подкрепям Уорлорд - нумерологията е като астрологията или препитание за циганките :)

Всяко число е сакрално, защото е божествено, както и всяка частица във Вселената може да промени живота ни. Математиката и Вселената са едно цяло и е глупаво да се счита че едни числа/планети имат някакво съдбовно значение, а други нямат или тяхното значение е по-различно.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Спирит, не бъркай астрологията с шарлатанството и дневния хороскоп на Алена, моля те. Иначе, ако искате да се занимавате със символика на числата, четете книжки за Кабала.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пичове, нумерологията и астрологията не са нищо повече от организирано на глупави принципи суеверие. Ако не го знаете значи сте изключително, ама МНОГО зле! А ако се опитвате да ги изкарате и науки вече направо не знам какво сте...

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
...12 е любимото ми число. Просто е страшно многофункционално, дели се на себе си, на 1, на 2, на 3, на 4, на 6….. 12 са часовете на нощта, часовете на деня. Също така 12 са месеците в година. Смята се, че апостолите на Иисус са 12 и с тях прославя Троицата в четирите краища на света.

13 е цифра с която много хора не искат да имат вземане-даване, защото смятат че е число на злото и всякакви от този род неща.. Например прочутия „Петък 13” в който ден се смята че нямаме късмет. Когато прибавим Юда към 12те апостоли на Иисус се получава 13.

...Чудно е наистина как се е приемала тази символика в миналото и как се приема сега. :hmmm:

:)

12 е било широко използвано число за практически сметки. Деленията на 2,3,4,6 са били много необходими и често срещани.

Ако обаче се извършат същите деления с числото 13, все ще се получава практически неудобен остатък единица, освен цялата дузина. Затова нарекли 13 дяволска дузина, защото с остатъци е било по-трудно да се работи. Започнали да го избягват в сметките и плановете и малко по малко числото станало и по-общ символ на неуспех.

Повечето суеверия имат зад себе си някогашни валидни причини. "Дяволско" може да означава и просто нещо, което създава затруднение или предразполага към грешка. Та ако месеците бяха 13, как щяха да се разпределят сезоните/равноденствията?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...