Отиди на
Форум "Наука"

Етнонационалната криза на българите


Recommended Posts

  • Потребител

Мммм.Малко ме изненада.Да ти кажа честно няколко пъти не те разбирах.Пишеше някак странно не до изказано,което ме провокира в друга посока.Не мога да ти коментирам мненията ,защтото странно съвпадат и с моите,ще се получе преповтаряне.Все пак ще извадя няколко от контекста.

1. Имигрант и бягане не са актуални или не се отнасят за нас Българите ние сме част от ЕС ,,По дефениция аз мога и имам право да работя ,живея,и си пия кафето кадето си поискам в този саюз защото е мои ,ваш и на всички ни.И наи после трябва да го осазнаят някои хора предимно в БГ.Или просто о

бяснено аз съм по националност Българин гражданин на ЕВРОПЕИСКИЯТ САЮЗ .,,Малко изпреварвам нещата,,САЮЗ създаден от нации не от държави

И

ма кратка извадка в ВЕСТИ.БГ. проучване в 4 евро. държави .Виш какво мислят хората.

2.НЕ не са достатъчни 3 ИЛИ 5 години да се интегрираш в едно чуждо общесто,имаи на впредвид че някои цял живот им е малко.

3.Аз не се отказвам от борбата до като не ми попие кръвта земята.Защо не е прилично тук да ти го казвам че ще направим лошо впечатление

Та това е със другото съм съгласен с теб :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Последното изречение много ми хареса, но май само то.

1.За подпалването на световните войни най-голям принос имат страни в които липсва гражданско общество към 1914( Сърбия, Германия, Русия и Австро-Унгария като последната е изключение, но пък е изправена пред разпад и това е отговора на предизвикателството наречено национализъм от нейна страна) и 1937г.( Япония, СССР, Италия, Германия).

2.Събитията, които посочваш от близкото минало в Германия са интересни, но изводите ти са погрешни, според мен. Сондажа явно е посрещнат не толкова вяло, защото Германия не е Брандебургската врата само. И кои са т. нар. господари от теб? И каква е краината цел? Само да унижат народа?

Ето какво четох преди време. Във Франция, нали са будали работната седмица е 4 дневна( учебната също). Много французи протестирали, че не работят 5 дена, защото така вземали по малки заплати! Явно тамошните господари са на друг акъл спрямо немските експлоататори :bigwink:

Относно кризата на българския етнос ще посоча, че има няколко измерения- демографско, културно, морално и пр. Те са свързани като резултат живеем неуредено, агресивни сме, комплексирани и няма ме ищах за деца( сега е момента да се похваля, че чакам второ отроче :biggrin: ). Ситуацията не е безнадежна, но са необходими много усилия да се обърне процеса. Проблема не е колко сме, а какви сме. И докато мнозина бягат по чужбината да си дирят късмета трудно ще се измъкнем. Тук Хърс е абсолютно прав-борба, а не бягство.

Невски пък изключи пенсионерите от българския етнос! Те някъква нова раса ли са? Живот и здраве някой ден ще съм пенсионер и аз, но надявам се тогава да не ме смятат за небългарин.

В заключение ще кажа, че е много полезно да се обсъждат наболели въпроси, но е хубаво да се посочват решения. И най-важното да правите малки българчета, които са възпитани, умни, почтени и обичат България!

Стоедине,

Тия патриотичните ги разправяй някъде другаде на малките деца.

"Борба, а не бягство".

Ми това е част от характеристиките на съвременния свят да се местиш където искаш, когато искаш и по каквато причина поискаш.

За българчетата - да правим ги, ама много ме съмнява те да израснат или останат в БГ. Точно защото като имаш деца мислиш как да ги изхраниш, отгледаш, възпиташ и изучиш, а това става по-трудно в БГ отколкото на други места. Както и по-нискокачествено. Във всички аспекти.

А за пенсионерите - да това е нашето бъдеще и се молете да не повторим съдбата на родителите ни. Най-добре да не разчитаме на системата за тази цел. И не ми преиначавай думите - написах, че те не са част от активното ядро на БГ етноса, а даже напротив по-скоро са част от ретроградните сили в БГ. И това е факт, който колкото и да не ти харесва пак си остава факт.

П.П. При французите цялата врътка с 35ч раб. седмица е за да се покрие огромната безработица, която би лъснала ако се работи по 48ч примерно както работят много хора в UK. 25% от французите работят на минимална раб. заплата, почти няма друга такава държава в ЕС. Ако се работи по 40-50ч на седмица безработицата ще се дигне с още няколко пункта та много хора и минималната работна заплата няма да взимат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но културата се предава от генерация на генерация. Промяна поне засега не се вижда. По едно време си мислех, че все пак българската култура, или както го наричат манатлитет, се е изменил малко - поне на теория се очаква, като на няколко пъти ми спираха коли, за да пресека на пешеходната пътека, скоро видях нещо невиждано - в рамките на един ден видят трима човека, които събираха в пликче "боклучетата" на домашните си любимци, дори един тир спря на пешеходна пътека, обаче това, което се случи напоследък - траура, и случая с двете дечица, направо ми разби илюзиите, че в нашата култура са настъпили промени.

Да, но културата се и изменя. Вижте само какво става, в рамките на 20-ти век. Каква голяма културна промяна след 1944 и още една след 1989 г.

Същите хора ли сме ние, които израснахме преди 89-та но пък живяхме след нея? Хич. Същият ли е живота, социалните ценности, нормите, доминантите и образците, та ако щете и "общественият идеал"? Тотално не.

Та затова винаги има надежда за промяна. Светът, за щастие, се движи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но културата се и изменя. Вижте само какво става, в рамките на 20-ти век. Каква голяма културна промяна след 1944 и още една след 1989 г.

Същите хора ли сме ние, които израснахме преди 89-та но пък живяхме след нея? Хич. Същият ли е живота, социалните ценности, нормите, доминантите и образците, та ако щете и "общественият идеал"? Тотално не.

Та затова винаги има надежда за промяна. Светът, за щастие, се движи.

КГ.Добре си обтимист човеко.Само искам да те поправя ,че промяната след1944. Всъщност ни унищожи държавата,интелигенцията,и затри половината от Българският народ и това продалжава и днес ,и аз точно това имах в предвид под наследственост .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но културата се и изменя. Вижте само какво става, в рамките на 20-ти век. Каква голяма културна промяна след 1944 и още една след 1989 г.

Същите хора ли сме ние, които израснахме преди 89-та но пък живяхме след нея? Хич. Същият ли е живота, социалните ценности, нормите, доминантите и образците, та ако щете и "общественият идеал"? Тотално не.

Та затова винаги има надежда за промяна. Светът, за щастие, се движи.

За съжаление сте същите. Като цяло българина е мързелив тарикат с високосамочувствие и нищо повече.

Искате да имате това, което европейците имат, но не и дадете това, което са дали те.

Вършите всичко с "наши хора".

"Нашите хора" и семейството са по важни от законите и реда и ги престъпвате при всяка възможност.

Имам няколко много близки приятели, които все са радетели за гражданско общество и закони и съм наблюдавал как всички си си задвижиха връзките до дупка в момента, в който децата им ги не ги приеха в университет по каналния ред. После същото се повтори и с работата, после с жилището.

Това не е промяна. Категорично. И не е европейският начин, а класическо балканско поведение.

Доминантите и образците са същите като преди 100г. И като преди 30г. Даже и по-лошо. Младежта иска да е мутра, гъзар, големец, шеф, викай му както искаш и ако може да не гърби.

"Учи мамо да не работиш" си остана същото.

"Наклонена глава сабя не я сече" си остана същото.

Тези неща се възпитават още от детските и ученическите години.

Нищо не се е променило.

Лъскавите молове и бензиностанции не са промяна. Дори като влезеш в новата отсечка на метрото отворена предизборно и видиш руските мотриси, плодовете на соц-изкуството по стените, кривите плочки, смешните нефункционални билетчета разбираш, че нищо не се е променило. Мотрисите и Bombardier да бяха пак фугите щяха да са криви, а билетната система пълен тъшак.

Факт е, че българина продължава да бъде антисоциален, дребнав, необразован, но за сметка на това активен на маса и с ракийката.

Враца, Мездра, почти цяла СевероЗападнала България, много места в Родопите даже вървят назад. Хората стават все по-прости и озлобени, а младите мигрират към големия град или чужбина.

Строят се хотели без канализация по същия начин по-който по соца се строяха заводи на поразия не отговарящи на никакви екологични норми, плажовете бяха в мазут.

Ей това е БГ орисията - безхаберие, липса на отговорност, самочувствие без покритие. Така е било и така ще бъде. И винаги някой се е заблуждавал, че като е построена някаква железница/завод/мол нещо се е променило. Нищо не се е променило хората са си същите.

Затова панелките са санирани на случайно пръснати квадрати, изборите се купуват, а катаджиите лапат 50левките с умен поглед. Затова хората продължават да ходят на лекар с цветя и бомбони. Е вече носят и пликчета с пари, ама принципа е същият. Затова към всяка община има канал за издаване на разрешителни за строеж.

КГ125,

Понеже съм се убедил, че няма да ти уври главата по друг начин, все пак ще подходя позитивно.

Дано някое яко земетресения не друсне София, че тогава ще разбереш за всички безобразия свършени от контролните органи, строителите и самите хора избили носещи стени.

Просто ще се потресеш какво безхаберие и простотия цари в тази държава.

Айде дано не съм лош пророк.

Ако ти харесва продължавай да живееш в илюзии.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ.Добре си обтимист човеко.Само искам да те поправя ,че промяната след1944. Всъщност ни унищожи държавата,интелигенцията,и затри половината от Българският народ и това продалжава и днес ,и аз точно това имах в предвид под наследственост .

Да, тя е негативна промяна, но моята мисъл беше, че Е промяна. Както може да се променя народа в такава степен, така може и в позитивна посока в същата степен ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ125,

Понеже съм се убедил, че няма да ти уври главата по друг начин, все пак ще подходя позитивно.

Дано някое яко земетресения не друсне София, че тогава ще разбереш за всички безобразия свършени от контролните органи, строителите и самите хора избили носещи стени.

Просто ще се потресеш какво безхаберие и простотия цари в тази държава.

Айде дано не съм лош пророк.

Ако ти харесва продължавай да живееш в илюзии.

Никой не казва, че това го няма. Казвам, че животът показва, че нещата МОГАТ рязко и мащабно да се изменят. Илюзия е да не отчиташ тази възможност, а да гледаш класически на чашата като наполовина празна.

Възможност, подчертавам, а не бъдещо сигурно събитие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не казва, че това го няма. Казвам, че животът показва, че нещата МОГАТ рязко и мащабно да се изменят. Илюзия е да не отчиташ тази възможност, а да гледаш класически на чашата като наполовина празна.

Възможност, подчертавам, а не бъдещо сигурно събитие.

Точно горният пример показа в каква голяма грешка си.

Няма как рязко и мащабно да се променят нито сградния фонд, нито носещите стени.

Няма как рязко и мащабно да се бутне всичко некачествено и да се постри ново качествено.

Същото важи и за инфраструктутрата и много други неща.

Няма как рязко и мащабно СУ да стане на нивото на Оксфорд.

И забележи, че домът е едно от най-важните неща за българина, щом към него има такова отношение и способен да избие носеща стена на панелка и да застраши целия блок, за да си отвори селяка малко повече място за бурканите, какво остава за други по-далечни неща. Няма как рязко и мащабно въпросните селтаци изведнъж да станат културни хора и да не бутат носещи стени. А дори и да го направят това няма значение, защото друг ги е бутнал.

Поздрави и както вече писах продължавай да живееш в илюзии.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти си този, който живее в илюзии. Черни при това.

Винаги ме е учудвало как като някой иска да види нещо позитивно в България, то очаква да види най-доброто, най-великото и най-най-най. И как като изтъкне несъстоятелността на това желание, установява, че това значи царство на някакъв ужас. :)

То като тръгне да се поправя, започва един процес, който води до нещо добре. Това е то - посоката. А вече постижението ще е бъдещ въпрос, следващ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ти си този, който живее в илюзии. Черни при това.

Винаги ме е учудвало как като някой иска да види нещо позитивно в България, то очаква да види най-доброто, най-великото и най-най-най. И как като изтъкне несъстоятелността на това желание, установява, че това значи царство на някакъв ужас. :)

То като тръгне да се поправя, започва един процес, който води до нещо добре. Това е то - посоката. А вече постижението ще е бъдещ въпрос, следващ.

Дадох ти конкретни примери, които ясно показват, че ти не си прав.

Нищо няма да се промени бързо и мащабно.

И последните 20г. също го доказват.

Това че фактите не ти харесват и за пореден път се опитваш да ме обориш с празнодумство не е мой проблем.

БГ не може да ги докара нещата дори и до средата, винаги си остава посредствена държава с посредствено население. За най-най никога не е ставало дума.

Става дума за това, че липсва желание да се върви напред. На прасето си му харесва кочината и то е свикнало с нея. И се противопоставя на всякакъв вид дезинфекция и хигиена. Да припомням ли как протече прехода в БГ - мутри, ДС и комунисти. Е точно това имам предвид никой не ги закачи, никой не ги изби, никой не ги лустрира, никой не ги вкара в затвора. Защото са наши хора. А БГ е кочината на нашите хора. И не желае да бъде хигиенизирана. Трябваше сами да се избиват. Ама това е друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Александре малко си краен,не че всичко дето го пишеш не е така и ние не го знаем.Проблемат е че е в много голям размер.Иначе и в Атина има простотия ,,на Омония нямали,,и в Мадрид е скапана работа но не толкова заливаща те отвсякаде.Ядрото на едно общество не значи целият Български народ ,а съвкупност от малко хора с еднаква цел,в последствие превличащи още и още.Та никои няма за цел да преустроява България.Нито ние ,нито никои няма да успее .Дискотираме по тема за сега ,по нататъка може и да предприемем деиствия кои знае.За начало да си уточним позициите е достатъчно .В момента сме 6 потребителя и 60 гости ако те прочетят това и се замислят поне малко ,не мислиш ли че все пак сме успяли .Иначе ми харесва че дискутираме по важни неща ,поне аз така мисля :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Примери, примери. Я да видим колко студенти работят? Колко учат упорито, за да постигнат нещо, тук или в чужбина (именно, в чужбина, защото в съвременния свят няма защо да се затваряш в малките пространства!)?

Колко компютри има в БГ, колко ТВ канали, колко интернет? И т.н. - примерите ти, Александре, са екстраполирани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Александре малко си краен,не че всичко дето го пишеш не е така и ние не го знаем.Проблемат е че е в много голям размер.Иначе и в Атина има простотия ,,на Омония нямали,,и в Мадрид е скапана работа но не толкова заливаща те отвсякаде.Ядрото на едно общество не значи целият Български народ ,а съвкупност от малко хора с еднаква цел,в последствие превличащи още и още.Та никои няма за цел да преустроява България.Нито ние ,нито никои няма да успее .Дискотираме по тема за сега ,по нататъка може и да предприемем деиствия кои знае.За начало да си уточним позициите е достатъчно .В момента сме 6 потребителя и 60 гости ако те прочетят това и се замислят поне малко ,не мислиш ли че все пак сме успяли .Иначе ми харесва че дискутираме по важни неща ,поне аз така мисля :bigwink:

Тази сутрин имах работа точно около Омония.

Да отврат е. Опикано. Смърди на кенеф. Пълно с изроди.

Това обаче не е толкова важно. Омония си е Омония. Мога да ходя, мога и да не ходя там. Това сам го преценявам.

Най-отвратният град, в който съм бил е Париж. Няма толкова гадно място. Поне аз не съм бил на друго.

Но ние не дискутираме това.

Ние дискутираме съвсем друго.

И то е че важната промяна е в главата. А тя не е настъпила.

За сметка за това един куп ретроградни традиции и обществени правила, спъващи напредъка са си напълно запазени.

А безхаберието не само че не се прекрати, а продължава със страшна сила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Примери, примери. Я да видим колко студенти работят? Колко учат упорито, за да постигнат нещо, тук или в чужбина (именно, в чужбина, защото в съвременния свят няма защо да се затваряш в малките пространства!)?

Колко компютри има в БГ, колко ТВ канали, колко интернет? И т.н. - примерите ти, Александре, са екстраполирани.

А ти скоро и skype и интернет форумите ще ги изкараш белези на БГ прогреса.

Това няма нищо общо с прогреса и с БГ обаче.

Както и ТВ каналите и компютрите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Александре кво предлагаш да вземем криваците и да пребием народа ли.Кво да правим скапана държава ,скапани управници,скапан народ,но нали трябва да се търси изход от тая скапана ситуация.И не всички са скапани и прости не слагам всички под един знаменател и аз познавам студенти дето ходят на бригади в Англия да берят аспержи само за да могат да учат и защото родителите им нямат възможност да ги издържат така че не и точно така Александре защото знаеш много добре до колко години ги издържат родители те в Гърция .А в България има на 20 години дето сами се борят за да уцелеят

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А ти скоро и skype и интернет форумите ще ги изкараш белези на БГ прогреса.

Това няма нищо общо с прогреса и с БГ обаче.

Както и ТВ каналите и компютрите.

Как да нямат, като си ги имаме??!! :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как да нямат, като си ги имаме??!! :):)

Ами значи няма смисъл да дискутираме с теб.

Просто имаме различни изходни гледни точки, които не подлежат на уеднаквяване.

Всичко това не е прогрес. Това е опит за настигане/постигане на нормалното. И виждам как хора като теб се връзват.

Лъскавите курви по моловете си остават курви дори и да носят чисто ново Armani. Както казват възрастните хора - "със стари курви нов бардак не се прави" и "по-добре ужасен край отколкото ужас безкрай" ама няма кой да ги чуе.

В БГ има много повече компютри, не защото БГ е прогресирала, а защото компютрите много поевтиняха, а и станаха много по-бързи и дори след 3-4-5-6г. вършат работа. В БГ има много повече компютри защото имаше кредитна и лизнгова експанзия.

Пак повтарям това няма нищо общо с БГ. И с прогреса. Просто нещо е станало много по-евтино и достъпно.

Същото важи и за студентите в ЕС. МНого по-лесно и достъпно е. И пак няма никаква заслуга на БГ и въпросните студенти. Ако не бяха приели БГ по милост или пък таксите бяха по-високи, защото не сме в ЕС, много по-малко хора щяха да учат навън.

Както вече писах, КГ125, ти си от комсомолската школа. Комунист-утопист. Приемаш желаното за реално и приписваш чужди заслуги на текущия строй щом става дума за БГ.

Я сега като сме почнали за компютрите и прогреса в БГ дай да обсъдим на колко от тях има инсталиран легален софтуер и това поведение на образвоани европейци ли е или на мунчовци селтаци?

Искаш ли да обсъдим как учителките по информатика в училище знаят по-малко за компютрите от 10-12г. и някой не само че не ги уволнява а им плаща заплата?

Приключвам с тази тема. Последен постинг. Зщото ако продължа, утопистът ще почне да ме трие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стоедине,

Тия патриотичните ги разправяй някъде другаде на малките деца.

"Борба, а не бягство".

Ми това е част от характеристиките на съвременния свят да се местиш където искаш, когато искаш и по каквато причина поискаш.

За българчетата - да правим ги, ама много ме съмнява те да израснат или останат в БГ. Точно защото като имаш деца мислиш как да ги изхраниш, отгледаш, възпиташ и изучиш, а това става по-трудно в БГ отколкото на други места. Както и по-нискокачествено. Във всички аспекти.

А за пенсионерите - да това е нашето бъдеще и се молете да не повторим съдбата на родителите ни. Най-добре да не разчитаме на системата за тази цел. И не ми преиначавай думите - написах, че те не са част от активното ядро на БГ етноса, а даже напротив по-скоро са част от ретроградните сили в БГ. И това е факт, който колкото и да не ти харесва пак си остава факт.

П.П. При французите цялата врътка с 35ч раб. седмица е за да се покрие огромната безработица, която би лъснала ако се работи по 48ч примерно както работят много хора в UK. 25% от французите работят на минимална раб. заплата, почти няма друга такава държава в ЕС. Ако се работи по 40-50ч на седмица безработицата ще се дигне с още няколко пункта та много хора и минималната работна заплата няма да взимат.

Много се радвам, че си се устроил добере, но не забравяш Родината и взимаш присърце проблемите и :bigwink: Нямам нищо против човек да си потърси късмета и щастието, но така се получава парадокса, че имено тези които искат промяна и са активното ядро както казваш на българския етнос ги няма тук, а от другите които са свикнали да живеят по определен начин и им харесва не можем да очакваме промяна на статуквото. И така да обобщим- искащите промяна са навън и чакат да видят промяна от тези които не искат, а и не могат да променят нищо и са вътре.

Други и не мислят да се връщат, но критикуват отвън и констатират неприятни факти, но остават все по малко хора готови да се борят за това да живеят нормално тук, а не на 200км. на юг примерно. Не може да вдигнеш ръце и да се откажеш от решаването на проблема и после да клатиш недоволно глава раздразнен от факта, че проблема съществува. А накрая да приемеш, че проблема е нерешим! Иска ми се да вярам, че в България мога да живея нормално както и в Гърция, например.

За пенсионерите, че не били активно ядро и т.н ми напомня за приказката за един цар, който решил, че старците са бреме и ги ликвидирал, а после един дядо го светнал за някои аспекти на икономиката и живота като цяло. Подир тая среща царя много почнал да тачи пенсионерите :biggrin:

Може би съм наивен, но не деля българския етнос на активни и пасивни, млади и стари, емигранти и будали като мен дето си стоят в страната и се мъчат да живеят почтенно и нормално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много се радвам, че си се устроил добере, но не забравяш Родината и взимаш присърце проблемите и :bigwink: Нямам нищо против човек да си потърси късмета и щастието, но така се получава парадокса, че имено тези които искат промяна и са активното ядро както казваш на българския етнос ги няма тук, а от другите които са свикнали да живеят по определен начин и им харесва не можем да очакваме промяна на статуквото. И така да обобщим- искащите промяна са навън и чакат да видят промяна от тези които не искат, а и не могат да променят нищо и са вътре.

Други и не мислят да се връщат, но критикуват отвън и констатират неприятни факти, но остават все по малко хора готови да се борят за това да живеят нормално тук, а не на 200км. на юг примерно. Не може да вдигнеш ръце и да се откажеш от решаването на проблема и после да клатиш недоволно глава раздразнен от факта, че проблема съществува. А накрая да приемеш, че проблема е нерешим! Иска ми се да вярам, че в България мога да живея нормално както и в Гърция, например.

За пенсионерите, че не били активно ядро и т.н ми напомня за приказката за един цар, който решил, че старците са бреме и ги ликвидирал, а после един дядо го светнал за някои аспекти на икономиката и живота като цяло. Подир тая среща царя много почнал да тачи пенсионерите :biggrin:

Може би съм наивен, но не деля българския етнос на активни и пасивни, млади и стари, емигранти и будали като мен дето си стоят в страната и се мъчат да живеят почтенно и нормално.

Stoedine,

Ще си наруша обещанието по-долу за последния постинг и ще ти отговоря.

На 17г. трябва ше да правя избор дали да остана в БГ. Имах предложение да отида на много по-уредено място. Останах, защото вярвах, че нещата ще дръпнат напред. На 23г. пак трябваше да правя същия избор. Пак останах.По същите прични.

После ми дойде до гуша от чакане, от политици-мизерници, шуробаджанащини, тъпотии и всичко, което съм споменал в тази тема.

При първата възможност за високоплатена работа се преместихме. Ако трябва ще се местим пак.

А сега ще ти дам и един пример. В момента преговарям за една работа още по-далеч от БГ. Ако работя същата в БГ ще взимам номинално около 20 пъти по-малко.

Айде кажи ми как да се върна. Или как да променя заплащането в конкретния сектор. Аз и да кажа за толкова пари няма да работя те ще вземат друг. Ти си учител доколкото знам, можеш ли да промениш нещо по заплащенето и условията? Не. Можеш само да си вършиш добре работата и нищо повече.

За приказката и пенсионерите. Знам я тази приказка. Но тя не е валидна в днешно време в БГ. Пенсионерите са едно изгубено поколоение - животът им е минал, оказва се че всичко, което са строили и в което са участвали няма смисъл, а опитът им е непотребен в свят на компютри, интернет, езици и глобализация. Внуците не ги взимат насериозно, защото разликите между двете поколения са драстични и трудно се постига общ език. За ликвидация обаче и дума не може да става. Както казах това е нашето бъдеще, нашите родители. Трябва да се отнасяме с уважение към тях. Но това не променя фактите.

Когато повече няма такива случаи:

http://dnes.dir.bg/2009/06/05/news4568240.html

И полицаите спрат да лапат 50левки с умен поглед ми се обадете. Тогава ще е настъпил първият етап от промяната. Иначе колко плазми и GSMи има на глава от населението и колко деца са изстреляни да учат в Англия и Холандия няма нищо общо с промяната, а даже напротив. Много от тия деца няма да се върнат, а парите за плазми и GSMи е можело да бъдат похарчени за нещо по-разумно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не вземам форума за вестник ,,лична драма,,.Но щом ни обвинявате многократно че ,,сме избягали,,и живеем в чужбина реших и аз да ти отговоря.накратко защо.На 12 г.спечелих регионален конкурс ,понеже никои от моето семеиство не е комунист не ме изпратиха на национален,изпратиха 3 тия защото бил син на партията,по късно не влязох в академия по същата причина .Нищо че 3 години рисувах по 5 часа на ден.Дядоми беше шеф на всестранни услуги гр. Плевен .бащами също работеше там /сито печат ,фирмописци,декоратори ,и художници,/сигурно сте наястно че съм израснал по бояджииски ателиета.За първи път излязох в чужбина 1994г.Гърция изкарах 2 г.нямаше много имигранти.боябисвах яхти на Парама и Пиреа.Александар знае каде е.Върнах се отворих си малак бизнес през зимата стигах до 6 човека работници на които им плащах редовно всеки месец така както и на мен ми плащаха в Гърция исках и те да работят съвестно което не постигнах ама караи да върви.1997.1998 ад под небето сещате се.1999г заминах савсем случаино за Кипар да работя в рекламна агенция във Агия Напа сито печат и студено щамповане с трудов договор.След една година пак се върнах,,хората ми се молеха да остана,,но ми се струваха малко парите и зимата е адско тъпо.Не издаржах изках професионална реализация не намерих ,подигравки само .Понеже свикнах да взимам пари и знаех че липсват специалисти в тази сфера ,,между другото и днес,,Окончателно напуснах 2ооог.В момента работя в голяма интернационална компания в Испания , 1 Официал .имам постоянен тр.договор или до пенсия не искам де пиша колко пари получавам защото не е прилично.Член съм на синдиката знам си абсолютно всички права.Всяка година имам един месец платена отпуска която прекарвам с семеиството ми в България.Дали ще се върна ,не знам ,много е сложно .Вече не става въпрос за пари има и други неща.А и вече не ми се почва всичко отначало.Дали хората които работят и живеят на вън са заебали България ако мислите така съжалявам ви много, имате много малка информация или никаква.ИМИГРАНТ НЕ ПИШЕ НА НИТО ЕДИН ДОКУМЕНТ КОИТО ПРЕТЕЖАВАМ НИТО АЗ НИТО МОЕТО СЕМЕИСТВО.Така че не на мене тия глупости

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не вземам форума за вестник ,,лична драма,,.Но щом ни обвинявате многократно че ,,сме избягали,,и живеем в чужбина реших и аз да ти отговоря.накратко защо.На 12 г.спечелих регионален конкурс ,понеже никои от моето семеиство не е комунист не ме изпратиха на национален,изпратиха 3 тия защото бил син на партията,по късно не влязох в академия по същата причина .Нищо че 3 години рисувах по 5 часа на ден.Дядоми беше шеф на всестранни услуги гр. Плевен .бащами също работеше там /сито печат ,фирмописци,декоратори ,и художници,/сигурно сте наястно че съм израснал по бояджииски ателиета.За първи път излязох в чужбина 1994г.Гърция изкарах 2 г.нямаше много имигранти.боябисвах яхти на Парама и Пиреа.Александар знае каде е.Върнах се отворих си малак бизнес през зимата стигах до 6 човека работници на които им плащах редовно всеки месец така както и на мен ми плащаха в Гърция исках и те да работят съвестно което не постигнах ама караи да върви.1997.1998 ад под небето сещате се.1999г заминах савсем случаино за Кипар да работя в рекламна агенция във Агия Напа сито печат и студено щамповане с трудов договор.След една година пак се върнах,,хората ми се молеха да остана,,но ми се струваха малко парите и зимата е адско тъпо.Не издаржах изках професионална реализация не намерих ,подигравки само .Понеже свикнах да взимам пари и знаех че липсват специалисти в тази сфера ,,между другото и днес,,Окончателно напуснах 2ооог.В момента работя в голяма интернационална компания в Испания , 1 Официал .имам постоянен тр.договор или до пенсия не искам де пиша колко пари получавам защото не е прилично.Член съм на синдиката знам си абсолютно всички права.Всяка година имам един месец платена отпуска която прекарвам с семеиството ми в България.Дали ще се върна ,не знам ,много е сложно .Вече не става въпрос за пари има и други неща.А и вече не ми се почва всичко отначало.Дали хората които работят и живеят на вън са заебали България ако мислите така съжалявам ви много, имате много малка информация или никаква.ИМИГРАНТ НЕ ПИШЕ НА НИТО ЕДИН ДОКУМЕНТ КОИТО ПРЕТЕЖАВАМ НИТО АЗ НИТО МОЕТО СЕМЕИСТВО.Така че не на мене тия глупости

Много лично прие написаното от мен. Извинявай! Идеята ми не беше да обвинявам теб или някой друг за избора ви. Може да не пише никъде, че си имигрант, но това е факт дори в границите на ЕС. Идеята ми е, че вайкането от далеч не върши работа. Ти си много по свързан с Испания и нейните проблеми отколкото с България в момента. Можеш всяка година да се връщаш за месец и да констатираш променило ли се е нещо, но самия ти с какво допринасяш? Единствено с правото на глас което упражняваш и за което те поздравявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но културата се и изменя. Вижте само какво става, в рамките на 20-ти век. Каква голяма културна промяна след 1944 и още една след 1989 г.

Същите хора ли сме ние, които израснахме преди 89-та но пък живяхме след нея? Хич. Същият ли е живота, социалните ценности, нормите, доминантите и образците, та ако щете и "общественият идеал"? Тотално не.

Та затова винаги има надежда за промяна. Светът, за щастие, се движи.

Голяма културна промяна след 1944 няма. Всъщност социализмът подсили още повече традиционната култура. Има политическа промяна, но не и културна. Социалистическият строи подсили още повече недоверието и травожността в обществото, външната причинност, и най-вече - колективизма на така или иначе колективистичната култура, която имахме преди това. До 1944 имаше някакви съвсем незначителни наченки на социално-икономически условия, които евентуално биха могли да доведат до по-сериозна прамяна на културата в по-дълъг период. Излишно е да се казва, че социализмът ги изкорени и възстанови статуквото на българската културна среда. След 1989 отново се промени строят, но не и нагласите, засягащи морал, ценности, норми. Моралът, нормите, ценностите и тн. са едни и същи и преди и сега. Колкото и да не ти се иска, да кажа само, че и преди 9-ти, и след 9-ти, и след 10-те сме си същите тикви. Не сме мръднали нито сантиметър но 7-те генерални културни измерения, които мерят културата (и които са индекси). Да не бъркаме модите с култура.

Да говорим за "голяма културна промяна" след 9-ти е съчинение по картинка за това, което ни се иска да е, или ни се струва, че е. Без солидни научни аргументи обаче мисля е ясно, че такива твърдения са безполезни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...