Отиди на
Форум "Наука"

Западния свят и абсолютното зло


Recommended Posts

  • Потребител
Хм, интересно. Това е доста логично, но не знам дали не засилваш повече тежестта на една такава теза. Защото от друга страна, САЩ има достатъчно примери пък за търпимост към чуждите мнения и прояви, докато в близкия и далечен изток (като изключим Япония) - не.

Къде поставяме Европа в тази скала? Русия, Англия? Франция?

Освен това, дали не настава някакво смесване - едно е липсата на нюанси в оценката, друго е липсата на позиция и замъгляването на оценката на едно явление изобщо.

Как би свързал горното с обективизма на Айн Ранд, например? И свързаната с това виждане категоричност на оценките? Тя представител на американската, руската или еврейската култура е, с нейната философия?

И изобщо как се свързват културологичните оценки с цялата пъстрота на съвременните хуманитарни явления?

Търпимост и толерантност няма нищо общо с явлението за което говорим. САЩ имат абсолютистко мислене и са толерантни и търпими, арабските държави също са с абсолютистко мислене и са крайно нетолерантни.

Едно е да си толерантен и търпим към другите. Съвсем друго е да виждаш или да не виждаш ясно разграничение между добро и зло, правилно и неправилно. Това са две съвсем различни културни измерения.

Първото е свързано с индивидуализма, а второто - с монументализма.

има категоризация на страните по индекс на монументализъм. поразтърси се малко и ще ти се изясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 94
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Добре, разбрах те. Само не знам кой е по-адекватен на реалностите - дали монументалните или другите..

ПП

Алиса Розенбаум се ражда в еврейско семейство, расте в Русия и СССР и твори в САЩ. Представител на коя култура е тя?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре, разбрах те. Само не знам кой е по-адекватен на реалностите - дали монументалните или другите..

ПП

Алиса Розенбаум се ражда в еврейско семейство, расте в Русия и СССР и твори в САЩ. Представител на коя култура е тя?

Чакай сега. как така кой е по-адекватен на реалностите? Значи американският монументализъм е адекватен в американската реланост, японската холистичност и себезаличаване са адекватни в японската реалност. И едното и другото са създадени от съответните реалности.

Това са два съвсем различни начина на мислене, които са създадени в две съвсем различни краища на света, в които има съвсем различни природни и социални условия. едното важи за едното място, другото за другото място.

Ако вземем американският монументализъм и го приложим на японска почва е това му се вика неадекватност.

както сега взимаме американските теории за пазарна икономика, мотивация на персонала и тн и ги пльосваме в България. Ама чакай те бе, България не е Америка. Българите не са американци, тука има различна култура.

Мисля че съм ясен.

Айн Ранд е типичен представител на американската култура и това личи от основните й фолософски възгледи - капитализъм до дупка, як индивидуализъм и лидерство и тн. Ако си беше останала в Русия на дали щеше да основе нова философска школа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, ако беше останала, нямаше да й дадат да пише ;) или щяха да я свитнат набързо.

Значи всяка страна си има своя реалност? Няма нищо общо между обществата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, ако беше останала, нямаше да й дадат да пише ;) или щяха да я свитнат набързо.

Значи всяка страна си има своя реалност? Няма нищо общо между обществата?

Не мога да разбера как говориш за пъстрота на хуманитарните явления и цяла гама от обективности и конкретности, а в същото време не разбираш, че има различни култури и различни общества по света и именно в това се състои пъстротата на явленията, за които говориш.

Си, ещимаду сеньор КГ125, ако имаше възможност да попътуваш по света щеше да се увериш, че всяка страна има своя реалност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много е трудно за някой, който е киснал само в Софето да схване, че всякак страна е различна и всеки сам си избира къде да живее. Той предпочита да се вайка за "инженерите в Германия" и да чака и в Софето да стане както там. Естествено то никога не става както е там и това е перманентен повод за извечно мрънкане и вайкане и търсене на концпирации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега нещо пак по темата.

Именно холистичното мислене и гъвкавостта на културата, типични за Източна и Югоизточна Азия са причина там САЩ да не се демонизират. Въпреки, че бяха в открита война, само 2 години след края й Япония прие без съпротива американското влияние, откриха се концерни, нощни клубове, заведения, и всеки втори японец днес говори английски. Подобно е днес положението във Виетнам и Китай - традиционни военни и идеологически врагове, но това не пречи тези азиатски държави да приемат без никаква съпротива всичко американско - музика, икономически строй, филми, начин на живот - въпреки че само сдо преди 30 години се стреляха.

Защото в Източна Азия не съществува деленето на добри и лоши. Така ще стане и в Северна Корея. Любопитно е да се отбележи, че и днес режимът в Пхенян не демонизира САЩ. Те са политически враг, но в никакъв случай не и символ на злото, ос на злото и тем подобни измишльотини на Буш. Защото традиционното корейско съзнание на дели света на добро и лошо, правилно и неправилно.

Но не така стои положението с арабския свят и Иран, където властва абсолютисткото мислене. В Иран сащ са демонизирани, символ на злото. В самите САщ, също страна с абсолютистка и монументалистка култура, ситуацията е същата - Иран са ос на злото.

И в двете култури - американската и иранската - светът е възприеман в черно-бели краски - ясно е че ние сме добрите, а те - лошите. Но понеже и двете са монументалистки, никоя няма да отстъпи и именно в това се състои сблъсъкът на цивилизациите. Сблъсък на две монолитни култури, всяка възприемаща се като символ на абсолютното добро, правилно и справедливо, и същевременно възприемаща другата като символ на абсолютното зло, грешно и несправедливо, и никак готови да отстъпят.

Този феномен не се наблюдава в Япония, Северна Корея, Китай, Виетнам, където паради гъвкавото си мислене възприемат без проблеми американското влияние, въпреки горчивите спомени от воините и където хората не са научени да възприемат света в абсолютни краски на добро и зло. Всичко е функция на холистичното мислене и гъвкавост на културата, които са вековни ценности - днес сме врагове, утре в зависимост от ситуацията ще сме приятели.

Както казват в Индия - ние сме месоядни вегетарианци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Много е трудно за някой, който е киснал само в Софето да схване, че всякак страна е различна и всеки сам си избира къде да живее. Той предпочита да се вайка за "инженерите в Германия" и да чака и в Софето да стане както там. Естествено то никога не става както е там и това е перманентен повод за извечно мрънкане и вайкане и търсене на концпирации.

На мен ли отговаряш?

Ако е така (както си го мисля), Ок ясно - продължаваш си с демагогфията и с нова песничка - този път "шопът-човекът от расата с намалени умствени спобности". Не се ли усещащ че ти си този които най-много мрънка , и създава най-много конспирасии и фалшиви дилеми - като тази когато някои те попита конктретен въпрос, ти да му отговориш инсинуативно че той от е мрънкащите (покажи ми едно мое мрънкане де, да ти покажа десет такива твои) и търсене на конспирациции (*ти май се обиди по сръбската си жилка, ами тогава - хайде халал да ти е пожелавам ти добър и спорен живот и старт в сърбия или македония - ама нещо не ти стиска като гледам, не е ли така?

Не съм шоп, нито живея в София, а въпросът "колко взимат" (*и защо взимат толкова) германските инженери, пред мен не стои изобщо Сашко, а и не го поствям пред никого! Както и не стои въпросът "кога аз ще си купя кола" - защото го знам ще е тогава когато шефът ми започне да каца с хеликоптер на покрива на сградата:)!.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чини ми се щото дискусията беше инспирирана от КГ125, който се учудва, че в света има различни култури и различни реалности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен ли отговаряш?

Ако е така (както си го мисля), Ок ясно - продължаваш си с демагогфията и с нова песничка - този път "шопът-човекът от расата с намалени умствени спобности". Не се ли усещащ че ти си този които най-много мрънка , и създава най-много конспирасии и фалшиви дилеми - като тази когато някои те попита конктретен въпрос, ти да му отговориш инсинуативно че той от е мрънкащите (покажи ми едно мое мрънкане де, да ти покажа десет такива твои) и търсене на конспирациции (*ти май се обиди по сръбската си жилка, ами тогава - хайде халал да ти е пожелавам ти добър и спорен живот и старт в сърбия или македония - ама нещо не ти стиска като гледам, не е ли така?

Не съм шоп, нито живея в София, а въпросът "колко взимат" (*и защо взимат толкова) германските инженери, пред мен не стои изобщо Сашко, а и не го поствям пред никого! Както и не стои въпросът "кога аз ще си купя кола" - защото го знам ще е тогава когато шефът ми започне да каца с хеликоптер на покрива на сградата:)!.

Баце,

Изобщо не ставаше дума за теб.

Ама нали знаеш, гузен негонен бяга.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Чини ми се щото дискусията беше инспирирана от КГ125, който се учудва, че в света има различни култури и различни реалности.

:):) И техни интерпретации - адекватни или по-малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мога да разбера как говориш за пъстрота на хуманитарните явления и цяла гама от обективности и конкретности, а в същото време не разбираш, че има различни култури и различни общества по света и именно в това се състои пъстротата на явленията, за които говориш.

Си, ещимаду сеньор КГ125, ако имаше възможност да попътуваш по света щеше да се увериш, че всяка страна има своя реалност.

:):) Не си грижи ти за мойте пътувания, ами виж по-внимателно въпроса, който съм ти задал. Хубаво го виж - сред таз "пъстрота на хуманитарните явления и цяла гама от обективности и конкретности", има ли нещо общо? Общи икономически, политически, социални и стопански закономерности? Или нема?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Много е трудно за някой, който е киснал само в Софето да схване, че всякак страна е различна и всеки сам си избира къде да живее. Той предпочита да се вайка за "инженерите в Германия" и да чака и в Софето да стане както там. Естествено то никога не става както е там и това е перманентен повод за извечно мрънкане и вайкане и търсене на концпирации.

Ами че то общо взето основният лайтмотив на твоите теми по тези въпроси е мънкане и вайкане :):)

Защо така? Нали уж нищо не те притесняваше?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами че то общо взето основният лайтмотив на твоите теми по тези въпроси е мънкане и вайкане :):)

Защо така? Нали уж нищо не те притесняваше?

Основният мотив на моите теми е да правя неприятни констатации за различни митове и легенди перманентно тиражирани в БГ.

Основният мотив на твоите контраргументи е поведение тип "щраус" или "розови очила".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хи-хи. Основният мотив на мойте аргументации е да търся чистачка за замазаните с 23 слоя песимистични сажди твои очила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Баце,

Изобщо не ставаше дума за теб.

Ама нали знаеш, гузен негонен бяга.

Бацка, пак не си в час. Не си слушал, че има хора с ниско самочувствие? Не си ли слушал че има хора, на които понеже често им се вменява някаква вина, от разни "коркорбашии".. или "принцове" , могат и да заживеят с това чувство, без да са "гузни"? К'во да правим, ако и аз съм един от тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хи-хи. Основният мотив на мойте аргументации е да търся чистачка за замазаните с 23 слоя песимистични сажди твои очила.

Пък аз търся чистачка, която да изрине тоновете боклуци във входа на моя блок. И пред него. Не трябват очила, за да се види такова нещо.

Впрочем, дойде една, изчисти жената, но така и не успя да си събере по 2 лева на апартамент, които й бяха обещали каза че сме били много лоши хора, и изсипа боклуците дето беше събрала. Българска му работа.

Но тези неща не се забелязват от обикновения българин, ние сме с два диоптъра далекогледство. И култувата реплика от споменатия филм на дядото, дето играе баща на Парцалев - абе щом има яденье и пиенье, никой те за нищо не пита.

ПС - дочут разговор на гише на гара Русе:

пътник - извинети, туй ли ъ влака за София?

служителка - Туй йъ

пътник - значи да са качвам

служителка - ам чи ако искаш си качвай, ако искаш ни съ качвай. Туй ни ъ моя работа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...