Отиди на
Форум "Наука"

Кой е командвал българската армия при Ихтиман 986 г.?


Recommended Posts

  • Мнения 65
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Армандо дай ги тези източници.

Нали това казвам - не са преведени, а някои дори не са научно, академично обработени или са обработени, но отпреди 100 години, когато науката е била в зародишно състояние. Вземи книгата на Антон Съботинов "България при цар Самуил и неговите наследници", защото авторът педантично ги е изброил и ги цитира, но и обърни внимание - те са около 1100 източника. В момента аз проверявам цитатите, които е привел от аналите, защото както казах не са категорични, еднозначни... На места например е пропуснал забележките под линия, под текста (на руски), а те понякога променят смисъла на цитата. В други случаи - не зная откъде е преводът и/или чии услуги е ползвал, но пак има разминавания! Когато приключа се надявам да ги вземе под внимание, защото вече се познаваме и ми вярва, струва ми се!

Link to comment
Share on other sites

Нали това казвам - не са преведени, а някои дори не са научно, академично обработени или са обработени, но отпреди 100 години, когато науката е била в зародишно състояние. Вземи книгата на Антон Съботинов "България при цар Самуил и неговите наследници", защото авторът педантично ги е изброил и ги цитира, но и обърни внимание - те са около 1100 източника. В момента аз проверявам цитатите, които е привел от аналите, защото както казах не са категорични, еднозначни... На места например е пропуснал забележките под линия, под текста (на руски), а те понякога променят смисъла на цитата. В други случаи - не зная откъде е преводът и/или чии услуги е ползвал, но пак има разминавания! Когато приключа се надявам да ги вземе под внимание, защото вече се познаваме и ми вярва, струва ми се!

Яхия Антиохийски например в компилацията на ал-Макин, цитиран от барон В. Розен в "Журналъ министерства народного просвещенiя", април 1886, е категоричен, че походът в 986 г. е към Бер (Абария). Изследователят е имал два преписа, два варианта на ал-Макин! Така че какъв Ихтиман!? Всичко това го дава Ф. Успенски в един от източниците в темата за електронни книги и материали по българска история тук!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Армандо Абария е Средец а не Бер /Верея/.А че битката е при Щипоне /тоест Ихтиман/ го казва сам Иван Владислав в Битолския надпис.

Link to comment
Share on other sites

Армандо Абария е Средец а не Бер /Верея/.А че битката е при Щипоне /тоест Ихтиман/ го казва сам Иван Владислав в Битолския надпис.

Съжалявам, но това са манипулации, натъкмявания и фалшифициране на исторически паметници! Посочих извора, проучил съм достатъчно нещата, обстоятелствата и дори причините! Абария било Средец, ха-ха-ха!

Link to comment
Share on other sites

Колкото и да ти е неприятно Абария си е точно Средец.

Ако мине през кечуа, може и да стане... Не става дума дали на мен ми е приятно или неприятно. Става дума за теб самият: дали се чувстваш комфортно с, при или до тези обяснения. Щом казваш че нямаш проблеми - добре, няма да споря, но все пак нищо не ти пречи да провериш, нали? Това Щипоне - същата работа: как ли не го въртяха като гергьовско агне на шиш, то не беше Цепина, то не беше чудо...

Виждам, че по-горе не съм бил достатъчно прецизен, когато посочвам източника, поради което отново го давам: линка е за Успенский Ф.И. Император Василий Болгаробойца. Извлечения из Яхъи Антиохийского. Барона В.Р.Розена. С.-Пб. 1883. (Критика)." в тема "Електронни книги за средновековната история на България" в нашия форум!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ами Армондо Средец е нарече Абария само от Яхия.А съм знаеш на какъв език пише той.

Link to comment
Share on other sites

Ами Армондо Средец е нарече Абария само от Яхия.А съм знаеш на какъв език пише той.

Успенски предполага и с доста голямо основание (с.297 и 298), че в оригиналът са липсвали каквито и да е имена (лични, прозвищни и топоними), които е "посолил" върху текста отгоре, както му скимне ал-Макин. Все пак отрих един град или градче Абро, както и селище Абара - все във Византия, но те нямат връзка с конкретния случай! По-важното, което несъмнено знаеш е, че няма начин да произведем Абария от което и да е от известните ни имена на сегашната ни столица, пък ако ще и да е на бимбайски. Зонара например твърди, че скитите наричали Сердика Тралица, под което изопачено име лесно откриваме Триадица, но тук - не става!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Успенски предполага и с доста голямо основание (с.297 и 298), че в оригиналът са липсвали каквито и да е имена (лични, прозвищни и топоними), които е "посолил" върху текста отгоре, както му скимне ал-Макин. Все пак отрих един град или градче Абро, както и селище Абара - все във Византия, но те нямат връзка с конкретния случай! По-важното, което несъмнено знаеш е, че няма начин да произведем Абария от което и да е от известните ни имена на сегашната ни столица, пък ако ще и да е на бимбайски. Зонара например твърди, че скитите наричали Сердика Тралица, под което изопачено име лесно откриваме Триадица, но тук - не става!!!

Спомням си,че някой хронист пишеше,че с триядица скитите(или мизите,нещо такова)така наричали едно високо място близо до ротондата св. геори.в( двора на президенството)Трябва да е според релефа или там където е сега 1.св.неделя или 2.дондуков/ сливница/ал.невски.Но при 2. е св.софия. За друго с подобен релеф с подстъпи от три страни (близо до св.георги)не се сещам.

Link to comment
Share on other sites

Спомням си,че някой хронист пишеше,че с триядица скитите(или мизите,нещо такова)така наричали едно високо място близо до ротондата св. геори.в( двора на президенството)Трябва да е според релефа или там където е сега 1.св.неделя или 2.дондуков/ сливница/ал.невски.Но при 2. е св.софия. За друго с подобен релеф с подстъпи от три страни (близо до св.георги)не се сещам.

Въпросните скити или мизи явно не са славяните, за да го тълкуваме през "три-" и досегашните опити да се етимологизира в тази посока не са успешни! Думата "триада" липсва в старобългарски, въвежда се чак в новобългарския, но като семантичен дублет на троица и практически е чуждица! Славяните са си имали свое название и то е Средец! Макар че по принцип си прав - на какъвто и език да е Триадица, най-вероятно е през "три" и накрая е особено характерна постифсацията, която го изравнява със славянските топоними. Езикът е индоевропейски или поне крайното оформяне! Тук в темата всъщност дискутирахме като как на някой изведнъж му хрумва, че Абария е арабското название на Сердика. Храч Бартикян например е малко по-последователен, когато го "прочита" Берое и веднага заключава, че става дума за Стара Загора. Resavski също пише "Бер (Верея)", но се подвежда, защото аз имам предвид гръцкия гр. Бер, който не е Верея!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Въпросните скити или мизи явно не са славяните, за да го тълкуваме през "три-" и досегашните опити да се етимологизира в тази посока не са успешни! Думата "триада" липсва в старобългарски, въвежда се чак в новобългарския, но като семантичен дублет на троица и практически е чуждица! Славяните са си имали свое название и то е Средец! Макар че по принцип си прав - на какъвто и език да е Триадица, най-вероятно е през "три" и накрая е особено характерна постифсацията, която го изравнява със славянските топоними. Езикът е индоевропейски или поне крайното оформяне! Тук в темата всъщност дискутирахме като как на някой изведнъж му хрумва, че Абария е арабското название на Сердика. Храч Бартикян например е малко по-последователен, когато го "прочита" Берое и веднага заключава, че става дума за Стара Загора. Resavski също пише "Бер (Верея)", но се подвежда, защото аз имам предвид гръцкия гр. Бер, който не е Верея!

Гръцкия град Бер си е точно Верея /или Верия/.

Link to comment
Share on other sites

Гръцкия град Бер си е точно Верея /или Верия/.

Хайде, хайде може да е Верея /или Версиникия, или Верона.../... - нека бъдем по-сериозни, а? Гръцкият град Бер си е точно Верия, а не Верея, нито Берое, нито Марек, нито Станке Димитров!!! Ако не държим на прецизността, стигаме пак дотам, откъдето сме тръгнали, тоест - всичко става безсмислено!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Армандо бъде по точен че трудно схващам мисълта ти.Абария е днешна Стара Загора така ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Армандо бъде по точен че трудно схващам мисълта ти.Абария е днешна Стара Загора така ли?

Не се карайте, Верия и Верея са чисто и просто две транскрипции (Верия според гръцкото произношение, а Верея хибридна латинско-гръцка) на едно и също име, което е обичайното за македонския град и отвреме-навреме се употребява и за нашата Стара Загора (понякога тъкмо под влияние на името на македонската Верия). :)

Link to comment
Share on other sites

Не се карайте, Верия и Верея са чисто и просто две транскрипции (Верия според гръцкото произношение, а Верея хибридна латинско-гръцка) на едно и също име, което е обичайното за македонския град и отвреме-навреме се употребява и за нашата Стара Загора (понякога тъкмо под влияние на името на македонската Верия). :)

Tyrogliphos не ми се нрави позицията, която заемаш. Трябва да си прекалено сигурен, че имаш право да се изживяваш като арбитър, да ни патронизираш и назидаваш. Това което постна по-горе е просто банализъм! За какво транскрибиране говриш, за какви хибриди? Всъщност - тука няма нищо подобно!

Resavski, когато не ти отърва просто подменяй тезата на опонента, за да можеш да обориш това, което той изобщо не е твърдял! Така е най-лесно! Много по-трудно е да си признаеш, че си сгрешил, изписвайки "Бер (Верея)" вместо Бер (Верия). На конкретния ти въпрос - не, не съм твърдял и не твърдя, че Абария е Стара Загора. Обяснявах, че "арабското име на Средец - Абария" е по-вероятно да е малко попроменено име на град, който се изписва и произнася по сходен начин, но не и на Средец. Такъв би могъл да бъде Бер (Верия)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забърках се само докато ви изчета - Бер, Верия, Верея, Вероя, Бероя, Берат, Берит... Арман, моля ти се, закачи една карта и покажи на нея кой точно град имаш предвид, защото така недоразумението ще продължи до безкрайност.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Армандо и аз се загубих из дебрите на твойта логика.Излпюй камъчето коя е Абария според тебе срещу която Василий ІІ е предприел поне един поход.

Link to comment
Share on other sites

Армандо и аз се загубих из дебрите на твойта логика.Излпюй камъчето коя е Абария според тебе срещу която Василий ІІ е предприел поне един поход.

Не е чак толкова сложна логиката ми, колокото се опитваш да я представяш. Аз просто предполагам, че Абария не е Средец и че е много вероятно да е Бер (Верия) (защото няма Бер = Верея!!!)!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Армандо я прочети внимателно Яхия - той говори за Абария като "центъра на българската земя".Как според теб Бер отговаря на това описание?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Tyrogliphos не ми се нрави позицията, която заемаш. Трябва да си прекалено сигурен, че имаш право да се изживяваш като арбитър, да ни патронизираш и назидаваш.

Не съм имал намерение да патронизирам (каквото и да значи това) и назидавам, а добронамерено съветвам да не се спори толкова ожесточено за маловажни дреболии и съответно да не се вменяват някому грешки, които не са грешки. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

Не съм имал намерение да патронизирам (каквото и да значи това) и назидавам, а добронамерено съветвам да не се спори толкова ожесточено за маловажни дреболии и съответно да не се вменяват някому грешки, които не са грешки. :bigwink:

Доообре! Съвети примаме всякакви, нали за малко щяхме и ние да станем "страна советов" :v: ?! Оценката ти беше изключително важна и ценна за нас! Ако не я бяхме получили, така и щяхме да си останем неуки и невежи! То за тая работа иначе си имаме модератори, но щом се изживяваш ... моля! Бъди здрав!

Resavski не те насилвам да си променяш мнението! За тебе е така, за мен - не! Специално съм анализирал имената и топонимите, които са споменати в хрониките от времето на Комитопулите - не можеш да си представиш какви странни неща има!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...