Отиди на
Форум "Наука"

Неси


fixxxsers

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

post-331-1254059785.jpg

През август 2009 г. 25- годишния англичанин Джейсън Кук наблюдавал от компютъра си езерото Лох Нес с Google Earth и съзрял малко петно, което го заинтригувало. При мамксимално увеличение на петното се оказва, че това е обект с дължина около 20 м и прилича на съществото описвано като Неси. Един от криптозоолозите, които изследват Неси- Едриан Шин, счита, че това макар и косвено доказателство е показателно за съществуването на Неси. Все пак, допълва той: необходимо е щателно изследаване на снимката.

post-331-1254059666_thumb.jpg

Кук е даблюдавал обекта на 57°12'52.13 с. ш. и 4°34' 14.16" з. д. Всеки може да си пробва късмета на тези координати с програмата Google Earth. Успех :)

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз като гледам снимката виждам поне 3 Несита. :biggrin:

Ама ако бяха такива белички, едва ли щяха да останат толкова незабележими за изследователите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аз като гледам снимката виждам поне 3 Несита. :biggrin:

Ама ако бяха такива белички, едва ли щяха да останат толкова незабележими за изследователите.

Е крайно време му беше да се размножи, толкова време беше самотно - явно новородените Несите са бели в началото и за тва :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Наскоро излезе от печат едно забавно четиво на в. "Стандарт", там са нахвърляни доста факти, които пораждат, също толкова, въпроси.

post-5086-1254345604_thumb.jpg

Разгледайте книжлето, ако ви попадне. Задоволително съдържание!

Лично аз си записвах въпроси към самото и съдържание, почти цяла нощ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то толкова изследвания опровергаха съществуването на Неси, че крайно време беше да го създадат, за да им натрият носовете ;) .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Но хотелчетата в района се пълнеха, ли пълнеха. Когато местните решат да скроят някому кюлаф, нямат равни:))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

В интерес на истината, по цялото продължение на езерото ( около 40 км) има само два хотела. Дори не са хотели, а хостели (нещо като хижи). Един на южният край на езерото и един по средата на западния бряг (при Дръмнандрохит), източния бряг е недостъпен и не е застроен изобщо, а на север е Инвърнес, където туристите ходят повече да видят делфини оттколкото Неси. Аз мисля, че в този регион островите Оркни, привличат много повече туристи, заради едни от най-добре запазените неолитни жилища в света. ( е те не за чували, че в Стара Загора има други неолитни жилища, които са с 1000 години по-стари :))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен Неси не съществува . Динозаврите са измрели преди 65 милиона години и Неси не е изключение .

Това е просто слух и мит - създаден с цел привличане на туристи .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз изобщо не твърдя, че Неси съществува. Може бе не се изразих правилно. Идеята ми беше, че едва ли е измислено с цел стимулиране на туризма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз изобщо не твърдя, че Неси съществува. Може бе не се изразих правилно. Идеята ми беше, че едва ли е измислено с цел стимулиране на туризма.

Точно с тази цел е измислено .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз така мисля. Една местна вестникарска легенда се е оказала изключително угодна за хотелиери, ресторантьори, сензационисти и пр. :))

С риск да зазвуча като Швейк, ще кажа, че през 30-те години на площада на нашето село излязло голямо мазно петно. Всички смятали, че е нефт, но се оказало, че собственикът на два камиона си изливал маслата в двора и те се просмукали на мегданя. Вестниците писали за това, че може да има нефт, но бързо се разкрило. А можеше..... да станем център на проучване за местещо се петно нефт :):):):)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Шотландците и ирландците си имат легенди за Водния кон (отвратително езерно чудовище) от ХV в., така че нищо чудно преди да се превърне в "невероятна мистерия" Неси да е била просто безобидно суеверие. Барбара Уилсън е разказала една от особено гнусните версии в сборничето си с адаптирани шотландски легенди "Scottish Folk-tales and Legends". Особено неприятното е, че гадината се движи тихо и бързо, превръща се ту в бабичка, ту в млад пич и на това отгоре излиза от езерото и се разхожда наоколо, за да излапа дъщерята на един селянин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се, че легендата е стара. Просто доста по- късно със сигурност на някого му е хрумнало, че може да се печели добре от това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз мисля, че едно безобидно суеверие се е превърнало в огромно чудовище. Не искам да звуча като социален антрополог (защото не съм), но според мен за взаимоотношенията между британците е типично правилото "мойто е по-добро от твойто". Та в този смисъл например "нашето чудовище в езеро Нес, е по-добро (разбирай по-голямо), от вашето чудовище в езеро Ломонд". За първи път започва широко да се говори за това чудовище през 1933г. , а до тогава южна Англия вече се е прочула с огромни рисунки на коне по хълмовете и с "необясними" кръгове в полетата. А в Шотландия няма полета и хълмчета, но пък има много езера, от дълбоко, до по-дълбоко, следователно от голямо, до по-голямо чудовище. Та затова мисля, че едва ли увеличаване на туристите им е било в главата през 1933 г., по-скоро е нациолна черта да имат нещо уникално и "по-добро" от останалите. А ако беше въпрос за туризъм, то би трябвало да се постараят доста повече, защото Неси, не само че не е рекламиран в правителствения сайт на Шотландия по туризъм, но и статистиката показва, че не е даже в топ 10 атракции, които се посещават (според данни за 2008 г., интересно ще е да се видят такива данни за 1933-1934 г.)

tourisminscotland2008.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...