Отиди на
Форум "Наука"

Истинно ли е твърдението ми?


enarei

Recommended Posts

  • Потребител

В един пчелин има "а" броя царици, "b" броя търтеи и "c" броя пчели работнички

За броя на цариците, търтеите и работничките може да се напише следното уравнение:

an + bn = cn,

където "n" е цяло положително число, по-голямо от 2.

Големината на пчелина е неограничена.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

A защо n>2?

А - не, например, n>1, n=/>2?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В един пчелин има "а" броя царици, "b" броя търтеи и "c" броя пчели работнички

За броя на цариците, търтеите и работничките може да се напише следното уравнение:

an + bn = cn,

където "n" е цяло положително число, по-голямо от 2.

Големината на пчелина е неограничена.

Защо "n" да е по-голямо от две? Това от какъв зор?! Щото са пчели ли? И за какво ти е тази променлива, при положение, че всъщност променливата отговаряща за броя на пчелите я имаме - a, b, c. Вярното уравнение е просто a+b+c = d \общия брой на пчелите в пчелина\. Иначе не мога да разбера от какъв зор ще събираш пчелите-царици с търтеите, за да получиш работничките???? Искаш да кажеш, че това означава примерно - пчела майка(3)+ търсей (6)= пчели работнички (19)??? Това някакво размножително уравнение ли е? Ама то не може да се изрази така. Съвсем по друг път се тръгва. Пък и броя на пчелите спокойно може да се открие с променливите a, b и c, без никакво n. Ако обаче ти се иска да направиш прогресия не е това пътя мисля. Естествено, че не си прав. Няма такова нещо ... аз съм съвсем боса по математика обаче това уравнение е крайно безсмислено. Променливата n е напълно безсмислена...Т.е. не знам за какво е написано това уравнение не решава никаква задача свързана с брой на пчелите...А големината на пчелина пък няма никакво отношение към задачата... Просто никакъв смисъл не виждам. Някой математик да ми го изясни :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека тръгнем нещо като ПМИ, т.е. пчелина има един кошер и там има една майка и един търтей. Тогаз по условие 1^4+1^4 трябва да е равно на нещо на 4-та стерен, но не е нито едно цяло число на 4-та не дава 2. Нека търтеите са 2, тогава 1+16 или 17 трябва да се коренува 2 пъти, но пак няма такова чяло число. В общия случай няма такова число Х, за което да е изпълнено равенството 1+A^n=X^n. Тъй като пчелина е съставен от кошери и в кошерите има само една царица пчелица извода е, че горното равенство не е вярно ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Нека тръгнем нещо като ПМИ, т.е. пчелина има един кошер и там има една майка и един търтей. Тогаз по условие 1^4+1^4 трябва да е равно на нещо на 4-та стерен, но не е нито едно цяло число на 4-та не дава 2. Нека търтеите са 2, тогава 1+16 или 17 трябва да се коренува 2 пъти, но пак няма такова чяло число. В общия случай няма такова число Х, за което да е изпълнено равенството 1+A^n=X^n. Тъй като пчелина е съставен от кошери и в кошерите има само една царица пчелица извода е, че горното равенство не е вярно ;).

Опитваш да използваш допълнителни познания по пчеларство. :bigwink:

Аз не знам, дали са били придадени майки в кошерите и дали младите царици са избили комшийките си по килийки.

Не знам и колко работнички са излезли от пчелина по работа.

Ползвайте теореми!

Има прости условия, които поставят безброй много задачи.

Има и решения, които решават безброй задачи. :bigwink:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има ли някакъв практически смисъл от това/такова уравнение?

Какъв проблем (трябва да) решава то?

Или само се упражняваме да мислим в неясна посока?

Като дете четох една руска книжка, посветена на отглеждането на пчели. Там се описваше методика а броене на пчелите, ходещи да събират цветен прашец - боядисваха ги с различен цвят, после се оказа, че едни и същи пчели носят цветния прашец. Другите изпълняваха други задачи - строители на кошера/клетките, пазачи...

Ако се сетя заглавието на книгата, ще го кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Като дете четох една руска книжка, посветена на отглеждането на пчели. Там се описваше методика а броене на пчелите, ходещи да събират цветен прашец - боядисваха ги с различен цвят, после се оказа, че едни и същи пчели носят цветния прашец. Другите изпълняваха други задачи - строители на кошера/клетките, пазачи...

Ако се сетя заглавието на книгата, ще го кажа.

Сетих се - Николай Носов, "Дневникът на Коля Синицин" - това е!

http://www.stari-knigi.com/index.php?do=pr...ew&view=253

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Опитваш да използваш допълнителни познания по пчеларство. :bigwink:

Аз не знам, дали са били придадени майки в кошерите и дали младите царици са избили комшийките си по килийки.

Не знам и колко работнички са излезли от пчелина по работа.

Ползвайте теореми!

Има прости условия, които поставят безброй много задачи.

Има и решения, които решават безброй задачи. :bigwink:

...

Ма това не е никаква теорема и равенството е безсмислено, защото ти в условието казваш, че търсиш броя на пчелите, а броя на пчелите не е c на ента степен!!! Броя на пчелите е а+b+c и неизвестната трябва да е означена с друга променлива. Не стана ясно какво е n и защо трябва да е различно от 2. Това са пълни безсмислици. А това да не е питагоровата теорема - обаче без на квардрат... Някаква геометрична теорема за аритметична задача май виждам тука ??? Иначе прогресия не се изразява така, колкото и да не разбирам от математика.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съгласен съм, че повечето неща ( да не казвам всички ) могат да се изразят математически, но нещата не са толкова прости. Ако трябва да се напише уравнение за броя на пчелите сигурно трябва няколко листа да е уравнението, защото трябва да се вземат предвид хиляди неща.

В случая понеже ми се струва, че знам на къде бие Енарей и иска да малко търтеи с малко пчели майки от един пчелин та да получи някакво поколение пчели работнички, но пчелата майка, за да стане такава трябва да мине през доста препятствия, които не са константа, а са в полето на вероятностите. След като се излюпи пчелата предопределена за майка трябва да излети до определен период и това се случва ако има подходящо време, след този период ако не е излетяла тя изобщо няма да стане пчела майка. Когато излети може да бъде оплодена от два - три, но може и от десет търтея преди да се прибере в кошера. Търтеите вероятно няма да са от същия пчелин. После пчелата започва да снася през първите две години по 100 - 150 хиляди яйца на денонощие, но може и 200 хиляди, а може и по- малко - пак от много фактори зависи. След три години обикновено апочва прогресивно да намалява снасянето на яйца. Някой пчели са по- плодовити, има и различни породи. Айде напичи сега уравнение - с доста, доста неизвестни.

И аз се чудя това "n" от къде го взе и защо, а и защо то е еднакво за всички.

Пълна безмислица! Ако примерно две пчели се оплодят от по шест търтея средно както и до го повдигаш и събираш трудно ще достигнеш 150 - 200 хил. яйца на денонощие и пак защо пък трябва да се повдига на степен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Съгласен съм, че повечето неща ( да не казвам всички ) могат да се изразят математически, но нещата не са толкова прости. Ако трябва да се напише уравнение за броя на пчелите сигурно трябва няколко листа да е уравнението, защото трябва да се вземат предвид хиляди неща.

В случая понеже ми се струва, че знам на къде бие Енарей и иска да малко търтеи с малко пчели майки от един пчелин та да получи някакво поколение пчели работнички, но пчелата майка, за да стане такава трябва да мине през доста препятствия, които не са константа, а са в полето на вероятностите. След като се излюпи пчелата предопределена за майка трябва да излети до определен период и това се случва ако има подходящо време, след този период ако не е излетяла тя изобщо няма да стане пчела майка. Когато излети може да бъде оплодена от два - три, но може и от десет търтея преди да се прибере в кошера. Търтеите вероятно няма да са от същия пчелин. После пчелата започва да снася през първите две години по 100 - 150 хиляди яйца на денонощие, но може и 200 хиляди, а може и по- малко - пак от много фактори зависи. След три години обикновено апочва прогресивно да намалява снасянето на яйца. Някой пчели са по- плодовити, има и различни породи. Айде напичи сега уравнение - с доста, доста неизвестни.

И аз се чудя това "n" от къде го взе и защо, а и защо то е еднакво за всички.

Пълна безмислица! Ако примерно две пчели се оплодят от по шест търтея средно както и до го повдигаш и събираш трудно ще достигнеш 150 - 200 хил. яйца на денонощие и пак защо пък трябва да се повдига на степен.

Абе хора, ако се решава математическа задача за пирамиди, за Египетските пирамиди ли ще зацепите???

Математик ще реши задачата с няколко реда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе хора, ако се решава математическа задача за пирамиди, за Египетските пирамиди ли ще зацепите???

Математик ще реши задачата с няколко реда.

Ам че така кажи, че няма връзка с пчели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В един пчелин има "а" броя царици, "b" броя търтеи и "c" броя пчели работнички

За броя на цариците, търтеите и работничките може да се напише следното уравнение:

an + bn = cn,

където "n" е цяло положително число, по-голямо от 2.

Големината на пчелина е неограничена.

Какво се търси? От тази редакция може да се заключи, че an + bn = cn е условие, но какво се търси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво се търси? От тази редакция може да се заключи, че an + bn = cn е условие, но какво се търси?

"да" или "не" - виж заглавието

С МАТЕМАТИЧЕСКА обосновка!

Е ли възможна такава(теоретична) подредба на бройките индивиди в примерното трикомпонентно общество?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Великата теорема на Ферма.

Доказаха я преди 15 години ако не се лъжа.

Само защо трябва да е замаскирана с пчелички не ми стана ясно.

Та във връзка с въпроса - не

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Великата теорема на Ферма.

Доказаха я преди 15 години ако не се лъжа.

Само защо трябва да е замаскирана с пчелички не ми стана ясно.

Та във връзка с въпроса - не

Ами трябваха ми души(ци), щото крушите, ябълките, портокалите и т.н. могат да се резнат по някакъв начин и става дълга и широка. :bigwink:

Трябваше да има трикомпонентност. Мравките също не са лош вариант, но пчелините са по-широкомащабен вариант.

Задачата можеше да бъде формулирана по друг начин, за други общества, ама щеше да настане една...

Що се отнася до доказателството(с добавка) отпреди 15 години, Ферма не би го разбрал или проследил с особено внимание. Но това е друг въпрос.

:bigwink:

Поздравления!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, става дума за една от теоремите на Пиер дьо Ферма. Повече за нея можете да прочетете тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%...%80%D0%BC%D0%B0

http://www.teorema.hit.bg/

http://science.actualno.com/news_82957.html

http://www.math10.com/forumbg/viewtopic.php?t=10650

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що се отнася до доказателството(с добавка) отпреди 15 години, Ферма не би го разбрал или проследил с особено внимание. Но това е друг въпрос.

:bigwink:

Поздравления!

Разачарова ме :(. Че е на Ферма така е (тая със загубеното док-во), ама така разчитах да е някакво следствие за пчелите или свързано с креационизма..... И да успея да го докажа :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Нека отбележим, че пчелите в кошера са 4 вида, а не три, тъй като около Царицата винаги има пчели-стражи, които нищо друго не правят освен да охраняват нея и яйцата и не са адаптирани за друга работа освен за война! Попадне ли нещо в кошера го убиват за секундички :)Тъй, че чиято и да е тази теорема тя трябва да се докаже - щом си има доказателство няма нужда да го гледаме, щото току що забелязах, че било 150 страници.

Инак това е неприложимо за реалните условия на един пчелен кошер. Отношенията в живите системи не се решават с подобен математически апарат, на тях им трябва друг - обикновено статистически и вероятностен, доста по-сложен и с друг тип ограничения.

ТЪй че Енарей :) Тъй или инак не си прав :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
- щом си има доказателство няма нужда да го гледаме, щото току що забелязах, че било 150 страници.

Ама Ферма го е доказал на една страница или лист ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама Ферма го е доказал на една страница или лист ;).

Щом е загубено това доказателство, не е ясно дали е било вярно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

аз лично се съмнявам да е било вярно, защото колкото и гениален математик да е бил ферма, все някой щеше да успее да повтори доказателството му.

съществува и мнение, че теоремата не е била такава, каквато е днес

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...