Отиди на
Форум "Наука"

Нека помълчим и ние ...и да се замислим


Recommended Posts

  • Потребител
Никакъв прогрес, в т.ч. и в екологията не е възможне без работещи обществени институции, т.е. без морал и ценности, ефективна политика, работещи институции.

Всички тези поражения върху горите са от икономически интерес, но всъщност не той е причината за тях, а липсата на цивилизация, диващината, с други думи.

Там е работата, че всеки си тълкува тези дебели думи, както му е удобно. Това са много специални думи за масово поразяване (ееее как излезе само). "Developer"-а (develop=развивам, проявявам) ще каже, че като изсече гората, ще получи повече дърво за къщите, къщите ще станат по-евтини... и си е прав. Даже резачки с биодизел може да ползва за да е еко. Само че, със същите пари дето ще изкара от "развитието" на гората, няма да може да се направи същата гора. Ако може изобщо да се възстанови.

А разбира се, масата плаче за глезотии, за работа... айде на резачките с биодизел.

Забелязали ли сте простичкият факт, че екология има само в развитите страни? Че в Япония треперят над всяко дръвче, а в страните, на които детето през 1992 г. призовава да се помага, унищожават всичко?

Тук нещо не ми се връзва.

Неразвитите си секат горите за да правят дървени въглища, за да ги продават на развитите (Хаити). Поне химикали не пускат. Докато развитите хем секат, хем и химикали пускат. Разбира се според правила, които строго се спазват.

Според мен, човечеството им много по-голям шанс за оцеляване ако си остане "неразвито", от колкото ако се остави да се "развива". Аз също виждам "развитието" по "наклонена плосткост". И наклона е към парите. И както циганина реже плодното дърво през зимата да се стопли, така стремежа към печалба води до същото в глобален мащаб. Щото рано или късно "развитите" страни ще "помогнат" на неразвитите, за да се ползват от природните им ресурси.

Колко гора е унищожена и колко химикали са "освободени" за последните 100г?

Аз не съм еколог, не знам дали планетата може да се оправи ако има само "зарзаватна" растителност, но мисля, че по-дълго (макар и с повече несгоди) може да се изкара в гората, от колкото в изчепаната е "еко"система на развитите държави. Просто в един момент става някакъв финансов "феномен", картонената къщичка пада, оставаш на улицата (развит мегаполис) и оцеляваш ... както можеш. "Развитието" води до все повече зависимост на човека от институции, от външни доставки. От институционализирани знания. Той вече е докаран да научи нещо за да прави пари за да оцелее. Бушмена не прави пари, но знае как да се оправи в средата си сам. (Още ме впечатлява филма "Боговете сигурно са полудели", младите може и да не го знаят). "Развитието" води до все повече тясно насочени знания (често непотребни след 5-10г) и все по-малко знания за средата от където произлизаме и която ни храни (без нищо изкуствено).

А все повече тежат парите на плоскостта.

Всичко се измерва в пари. Всякакви материални, морални, психологически и пр. "загуби". А боя с тояга е заклеймен.. щото е неморален. Както и да е.

Понеже съм върл крепител на лошите десни сили, тутакси приемам за вярно, че вулканичната дейност надвишава по резултат антропогенния фактор.

Така е, който се е привързал към нещо, не му трябва много мислене. Това сигурно се казва "развито" капиталистическо "мислене".

Всъщност каква е фактическата разлика м/у това да подкрепяш и това да си прикрепен?

Единия са го вързали за яслата, другия подкрепя яслата щото е върха - каква е разликата?

Глишев, не че се заяждам с теб, но покажи ми един твой пост, където имаш собствена позиция. Където не се прикрепваш към нещо си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека не идеализираме нито ''развитите'', нито ''неразвитите'' държави и общества. Само един пример ще посоча- Великденския остров(Пасха). Екологична катастрофа в предмодерно общество, без индустрия и химикали.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, този случай заслужава внимание. Система от табута и ограничена територия води до самоунищожение....

Да не говорим за екологичното поведение на страните от третия свят и техните граждани, което е ужасяващо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...