Отиди на
Форум "Наука"

Нека помълчим и ние ...и да се замислим


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Коментар дали е нужен незнам...просто повече хора трябва да го видят...всъщност трябва да го видят всички!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съзнавам, че не е прието да се питат такива неща след вдъхновяващата реч на Жана д'Арк пред Орлеан, но всъщност какво конкретно иска тази симпатична млада дама?

Едно е сигурно, това момиче ще има добро бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В нашия квартал също има подобна група от 12-13 годишни деца, които искат да променят света към по-добро. Правиха демонстрации и ЕКО плакати и доста добре умеят да говорят, стига да си навит да ги слушаш. Даже имам тяхна снимка, но не ми е удобно да я пускам в нета. Не са организирани от училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично се чувствам изобличена от думите на това дете. За бездействието си.

Всяко променящо света събитие е започвало от един човек. И знаете ли какво ни спира? - Безразличието ни.

Благодаря на fixxxsers за това клипче!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво на детето (тя днес е вдина екоактивистка, впрочем), но бих се присъединил към думите на Глишев? Какво точно иска тя в това изказване? Упреква политиците в нещо, но в какво конкретно?

Единственото конкретно нещо, което видях беше да се дават помощи на бедните страни. Дейност, която до настоящия момент не е довела до нищо добро нито помагачите, нито подпомаганите, с изключение на банковите сметки на някои управници от третия свят.

Ако иска тази практика да се прекрати, за да може помощта да окаже въздействие, то тогава разбирам красотата на думите й. Ако иска още помощи за Африка, въпросът ми към 13 годишното девойче е - кой ще плаща?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Едно е сигурно, това момиче ще има добро бъдеще.

http://www.squidoo.com/severn-suzuki

http://en.wikipedia.org/wiki/Severn_Cullis-Suzuki

нейни текстове:

http://www.collectionscanada.gc.ca/rights-and-freedoms/023021-1300-e.html

http://www.time.com/time/2002/greencentury/engeneration.html

http://www.time.com/time/2002/greencentury/engeneration.html

Продължавам да не разбира какво конкретно предлага, обаче?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Промяна! Промяна в мисленето. Промяна в ценностите. Промяна в поведението ни. Промяна в отношението ни.

Детето е само на тринадесет, тогава. Как може да искате да има ясен план за нещата, които иска и които трябва да се направят? Това е скептицизъм.

И аз не харесвам някои еко-организации, но това не означава, че трябва да критикувам всичките. Още повече, че аз самата не правя нищо по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По дяволите еколозите, да живее едрият капитал!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Промяна! Промяна в мисленето. Промяна в ценностите. Промяна в поведението ни. Промяна в отношението ни.

Детето е само на тринадесет, тогава. Как може да искате да има ясен план за нещата, които иска и които трябва да се направят? Това е скептицизъм.

И аз не харесвам някои еко-организации, но това не означава, че трябва да критикувам всичките. Още повече, че аз самата не правя нищо по въпроса.

А какво да правим ние с гайдите? Като сме си променили мисленето и ценностите /каквото и да означава това/ и правим нещо по въпроса, та какво?! Като Гюро Михайлов, потя се да събирам разделно, да ходя по две преки до заветната жълта кофа, ама това, че у нас няма смисъл рециклирането - карай да върви. Ама упорствам, щото така трябва и защото се надявам един ден децата ми да се възпитат от примера на тъпите си и упорити родители. Та и аз нещо не разбрах покрай това клипче. Освен че има голям заряд да предизвика първосигнално овче умиление.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никакъв прогрес, в т.ч. и в екологията не е възможне без работещи обществени институции, т.е. без морал и ценности, ефективна политика, работещи институции.

Забелязали ли сте простичкият факт, че екология има само в развитите страни? Че в Япония треперят над всяко дръвче, а в страните, на които детето през 1992 г. призовава да се помага, унищожават всичко?

Никой не критикува едно 13 г. момиче за мечтите му.

Въпросът е просто как могат те да се постигнат? На 13 г., както самата авторка казва по-късно в статиите, всичко е лесно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Решения на проблемите на съвременната цивилизация на този етап няма дори като идейна концепция. Просто се движим по наклонената плоскост.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мхм, точно. Има само критики и манипулации, манипулации и критики. В някои случаи идеологията не е излишна...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Момичето добре е казало какво иска - едно по- добро бъдеще за новите поколения! И е вярно, че решението зависи от възрастните, поне от тези, които управляват големите и силните. Имам чувството, че всъщност всички добре виждате какво иска детето, но очаквате то да даде и решението.

Трябва воля от страна на големите, трябва да се загърбят някои икономически интереси... всъщност човечеството е доказало, че при добра воля може да промени някой неща, например някой диви животни бяха спасени от изчезване.

Защо се изсичат горите в Амазония например, нима не е икономически интерес, защо САЩ, Китай се опъват да подпишат споразумение за намаляване емисиите на парникови газове, не е ли икономически интерес, защо САЩ и Великобритания "помогнаха" на Ирак, Афганистан, а не искат да помогнат на африканските народи, които от години са в блатото на граждански войни? Ами, че то там има по- големи и безчовечни диктатори от Садам. Да, хуманитарни помощи има, но те са добър бизнес за някой, те са и средство за печелене на влияние, те всъщност поддържат гражданските войни.

Не сме узрели още, а вероятно и никога няма да бъдем, за да решим да променим света, да го направим такъв за какъвто всички си мечтаем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прави си. При това го прави много силно...

Всички тези поражения върху горите са от икономически интерес, но всъщност не той е причината за тях, а липсата на цивилизация, диващината, с други думи.

За парниковите газове обаче проблемът изисква много повече внимание, отколкото изглежда на пръв поглед, тъй като те са силно оспорвани като фактор за околната среда.. Само пушещите действащи вулкани в един ден изпускат толкова, колкото и човешкото производство за година, ако не съм се объркал в периодите.

Всъщност тази красива мечта на девойката от японски произход има едно елегантно решение - Третият свят да се колониализира повторно - тогава цивилизованото отношение към природата ще се възроди, така, както цивилизованите нации го практикуват там, където владеят.

Не се шегувам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

. Само пушещите действащи вулкани в един ден изпускат толкова, колкото и човешкото производство за година, ако не съм се объркал в периодите.

Отделят ли вулканите повече въглероден двуокис от хората?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Браво. Мисли глобално дали действа локално, или цялото е само добре построено ПР акция.

Ако иска може да почва с акция срещу Rosia Montana Gold Corporation канадска фирма, която иска на ново да пусни в експлоатация мината за злато в-у цианова технология в Румъния. С това успяха вече да изтрепят 90% от живота в река Тиса. Не знам кои искат да вадят злато в Ада Тепе. Но не бих се изненадал ако не същите....

Така, че може да действа....

:vertag::vertag::vertag:

Здрасти!

Браво. Мисли глобално дали действа локално, или цялото е само добре построено ПР акция.

Ако иска може да почва с акция срещу Rosia Montana Gold Corporation канадска фирма, която иска на ново да пусни в експлоатация мината за злато в-у цианова технология в Румъния. С това успяха вече да изтрепят 90% от живота в река Тиса. Не знам кои искат да вадят злато в Ада Тепе. Но не бих се изненадал ако не същите....

Така, че може да действа....

:vertag::vertag::vertag:

Ей, че интересно намерих:

"Золотой прииск “Ада Тепе” близ Крумовграда — это проект, предложенный канадской компанией Dundee Precious Metals (DPM) с ее болгарским филиалом Balkan Mineral and Mining (BMM). Данный проект является первым этапом разработки золотого месторождения открытым способом с использованием цианирования в районе Восточных Родоп, где было обнаружено месторождение золота “Хан Крум”. :whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм. Ами трябва да се проверят данните, като не съм спец само 1 линк не става:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От сайта на US Geological Survey:

Comparison of CO2 emissions from volcanoes vs. human activities.

Scientists have calculated that volcanoes emit between about 130-230 million tonnes (145-255 million tons) of CO2 into the atmosphere every year (Gerlach, 1991). This estimate includes both subaerial and submarine volcanoes, about in equal amounts. Emissions of CO2 by human activities, including fossil fuel burning, cement production, and gas flaring, amount to about 27 billion tonnes per year (30 billion tons) [ ( Marland, et al., 2006) - The reference gives the amount of released carbon (C ), rather than CO2, through 2003.]. Human activities release more than 130 times the amount of CO2 emitted by volcanoes--the equivalent of more than 8,000 additional volcanoes like Kilauea (Kilauea emits about 3.3 million tonnes/year)! (Gerlach et. al., 2002)

http://volcanoes.usgs.gov/hazards/gas/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Можем да сравняваме данните но.....Колко дявола могат да се поберът на върха на една игла?

Ми напомня. Но нека си играем....

Недейте забравя, за един много по-опасен гас, който в момента е в замръзнало състояние на дъното на морето или земята в северните региони и с затоплянето ще се освободи. Въглеводорода....

:hmmm::hmmm::hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли откъде произтича твърдението за това, че вулканите превишават човешката дейност?

Имаш предвид кой за първи път конкретно е направил това твърдение и с каква обосновка ли? Не зная, но би ми било интересно да разбера. Подозирам, че може да има интересна статистика, или по-скоро интересно (и превратно) тълкуване на статистически данни.

Така на прима виста бих отговорила съвсем общо, че това за вулканите и антропогенните емисии е един от основните "доводи" на отричащите глобалното затопляне. Пардон, промяната в климата ;) Между другото, когато за първи път чух това, ми се стори по интуиция погрешно. Не мога да си представя как замърсяването от човешката дейност някак си е незначително на фона на вулканичната дейност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Понеже съм върл крепител на лошите десни сили, тутакси приемам за вярно, че вулканичната дейност надвишава по резултат антропогенния фактор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно малко вулканче на Исландия и ще рухне Европа. А камоли ако се разтърси някой по-сериозно. А прогнозите за икономическия напредък от ден на ден... :whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно малко вулканче на Исландия и ще рухне Европа. А камоли ако се разтърси някой по-сериозно. А прогнозите за икономическия напредък от ден на ден... :whistling::whistling::whistling:

Малко, малко, ама я се опитай да му произнесеш името от първия път. :)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Eyjafjallaj%C3%B6kull.ogg

Не забравяйте, че ефектите от човешката дейност не са съизмерими с тези на тоя вулкан. Първо, сериозни изригвания, които до такава степен нарушават човешките дейности, не са чак толкова чести и дълготрайни откъм екологични последствия. Второ, вредите от човешката дейност са с натрупване и е безспорен факт, че водят до трайно изчезване на хабитати и видове, както и до други последствия.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здрасти!

Можем да сравняваме данните но.....Колко дявола могат да се поберът на върха на една игла?

Ми напомня. Но нека си играем....

Недейте забравя, за един много по-опасен гас, който в момента е в замръзнало състояние на дъното на морето или земята в северните региони и с затоплянето ще се освободи. Въглеводорода....

:hmmm::hmmm::hmmm:

За метан клатрат ли става дума? Доста опасно съединение наистина и действително съществува в огромни количества (2-10 пъти тези на природният газ). Мисля че вече го утилизират даже- Messoyakha Gas Field, в Русия.

http://en.wikipedia.org/wiki/Methane_clathrate#Oceanic

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...