Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Това обяснява всичко, ама не зная изобщо защо питаш във форума.

Най-вероятно той е минимум проф. д.т.н. инж. пък нии сме някви прости хорица. Успех в копането :)

Здравейте, 

Купих си онлайн от един търг три предмета от човек който твърди, че ги е намерил в лозето си. Тези два пръстена и една значка от 1926-та година. Бяха в ужасно състояние и не си личаха детайли а само се виждаха че са пръстени и той твърдеше че са бронз. Понеже се вижда че единият е с правилна форма си казах, че ако се накисне в сода каустик бронза ще лъсне като нов и ето ти чудесен подарък (близък човек скоро има повод) пък и не беше скъпо. Мислех си, че възрастта им е сравнима с тази на значката и смятах, че ако поне единият (надявах се на здравия) е над 100год, значи съм ударил джакпот.. :)

По време на почистването ми стана ясно, че такава степен на корозия и патина с такава плътност за едни 100г, надали ще се получат, а накрая като се появиха и знаците ми стана ясно че нещо не е така както съм си го мислел. Потърсих в интернет и намерих подобни ама не със същите шарки. Има като първият, но шарката се дели на четири и казват че е стилизиран кръст а тази се дели на три. Има и като втория ама шарките пак не са така. Прилагам снимки и понеже знаците са много бледи, за това прилагам и ретуширан вариант, защото някои се виждат само с лупа на силна светлина. А и снимките са малко кофти.

Е това е историята, можете ли да ми кажете какви са, откога са и какви са знаците върху тях.

Благодаря ви.

N1_Otgore.jpg

N1_Retush.jpg

N1_Stranichno.jpg

N1A_Retush.jpg

N2_Otgore.jpg

N2_Otgore_1.jpg

N2_Retush.jpg

N2_Stranichno.jpg

Карам отзад напред.

Това какви са знаците и какво означават винаги ме подсеща за литературна критика започваща с "чрез лирическият герой, автора е искал да изобрази...", ама дали наистина това е искал автора, или това му се иска да види на критика, един Господ знае, та и тук така...

Тези типове пръстени са късен Рим и ранна Византия в диапазон между 4-ти и 6-ти век. Време в което религията преминава от чисто римските богове към вярата в един бог, Християнство. Винаги са дело на местни работилници. Затова и често са стилизирани. "Майстора" гледа от някъде, изобразява елементи по-своемо и каквото се получи. Разбира се има известна символика. Повечето изображения се свързват с християнството, но спокойно могат да са и езически такива. И това че първото не правилен кръст... изобщо не те притеснява. Може да е колело? Може да е пита символизираща плодородие...

Второто според мен са 2 длани на различни посоки. По-скоро изображението е стиснати ръце, и е по-скоро е чисто римски символ. През минаването през 5 майстора обаче, понякога не са много стиснати.... А може и да са просто линии. , както и в първият. Наистина не е задължително да значат нещо, може да са просто украса.

Много ви благодаря за изчерпателният отговор. Аз се надявах че ще е поне нещо от Българската история, а то се оказа, че направо съм я прескочил... е такъв ми бил късмета.. :)