Отиди на
Форум "Наука"

Що за пръстен е това?


Recommended Posts

  • Потребител
On 22.03.2022 г. at 17:11, Bari823679573498 said:

Възможна ли е датировка и на тези пръстени? Единият за жалост е само плоча. Целият има нещо като призма/звезда с 4 ъгъла/диамант (предполагам мотив за кръст?), а за плочата - мисля, че съм виждал нещо подобно в някакъв сайт и пишеше, че е византийски. Искам и вашето мнение! Благодаря предварително (отново)

 

Разрових в нета и най-близкият пръстен до целия беше този http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/arx1647963647q.jpg (изт. ancientresource.com)

IMG_20220322_170531.jpg

IMG_20220322_170542.jpg

IMG_20220322_170557.jpg

IMG_20220322_170609.jpg

Според мен пръстенът най вероятно е от VI век

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.11.2017 г. at 3:33, jegurger said:

Здравейте, 

Купих си онлайн от един търг три предмета от човек който твърди, че ги е намерил в лозето си. Тези два пръстена и една значка от 1926-та година. Бяха в ужасно състояние и не си личаха детайли а само се виждаха че са пръстени и той твърдеше че са бронз. Понеже се вижда че единият е с правилна форма си казах, че ако се накисне в сода каустик бронза ще лъсне като нов и ето ти чудесен подарък (близък човек скоро има повод) пък и не беше скъпо. Мислех си, че възрастта им е сравнима с тази на значката и смятах, че ако поне единият (надявах се на здравия) е над 100год, значи съм ударил джакпот.. :)

По време на почистването ми стана ясно, че такава степен на корозия и патина с такава плътност за едни 100г, надали ще се получат, а накрая като се появиха и знаците ми стана ясно че нещо не е така както съм си го мислел. Потърсих в интернет и намерих подобни ама не със същите шарки. Има като първият, но шарката се дели на четири и казват че е стилизиран кръст а тази се дели на три. Има и като втория ама шарките пак не са така. Прилагам снимки и понеже знаците са много бледи, за това прилагам и ретуширан вариант, защото някои се виждат само с лупа на силна светлина. А и снимките са малко кофти.

Е това е историята, можете ли да ми кажете какви са, откога са и какви са знаците върху тях.

Благодаря ви.

 

 

 

N1_Otgore.jpg

N1_Retush.jpg

N1_Stranichno.jpg

N1A_Retush.jpg

N2_Otgore.jpg

N2_Otgore_1.jpg

N2_Retush.jpg

N2_Stranichno.jpg

Да както вече беше казано всичките спадат към IV - VI век

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.09.2019 г. at 3:34, Thelus said:

 

здравей все още ли го имаш?

Пръстен от XIX век носен предимно от по заможните българи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.02.2022 г. at 20:12, Bari823679573498 said:

Здравейте, колеги. Имам запитване за тези 2 пръстена. Доколкото разбрах са Византийски. Искам и вашето мнение за да съм сигурен. Последната снимка е на по - големия пръстен, просто е сниман на по - добра светлина

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.png

Ще си позволя леко да променя датировката - XII - XIV век поне за този по големият другият иначе може и да е малко по ранен ,някои подобни на този са правени и в местни ателиета като например такива в Сердика както и на разни други места

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Gladius said:

Ще си позволя леко да променя датировката - XII - XIV век поне за този по големият другият иначе може и да е малко по ранен ,някои подобни на този са правени и в местни ателиета като например такива в Сердика както и на разни други места

 

 

 

 

За големия не съм много сигурен, но за малкия намерих малко повече информация. Разгледах из различни други сайтове и в тях пишеше точно за този пръстен с тази форма, в различни размери, използван още от времето на древна Гърция към средата на Византия. Честа находка е била за източните Балкани. Благодаря ти иначе за мнението!

Редактирано от Bari823679573498
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Bari823679573498 said:

За големия не съм много сигурен, но за малкия намерих малко повече информация. Разгледах из различни други сайтове и в тях пишеше точно за този пръстен с тази форма, в различни големини, използван още от времето на древна Гърция към средата на Византия. Честа находка е била за източните Балкани. Благодаря ти иначе за мнението!

Да и това е съвсем нормално така е при множество предмети които са правени в голям диапазон във времето но които и съвсем естествено търпят и своите промени - обаче пък запазвайки все пак основният си първоначален вид

Редактирано от Gladius
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте, видях по-напред в дискусията, че някой е писал за пръстен бурмалия, но публикацията е от 2011 и снимката, за която се отнася е вече изтрита. Много искам да разбера как е изглеждал този възпян в много песни пръстен и ще съм благодарна, ако някой пусне снимки. Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...