Отиди на
Форум "Наука"

цивилизации


Recommended Posts

  • Потребител

Моя е гпешката. Не съм пояснил за датирането на артефактите. Не говоря за датировката на въглените, а за артефактите в същия почвен пласт. Добавям пояснение към примера от предния пост: намират каменни артефакти, не могат да ги датират. Но понеже има въглени в непосретдствена близост и в същия пласт, се датират въглените и се дава тяхната датировка. Радиовъглеродния метод е точен, но се прилага неправилно.

Не съм специалист, но АЗ считам, че има погрешно датиране на каменни\глинени артефакти. Поради гореописаното допускане, че въглените(дървените артефакти) са от същия период, от който са каменните\глинените артефакти.

Благодаря за търпението да изчетете "дълбоките" ми мисли. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз не съм геолог, за това не взимай на сериозно случайно споменатите +/- 5000 години от мен, казах го само за да придобиеш представа за разминаванията. Отделно заселването на Америка от Хомо сапиенс започва чак през 9 000 пр.н.е., преди това няма какво да е станало, камо ли цивилизация.

lila_va, островите дори в днешно време се виждат, а тогава са били още по-близко, от Калимантан Флорес може и да е бил на 600 км, но между тях е имало верига от островчета близки едно до друго.

А Америка е доказано, че е заселена през Аляска, което не изключва да е имало и праисторически посещения откъм Атлантика, но трябват доказателства за това.

Точно така. Нищо не могат да докажат, защото все по-нови и нови артефакти идват. Нали съм писал и за малките глинени фигурки от мексико където деца играят с диносавърчета.....

Но за по конкретно. Защо трябва веднага всичко да обясним. Защо не може да каже науката НЕ ЗНАМ или НЯМАМ ИДЕЯ или НО КОМЕНТ.

Защо и сега за сега лъжат хората, че най-голямата пирамида е строена така и така ала бала....

Когато е достатъчно да попитат един дипломиран по строитилна техника да оцени строежа...Веднага ще изплава истината....Тогава, по този начин, за толкова време е невъзможно...И толкос...НЕ ЗНАЕМ

Същото е, че в стомаха на фараоните от познатите билки са намерили и кока...или в гробът до познатите храни и тютюн....НЯМАМЕ ПОНЯТИЕ

Няма на никой академик да му падне шапката ако признае, че НЕ ЗНАЕ ВСИЧКО....

:))::)): :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В края на миналия век повечето авторитетни експерти са на мнение, че първото човешко присъствие на континента Америка трябва да се датира около 12 000 г. пр. Р. Хр.

По-нови изследвания и хипотези избутват значително по-назад във времето появата на човека там. Споменават се:

- 14 000 г. пр. Р. Хр.

- 15 000 г. пр. Р. Хр.

- 16 000 г. пр. Р. Хр.

- 20 000 г. пр. Р. Хр.

- 31 000 г. пр. Р. Хр.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И двете твърдения са доста остарели. Новите изследвания ги поставят под силно съмнение (меко казано). В Бойна слава имаше дискусия по проблема, мисля в темата "Палеолит news".

То има и стари теории поставящи под съмнение официалните. Доказателства трябват против тях, само със съмнения не става. Времевите граници се изместват назад, но начинът на заселване през Аляска незнам как ще бъде оборен.

Мисълта ми беше, че за да стигнат дотам, може би им е било нужно нещо повече от джапане и крол... примерно. Подценяваме ги

Допускаш, че са можели да си строят салове?! Аз съм скептичен, докато случайния крол не ми изглежда толкова невъзможен, - теченията в тесните проливи между островите са силни, при бури много рухнали дървета и клони от други острови са доплавали и до Флорес, а за 25 килограмовото хоминидче не е проблем да се закрепи за тях, по-проблематично ще му бъде да си направи сал според мен ;)

През Еоцена Южна Америка пак не е била чак толкова изолирана, отново е имало верига от архипелази между нея и Северна Америка, така че разстоянията не са били много големи.

Eocene_50_Ma.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Времевите граници се изместват назад, но начинът на заселване през Аляска незнам как ще бъде оборен.

Това е големия проблем, доста народ си троши главата по него в момента. В Патагония има следи от хора твърдо към 13 хил г. пр. Хр., а вероятно и по-ранни. Съществуващите модели просто няма как да ги обяснят достатъчно задоволително.

Най-вероятния път е Австралия - брега на Антарктида - Южна Америка.

Що се отнася до мореплаването, дистанции до 180 км открита вода са покривани около 18 хил г. пр. Хр.

But while people reached Manus by atleast 20,000 years ago, involving a crossing of at least 180 km including some 60 km out of thesight of land, Anderson argues this could have been achieved by a drifting or paddled raft.

Getting from Sunda to Sahul, 2008

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Допускаш, че са можели да си строят салове?! Аз съм скептичен, докато случайния крол не ми изглежда толкова невъзможен, - теченията в тесните проливи между островите са силни, при бури много рухнали дървета и клони от други острови са доплавали и до Флорес, а за 25 килограмовото хоминидче не е проблем да се закрепи за тях, по-проблематично ще му бъде да си направи сал според мен ;)

Ами можели са толкова други неща... не знам. Аз пък съм скептична по отношение и на двете твърдения до категоричното доказване на едното от тях:))

През Еоцена Южна Америка пак не е била чак толкова изолирана, отново е имало верига от архипелази между нея и Северна Америка, така че разстоянията не са били много големи.

Е, да, но южноамериканските примати са с африкански произход (най-вероятно от Adapidae), както показват най-новите изследвания...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-вероятния път е Австралия - брега на Антарктида - Южна Америка.

Тц.

-----------

Маймуните са мигрирали от Африка в Америка преди около 40 млн. години, когато разстоянието между двата континента е било почти два пъти по-малко. И малките размери на тези маймуни улесняват случайната миграция.

Въпросът за еволюцията е интересен - мисля, че спрямо старите човешки видове има някакво неразбиране. Представата за тях е като че ли към някакви обикновени животни. Те все пак са част от нашия род. При по-късните видове това означава, че са били почти като съвременни хора - особено ако сравняваме с прасета, котки, канарчета и други подобни.

Така че според мен са си строили салове.

-----------

Сега погледнах темата и видях, че е станало голямо отплесване!

Не е имало цивилизации в каменната ера - това е ясно въпреки големите интелектуални възможности на някои наши предшественици :book:

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тц.

-----------

Маймуните са мигрирали от Африка в Америка преди около 40 млн. години, когато разстоянието между двата континента е било почти два пъти по-малко. И малките размери на тези маймуни улесняват случайната миграция.

И аз бях там, видях и снимах... :biggrin: Иначе, прав си, това е по-популярната от версиите.

Има една интересна история за описан голям "остров", плаващ край бреговете на Северна Америка през лятото на 1892 г. Имал площ от 1000 кв.м. и дори дървета, високи по около 9 метра, които го правили видим от 11 километра разстояние. Бил забелязан първо край бреговете на Нова Англия, 400 километра източно от Кейп Код. Два месеца по-късно същата растителна купчина била забелязана далече на североизток, поне 600 километра източно от Нюфаундленд. Т. е. бил е транспортиран на повече от... 1600 километра? Остава да разчитаме, че историята е вярна, случва се достатъчно често и на подобен остров са се озовали, и (незнайно защо) са останали на него, стадо примати-пионери, отплавайки в открития океан... Еми странно е.

Ама наистина разводних темата, сори :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И аз бях там, видях и снимах

Аре пусни малко снимки де :bash:

Има една интересна история за описан голям "остров", плаващ край бреговете на Северна Америка през лятото на 1892 г. Имал площ от 1000 кв.м. и дори дървета, високи по около 9 метра, които го правили видим от 11 километра разстояние. Бил забелязан първо край бреговете на Нова Англия, 400 километра източно от Кейп Код. Два месеца по-късно същата растителна купчина била забелязана далече на североизток, поне 600 километра източно от Нюфаундленд.

Много интересна история и звучи достоверно. В миналото недокоснатата растителност в дъждовните райони на Африка е "преливала" от бреговете й, за разлика от сега, когато крайбрежията са силно усвоени. В тропиците, където няма почивен сезон и вегетацията не прекъсва, органичният отпад е огромен. Вероятно в крайбрежните води са плавали много части на растения и при подходящи условия са се образували плаващи острови.

А за темата - тя и без това е странно зададена, но всичко това може да се обсъжда и на друго място.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Най-вероятния път е Австралия - брега на Антарктида - Южна Америка.

Що се отнася до мореплаването, дистанции до 180 км открита вода са покривани около 18 хил г. пр. Хр.

Плаване със сал покрай бреговете на Антарктида преди 15 000 г.??? Трябва да се шегуваш. Аборигени и по-рано достигат до Австралия, но у тях дори и до колониалния период липсват каквито и да било плавателни умения, а пък при тези в Тасмания (изходната точка на евентуално такова пътуване) липсват дори и риболовни кукички по бреговете, те са били съвсем първобитни и не са пристигнали там с плаване, а първоначално Австралия, Нова Гвинея и Тасмания са били част от един континент, който е бил разделен на части от покачването на морското ниво.

Виж Полинезийците от Нова Зеландия вече са били с големи канута и завидни плавателни умения, но пристигат там чак през 14 в. от н.е. така че и такъв варянт отпада. Да не говорим и въобще как тия голи аборигени биха оцелели и едно денонощие при антарктически температури или пък да прекосят буреносния Магеланов проток със саловете си, създаващ проблеми дори на корабите от колониалната епоха.

Ако е имало презтихоокеански преселения те по-скоро са били в обратната посока - от Ю.Америка към Полинезия, на практика това беше доказано през 1949 г. от норвежката експедиция на сала "Контики", а за Галапагос и Великденския остров има сигурни следи от неполинезийски цивилизации. Екваториалните течения го благоприятстват - те водят от Еквадор право на запад към Полинезия, но в Южния пасифик няма такива благоприятни течения, а и той е може би най-пустата част от планетата, няма нито острови, нито особено богатство на рибни пасажи. Съвсем безмислено е някой да се мотае там дори и в днешно време.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Попаднах на следната статия - http://sanovnik.bg/n3-2727-Отпечатъци_от_първите_разумни_същества_на_планетата

Това е по-старо и от "отпечатък от крак с 98 размер". Но е не по-малко подозрително.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...