Отиди на
Форум "Наука"

Разликата между идеологиите на нацизма и фашизма


Recommended Posts

  • Потребител

аз още преди часове те питах какъв е точно въпросът?

Добре. Задавам го ясно и кратко: кои са обективните причини, поради които в Германия след ВСВ идват толкова много жители на Турция.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 718
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

причините са нуждата от евтина работна ръка за индустрията, и специалната покана, отправена от правителството на ФРГ към Турция през 1961.

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/10/31/1192071_germaniia_i_turciia_otbeliazvat_50_godini_ot_purviia/

Петдесетата годишнина от подписването на германско-турското трудово споразумение в Бон се отбелязва с редица изложби, филмови фестивали и срещи на високо равнище. Това е неочакван начин Германия да каже "благодаря" на турските работници.

както е известно до 1990 гастарбайтери в ГДР няма.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако търсим нещо добро в националсоциалистическа Германия,то може би

ракетите V2.

Именно те по-късно са използвани и усъвършенствани от американци и руснаци за космическата надпревара.

Не съм много запознат,но ако не бяха те май щеше да се забави проникването на човека в космоса.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е важно индустрия ли развиваш, или пък - земеделие, а - към кой тип икономика принадлежиш - тип А или тип Б.

За какви типове икономика иде реч? И - за коя епоха?

Кое е тип А и кое - тип Б?

- плантационно земеделие, включващо робски труд

- фермерско земеделие и животновъдство, ползващи наемен труд

- индустриализация и урбанизация

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

икономика тип А е производство за собствена консумация. потребител и производител са едно и също лице.

икономика тип В е производство за пазара, потребител и производител са две различни лица.

базисно разграничение на икономиката, отнесено към всички времена, епохи и територии.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, и аз така си помислих, но не бях сигурен ти какво имаш предвид.

Хубаво е, като споменаваш нещо такова, да го изясняваш на момента, за да няма неясноти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

причините са нуждата от евтина работна ръка за индустрията, и специалната покана, отправена от правителството на ФРГ към Турция през 1961.

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/10/31/1192071_germaniia_i_turciia_otbeliazvat_50_godini_ot_purviia/

както е известно до 1990 гастарбайтери в ГДР няма.

Така. А защо поканата е отправена до Турция, а не до друга страна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами към коя да е отправена, към България ли? :tooth:

не е отправена само към Турция...а и към Португалия, Испания, Италия, Мароко, Тунис и Югославия.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами към коя да е отправена, към България ли? :tooth:

Странен въпрос. Че защо не? Да не би през 1961 година турският работник от Анадола да е по-добър от българския?

ПП - и защо Англия и Франция не отправят такива покани? С какви средства плаща Германия през 1961 година - т.е само 16 години след войната, която буквално я превръща в руини. Като отговаряш - отговаряй комплексно де. Не ме карай да ти тегля думите с ченгел, както викаше баба ми. :biggrin:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е и?

Не "е и", ами обясни комплексно, исторично и обективно целия процес. Тази покана да е паднала от небето, защото някой управляващ политик сънувал някакъв сън предната вечер. :biggrin:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ами веднъж в ЕС, нещата се разпростират. Германия е и особен пример, те сами си викнаха турците след катастрофата, причинена от хитлер...

Не след нея. По-късно, в хода на тоталния си икономически бум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега, може би не му е мястото тук, може да се обособи като отделна тема, но не знам къде да го кажа, затова тук.

Прави впечатление, че т.нар консерватори, неолиберали, десни и демократи пледират за пълна автономност в икономическия живот, за широка социална ножица, едните били способни, да получават повече, другите били мързеливи, да ги оставим да се гърчат, защитават със зъби и нокти индивидуализма и икономическата диференциация, и пощуряват от икономическата и социална уравновиловка а в същото време са твърдо ЗА морална уравновиловка, видите ли, всички трябва да имат един и същ тип семейство, нуклеарното семейство, да следват еднакъв морал - патриархално-християно-аграрния, нищо че живеем в постиндустриално общество, да имат една и съща сексуална ориентация и по възможност една и съща религия, християнската....

E, как може да пледираш за икономически индивидуализъм и диференциация и в същото време фанатично да защитаваш морално-етичната и културна уравновиловка,

при все, че първото коренно противоречи на второто.....

A ето още едно отклонение, от което страдат десните. (друго дясно отклонение - как може върли защитници на демокрацията, антикомунисти, да величаят откровени диктатори като пиночет и видела? този въпрос много ми се ще на уважаемия Kостов да задам):biggrin:

Oткъде - накъде само една разновидност на семейството ще се обявява за семейство, или една разновидност само на пазара ще се определя като пазар, другото не е пазар... Все едно да кажем, че само мерцедесът е кола, а другите марки не са коли.....

Tези въпроси имат място и в тази тема, защото са в контекста на въпроса за разликите между лявото и дясното, и защо идеологии, определяни като крайнодесни, всъщност са социалистически по своята социално-икономическа същност........

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кои са лъжите? Къщите из възрожденските ни градове ли? бил ли си в пловдив, копривщица, котел, елена, панагюрище, трявна, троян, търново и тн и тн.? богатството и средната класа? не си осведомен по фундаментални въпроси от историята ни. мнозинството от селяните може да мизерстват, обаче градската буржоазия от търговци, манифактуристи и прекупвачи не мизерстват, и именно те са гръбнакът на българското възрожденско общество. не селяните от чифлиците.

империята е супер изостанала, и точно това е нашето огромно предимство, което губим след освобождението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Процентът градско население е минимум 50. И то все буржоазия. но не това е важно.

А фактът, че градовете са центровете на Възраждането, не селата. Българското възраждане става в града. Всичко става там.

тези дето остават в империята продължават да просперират. като българите в мелник, които изнасят вино до 1912.

пак да попитам кои са заблудите?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://studentskigrad.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1942:2011-09-26-05-42-06&catid=66:istorialekcii&Itemid=98

ай чети тука да видиш що е Възраждане.

най ми харесва това :

Еснафското съсловие става най-динамичната част от българското общество. Той е гръбнакът на промените, които характеризират Българското възраждане.

До Освобождението търговията е най-развитата икономическа сфера, в която пазарните отношения, капиталистическото предприемачество, подвижността и приспособимостта за първи път достигат стандартите на модерна Европа.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че в Мелник живеят българи по турско или че над 50% от българите живеят в градовете. Просто нямам думи :post-20645-1121105496: .

над половината българско население в средата на 19 век е градско.

София, Пловдив, Враца, Охрид, Скопие, Търново, Елена, копривщица, котел, панагюрище, пазарджик, габрово, сливен, трявна и тн и тн. населението на балканските днес градчета е било значително по-голямо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами те и след освобождението и през средновековието градовете играят най-важна роля в живота на страната? Немога да разбера какво доказва това, ти си знаеш?

ролята е различна. През средновековието са политически центрове. През възраждането са икономически.

неко го кажем по-ясно. буржоазията през възраждането, селска и градска, добива такива размери, каквито е нямала нито през средновековието, нито след освобождението.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги, в средата на 19 век мнозинството от населението на градовете, които изброяваш е турско с малки изключения.

хаха, глупости. Във враца, троян, габрово, трявна, сливен, копривщица, котел, клисура, панагюрище, абе из целия подбалкан, в градовете сърце на възраждането, не живее нито един турчин.

в пловдив, софия, да, има, е и какво от това? част от българското градско население живее и в тези градове, което не го прави по-малго градско :tooth:

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

при 80% селско население, и 90% земеделие в БВП, икономическата сила е съсредоточена в селото, не в града. Градът преразпределя, не произвежда.

и какво като емигрират?

виж какво - прочети какво значи българско възраждане, не ми губи повече времето.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това не е вярно. измисляш си.

а между другото градско и селско са много условни понятия. затова предпочитам да използвам думата буржоазия, и икономически термини.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хитлер бил виновен за надошлите неевропейци, ако зависеше от него Европа щеше да бъде само за европейците... Десните правителства са също толкова виновни за внасянето на неевропейци в Европа, затова националсоциализма е и срещу левите и срещу десните. :cool:

Много ми е забавно като ме нарекат крайно десен. Страшна обида е това за мен. Костов е десен, аз да съм крайно десен, въй боже опази. :laugh:

Е те това е! Що никой не го коментира? За сега да оставим първата част, да видим втората. Новия Фюрер на БГН е много прав! Национал-социализма си е ляво учение, върху лява платформа. Да прочетем какво мислят (мислещите се за ) десните 'колеги' Фружин и КГ? А пък и те се имат за консерватори, но национал-социализма е радикално движение! То не смята да приеме (или възроди) примерно идеите на Бисмарк или по-далеч (пЪрдон, то по далеч нЕма германия), аре и по-близо. Напротив социализма на кайзера щеше да му дойде доста. Но е нормално, хора които не знаят какъв аджеба е Жискар д'Естен, които обясняват скандинавския соц с това, че имат късмет, които в теми за национал-социализма намесват Ленин, Троцки, Свредлов и Урицки (Боже мой, не сига, че ги слагат под общ калъп (ако се лъжа, да видим темата, там поне има какво да напиша)), че и Кастро и Пиночет! Нормално е, защото са загубили чувството за посока. Икономическа такава де. не да прокламираната дясно - аз съм добър, ляво, ти си лош! То така става де, и се оказва, че изведнъж - това е добро се оказва ляво (според тях, не според мен!). Или пък други желаещи българите яко да хванат ралата 9както е в края на 19-ти и началото на 20-ти век), българките да си седят зад дуварите и само да раждат, циганите да са си в гетата, ако може и евреите да са там. Абе ако може някак си да изчезнат.

:). Хубава картинка, ама няма как да стане! На тез последните искам да задам един въпрос? Абе колко таквиз българки сте срещнали? Абе поне една нави ли се да приеме да ражда деца и да не прави друго (щото ако раждаш и гледаш не ти остава просто време за друго)? И накрая, като (ако) сте я намерили колко деца имате и колко възнамерявате да имате? Ако не сте я намерили ще пророкувам! Можете да я намерите, но тя определено ще е необразована (без значение циганка, българка, туркиня или марсиянка). Но трябва да приключвам, чешките загубиха от америчанките и то лошо, но това се очакваше, няма да има репресии срещу цветнокожите тук ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...