Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

ramus

Потребител
  • Брой отговори

    2375
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    8

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ ramus

  1. Имам молба към модериращите: Правя предложение - темата има преди всичко информационен характер и тясна насоченост, а тук периодично идват никове, които в нея търсят изява и публика за личните си пристрастия. Поведението на тия никове... е твърде сходно - те все се забавляват, сменят казуси, сменят теми като маймунки от клон на клон, само и само да привлекат внимание с тяхното си, което по случайност се явявало тяхно мнение и трябвало да си го споделят и имали право. Ако толкова са важни правата и мненията им - предлагам да си пишат в други теми, в други раздели, още повече че има достатъчно формулирани такива сред общия форум, а не в затворената група относно "Руско-украинската война" и събитията, които се случват в нея. Самата идея на обособяването на затворената група относно войната не е ли именно такава?
  2. не е вярно - чакаше се и за него. ПОкойните ми родители чакаха малко над 2 години за първата си такава кола, която беше комби и им излезе през 1984 година ( тя им остана и единствената). Имаха си номер и се правеха справки - до кой номер е стигнало. Като ти излезе номера - ти съобщават. Ти си давал предварително пари, чрез вноски за "това, дето го чакаш", като излезе се финализира сделката и тогава става твоя.
  3. изглежда че не стана ясно - не визирам снимките на падналото платно, а снимката на "опорите на моста с пукнатините в тях". Ето снапшот от видеото: Лявата част не е снимка и тия пукнатини не са действителни. Общо взето е аматьорска рисунка - не може да има такива пукнатини сред такава бетонена конструкция. Предполагам че е направена през нещо като 3ДМАКС, по схема "как трябва да изглежда", а после пукнатините са дорисувани, при това твърде неумело. Следите от ФШ са направо очевидни и от бързане дори не са се постарали да изглежда автентично, разчитайки на сугестията и липсата на критично разглеждане. Освен това - няма как това да е автентична снимка на ОПОРИТЕ на падналия сегмент, нито на някой друг. Няма кой това да го снима под вода, нито ако го направи не биха излезли така пукнатините, нито така биха изглеждали колоните в морска вода, осветеността и светлосенките. Нямам проблем с пропагандата, но от време на време ми се струват твърде евтини номерата и от двете страни. Вероятно са направени като за таргета си. Останалите иронии към коментара ми няма да им обърна внимание, още повече когато някой нито гледа, нито чете написаното.
  4. Според мен снимката на опорите, с пукнатините по средата на всяка от тях, е фейк. Разгледах внимателно, увеличих... Тук има инженери сред участниците и биха се изразили професионално. Аз не съм от тях, но въз основа на опита си с работата с изображения, се виждат елементи на твърде аматьорска дорисунка с ФШ. Мистерията с начина и вида на взрива не се разкрива, а за мен е твърде любопитна. Толкова се изписа от руската пропаганда колко "моста бил невъзможен за атаки от всякакъв тип, колко различни системи се грижат за защитата". Може би в това е прав говорителят от клипа - че целта е да се покаже че няма как да съществува неприкосновена за удари територия и военни цели.
  5. чудесно - но тук не е клозет. Видяхте ли форума въобще какви са му насоките или просто всичко за вас е една безкрайна територия с табелка "00"?
  6. Най-малкото е иронично точно вие да задавате този въпрос, защото го ползвате само за "играчка". Когато вие се запишете за руски доброволец и сте на предната линия на битките, тогава бихте имали някакво основание. Докато тук сте просто на "детския пясъчник". Реториката ви е елементарна и твърде наивна, единственото е, че с нея активирате някои емоционални сработвания на други "колеги по тема". Все пак - резонансите са не само физически закон
  7. Малко в кръга на оффтопика... но ми се ще да ви задам един въпрос - нека е просто реторичен и не е нужно да отговаряте: По принци ли сте си така - "куку... мера... нещо си." ( на латински "краставица" и навявате аналогия с участието си на скеча "Краставицата" на Мирча Кришан ) или само по време на кризите? Колкото до офтопика - вие по принцип вече няколко ваши коментара също нямат нищо общо с темата, но просто така... си облекчавате напрежението и имитирате чрез емотикони "веселба" - съвсем банална защитна ирония, която няколкото като вас ползват все едно от "конвейр". Съвсем ясно ви се посочиха условията за да сте сред тази затворена група... Хем ви дадоха "знак"... но не - облекченията е нужно да текат... заедно с играта на контра и формалните противопоставяния. Проблемът е, че ви липсват аргументите, липсва информацията, липсва дълбочината, липсва разбирането, осмислянето, вникването... То е ясно защо са тия липси... Някак си темата започна да се разводнява в посока на повече емоционални сработвания. Оредявайки сериозните информации се започнаха дежурните пристрастия и защитни "контрасти". Според мен - защити и отстоявания на лични възгледи са повече за религиозни и свободни народни клюкарници от типа на ФБ, а не са за научен форум... но това са си мои си "мисли".. ==край на офтопика==
  8. че Субектът ( вкл и визирания случай) има напълно различно самоусещане за "правилността на логиката си". И си го настоява, вярвайки че именно неговото е "верното разбиране и правилната логика". Точно както е в религиозните среди - е налице аргумента "прочетохте ли го това"... както и цитирането кой какво бил написал. Същият няма как да докара до възприемане и схващане, че написаното е едно, но прочитането ( интерпретирането) е съвсем друго. Но не - илюзията че неговото е правилното (а всички "релативисти" са просто заблудени овце, дето пасат само релативистка тревица щото овчаря така им подвиквал) е вездесъща и просто си изразява самозаблудите си, вярвайки че те са "истинската истина"... И така - не е само той, тема след тема... И с ясната за него си заблуда че това е "аргументирано убеждение", че е обективен, точен и "чичко Алберт" е писал направо за него "правилните си" обяснения...
  9. на фона на останалото сред обществото - си е напълно естествено. Ние се противопоставяме помежду си по всякакви казуси. Според мен това устройва твърде много хора, за да свалят негативното си бреме, като го проектират сред всичко друго и всеки друг. От една страна - това е ок, но както всичко друго, въпросът е в дозата.
  10. Мдааа - а образът от огледалото скромно и плахо го гледаше най-умния, мъдрия и великия сред вселената... която още не беше доживяла да го оцени по достойнство.
  11. Лека, лека... колко да е "лека"? Те това е част от ненаписаната когнитивна "теория на психичната относителност". Щото за синдромника всичко му е ок - отразено от неговата система. Докато... имало критерии "колко наистина разбира". Не и за него си... И според коя система, кое какво е... за всяка нейното си е ок, но при сравнение - става парадокс...
  12. =малко ОХ!-тоНик: Може би, но тук са налице и няколко други... "кризи". Тема след тема, повторение след повторение. Хора, които вместо да схванат се дърлят като "на инат" за неща, които не са схванали, но им служи за вечната контра и вечната ирония като защитна реакция - колко им е смешно, ама смешно... . Може би е Алберт е бил достатъчно мъдър, за да не спише сред СТО и ОТО въпросите за личностните кризи и психичните относителности... Например - в рамките на системата "личност" на нея й изглежда, че си е ок. (Има защо, знае се и как...) Обаче - за в друга система, извън първата, хич не са така нещата. А и "двете системи" са в движение почти независими една от друга... Проблемите идват главно когато "двете системи" се налага да "общуват" и да реализират обмен. И математиката не помага с нищо... И за разлика от СТО и ОТО, които са за мащаби извън планетното социално ежедневие, цял живот се трепем и заблуждаваме от липсата на "Теория за Психичните Относителности", от които възникват съвсем човешки и социални "парадокси", вкл и сред форума... Край на ОХ!-тоНика=
  13. Всичко може да бъде направено във фотошоп и неговите деривати. Вече дийпфейк-видеа се правят с ИИ и сред социалните медии почнаха да се заиграват с порно-видеа, създадени изкуствено от обикновени банални снимки на мъже и жени и чрез крайния материал да изнудват за пари. Говорете с децата, близките си, приятелите си - да не се поддават, защото това е вече дигиталната реалност и трябва да я приемем такава, защото ние самите си я докарахме дотук. С клониране на гласове същото върви още от по-отдавна. Вече нито аудио, нито видео материал може да бъде нещо, на което да се ползва за следа от обективна действителност и това смущава твърде много хора, защото инстинктивно основния им информационен канал за връзка с реалността е вече компрометиран заради манипулации. Образно и звуково, вече може да се издокара всичко и всеки. И става все по-достъпно. Всеки може да е художник, писател, поет, дори музикант, журналист ... и това ще става все повече компрометирано... Така, че аз съм скептик към всичко, което се поднася като видео и снимки тук и не го взимам насериозно, а само като "предвид", но не повече.
  14. защо ми е - зачитам свободните ви моабети и е достатъчно за ориентация. Те така върви изразяването на свободния моабетчия. Няма нужда от компас... а моабетчията няма нужда от размисли, а от битово плямпане за геополитически казуси. За него "фактите" са писалките на свободните райтъри по тая или оная "медия", а той е надлежно осведомен... Ма там разни "истории", разни науки... айде няма нужда - той тия неща си ги разбира щот чете "медии" - западни, източни...
  15. Мдаааа - чудесни и манипулативни обобщения. Що е то това "западни медии", точно? И какво като някъде си, пишело нещо си...? Всеки може да си напише каквото си му е на кефа, на мерака или ползата. После - всеки си намира какво да си подбере да си "прочете" и да го развява като "своя велика истина".... Ааа, пардон на запад може всеки и си пише, говори... Обаче сред 'руский мир' не може всеки да пише без да има позволение ( чрез закони, укази и решения) от бащиците... Но кво значение да има, щом в бг форуми всеки може да си дрънка и да си играе личните си игри. Та... така - драскате си каквото ви падне само и само да си облечете личните си падалки и предпочитания в псевдорационални дрешки.... И да прилича личната падалка на "мнение" и да върви някакво подобие на моабет...
  16. ми ето - цяла друга вселена се отваря с техните... "новини": https://overclockers.ru/blog/TEXHAPb/show/93479/kinzhal-protiv-zrk-patriot-polsha-ne-verit-v-mosch-amerikanskogo-oruzhiya-i-trebuet-bolshe-pvo https://overclockers.ru/blog/Xmerc/show/93486/ukraina-gotova-prekratit-konflikt-posle-sozdaniya-demilitarizovannoj-zony-v-rf https://overclockers.ru/blog/Xmerc/show/93474/strany-vostochnoj-evropy-pytajutsya-ugovorit-zelenskogo-ostanovit-konflikt https://overclockers.ru/blog/TEXHAPb/show/93447/chvk-vagner-vzyali-pod-kontrol-dorogu-zhizni-otrezav-gruppirovku-vsu-v-bahmute-ot-podkrepleniya https://overclockers.ru/blog/Deep_FPGA/show/93450/kinzhalnyj-udar-vs-rf-po-reputacii-amerikanskogo-patriot-oreola-super-pvo-bolshe-net https://overclockers.ru/world/show/126008/rossijskie-pvo-perehvatili-sem-britanskih-krylatyh-raket-bolshoj-dalnosti-storm-shadow
  17. Нито ще се запознае с проблема, нито ще го "разбере"". Той просто си търси мегдан за утвърждение на повярваното си и нито чете друго, нито го интересува каквото и да е извън неговата когнитивна рамка. А казусът тук е ИИ , докато за него темата е бог, в основата на което и каквото и да е. Отново е налице участие на някого без въобще да е наясно с основни положения и се преживява на специалист само с основните си популярни представи.
  18. аха... брей, брей! Ето я: Всичко... противоречи на реалността. Това е невероятна "логика"... как не сте написали учебник досега? При това - все с "логика, която никой не можел да обори"... И така - твърдението е най-малкото нелепо. И да пледирате че било "необоримо" е малко... комедия от абсурди. ВСИЧКО - е самата реалност. За вас, за друг, за трети, договорено от множество... И става носенс - ВСИЧКО (реалността) противоречало на РЕАЛНОСТТА. Схващате ли въобще, толкова ли е останало малко от възможността за лично самокритично разглеждане? ВСИЧКО - всъщност е представата ви за "реалност". Но представите на някого за нещо си, нямат нужда от задължителна връзка от онова, което отразяват. Да ви припомня ли - "картата никога не е територията"... Да вярваш, значи да преживяваш че повярваното е "реално" само защото се преживява като такова...
  19. Само преди месец chatGPT имаше проблем с "разговора на български"... Съветваше да "ползваме преводач" Сега - всяка седмица е все по-добре и на моменти езикът на машината надхвърля по многообразие и способност за изразяване повечето от българите, дори с образование... Хората, които не разбират от самата материя, го идеализират, като са напрекъснато склонни да му придават "човешки характеристики"... Всъщност това е устройство, в което ние хората търсим да намерим кой е начина по който нашите собствени мозъци работят... Но органичния оригинал има своите сложни и тежки наследства, които едновременно играят ролята и на извор на възможности, но и на спирачки, то при този алгоритъм нищо не е програмирано да е "спирачка?.. Всъщност - има едно базово ограничение и това е, че е устройство, което има възможността да обработва голямо количество ЧОВЕШКИ данни. Не повече... Той няма възможност сам да изследва ( поне засега) сам да генерира данни, няма сетива, няма негова "реалност"... От хилядите опити по света, вече над 30 години, един алгоритъм се оказа успешния и всеки ден виждаме как човешката еволюция минава на "забързани кадри" и в начина по който се учи няма нито нещо божествено, нито свръхестествено или мистично. Тепърва виждаме и опознаваме самите себе си - например вечният казус, наречен "РАЗБИРАНЕ" е нерешен още от възможността на човека да науменува и се опита да формулира що е това. Защо за един е едно за друг - друго... как става, кое го формира, кои процеси го определят и от кои зависи... За първи път се реализира проявление на възможности, които ние хората наричаме общо "разбиране" - всъщност в специализираните дисциплини се нарича с много имена, едното от които е "контекстуално аналогично съотнасяне"... и се базира на синтезни ментални процеси от различно "широк" диапазон... Хората, които се страхуват от научните достижения така и няма да ги проумеят ... Не разбират дори що е това "интелект", каква разликата с "интелигентността', със СЪЗНАНИЕ, с РАЗУМ... Визираното ИИ устройство е просто огледалото на нас самите - и понеже все пак има лимит относно това че му се подават сортирани данни, ние хората все пак го захранваме и с измишльотините си, с лудостите си, със спасенията си, с религиите си - все неща дето са си напълно човешки производни, за човешки цели, заради човешки потребности. Всъщност - ИИ обработват само материал, който ние хората им предоставим. И нещо много важно - всъщност всеки един човек прави същото, по същия начин, по същите схеми... И достига до "лудости", които за налудния му дават възможност да се изживее и на дявол, на Тутанкамон, на Великия везир, на вселенски учител или на зелен крокожабел... какво ще стане с ИИ ако стигне такава фаза - изследването би подало възможност да разгледаме от нов ъгъл и призма своите съвсем човешки проблеми и ограничения... Е - надявам се
  20. Толкова смахнатост на едно място - направо е рекорд. Значи - Всичко противоречало на реалността... А що е това 'реалност'? Една и съща ли е за всеки, различна ли е, какво се различава от понятието "действителност"? Знаете ли какво означава сборното понятие ИСКЕЙПър - в психонауките - това най-общо са хора, които си правят свой свят и бягат в него, когато дисонансите, конфликтите и непоносимостта от страхуването минат определена граница на търпимост. Натрупва се страх, появява се гняв и негативизъм, който трябва да се намали... Учим се да го правим от деца. Учим се да лъжем, да си измисляне и да си повярваме на измисленото, като го преживяваме... защото това носи утеха, носи облекчение, носи нещо, което иначе няма как да го преживеем по друг начин, а е силно спасително... нужно, потребно... Всички ни учат на това, всяка група го подава наготово на всеки свой член - това са приказките, разказите за света, хората... И те идват много-много преди някой да е стигнал със своя опит до същото... И тия изхвърляния в цитата - са от същата група. Един недоволен човек от света е тръгнал да говори за идеализирана фантасмагорична приказка, в която той да се спаси от невъзможността си да преодолее че света се променя, че устоите на които той е свикнал да се опира вече все по-малко хора ги интересуват... И така - хората, които преживяват кризи на ценностите и картината на света с която са свикнали и са го използвали за опорен скелет на собствената си личност, не могат да преживеят тия свои вярвания да се срутят, защото личността се срутва заедно с основите си. И... хайде на проповеди по форумните седенки - колко е гаден света, дето е на дявола, а господния е най-великия... И именно нарича личната си призма - някаква си "реалност"... Чия - ами той вярва че реалността е една, и той е тоя, дето я вижда ясно, той я познава чудесно, той е сигурен, убеден и категоричен... и че няма друга приказка освен тая, дето бог бил създал света... щото в една книжка така пишело, тя била велика и свещена. Защо - защото в нея пишело че е такава и който не го повярва че е така ще е наказан. А който повярва - ще получи награда... ----------------- Патешките джуки на жените и дъщерите ни - са защото те са огледало на кризите в цялото общество, колкото и клиширано да звучи. Ако това е "ваша дъщеря" - вие й натресохте в замяна "божествената приказка" ли? Но на нея не й върши никаква работа, няма нищо общо с живота в който тя е нужно да се формира като личност, като човек... Родителите сме отговорни за това, което става с децата ни - гледаме го сега и проектираме че 'света бил такъв или онакъв", защото повечето от родителите дори и не са разбрали че формирането на детето зависи от тях. И ако гледаме кризите в децата си - това е огледало на нашите собствени кризи. Да парадирате тук с някакви изцепки и да се сънувате на божествения защитник по форумите, означава че вие сте се предали и бягате от живота и отговорността да сте жив. Това е положението през моята призма. Имам две дъщери и никоя от тях няма "патешки или кифленски ценности". Там където ги има и ги виждам... това е провала на родителите... Не на социалното общество - това е криза на едно цяло поколение, което не можа да преживее че ценностите и приказката в която се опитваше да се набута се оказа пълен фалш и че са повярвали в хипнозата, която сами си бяха пожелали уж за спасение... Не е само при нас така - там където има кризи, процъфтява ведната мистицизма, идеализираните измишльотини на един или друг проповедник... И куцукащите с патеричките - само чакат подходящия, с подходящата приказка, която да им обещае награда, да им даде спасение, изход... И това е вече хилядолетно повторение без оглед на времето и мястото сред глобуса. И продължава и сега този готов модел, по същата схема, с пълна сила.
  21. Е, да, но не може без това - все пак инерцията има значение, но това си е чисто човешко, а не божествено явление. Все пак християнството му е било необходимо над 10 века (условно и грубо) за да се разпространи и наложи. Знаем как е "налагането", нали? Точката на насищане вече е подминала - следва инерцията и затихването, поне според мен. За това ще са нужни също векове... и причините за това отново са си съвсем човешки... Реториката ви е замръзнала някъде във времето на Аменхотеп и фантазията и въображението ви докарват доста смешни оправдания След високопарните изцепки относно "цивилизацията" това е вече клоунада и едва ли е християнски еталон. Не че ме силно ме интересува, всъщност.
  22. Не знам коя е "вашата цивилизация", но в нея вие още си говорите с обръщение на "бе" и това доста весело контрастира с разните високопарни и проповеднически изхвърляния. Дали и кога "християнство" е било носител на цивилизация... това е твърде спорен казус, изпълнен с условности. Но със сигурност вече не е такъв носител - поне от 2-3 века. Цивилизацията си продължава - дали с теизъм или атеизъм... но в сегашни времена религиозни приказки с хилядолетна давност вече не са на дневен ред и нито интернета върви, нито ракетите летят, чрез молитви. Нещо повече - всичко това не пречи с нищо на хората, които им е нужно да намират утеха, цели, смисъл или житейски вдъхновения сред една или друга форма на идеологична приказка и това е тяхна свобода. Ето това е вече "цивилизация"
  23. Ми не, не ми се струва - разделянето на "глупаци" и "умници" е елементарното и вие проектирате вашият елементарен прочит върху моите думи. А в тях никъде не съм разделял, нито етикетирал, нито изразявам подобни нелепости. А нарицателното "людмиложивковщини" е направо смехотворно... Навсякъде по темите "разговаряте" с вашия си прочит... Това провокира един и същ модел на обмен - чрез повторения... а чрез тях нищо не се обменя. Опитвате се да реабилитирате във вашите очи нещо, което е обречено да отмине.
  24. Ми не - това са си някакви си ваши напъни, с които пълните поредната тема. Повечето от този форум цитираното въобще не ги занимава. Освен това - няма такъв въпрос сред научното познание - кое го "имало" и кое го "нямало". Това са несериозни неща, но вие си настоявате да си изпеете рецитациите и да си намерите тригъри да си изпишете повторилките.
  25. Проектирате някъде през моите думи вашият нелеп прочит. Това няма отношение към думите ми, защото в тях това не е написано, а си е ваша нагласена интерпретация, някаква си. Докато е налице човешкият емоционален импулс и отношение спрямо дисонанси и конфликти, чрез избягването и скриването им, а не разрешаването им, ще са налице и патерички като вярванията. Дори не визирам само религиозните вярвания, нито обектите на вярване, които могат да са безкрайни... Вярата е психичен феномен. Основава се на психични процеси и механизми и се изучава от психонауките. Няма човек, който да не започва живота си през приети и възприети модели и нечии описания, формирани в групата която се намира. Но са етапен момент в растежа и развитието на личността и в стандартния му общ модел, те се израстват - както са всички етапи. Въпреки този модел, обаче, огромни групи хора не успяват да преодолеят и обработят някои от етапните кризи и... зациклят някъде сред тях... Вярването е начин на огромни групи хора да преодоляват екзистенциалните си конфликти и непримиримости, в опит да избягат от т.н. "страдание". Това е психичен "аналог" на начина по който организма избягва "болката". Страданието и болката са психични феномени, които се "изработват" в мозъка и са част от регулативните и защитни функции, занимаващи се със самосъхранението и оцеляването. Защо пиша всички тия основни и елементарни неща - просто защото тук има някои хора, които са зациклили някъде сред развитието си и се скъсват от повторения, докато за тях си те си сънуват колко са велики, колко са прозрели, колко ги разбират "истините", науките, логиките, съзнанията, философиите... А са просто невежи и си нямат въобще понятие колко напред са стигнали хората, които развиват познанието... И тази патеричка, наречена консенсусно "бог' не спират да я преповтарят, въпреки че зад нея всеки изговярящ я си има негово си значение, представности и фантазии... Дори и една и съща житейска приказка сред различните я сънуващи и преживяващи е твърде различна през техните си интерпретации. Житейските приказки са били описание на битието хиляди години. Били са, защото са нямали алтернатива и са използвани сред различните човешки групи за целите на сплотяване и регулация на колективното им битие и организация. Ползата от тях е съвсем очевидна и са допринесли и за развитието, културата и за оцеляването на тия групи. Глупаво е да си фантазирате че всичко това са някакви си атеистки измишльотини - науката не се занимава с бог въобще и той е й напълно безразличен, защото в описанието на живота, човека и вселената същия е напълно безпредметен и излишен - така, както е която и да е религиозна приказка. Ето защо научният модел на света, основан на рационален мироглед не е атеизъм, а е извън дуалния модел, който се върти около "тео"-то. Просто "бог" й е напълно безразличен и нито го приема, нито го отрича.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.