Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10193
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Най-близкия, но не съвременник на Кубрат. И Теофан е чел историята от някоя книга.
  2. Там е работата, че не е въпрос на вяра. Цял живот те учат да четеш упътването и инструкциите за всяко нещо до което се докоснеш или си купиш, а когато става на въпрос за ваксината те упрекват, че не вярваш в нея, а че четеш инструкцията, която дават производителите й и държавите. Там в инструкциите, които са качени на европейския портал по ваксинация, си е написано, че ваксините са нови, че не е минал срока от 2 години за изпитанието им, че са изпитани само на 30 000 души, като описват и някои странични ефекти, които са дали ваксините при различни хора. Освен това държавите масово ти дават друга инструкция, че можеш да не се ваксинираш, ако искаш, докато не мине срока на изпитанието.
  3. Ще изчакаме и ще видим. После ще сравняваме какво е било положението при 80% ваксинирани и при 25%. Иначе ето една залъгалка по която да мислите. Пика на смъртността усреднено на седмична база за настоящата вълна е на 14 ноември - 172 души. И това е при ваксинирани към 20-25%. При предходната вълна пика на починалите на седмична база е на 5 април - 125 души. И това е при ваксинирани 5,91%. При вълната през 2020 година пика е на 2 декември - 140 души. И това е при 0% ваксинирани. Тоест излиза, че с увеличаване на ваксинирането всъщност смъртността при нас не намалява. Пиковете са си налице, като при последния дори се увеличава смъртността. Явно причините за по-високата смъртност не са само във неваксинираните. Иначе щяхме да очакваме броя на починалите да намалява. Най-вероятно причина за ръста е това, че просто мерките са разпуснати, ваксинираните при това се движат свободно и разнасят вируса, като смятайки, че щом са ваксинирани не заразяват. И тъй като карат по-леко вируса свободно се движат и заразяват наляво и надясно. Бизнеса също нехае и контрола по мерките е слаб.
  4. Ще чакаме да видим, когато и в България достигнем ваксинация от 80% дали смъртността ще се изравни с тази на богатите страни. Ако не се изравни се надявам да си признаете грешката в разбирането на подобни графики, за това че се правят не с научна цел, а основно, за да се пропагандира ваксинирането.
  5. А можеш ли да обясниш защо в LV починалите са много повече от ЕЕ, SI и PL, въпреки че процента им на ваксинация е сходен? И защо в LV починалите са колкото в RO, въпреки че имат много повече ваксинирани? За зависимостта от Брутния вътрешен продукт и степента на развитие в тези страни и като цяло за лошото здравословно състояние на хората в страните от долната част на графиката вече говорихме.
  6. Картата ти е правена през 1265 г. от неизвестен монах от Колмар (град в Елзас), и просто представя познатите на римляните околности и пътища.
  7. Само дето нито славяните-балти, нито тюрките-номади имат такава чиста линия от ирански имена във владетелския род. Когато тюрките номади се пръкват някъде около Алтай българите вече са известни в Кавказ. Тоест Тантине не спираш да лъжеш.
  8. Тантине, много ги обра прабългарите и им раздаде собствеността на слявяни, индоевропейци и всякакви други. Трудно обаче ще им откраднеш имената на Дуло, Заберган, Сандилх и други, че да ги дадеш на славяни, индоевропейци или тюрки.
  9. Еми по-голяма част от думите в статията ги знаем отдавна, че съвпадат. А при някои диалектни форми може и да има случайни съвпадения.
  10. Ето ти отново на Чобанов една статия - БЪЛГАРСКИ ВЛАДЕТЕЛСКИ ИМЕНА И ПРЕДСТАВИТЕЛ НИ ТРИДЕЛНИ СГРАДИ ОТ РАЙОНА НА КАВКАЗ - https://www.academia.edu/16300485/Известия_на_НИМ_том_17_Publications_of_the_National_museum_of_history_vol_17 Описано е добре името на Аспарух, което се среща и в Кавказка Иберия и в Персия. И името няма значение дали е Испор или Аспарух. Името е записано по идентичен начин и в ромейските хроники и в Иберия и Персия, тъй че няма дилема. Испор е видоизменено название, по същия начин по който Александър става на Искандер.
  11. Благодаря за линка. Дано излезе по скоро от издател.
  12. Ето и още три графики на смъртните случаи от вируса за 7 дни и за целия период, и на общия брой случаи на 1 милион души според Брутния вътрешен продукт. По-богатите страни са с по-малка смъртност, но в африканските и азиатски страни, в които ваксинацията е по-нисък процент от при нас смъртността от Ковид е по-ниска.
  13. А тази графика е показателна за това, че въпреки ваксинацията през 2021 година смъртността си остава почти същата по време на пиковете, а пред последните два месеца дори е по-висока от края на 2020 г. Въпреки, че вече имаме над 25% ваксинирани.
  14. Варлорде, не си чел внимателно. Кажи ми смъртността от сърдечно-съдови заболявания в България през 2017 г. (тоест преди вируса) защо е 5 пъти по-голяма от тази в Западна Европа и дали причината е корона вируса или причината е много лошото здравословно състояние на българите по принцип? Същото се отнася и за Източна Европа като цяло. Ето ти една графика на състоянието на починалите от сърдечно-съдови заболявания в зависимост от Брутния вътрешен продукт на страните през 2017 г. Вижда се ясна зависимост между богатството и смъртността. На графиката ние сме някъде между Сърбия, Русия, Беларус, Черна гора и Казахстан. Във Франция на 100 000 души умират под 100, при нас са над 420. И това е след спада пред последните 20 години. През 2001 година сме били с над 580 смъртни случая на 100 000.
  15. Само като разбереш, че между Ахил и българите има 1500 години и че Малала и Цеца също ги делят 1500 години от Ахил и мирмидонците, и ти става ясно, че с подобни теории не трябва да си губиш времето. Анахронизмите на ранносредновековните писачи са правени и украсявани по картинка и текст, а не чрез преки наблюдения.
  16. Оказва се, че всъщност има една прясна книга по темата относно произхода на прабългарите и тя е на Тодор Чобанов и е издадена април 2021 г. - The debate about the origin of Protobulgarians in the beginning of the 21st century. Книгата обаче изглежда я има само на английски език и само в електронен вид, и може да се купи от сайта на издателя или да се изтегли от страницата на Чобанов - https://www.academia.edu/50741981/The_debate_about_the_origin_of_Protobulgarians_in_the_beginning_of_the_21st_century Жалко е, че я няма на български език.
  17. Темата със смъртността вследствие на коронавируса изисква многофакторен анализ, а не първосигнални заключения по графика. Можехме да приемем, че причините да сме на второ място в света по смъртност от ковид, са ниската ваксинация единствено ако бяхме на последно или предпоследно място по ваксинация в света, но напрактика десетки други страни са с много по-нисък процент на ваксинация от нашите 25%. Повечето от държавите в Африка и голяма част от държавите в Близкия изток са с много по нисък процент ваксинирани от нас, но не са на второ място по смъртност от ковид. Тоест, много важни са другите фактори, които съпътстват боледуването и лечението от ковид.
  18. Аз пък чувам, че тежко каращите вируса са в тежко състояние основно поради хроничните заболявания, от които страдат - диабет, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания... А тук тези болести са доста популярни и хората мрат така или иначе осново заради тях. Тоест и този фактор трябва да се отчита. Ако се сравни смъртността от сърдечно-съдови заболявания с тази в богатата Западна Европа се вижда, че при нас и в Източна Европа имаме 6 пъти по-голяма смъртност. В Западна Европа още преди появата на вируса умират примерно 150 на 100 000, а тук по 650 на 100 000. Дали това е заради вирус някакъв, или просто има разлика и в здравните системи и в здравословното състояние на хората в различните страни в Европа. Иначе много от хората, които не са затлъстели и не страдат от метаболитния синдром караха вируса по-леко и не влизаха в болница дори и без ваксина. Така беше преди ваксините.
  19. Преди Освобождението е било същото като по време на Освобождението и след него. Повечето от въпросите са риторични. За справка тук - http://www.lostbulgaria.com/?cat=15, и творбите на Вазов.
  20. Еми издавали са се, но за да ги достигне човек първо трябва да има интерес по темата. И учените са нови и са малко, тъй че човек трябва да се поинтересува. В момента примерно има предаване по БНТ1 История.бг и говорят за българите до 9 век. Гости са Т. Чобанов, П. Голийски и Г. Владимиров. Иначе човек може да прочете и на Ж. Войников книгите за произхода, но той не е професионален историк и има недостатъци при него. Скоро ще има и нови разработки по календара на българите, а също така и за Плиска и Преслав ще се появят нови неща, които ще променят някои от представите за ранните българи.
  21. Ето един пример как ваксиниран лежи в ковид отделение и не може да си получи наградата от лотарията за това, че се е ваксинирал - https://vk.com/video-202749533_456239656
  22. Тантине, ромеите не наричат и аланите нито иранци, нито сармати, но науката е доказала безспорно, че са били късносарматски ираноезичен народ. Българите са същите, но за тях данните са по-малко, и много вероятно не са били точно от най-източните ираноезични като аланите. Доказателствата че спадат към сарматите са хем имената на Дуло, хем имената на Сандилх и Заберган, а освен това и погребенията сарматски тип, антропологията, генетиката, руните - сарматски тип, а и произхода от Северен Кавказ, където била страната на сарматите България според онова сведение.
  23. За съжаление подобни заключения са напълно ненаучни и пропускат куп факти. В горната част на графиката са все бедните държави в Европа, които имат слаби медицински услуги, а в долната част са все богатите страни които могат да отделят доста пари за всеки заболял. Докато тук при нас прехвърлят нуждаещите се от една в друга болница докато намерят място, тъй като болниците са бедни и не могат да си позволят да преминат изцяло на ковид легла, в Германия примерно е друго и грижите са много по добри. Тук може да не си се излекувал напълно и да те изпишат защото няма места или пътеката ти е изтекла, а много възрастните въобще не си правят труда да ги вземат с линейките от домовете им. В началото, когато ги нямаше ваксините германците също се справяха много по-добре от нас и смъртността им беше ниска. Тоест ваксинацията не е единствения фактор в сметката. За да има някаква научна стойност подобна графика в нея трябва да се включат и по-бедни държави от европейските, някои от които са с ваксинация по-голяма, равна или по-малка от бедните в Европа, а също така и трябва същото да се направи и с по-богати държави извън Европа. Тогава проучването ще е научно. Също така проучването не трябва да е само върху смъртните случаи, а трябва да е и върху приетите в болниците и интензивните.
  24. Пълни глупости са това. Ако тантин има някакви данни и доказателства за "джокащия" език на оногурите несомнено тюркския институт по тюркология ще му даде нобелова награда за пропаганда, ама няма. Наказанието за голи лъжи при персите зороастрийци са били сто тояги на голо.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.