Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10192
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Тоест ти знаеш българите през 9 век какво самосъзнание са имали, но тъй като ти не знаеш нещо примерно от 7 век, то трябва да приемем, че мнението то за несъщвуването на българи преди 9 век е вярно.
  2. Значи те авторите ги наричали българи през 5 век, държавата им е наричана България през 7 век в Кавказ, а те милите прабългари не се самонаричали така и нямали българско съзнание. Чудна работа. Сигурно сега ще кажем, че българските, скитски и сарматски, тоест ирански думи, като хубав, аз, куче, данък, багатур, кавхан и други, българите са ги заели от славяните чак като дошли да се осъзнаят тук на Балканите, и ги заели от славяните, които обаче не ги ползват тия думи по онова време... Каква е причината да дефинираме като българи само онези от 9 век, при положение, че и онези през 7 век в Кавказ също са били дефинирани и вероятно са се самодефинирали като българи?
  3. Е хубаво, бил е забранен, тъй като е бил в Германия, но какво от това. Това не пречи днес да бъде отхвърлян поради това, че е писал псевдонаучно. Един от псевдонаучните методи за манипулация е някои псевдоучен да бъде обявен за гонен, преследван и унижаван от властите или някой друг, като така се прави опит да се легитимира написаното то него като някаква иснинска иснина, която някой не искал да бъде разкривана и трябвало да се заличи. Тоест в помощ на псевдонауката се впряга страха от някаква задкулисна конспирация. Ценов лесно ще го реабилитираме като гонен от комунизма, но това не прави нещата написани от него за произхода на българите по-научни и верни.
  4. Искаш да кажеш, че българите от Стара Велика България не са били българи и не са се разпознавали в това название, така ли?! И че българите споменавани с това име през 5 век като шетащи из Централна Европа армии, не са били българи и са се самонаричали по друг начин?!
  5. Според генетичните изследвания съвременните българи са най-близко до онези прабългари от елита, и те не са били някакви кривокраки монголо-тюрко-хуно-татари, а са си били високи европеиди. Или според теб прабългарския елит е бил като нас (без съществени монголски очи и ръст), но езика му бил тюрко-манджурски, който изчезнал безследно. Тоест прабългарите според тантин са оригинално тюрко-монголо-хуни, които обаче се смесили със степните иранци, при което обаче си останали същите хуно-тюрки езиково, но антропологично станали европеиди, и чак после като попаднали в славянското море си загубили езика... Тоест прабългарите-манджури веднъж си загубили антропологията, а след това и езика, но от друго племе, и въпреки това имаме пълно право да ги наричаме хуно-чуваши!!!??
  6. Тантине, противоречиш си. Ако ти харесва календара да е сходен с китайския трябва да приемеш, че структурата му има 60-годишен период с два цикъла от 12 и 10 години, и трябва да забравиш за месеците. Иначе се получава така, че от китайския календар си избираш само това което ти изнася, и отхвърляш останалото. Псевдонаучно е това. Китайците си следват лунно-слънчевия календар от древни времена и използват 60-дневен цикъл за него, но животинския 12-годишен календар и 60-годишния календар са привнесени в Китай едва през 2 в.пр.Хр. и това се случва от запад, а не от север от сюнну или други тюрко-манджури. Там от където идва календара има дълги традиции в астрономическите наблюдения на Юпитер, и там има такива календари.
  7. Айде сега, календара бил на оригинален прабългарски език. Нищо подобно. Обратното е. Хипотезата за тюрко-прабългарския език е издигната на база тълкуване и превод на календарните термини. Теорията за тюркоезичието на прабългарите се развива след като Микола превежда през тюркски някои термини от Именника. Това е равнозначно днес някой да каже, че средновековния и съвременния български език са латински тъй като месеците от календара ни са латински.
  8. Статията и автора й са нещо подобно на нашия Йордан Вълчев и писанията му за календара, тоест имаме ентусиаст-патриот пишещ за великите древни номадо-казахски календари и астрономия, които реално не съществуват. Като погледнеш само как са заложили в програмата 475 12-годишни цикъла, тоест начало на казахския календар го поставят през 2700 г.пр.Хр., и ти става ясно че си имаме работа с псевдонаучни измислици. Автора е обикновен казахстанец завършил висше образование занимаващ се любителски с календарите.
  9. Изясняването на календара е невъзможно ако превеждаш неправилно (от грешен език) термините и ако използваш погрешна структура на календара.
  10. Всъщност нашето алтом си се получава много лесно и направо от *аста "осем" с онзи известен з-р преход, който се прокламира толкова при тюркските езици. От *аста е станало *арта, и от него е станало алто(м).
  11. Това са двата най-ясни термина от всички в Именника. В езика, от който са повечето термини съществуват в почти идентичен вид като числителни. За алтом/алтем е добре да се проучи пущунския език, в който "атъм" означава "осми". Това атъм е дериват от по-ранно *аттъм (което пък идва от *аста "осем"), а на него като му смениш буквичката "т" с "л" и става нашето алтом. И това сменяне не е някаква измислица, тъй като там по Памир си го има тоя преход. Примерно в пущунския иранското "даса" (десет) е станало "лъс", а в някои други езици по Памир е станало "лос", "лесе". Тъй че алтом вероятно е 8.
  12. Като се водиш по инструкции от казахстаннска статия е нормално да се оплетеш в тюрко-монголски калчища по отношение на животинския календар. Те тюрките все го изкарват календара с животните някаква степна и тюрко-шаманска измислица, в която еди кое си животно било избрано защото степняците го пасяли в степите, но реалността е доста далеч от това. Тюрко-монголите го заемат от Китай... драконът им носи китайско име...! За изработването на такъв календар е нужно продължително наблюдение на звездите, слънцето и планетите за продължителен период от време от 12, 30, 60 години, което няма как да стане в някоя юрта в степите, а става в установени обсерватории. 12-годишния и 60-годишния календар си имат доста добре проследим произход, и той не е в степите или в Китай. В Китай го заемат някъде през 2 в. пр.Хр. и започват да го използват с тяхната лунно-слънчева година. По същия начин персите като заемат календара от Египет не го използват по начина, по който го използват в Египет, а го модифицират с оглед на техните си традиции и му добавят корекция за да е фиксирана слънчевата година. Чудно е каква е причината да усложнявате толкова календара, който е в Именника. Там и в другите два източника много ясно е указано какъв е, календара. Всички тези напъни да се изчислява календара с точност до месец, ден и секунда, са нелепи, и са опит да се наложи съвременната ни представа за това какво трябва да представлява един календар, върху един източен календар от средновековието, който е бил използван само за хронология.
  13. Това не е вярно, че в Средна Азия се ползват само разновидности на вавилонски и шумерски календар. Там има много повече календари.
  14. Тантине, далече си то реалността. В календара ни няма месеци, а най-близките паралели не са по линията Хасакия-Тува-Манджурия. В Китай календара е зает от запад, а не от изток. Алтом много прилича да е тюркското 6, но вероятно е индоевропейско 8.
  15. Еми вземи, че се наеми и го обясни, иначе си празнодумец. Според теб тия хуни от манджурия преминали през всичките степи, смесили се и се претопили през един куп народи, но същевременно когато стигнали на Азовско море са си същите хуни-монголци ниски кривокраки коняри. Или поне това го повтаряш постоянно. И пренебрегваш всички останали, в които са се претопили. Пренебрегваш антропологията, пренебрегваш иранските имена и лексика, и автоматично обявяваш, че прабългарите са именно претопените, а не претопителите. Сбъркана логика.
  16. Тоест според теб хуните и българите са чисти монголоиди ниски и кривокроки, но същевременно са и високи европеиди, тъй като се женели за усунските принцеси. Нещо си противоречиш.
  17. То това хубаво, но и едните и другите не са дребни кривокраки монголоиди.
  18. Такива си остават за теб очевидно, но за други съществените доказателства вече са налице. Гледната точка е важна, ако си сляп не можеш да видиш цвета на небето. Но това че си сляп не означава че всички други са слепи и. Ако си затворен в мазето не можеш да говориш за височината на небостъргача. Да приемаш една недоказана хипотеза просто защото досега е била популярна, и да отхвърляш всяка друга е късогледство.
  19. За 800 години местят столицата от Кавказ в Охрид.
  20. Разстоянието от Балх до Кавказ е почти същото като разстоянието от Кавказ до Охрид. От Кавказ до Охрид българите стигат за 800 години, и вероятно прабългарската прародина в Балх, Согд, Кандзю или там някъде из Памир трябва да се търси 800 години преди Авитохол. Днес няма как да открием автентични прабългари, тъй като прабългарите са от преди 1300 години. Не можеш да очакваш да ги намериш автентични примерно в чувашите и казанските татари, или пък в съвременните перси, таджики или осетинци. Но като отвориш речника на онези зороастрийците, оставили Авестата, и като прочетеш там изконни български думи и изрази, и като видиш подобни български думи в други стари езици записани преди 2000 години някъде по света, и можеш да видиш там някъде автентичните прабългари...
  21. Тантине, отвори книгите на Голийски, там ги има проучени всички тези неща за Аршак, Варшак и Согд. Ето една карта с вероятните прабългарски местонахождения около Амударая и Сърдарая до Памир.
  22. Кангюйците били номади, но били собственици на земята и били свързани с градовете.
  23. Извадки от статията "Преди повече от век: Когато България въведе задължителната ваксинация" *** "Първите данни за имунизация срещу вариола са от Китай и датират от 15 век - според записите, които са водили дворцовите лекари на китайския император", разказва доц. д-р Георги Томов, отговорник за Медицинския музей на Медицинския университет в Пловдив. Процедурата е изглеждала доста по-различно от днешната: материал от струпеи на болни, оставени да поизсъхнат, се смилат на прах или се смесват със зърно мускус и се овалват в памук. След това заразеният материал се вдухва с тръба в ноздрите на пациента. "Това е било специален ритуал, при момчетата са вдухвали в дясната ноздра, при момичетата- в лявата", обяснява д-р Томов. След процедурата имунизираните са третирани като заразни, оставали са на легло, но са карали болестта много по-леко. Наред с вдухването, за вкарване на заразен материал са прибягвали и до одраскване. Китайската техника стига до Османската империя по Пътя на коприната. В този период България е в рамките на империята и методът се разпространява и тук. Най-силното свидетелство за имунизации по българските земи от началото на 18 век се крие в писмата на лейди Мери Монтагю, една от ярките личности на Августинската епоха, съпруга на британския посланик в Турция. Нейните писма, съдържащи живописни описания на нравите в Османската империя, са литературен бестселър, издадени в книга. В едно от тях, изпратено на 1 април 1718 година до Сара Чизуел, лейди Монтагю пише следното: "С риска да те смутя, ще ти кажа нещо, заради което ще пожелаеш да си тук. Едрата шарка, толкова фатална и разпространена сред нас, тук е съвсем безвредна заради едно одраскване, както те го наричат. Има жени, които правят тая процедура всеки септември и хората ги викат, за да я направят на семействата им. Събират се с тая цел - обикновено 15-16 души, и идва старата жена с черупка от орех, в която има най-добри образци от вариола. Отваря вените с игла и после на върха на иглата слага малко от материала и го вкарва вътре. Това боли не повече от обикновена драскотина. Завързва раната с куха част от ореховата черупка и прави същото на още няколко места - 4-5." В писмото си лейди Монтагю всъщност цитира преки впечатления на френския посланик от онова време. По-нататък тя пише, че гърците - разбирай по-религиозните християни - избират да им направят раните във формата на кръстния знак - на челото, двете ръце и на гърдите, но това не е особено уместно в случая, защото остават белези. След одраскването, "децата продължават да играят заедно в добро здраве до вечерта, когато започва треска и два, по- рядко три дни те остават на легло. Появява се блед обрив, не повече от 20-30 пъпки на лицето, но след осем дни те са здрави. Всяка година хиляди минават през тоя обичай... Няма данни някой да е умрял след него и можеш да си представяш колко съм доволна, че експериментът е толкова сигурен, защото възнамерявам да подложа на него и малкия си син. Аз съм достатъчно голям патриот, за да пренеса тази полезна процедура като мода в Англия...". На територията на България първата документирана епидемия от едра шарка е от времето на Римската империя, наричат я Епидемията на Киприян и се отнася към III в. Навремето 30% от населението загива. По време на Османската империя вариолата е сред най-разпространените инфекциозни болести. След писмото на лейди Монтагю - свидетелство за своеобразна имунизация, първите достоверни статистически данни вече са след Освобождението. 9475 души заболяват в периода 1893-1897 година, от тях 1069 умират. В следващите години до 1903, когато ваксината става задължителна, броят на заболелите варира, но е доста по-нисък. През 1928 година болестта в България официално е обявена за победена и страната се нарежда сред първите в Европа в това отношение - благодарение на усилията на младото българско правителство след Освобождението. Със свой указ от 1881 година княз Александър Батенберг създава специална лаборатория на име "Оспеный телятник" към Разградската окръжна болница с ръководител руския лекар Борис Окс. Д-р Окс не само произвежда ваксина, но събира и статистически данни за нейната ефикасност и това води до задължителното ѝ поставяне и оттам до ликвидацията на болестта в България. Страната е и една от първите в Европа, която въвежда задължителната имунизация.
      • 3
      • Благодаря!
      • Харесва ми!
  24. Всъщност написаното от Шапошников трябва да се прочете много внимателно от всеки, който реши да се занимава с произхода и езика на прабългарите. Човека го е написал много ясно и красноречиво това какъв език се е говорел в Стара Велика България, и как се е стигнало до него. Като цяло е описал нещата доста добре и явно е от малкото лингвисти, които в днешно време се занимават професионално с древнобългарския език. Нашите лингвисти трябва да се поучат от него. И той човека не е кабинетен плъх да систои само в Русия и да пише статии и книги, ами е идвал при нас да си изнася проучванията по нашите конференции за езика и за българите. Но явно историците ни не го четат или по-бавно работят и не го цитират. Ето материалите, които трябва да се прочетат: Александр Константинович Шапошников - научна биография - http://www.ruslang.ru/publica/shaposhnikov Болгарский этногенез в свете новых данных гуманитарных и естественных наук - https://www.academia.edu/30254843/Болгарский_этногенез_в_свете_новых_данных_гуманитарных_и_естественных_наук Опыт реконструкции древнеболгарского языка I–VIIвв.- https://www.academia.edu/44886181/Опыт_реконструкции_древнеболгарского_языка_I_VII_вв_1 Этимология некоторых крымско-болгарских диалектных слов - https://www.academia.edu/30547563/этимология_болгарских_диалектных_слов_pdf Болгаре и сѣверъ в ономастике поволжья - https://www.academia.edu/28553543/БОЛГАРЕ_И_СѢВЕРЪ_В_ОНОМАСТИКЕ_ПОВОЛЖЬЯ_Ономастика_Поволжья_материалы_XV_Международной_научной_конференции_Арзамас_13_16_сентября_2016_г_Под_ред_Л_А_Климковой_В_И_Супруна_Арзамасский_филиал_ННГУ_Арзамас_Саров_Интерконтакт_2016_529_с_ISBN_978_5_9908763_0_9_32_36_ Сарматские и туранские языковые реликты Северного Причерноморья - https://www.academia.edu/24451609/Сарматские_и_туранские_языковые_реликты_Северного_Причерноморья_Этимология_2003_2005_отв_ред_Ж_Ж_Варбот_Ин_т_рус_яз_им_В_В_Виноградова_РАН_М_Наука_2007_397_с_сс_255_322
  25. Македонския вариант е най-близък. Накрая ще се окаже, че шепа е тракийска дума с ирански произход донесена от Александър Македонски.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.