-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Значи Фолксфаген си търси място за нов завод, но за него му трябват 5000 работника сред които да има и 2000 инжинера. Не избира за завода си Андора или Словения, тъй като първата няма толкова работници, а втората ги има, ама вече са наети в други фирми. Чуди се между България, Румъния и Турция, и избира Турция тъй като там има повече квалифицирана работна ръка, работеща в подобни заводи из страната. Ако го направи в България, ще намери кадри по-трудно. Повече им е квалифицираната работна ръка в Турция, тъй като просто са 10 пъти повече от България. Съответно завода отива в Турция и съответно започва да носи увеличение на БВП, докато в България и Румъния говорят за икономическо изоставане. Тоест очевидно има връзка между броя на населението и икономиката и инвестициите.
-
Никой не казва, че анализа трябва да е проправителствено настроен. Анализа трябва да е неутрален при всяко положение, иначе не е обективен. И най-важното анализа трябва да е многостранен, а не ограничен, какъвто е във нашия случай. Ако анализа е платен от онзи който в него прокламира че иска да сваля правителството значи не е обективен и е за боклука. И това не е защото съм проправителствено настроен, а е защото подобен анализ използва манипулативни средства и методи, с които цели да убеди и настрои читателя срещу обекта на агрсията. Тоест при един политически ангажиран анализ няма значение противника дали е прав или греши, и в двата случая той ще бъде очернен. Ако греши анализа ще е обективен, но ако е прав анализа ще е манипулативен.
-
Е защо Сингапур, можеше да дадеш като пример Джибути, или Лесото. Точно в това е грешката, на метода, че цели да изтъке някаква негативна позиция, а не позитивното или обективното. Тоест сравняваме с Румъния или Сингапур, без да очитаме населението на Румъния като бройка или пък разположението на Сингапур и пристанището му. И се получава пълна манипулация в анализа. Румъния и през 2008 и днес е по-голяма от България, но какво от това!? Въобще това не ни интересува. (На практика това споменаване, че румъния и днес е с повече население е някаква глупава логическа заблуда, която се въвежда от липса на аргументация и за заблуда на противника.) Интересува ни размера на населението като номинална стойност. По-голямо население произвежда повече, привлича повече инвестиции и плаща повече данъци, и съответно при сходни други условия в края ще е по-напред. Както е в геометричните прогресии. При сходни изходни данни, но при малки различия, в крайна сметка там където множителя е малко по-голям накрая резултата е по-добър. Но това са теоритични раздумки. Фактите, както казах по-горе са, че България настига Румъния по размера на БВП. От близо 4 пъти разлика през 2008 година, през 2018 година разликата вече е 3,67. Както и да върти и суче анализатора Ненов, и каквито и методи да ползва това са фактите. Той започва с това че БВП не бил важен, ама си е важен, и ако искаше да е обективен нямаше да подбира метод за сравнение, който му изнася на политиката, а щеще да направи по-обширни сравнения. Но на човек му става ясно че е излишно да ги чете тия пасквили, само като види че са публикувани във в. Капитал, който е политически ангажиран и има дори и външно финансиране от фондация Америка за България. В този вестник е пълно с поръчкови материали целящи да очернят някой целеви обект, с оглед на нужната политика на онзи който плаща. Пресен пример са купищата анти-статии срещу Исторически парк.
-
Напротив, има голяма грешка в метода, тъй като използваният не е обективен, а е политически пристрастен, и очевидно е свързан с наближаващите избори. И това се вижда ясно от заключенията на анализа. Човека иска промяна, но не икономическа, а политическа, иначе нямаше да анализира периода "Борисов", а щеше да го нарече по друг начин. Това си е платена статия и анализ. Нищо ново под слънцето. Манипулацията е в това, че човека сравнява страни, които му е изгодно за целите му да сравнва. Можеше да сравни други страни и дададе повече примери, но уви използва само Румъния. И разбира се че има значение размера популацията при сходни други условия. Разбира се че има малки държави които растат по-бързо от големи, особено когато открият нефт или газ.
-
Доста грешен анализ е направен с това икономическо изоставане и инвестиционна стегнация. Човека така е направил всичко, че да изглежда, че изоставаме. В началото на графиката сме били равни с Румъния, а после сме били изостанали. Но напрактика просто методът, по който е направено сравнението е подбран целенасочено така, че да докаже че управлението на кабинетите Борисов е лошо. Демек поръчково изследване от политическите му противници, колкото и да се изтъква колко колям специалист е авторът му, какви дипломи има и къде работи. Грешката на метода е, че сравнява несравними неща. Румъния и България колкото са да са близки в икономическо и географско положение, са коренно различни и е крайно време да се спре със сравняването им. Ръмъния е трипъти по-голяма като населене, и е нормално там да са по-големи и инвестициите и съответно и ръста на икономиката, тъй като колкото повече са хората толкова потенциала е по-голям. При това Румъния разчита и на собствени приходи от нефт. Тоест човека е сравнявал несравними неща. При това още от самото начало анлиза му е манипулативен, тъй като графиката му представя сравнение на процентно нарастване, и при такова сравнение винаги в началото на графиката стойностите са близки. Анализа щеше да е обективен ако не се сравняваха само тези две страни, а се сравняваха повече страни. Този вид анализи е негативен, и се използва точно за очеряне и плюене, а не за обективна оценка. Обективната оценка следва да даде и нивото от което се тръгва, тъй като е от значение дали влизаш в криза със 50 милиарда БВП или влизаш в кризата с БВП от 250 млиарда. Разбира се, че икономиката на по-голямата държава при сходни условия ще има по-голям потенциал за ръст. Фактите за периодът от 2008 до 2018 г. са, че на практика догонваме Румъния, и ако през 2008 г. БВП на Румъния е бил 3,96 пъти по-голям от този на България, то през 2018 година е бил 3,67 пъти по-голям. Малка е разликата, но е в положителна посока, а не както сочи анализа на Ненов в отрицателна.
-
Николай Тодоров вероятно е този: https://independent.academia.edu/PetyaEvstatieva. От бесарабските българи, учил в Москва, работил в молдовската академия на науките, доктор по философия, и е издавал български вестник в Кишинев. Това обаче не прави по-малко псевдонаучни писанията му по въпросите с имената и произхода на българите. За съжаление доста родолюбци са прегърнали автохтонната теория и си губят времето с нея.
-
Значи хем отричаш хрониките, защото са били писани от не-българи и не-ариани, тоест от некакви пълни гръцки фалшификатори, които искали да унизят селяните от около Дунав, но същевременно отричаш и всички надписи по камъните, които съответно не познаваш. Вероятно след като се запознаеш с част от тях, и след като разбереш че са истински ще си подбереш онези от тях, които ти харесват, а останалите пак ще обявиш за римски фалшификати. Типично по псевдонаучно му.
-
Типичен подход на псевдоучения или на пълния лаик е да се обяви за гонен от официалната наука или от всеки друг, който не е съгласен с търденията и приказките му. Така един вид става мъченик, и съответно публиката към която се обръща трябва да го съжали и да се настрои против критикуващите го. Типично псевдонаучно и лаишко говорене.
-
На тоя псевдонаучен принцип трябва да наблюдаваме появата на българи не само около Плиска, а навсякъде из римската империя като се почне от Хиспания, стигнем до Сицилия и накрая се прехвърлим и в Британия. Навсякъде трябва да очакваме из хрониките да се появяват "никомунеизвестни до момента" българи. А те ромеите взели че ги пратили тия вулгари единствено на Меотидското езеро и там имали дори и Стара велика България. Тези псевдонаучни конструкции не ги е измислил жоро, а са си автохтонните небивалици на спароток и компанията ганчоценовисти. Нищо ново под слънцето. Павел Серафимов ги е разтягал тия локуми на дълго и на широко.
-
че кой говори за днешно време... говорим за стари хроники... но разбира се ако за теб всички стари хроники са псевдонаука, то тогава няма смисъл вобще да си губим времето.
-
имаш право да не си прав, лошото е, че не го осъзнаваш
-
Въпросната автохтонна псевдонаучна теория за българите-готи, които били ариани, а преди това били гети, не обяснява сведенията за българи в Кавказ, не обяснява къде им е арианското християнство на отишлите на Волга гото-българи от Волжка България, и не обяснява езическите обичаи, които си практикуват българите. Най-вече не може да обясни защо ромеите описват българите и склавите като чужди и непознати народи-пришълци, а не ги описват, като римляни отцепили се от тялото на империята. Теорията твърди, че българите са траки, готи, гети, и съответно римляните би следвало да ги познават, а не да твърдят че са никому неизвестен народ. Същото е и със склавите, които според теорията трябва да са първи траки защото тракийския език бил славянски или обратното. За тях ромеите говорят не като отцепници от властта на някой римски диоцез, а като непознати пришълци.
-
От 2020 г. в Европа повечето от тока е от възобновяеми източници
темата публикува makebulgar в Екология
През 2020 г. възобновяемите източници за първи път изпревариха изкопаемите горива като основен източник на електроенергия в Европейския съюз. https://ember-climate.org/wp-content/uploads/2021/01/Report-European-Power-Sector-in-2020.pdf -
Айде тогава щом няма нищо грам вярно да отидем в гръцкото училище на уроци: ποκροβ "cover" (покров, покривам, покрив) αποκρύπτω "conceal, cloak, shield" (апокриф, покрив) κρύβω "hide, cover" (krov, кров - македонски и србо-хрватски) κᾰλῠ́πτω "to cover", "cap" (калпак) καλύβη "a hut, a cabin" (колиба) κάλυμμα "cover" (калимявка)
-
Изглежда Спейс X нарочно ги разбиват тия прототипи. Може би за зрелището или пък просто не им трябват. Иначе не е логично да предприемат последните маневри и запалването на двигателите за приземяването едва на 200-300 метра от земята, където корабите нямат време и място да се стабилизират и да заемат нужната вертикална позиция за кацането. Ако почнат да правят тези маневри на малко по-високо вероятно всичко ще е наред и ще кацат, както се случва и с фолкъните. Тъй че явно нарочно го правят и ги разбиват. При парашутните скокове по същия начин има минимална височина, на която отваряш парашута, иначе той не успява да се отвори и се разбиваш. За това и действаш на по-високо с отварянето, за да кацнеш безпроблемно.
-
Значи ако осъзнаваш тези неща, че са глупости, просто не ги пиши, щото така флудваш здраво с разни глупости. И най-вече показваш, че си несериозен. Никой учен и сериозен изследовател няма да тръгне да си губи времето с всякакви шантави и глупави етимологии и да си ги пише по статиите и книгите. Тия неща умните хора си ги отсяват наум и не ги говорят и пишат, а ги хвърлят моментално в коша. Щото ако кажеш или напишеш 5 глупости никой после няма да ти обръща внимание на някоя добра идея, която ти хрумне.
-
Малък ужас са тези твои етимолотически пътешествия и псевдонаучни заключения. Специално това за тракийското магаре просто кърти мивки. Чудно е от какъв зор произхода на българите го търсим специално в имената на катъри, магарета, овце, кози, белки, лалугери и други твари. Ако причината са животинските календарни названия от Именника, значи подхода е напълно грешен, защото те вероятно са заети. Названията на животните са едни от първите думи, които са научавали хората в древността при контактите между различните народи по пазарища и пътища и при битки. Названията Ат и Кобила не са български, но ги използваме заети без да знаем техни славянски или прабългарски аналози.
-
Еми навсякъде е така. За да си голяма риба ще трябва да си вкараш и хора в парламента или дори в световната политика... и бизнеса ти ще върви гладко и ще печелиш. Ще се прокарват политики добри за твоя бизнес. Това е част от играта.
-
Киров, явно си се обидил от написаното, но не съм знаел за упадака на бизнеса ти, и не съм виновен че си се обидил на тема икономика и финанси. Така стоят нещата, че не всеки бизнес може да оцелее и да донесе милиарди. Нито някой дърводелец е станал милиардер с тоя бизнес, нито някой книгоиздател от източна европа. И има много, които са се провалили и са фалирали. Те обичайно не признават провала си, а изтъкват конюктурни фактори, политики и корупцията, но не и своите си грешки. Много си мислят че могат да се справят сами без външен капитал и бавно и славно печелейки по малко и без да си развиват бизнеса, но нещата не стават така. Големите компании пускат акции и събират външен капитал, за да се развиват. В книгоиздаването вероятно също има големи играчи и по малки, и не всеки успява да се развие, но това е играта. Който е успял да създаде разпространителска мрежа сигурно диктува нещата и печели повече от другите. Но тмата все пак е америка, а не нашата ситуация. Факт, е че някои компании спечелиха по време на коронавируса, но дали причината е някаква конспирация създадена от американците с цел печалба, или е просто това, че въпросните компании са се възползвали от ситуацията и средата. И на пазара на забогатяването днес не могят да се слагат граници и да се определя кое е нормално и кое е не е. От гледна точка на собствениците на акции всичко е нормално и хубаво. По-малките бизнеси, които не са се застраховали за такива промени може и да не оцелеят, а онези, които не са си харчили времето за малки, неустойчиви и непреспективни бизнеси, а са си инвестирали парите в акции на преспективни компании днес се радват.
-
Еми не е персонална атака, а е оценка на база написания текст. А това че човек приема някое мнение за атака срещу себе си е негово право, но винаги първо трябва да погледне какво е написал и след това да анализира защо някои изказва някакво мнение върху думите му. И не трябва да се обижда, ако някой му каже че е лаик в някоя сфера, която не му е професия, дори ако е най-големия специалист и бизнесмен в своята си област. По-горе в описанието на американската пирамида всичко е добре до момента, в който богатите в америка бяха определени като "богопомазана група от богове на стоковата борса". Подобни определения говорят много за онзи който ги дава, и това няма нищо общо с професията или с опита му. Подобно мнение показва непознаване на материята и профанно говорене, а не анализ и наука. За незапознатия търговията на борсата и печалбата от това, а също така и акциите, може да изглеждат като тера инкогнита, в която работят само някакви богоизбрани, но за борсовия брокер и за собственика на фирма, която листва акции на борсата нещата са съвсем различни и земни. Тоест ако човек, който не е професионалист в темата започне да се чуди каква е причината за това да има милиардери и бедняци в америка, не трябва да започва с теориите на конспирациите за Фед, Уолстрит, печатниците на пари и разни финансови балони, а трябва да започне от основата и да види какво е това акция, инвестиция, печалба, борса, и т.н. Иначе ще започне да говори, че покачването на цените на акциите и забогатяването от това са някакви измислени неща, които не отговарят на реални пари. Предполагам, ако някоя книгоиздателска фирма реши да порастне, тоест да се развие, за давладее нови пазари и клиенти, ще е добре да има капитал за това, и ако банките не ѝ го отпускат може да потърси инвеститори, които да дадат парите. Но тези инвеститори ще искат дял от фирмата и съответно печалба, а тези неща са официализирани чрез акциите. Съответно фирмата пуска желанието си да събере инвеститори на борсата, където инвеститорите търсят подходящи бизнеси, и не след дълго въ фирмата ще дойдат инвестициите в реални пари преведени от закупилите акции инвеститори. Шефа на книгоиздателската фирма съответно може да направи няколко неща – да използва целесъобразно средствата, да развие дейността, с което фирмата да почне да печели повече, или да почне да харчи парите, да гуляе, или да прави необмислени решиния и разходи за фирмата си. В първия случай фирмата ще се развива и много повече инвеститори ще искат да ѝ помагат и да печелят, и съответно цените на акциите ѝ ще се вдигат, а въ втория случай инвеститорите ще са разочаровани, ще понесат загуби, ще започнат да продават масово акциите на фирмата, и съответно цените на акциите ще спадат.
-
Тоест за теб това, което е направил Филипс - организирането на производство, закупуването на машини, изграждането на фабрики, намирането на работници, закупуването на материали за производството, не са работа и дейности, които трябва да се възнаградят, а са просто подробности, които са несъществени? Реално Филипс не е ограбвал ничий труд на учени и работници, тъй като нито учените нито работниците са строители на фабрики, икономисти, не притежават нужните машини и т.н. Тоест те никога не биха направили така, че тостера да достигне до дома ти в с. Горно Нанадолнище в Югозападна Африка. Има една поговорка, че едно е да искаш, друго е да можеш и трето е да го направиш. Учените-изобретатели обикновено искат, но не могат, защото това да го направиш не е само инженерна наука, а са и финанси, икономика, и други науки, които те може и да не владеят.
-
Парите на Мъск са си напълно реални. Дали са му ги акционерите и това са реални пари, които идват от банковите им сметки в замяна на закупените акции. И колкото по-голяма е вероятността за печалба, толкова цените на акциите нарастват. А това означава, че онзи който е инвестирал може да ги продаде с печалба на онзи, който иска да инвестира и да печели. И така всички са на печалба и Мъск и акционерите, които продават и искат печалба днес, и новите инвеститори, които искат печалба утре. Реално парите са налице при Мъск и могат да се вложат за развитие на бизнеса, за нови Гигафактори, за нови експериментални ракети, за стотици нови сателити, и за нов завод за тесли в Германия. Реално съществуващият паричен капитал е материализиран в инвестиции в хардуер така да се каже, и в бъдеще ще носи печалби. Това искат инвеститорите притежаващи акциите.
