Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10192
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Тантине, казах ти че нищо не разбираш от македонските въпроси, но пък за сметка на това си много отворен по тях и обвиняваш здраво наляво и надясно македонците. Концентрирай се върху положителните неща, които се появяват в ефира на македонците, а не върху дъболко познатите стари неща от там. Важното е, че правят стъпки към истината. Няма как да очакваме направо да направят 100 метров скок и да дойдат на нашата позиция веднага. Тъй че со кротко, со благо, и нещата ке се наредат. Важното е, че има сред макетата вече доста хора, които не се страхуват да говорят по темата, важното е, че темата им е актуална и ги занимава, и в крайна сметка нещата ще се променят.
  2. Ето че има промяна в Македония и не всички са срещу Заев. Във весник Фокус в Македония пишат: "Много хора смятат, че нашият премиер Зоран Заев говори исторически врели-некипели с цел да постигне политически точки, но всъщност действителността е съвсем друга. Това, което обществеността му приписва като непросветеност, всъщност е наша колективна историческа заблуда, за която грешно сме образовани. Колкото и страшно да звучи, в интервюто пред агенция БГНЕС Зоран Заев каза исторически истини." "В статията авторът пише, че има "исторически факти които (македонското общество, бел.ред.) ще трябва да приеме". За аргументацията си той посочва само и изключително литература от официалните македонски автори, която се изучава в университетите. Там сред множеството "промакедонистки и патриотични позиции може да се прочетат и следните, не толкова популярни факти". 1. Югославия работеше за влошаване на българо-македонските отношения, въпреки оправданите причини. 2. Българската армия бе едновременно окупационна, административна, но за някои и освободителна. Партизанското движение реално възниква чак след 1943 г. когато в Македония пристига пратеника на Тито Светозар Вукманович -Темпо. 3. Македонският литературен език, умишлено или не, се отдалечава от българския език. В началото на 20 век македонският и българския са били толкова близки както днес са сръбския и черногорския езици. Първата кодификация на литературния език в македонската държава става на базата на сръбската кирилица на Вук Карпаджич, която в онзи момент е много далеч от автентичното македонско наречие. По този начин са изхвърлени букви, които обективно са нужни за изписването на говорния език. Те са изхвърлени само и единствено, защото съществуват в българската, но не и в сръбската азбуки. 4. В България живеят повече македонци, отколкото в РС Македония. Огромна част от бежанците след кървавото потушаване на Илинденското въстания - над 300 000 души - намират спасение в България. Нови бежански вълни има и след 1913г., но и след 1918г. Така днес техните потомци в България наброяват над 2 млн., а според някои и три милиона. Техният официален произход е македонски българи. 5. Българските военни части участват в освобождението на Македония през 1944 г. и това е може би най-трудният факт, който трябва да се поеме, колкото и да ни звучи чудно, обидно и неприемливо. Съществуват данни, че българската армия марширува като освободителна по централната улица на Скопие - днес ул. Македония. В края на анализа се дават мненията на д-р Аренс и първият министър на външните работи на РС Македония Денко Малевски за разрешаване на днешния спор между Скопие и София. " http://epicenter.bg/article/Zashto-Zoran-Zaev-e-istoricheski-prav-/234247/7/0
  3. А относно това сведение човек трябва да си зададе въпроса защо имаме Петър и Асен, които властват над власи и българи. Дали единия не е властвал над някакви власи, а другия над българите. Примерно единият отатък Дунав, а другия отсам. И съответно двамата имат доста имена и прякори. Петър истинското му име е Теодор, а Асен е и Йоан, но и двамата имат прякори - Влах и Белгун. Дали пък тези прякори не са просто прякори свързани с нещо, а да не са им етноними. Примерно ако Теодор е управлявал власите да са му викали Влах, без да е нужно да е бил етнически влах. Може да е знаел по-добре влашкия от брат си. А Белгун може и да не е куманска дума, а да е по същия начин прякор свързан с българите.
  4. Малко се отклоняваме от темата, но доколкото говорим за правилен прочит на историческите извори примера е показателен. В случая в текста оставен от Хоният не пише, че Асен и Петър са съплеменици на власите. Там пише съвсем друго и то става ясно от текста, който следва след многоточието. Тоест извадени от контекста изреченията може да сочат, че Асен и Петър са власи, но ако се зачетем в целия текст става ясно друго. Първо, Хоният нарича разбунтувалите се освен власи, но и мизи и варвари, и нарича онези с които са се съюзили северно от Истър - скити, и т.н. тоест за него разбунтувалите се са били непознати, на които е давал всякакви архаични или съвременни имена. Когато казва, че мизите били вдигнали въстанието кои е имал в предвид власите или българите, щото той нарича власите мизи, но пък знаем, че и българите някои автори ги наричат мизи? Второ, пълния текст е: "Власите се колебаели най-напред и не се решавали да започнат възстанието, към което ги подбуждали Петър и Асен, понеже предугаждали важността на това дело. За да освободят от този страх своите съплеменици, братята издигнали молитвен храм на името на великомъченик Димитър. Те събрали мнозина бесновати от двата народа с кръвясали и облещени очи и с разпуснати коси, а иначе носещи точно белезите, които имат хората, обладани от бесове. Те внушили на тези екзалтирани да повтарят, че Бог е отредил свобода на българския и влашкия народ и че е съгласен да се отърват от дългото иго." Тоест в текста се говори не за един народ, а се говори за два народа - българи и власи, и следователно трябва да се чете като текст, в който се говори за двата народа. Власите се колебаели, и Петър и Асен предприели мерки това да не се случи и със съплемениците им - българите. Това, че в текста е написано, че Петър и Асен подбуждат власите за въстание, не означава непременно, че те са власи и че могат да подбуждат за възстание единствено съплемениците си. Както знаем Асен и Петър подбуждат и българите, и власите, и куманите, тъй че в текста е указано само това, че са подбуждали власите, но това не означава, че не са подбуждали и българите. Асен и Петър не са искали и българите (съплемениците им) да се колебаят, затова и са построили църквата. Така е според текста и той трябва да се представя и анализира целият, а не само избрана част от него.
  5. И поради това, че българските царе са се наричали и царе на българи и ромеи, това не означава, че е имало някаква федерация, или че пък власите са народотворческия елемент в царството на Асен и Петър. Може и да са били власи или кумани, ама може и да са си били българи. Нямаме писмени данни, докато за Самуил, Гоце Делчев, Ванчо Михайлов и за останалите имаме писмени данни. И езикът им е наричан български, преди да го преименоват на македонски. Ето една прясна статия на Доц.д-р Раки Бело - албански българин преподаващ в софийски и тирански университет, чиято дъщеря води новини на български в албанска телевизия: https://trud.bg/ето-как-един-българин-от-албания-вижда-спора-между-софия-и-скопие/ Ето как един българин от Албания вижда спора между София и Скопие
  6. Това не го приемам насериозно. Доста манипулативно е това да се обявава всичко в учебниците за някакви измислици създадени с национални цели и така съответно всичко да се поставя под един знаменател: фалшиво. Наистина някои неща се представят само от нашата гледна точка, но това не означава че са фалшиви, нито означава че се основават на недоказани факти. Конкретно за историята на македонците не е ясно къде точно българската история в учебниците е измислица и фалшификат. Гоце Делчев и Иван Михаилов да не би да са били македонци и ние да лъжем? Или пък сме фалшифицирали историята на Самуил? Подобни генерализации и обобщения, чрез които се демонизира всичко са доста нелепи и са далеч от науката. На македонците не искаме да налагаме никаква фалшива учебникарска история от българските учебници. Искаме само да се съобразят с науката и научните открития по темата направени не само в БАН, но и навсякъде другаде по света. Със сигурност едно 99,99% от сериозните световни учени историци, ако им се поставят на масата всички данни и факти от изворите и изследванията на учените до момента, ще са единодушни и за Самуил и за революционерите и за първоначалния език на македонците, че са български.
  7. Проблемът е, че такава конструкция не може да се приложи. Асен и Петър може и да са били кумани по някаква линия, и може и да владеят влашко, но възстановяват България, и царуват в една от българските крепости. Те просто възстановяват нещо което реално е съществувало. Както знаем след като ни завладяват ромеите много от нещата си остават по старому и българите не губят нито самосъзнанието си нито писмеността си нито езика си. Този пример просто е напълно не подходящ.
  8. Разбира се, че могат и учебниците да си пренапишат и да си променят историята. Щото ние искаме да го направят само до там до където е възможно. Тоест трябва да си приемат реалностите, че Самуил, е българин, и че революционерите са българи, и след това вече да започнат да си описват какъв е бил процеса на създаването на идеите за отделна държава и език в началото на 20 век и т.н. Съвсем възможно си е това, и нито ще им накърни самочувствието, нито ще ги накара да се пишат българи, нито ще си сменят езика. Въпросът е да приемат историческите факти и да породължат напред. Тези исторически факти са ясни и на нас, ясни са и за сърбите и за гърците (те си го признават), но само македонците не искат да ги признаят. Това със сигурност ще се случи, но трябва да мине време и в университетите им да се появят млади учени, които не ги е страх от никой и които ще пишат за реалните факти.
  9. Македонска идентичност различна от българската се формира, тъй като в пределите на Македония, която е трябвало да получи автономия, е имало освен българи, но и турци, албанци, гърци, и много власи. Власите особено са били доста дейни във ВМРО и съответно се е търсел компромисен вариант така че и те да участват равностойно. Същото се е предполагало да се случи и в Османската империя при превръщането й в република - всички народи вътре да са равни без значение от вяра и етнос. Същото прокламира и Левски за България.
  10. Едно е да убиваш политически противници, особено ако са от твоята партия, но са прегърнали и социализма. Съвсем друго е да убиваш селяни, които не ти дават пари.
  11. Явно съм ги омешал малко Благоев и Сандански. Благоев е другия социалист, който е направил много против България. Създава престъпната организация БКП. За Сандански е факт, че прави достатъчно неща против останалите българи. Казват, че дори избивал българи, които не му давали данък в серско. Без причина ВМРО нямаше да го убият.
  12. Сандански се е декларирал като българин, но веднъж в парламента казал че е македонски славянин. Всъщност той играе голяма роля за разцеплението на ВМРО и като цяло за отслабването на революционното движение в Македония. Неговата група първа започва да убива хора от ВМРО. И е бил по време на младотурската революция там. Защитавал е османизма и са му плащали турците. И именно затова постоянно говори и работи против българските възстания, тъй като не били подготвени хората и т.н. Реално просто е бил на чужда служба. По онова време в серско е бил един редови служител на османиците и си е вършел работата за тях. И прегръща социалистическите идеали после. Работи активно по съветския план за разделяне на България и за формиране на три федератски държави - Македония, Добруджа и Тракия, които да влязат в някакъв Балкански съюз, начело на който трябвало да е Сърбия. Затова и по-късно комунистите кръщават на негово име гр. Свети Врач. Знаят че е играел важна роля за комунистите, въпреки че е бил от ВМРО. Един от българите от ВМРО е който предава българската идея и не заслужава да му почитаме името. Крайно време е гр. Сандански да му бъде сменено името.
  13. ВМРО се разцепва и левите начело със Сандански (който учи в Сърбия и е българин подкрепящ младотурците), воюват срещу десните, а десните срещу левите. Тоест имало е българи срещу българското (срещу други българи). В средите на левите се развиват и идеите за отделна държава. Подклаждани от комунистите от СССР. А Мисирков (който прекарва дълго време в СССР) им прави и езика отделен. Тоест на практика промяната в нагласата към македонизъм е направена от самите българи от ВМРО, но са подклаждани и от вън.
  14. Еми там е проблема, че няма как по електрокардиограмата или дори по статистиката за движението на теглото му да определиш с какво тегло ще е след седмица, месец или година. Може човека да реши съзнателно да отслабне рязко, или пък заради болест може да отслабне, или пък може и да надебелее още рязко, но най-веротно ще получи инфркт и ще умре, и съответно статистиката ти отива на кино. Тоест ако не познаваш причините, факторите и това какво се случва с тях и около тях, няма как по статистиката от миналото да предвидиш нещо точно. При използването на бързия фуриеров анализ за изследване на вибрации се използва измерване на физическа величина, и през десетките години има натрупана статистическа информация при изследнатето на проблеми водещи до вибрации, и на база всички тези неща се правят изводи и се вземат мерки. Не се опира анализа единствено анализ по картинка или смятане на честоти. А е основно натрупан опит. Тъй че това с предвиждането на криптовалутата по картинка си е фикс идея. Но щом въпроса стигна до тонгуския метеорит, който бил пуснат с кулата на Тесла, то май няма смисъл повече да обсъждаме нещо математично тук. Отиваме в раздел паранауки.
  15. Значи, графиката съвсем не изглежда да е на цената на криптовалутата на дневна база. Толкова еднаква амплидуда от едно до друго ниво е малко вероятна за такъв дълъг период. По-скоро графиката показва нещо съвсем друго. Вероятно показва някакво процентно нарастване спрямо предходния ден или нещо подобно. Но това са някакви относителни математични величини, които представяме за удобство и не представляват физични процеси. Спектралния анализ и бързата фуриерова трансформация се използват за физични величини, които се измерват и които са породени от някакво физично явление, което си има причини и закони. А криптовалутата е пазар, търсене, предлагане, спекулации, инвестиции и т.н. Тоест няма физичен процес, а има процес зависещ от различни социо-икономически фактори. А това, че някои си икономист бил открил някакъв метод, който обаче не споделил, и милиард икономисти по света все още не могат да го измислят, звучи като псевдонаука и като ония истории за Тесла, който открил някакви методи да пренася тока по въздуха, но лошите американци го криели метода, че да печелят пари от преноса на ток по жици. Нелепости. Желанието да се открие подобен лесен път за печалба само чрез изследване на някакви графики е доста добре обяснимо, но е малко ефективно на практика. Ако не се заемеш да изследваш пазара подробно и ако нямаш тонове инфармация за търсенето, предлагането и бъдещото развитие на този вид валута, или пък ако нямащ някаква вътрешна информация за очаквани събития които могат да повлиаят пазара и сегмента, то едва ли ще можеш да предвидиш нещо съществено. То е все едно да искаш да определиш това защо някой човек качва килограми само по електрокардиограмата му, без да отчиташ какво яде, как се движи, и колко пие. Не става така.
  16. Какво означава че имате "числените им стойности"? Съвсем не е ясно и какво искате да предвиждате. Иначе по картинката изглежда, че става на въпрос за някакъв вид периодичен процес от рода на шум и вибрации на някаква машина или нещо друго от рода. Те не се предвиждат, а се измерват и анализират. Използват се честотни анализатори с бърза фуриерова трансформация. Могат да се анализират различни неща чрез времевия сигнал, честотен анализ, анализ на обвиваща крива и т.н.
  17. Е то ти ако искаш всеки път някакви официални лица да ти снасят цялата информация за всяко събитие под небето, и ако не получаваш винаги отговора то за теб това са доказателства за наличие на конспирации и политически причини, значи грешката е в твоя телевизор. Въпросът с Булгаррено, и всички досегашни опити на ровър, ховър, литес и други такива които искаха да правят коли, е че във всички тези случаи нещата никога не са били сериозни. Някой си е навил на пръста, че може да се заеме с този бизнес и тръгва да се пробва, но не става. Друг пък иска да дойде тук и да произвежда евтини коли модел от преди 30 години, като дава на маймуните трици. Или пък трети прави някакви опити да си отваря вратите за европейския пазар и да имитира някакво производство, но да си продава продукцията докарана отвън. Тоест ако човек се зарови може да открие причините защо нещо не се е случило, но за това си трябва усилие, ровене, събиране на информация, а не да искаш премиер министъра да ти докладва защо, кога, къде и кой, и ако не го прави да обвиняваш целия свят че има конспирация и политически пречки. Тоест причини има за всяко нещо, но не всеки може да знае всичко за тях, и това не означава че някой крие някаква информация и че има някаква конспирация зад това. Означава просто това, че не всичката информация е винаги достъпна и не винаги всеки може да я получи просто така. Примерно ако се запиташ Доналд Тръмп с лявата или с дясната ръка си мие зъбите сутрин, и ако не успееш да получиш информация от посолството на САЩ, това ще означава ли, че има конспирация по въпроса и дали ЦРУ или ФБР пази от обществото отговора на този въпрос, или просто никой не го интересува и не би се заел да се занимава. Вероятно ако отделиш достатъчно енергия, ресурси, време и откриеш правилните връзки ще достигнеш до отговора и може и Тръмп лично да ти отговори, но това си е твоя работа и разследване, по твоя инициатива, и никой не ти е длъжен за отговора. Същото е и с примера със Словакия, която произвеждала едиколко си коли на едиколкоси население. Изтъква се някакъв подобен пример (пример-черешка в списъка с логическите заблуди), и се използва за да се убеди някой, че трябва да очакваме, че по целия свят всички страни и паланки трябва да произвеждат толкова колкото Словакия. Минимум. Това България, Сахара, Джибути, Люксембург, Косово, Мозамбик и Андора трябва да произвеждат същия процент коли на световно ниво, без значине от географско положение, население, история, капацитет, ресурс, пазари и т.н. Това звучи буквално като комунистическия план за производство навсяка цена, без съобразяване с условията и ситуацията. Късогледи представи за това да произвеждаме всичко на всяка цена, така че да докажем че можем. Комплесни избивания. Те един куп други страни наред с Русия, Турция, Португалия, Гърция, Белгия, Швейцария и т.н. не успяват да правият коли и да ги продават с печалба, а ние искаме да станеме новата Тесла на Балканите и да превземем от тук света смазвайки конкуренцията. Нелепо е. Нелеп е такъв пример за сравнение като Словакия, която си има наследство в този бранш още от преди сигурно 80-100 години. Чудно какъв е процента на Словакия в производството на контейнеровози и ледоразбивачи, и дали трябва и ние почнем да ги произвеждаме за да сме в класациите и при тях. Или пък вероятно има политически причини и за това, че не изстрелваме всеки месец ракета с провизии и екипаж до нашата си собствена космическа станция. Веднага трябва да свалим правителството заради тия политически грешки. А на Фолцваген можеш да им казваш кой и как да си обучават само ако те направят техен служител, минимум мениджър производство или по-добре изпълнителен директор. И тогава ще можеш спокойно да хванеш трима-четирима от 500-те наши хиляди специалисти по намотаване на кабели за фарове и стопове, или от специалистите по управление на машина за шприцоване на пласмаси за изработка на стъкла за фарове, и да ги превърнеш за пет месеца в изпипани инженери-конструктури, перфектни мениджъри с перфектен немски език, или в технолози по роботите в завода ти. Лесна работа, а и немския е като втори майчин за милионите български гастарбайтери в Германия.
  18. Чудно е само ако пък вземем че докараме някакви супер яки политици, които да не създават никакви "политически причини", дали все що има инвеститор по света ще се юрне да си прави инвестициите точно тук при нас. Дали пък освен някаквите хипотетични, конспиративни, задкулисни политически причини, не съществуват и други неща, които определят избора на инвеститоро?! Може пък повече да му харесва Инстамбол, а не София щото там има море, портове, коридори. Или пък може да си е решил, че ще му е по-изгодно да плаща по-малко пари на кюрди, сърби или албанци, а не на горди есъюзници. Или пък му трябват точно определени специалисти, които у нас не се намират.. Дали са само "политически причини"?
  19. Глава РАН заявил о потере Россией космоса - https://m.fishki.net/3485258-glava-ran-zajavil-o-potere-rossiej-kosmosa.html?amp=1
  20. Тантине, явно и от политика не разбираш, щом си толкова краен относно македонците. Твърде некомпетентни мнения имаш. Мисията с Македония е напълно възможна, и се случва. Днешното положение в Македония няма нищо общо с онова преди 10 години примерно. Много неща са се променили, и самите македонци вече се променят. Почнали са да говорят по осъзнато. Още не смеят да си кажат всичко, но е напът да се случи. Щом вече им е в устата темата за общата ни история, въпреки, че все още я отричат, то имаме огромен напредък. А и тантине явно не си ходил там и не си общувал с макетата в Охрид или Битоля примерно, да видиш какво им е отношението към българите. Преди 10 години там покрай Охрид се заговорих с един случаен човек да ме упъти, и като разбра че сме от България, каза "наши хора!". Тантине, нищо не разбираш и за това какво ще донесе включването им в съюза. Те ще си получат парите от съюза, и ще се развият по много линии, както несъмнено стана и с България когато се включи. За ЕС включването им е важно по друга причина. Важни са не за науката на Германия или Франция. Важни са икономически за нас, като част от това ЕС! Ние ще имаме най-голяма изгода от това. Щото реално на нас ни трябва коридор 8! Не на албанците или на Скопие, а на нас, на портовете на Варна и Бургас. Целта ни е да излезем силно и на Адриатическо и на Бяло море, и затова и правим все повече кпп-та с Гърция, и затова ни трябва коридор 8. Това са ни нашите излази на две морета. Това е търговия и транзит.. Същото е и с магистралата за Сърбия. Ще ни отвори пътя. И за всеки от Европа ще е по-лесно да дойде и да си остави парите тук.
  21. Е никой не ви говори за обсади на крепости, а говорим за битки на полето. Фактите са, че ги бием здраво, колкото и да са големи специалисти по обсади на крепости. Факт е, и че ромеите заемат леката конница от степняците, а тежката от Персия. Големи специалисти са, ама им се налага да се учат иначе не става. Учат от варварите дето си осоляват конското месо под седлото. Интересно е как уж тук пишат мислещи хора, а не разбират темата и веднага почват да отклоняват в други теми. Темата е битка, която българите провеждат с латинците на полето, и ги залъгват и ги бият, с конници, със засади и т.н. И това го правят много често при минали битки с ромеите. Не говорим за никакви обсади на крепости еле па за корабни битки с гръцки огън.
  22. Другите случаи изглежда ще са неопределими или грешни по условие.
  23. Елементарна задача-залъгалка, ама явно не мислим логично. Лицето разбира се, че е равно на 0. Ъгъла при тези дължини е 180 градуса. Невъзможна фигура е при тези страни и дължини.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.