Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Много хубава статия, благодаря. Свързана и с горното видео, което си пуснал. Руснаците нямали идентичност, казваш. Напротив, имат: те са велики имперци/империалисти (явно). Те смятат ... начело с Путин ... че Русия е велика империя, с която Западът трябва да се съобразява. Проблемът е, че под "съобразяване" те в същност имат предвид "козируване" ... а това няма как да стане. Съветският съюз, заедно с целия Източен блок, бяха истинска световна сила (и заплаха), на която Западът беше принуден да козирува. В момента, обаче, Русия е съпоставима с Мексико по население и БВП. Някой смята ли Мексико за велика сила, на която трябва да се козирува? Руснаците трябва да си приемат съдбата и да свикнат, че вече не са велика империя и Западът няма да им козирува. И че за самите тях е най-добре да се откажат от имперските си мераци. В 21-ви век те няма как да се осъществят ... каквото и да му се ще на Цар Путин. Нашите русофили също трябва да осъзнаят какво е Русия в момента, за да знаят на кого се кланят.
  2. Значи Ердоган нас като ни нападне, ние да сваляме гащи и да се предаваме. Ти това предлагаш.
  3. Зеленски имаше смисъл да капитулира само в първия ден на войната, когато всички (в това число и аз) вярваха във военното превъзходство на Русия. В момента се вижда какъв разграден двор е Русия. Зеленски въобще няма за какво да се предава. Русия ще направи още сума ти поразии и престъпления в Украйна, но в крайна сметка неизбежно ще загуби войната. А колкото повече са поразиите и престъпленията, толкова по-зле ще е за Русия след войната. Допреди две седмици за мен руснаците бяха добрите братушки, изнесли ВСВ на гърба си. Сега са гадни агресори и военно-престъпници, които напълно си заслужават съдбата. Гарантирам, че не съм единственият с такова отношение.
  4. Роден е в Москва и представлява вътрешната опозиция на Путин. Спокойно можем да приемем, че познава по-добре от нас процесите в руското общество. От каквото чета съм все повече убеден, че след като Русия загуби войната (за което няма никакво съмнение), Путин няма да падне веднага от власт. Така санкциите също няма да паднат, а Русия ще бъде напълно изолирана от света, по подобие на Северна Корея. След като Путин най-накрая умре (или бъде убит), едва тогава можем да очакваме някакви промени в Русия. Тя задължително трябва да се излекува от "имперския бацил", както го нарича Шендерович. Иначе само още трагедии я чакат.
  5. Интересувах се дали в момента е възможно e да се направи атентат срещу Путин или преврат. Анализаторите са на мение, че това е малко вероятно. Путин е заобиколен от верни хора, които заедно с него ползват облагите на властта. Малко вероятно е тези хора да искат да го свалят от власт. Все пак има такава възможност ... ако разузнавателните служби решат да го свалят. Единствено те са способни на подобно нещо в момента.
  6. Журналист и писатель Виктор Шендерович о войне в Украине: «Путин своей чудовищной агрессией против Украины резко ускорил движение исторического времени. Ни о каком 2024 годе речи не идет. С путинской Россией кончено, мы присутствуем при агонии режима». На 3:58 му задават въпроса: каква ще бъде Русия след войната? Шендерович отговаря, че вижда два варианта: с Путин или без. Без Путин, новата власт ще бъде принудена да се върне към света. Но за това ще е необходимо Русия да премине през дълъг период на национално покаяние; неизбежно, както немците след ВСВ. Ще отнеме може би десетилетие. Ще бъде мъчително, но все пак това е изход. Това е оптималният вариянт; по-добър няма. Вторият вариант е съвсем безнадежден за Русия, при който Путин остава на власт. Той няма да спечели войната и ще затвори Русия зад железна завеса. Русия ще се превърне в Тюркменска или Узбекска автаркия, която "со своей имперской тихой бацилой загнивать". На 7:45 му задават въпроса: а каква ще бъде Украйна след войната? С Украйна всичко ще е добре, стратегически погледнато. Путин помогна на украинската нация да се образова. Трябва дори паметник да му направят за обединението и сформироването на украинската нация. На 9:12 го питат защо в Русия има хора, които подкрепят войната? Шендерович отговаря, че руската пропаганда е единствената, която работи изключително ефективно. Руснаците не подкрепят войната ... а специалната операция по денацификацията на Украйна. Те поддържат Русия, която помага на украинския народ да се освободи от властта на нацистите и наркоманите.
  7. Защото тази сграда е символ на това, което се случва в Украйна: какво въобще може да оправдае бомбардировката на един родилен дом ?!? Пак да кажа, логиката е на русофилите е много сбъркана: понеже западът е лош и коварен, значи Русия е в правото си да убива украинци и да бомбардира родилни домове. Събудете се, момчета. Поддържате един самозабравил се Наполеончо ... но си въобразявате, че сте на страната на добрите.
  8. Пак да кажа, не приемай буквално руската пропаганда. Естествемо, че в Русия ще се опитват всячески да оправдят агресията и войната. Само че си отвори си очите и виж какво става на практика: Путин напада суверенна държава ... под претекста, че там убиват руснаци.
  9. Първо, има се ред да се жалваш ... ако смяташ, че са нарушени правата на твоите граждани в друга страна. Второ, ти решаваш ли проблема като подложиш другата страна на унищожение и геноцид ... или може би го задълбочаваш ??
  10. И понеже капитализмът е много, много лош ... значи Путин е в правото си да убива украинци. Браво, Тантине. Ти си титан на мисълта.
  11. Да ... и по същия начин, по който независимостта на България е договорена, така и независимостта на Украйна също е договорена ... от президента на Русия Борис Елцин. Ако си мислиш, че Путин може да се отрече от договорките на неговия предшественик, Ердоган няма ли право да си поиска обратно България ?!? Тогава защо да не поканим Ердоган да почне да трепе българи ?!?
  12. Кога ще вденеш, че Украйна е независима и суверенна дъражава?? Стига вече с тази путинска арогантност.
  13. Именно. Някой хора тук ме смайват с логиката си: Западът е много лош ... значи Украйна трябва да е васал на Русия Западът е много лош ... значи Путин трябва да избива украинци Проблемът с тази логика се вижда когато заместим думите "Украйна" и "украинци" с думите "България" и "българи". Така според нашите умни русофилчета тук излиза, че щом западът се брои за лош, Русия трабва да ни нападне и да почне да избива хора у нас ... и ние да станем васали на Русия. За това са се борили Левски и Ботев на времето.
  14. Илия Налбантов пред Dir.bg: - Допусна ли НАТО някакви грешки? Засилването на Източния фронт провокира ли Путин? - НАТО с нищо не е предизвикало Русия. С какво НАТО плаши Русия? Със свободния избор на гражданите ли? НАТО никога не е имал за цел да разполага каквито и да било настъпателни сили срещу Русия. Това беше един мит, създаван чрез доктриналните документи на Руската федерация за вътрешна консолидация на руското общество. За да консолидира обществото си, Русия винаги си е търсила външен враг. Ако го няма, ще си го измисли. Нека да върнем историята, за да видим как НАТО възприемаше Русия и как Русия постепенно промени позициите си към НАТО. ... НАТО не е заплаха за Русия. НАТО е заплаха за руската вертикална властова организация на държавата и обществото. НАТО, като военен съюз, създава военна организираност, която гарантира устойчивост в развитието на страните. И ние виждаме резултатите от работата на НАТО в Украйна след анексията на Крим. Армията беше организирана и обучена по натовски стандарти. - Как ще коментирате българската позиция? - Слаба, безотговорна за бъдещето на България. - Защо? - В нашето общество имаме разделение. Сега това разделение не е на футболни агитки, не е на партийни цветове, а е разделение дали си за справедливостта или си за агресорите, а в някои случаи и за оскотелите войници, които убиват мирни граждани и изпепеляват една прекрасна страна. Всяка поддръжка на действията на Путин и отказ от помощ с техника, боеприпаси и стоки с двойна употреба за украинската страна поставят България в много тежка позиция. Никой от Западния свят вече няма да ни вярва, че сме способни да споделяме отговорността за сигурността на Европа. Това ще доведе до отказ да ни бъдат предоставени високотехнологични способности, за да изграждаме своята икономика и отбранителна система. Ние ще бъдем поставени в един особен неформален списък на съмишлениците на тоталитарни режими и специално на режима на Путин. А веднъж влязъл в този списък, много трудно ще излезеш. Елементарна аналогия с Шенген.
  15. Колега, и ти като Путин не броиш украинците за отделна нация ... и там ви е грешката. Украйна показва неистова воля за независимост и суверенитет. Тя не иска да е придатък на Русия, а иска да е независима държава, част от обединена Европа. Както ние едно време сме се били за независимост от Отоманската империя, така Украйна сега воюва за своята независимост от Руската империя. Разберете го това.
  16. Четох статия вчера как военните в Беларус или открито дезертират, или си измислят поводи да не ходят на работа ... само и само да не воюват в Украйна.
  17. Значи Русия разрушава градовете на Украйна и избива нейните жители ... но въпреки това украинците ще обичат Русия като братска страна ?!? Някои хора много са се объркали.
  18. Колега, снимикте на разрушени жилищни блокове и горящи къщи не са фейк. Колкото и да се самозалъгва човек, в едим момент трябва да приеме, че няма кауза, която оправдава бомбардировките на жилищни сгради и избиването на цивилни граждани. Анализаторите в момента се опасяват, че Путин от нямане накъде ще го удари на тотално разрушение. Ако то наистина се случи, пак ли ще твърдиш, че Русия не е имала друг избор освен да срине Украйна до основи. Пак ли Западът ще е виновен ако се случи такова зверство.
  19. Преди войната никой не очакваше, че Путин ще нападне цяла Украйна. Смяташе се, че само Луганск и Донецк ще бъдат нападнати. Това е показвало разузнаването. Начинът, по който протича инвазията от север, показва пълна липса на подготовка и моята теория е, че Путин е изненадал ... и извозил ... собствените си генерали с това нападение. Казано накратко, никой ... включително и руските генерали ... не е очаквал пълна инвазия. Затова украинските части са съсредоточени само при Донецк и Лугаск.
  20. На Путин много криви му излязоха сметките. Той явно си е мислил, че в Украйна ще го посрещнат с хляб и сол, а западът ще му наложи мижави санкции като след анексията на Крим. Съвсем явно Русия за това се е готвела: успешна тридневна война и леки санкции. А вместо това се получава дълга и загубена война, придружена със световна изолация. То затова американците ги е толкова страх, че Путин може да натисне ядреното копче.
  21. Както се оказва, в Украйна е имало силни анти-руски настроения още от времето на Сталин, когато сталинистите са правили разни поразии там. След разпада на Съветския съюз тези настроения явно са получили рамо от Запад, но те вече са съществували. В Русия войната се представя като военна операция за "денацификация", за да се "натиснат бутоните" на руснаците. Всеки мрази нацисти и така войната излиза оправдана. Ама щяха ли руснаците да подкрепят войната ако им кажат, че руската армия прави "братски" бомбардировки на жилищни блокове.
  22. Колега, ако проблемът беше разширението на НАТО, Русия трябваше да има едно единствено изискване към Украйна: тя да не е членка на НАТО. Вместо това Русия поставя и други условия: Украйна да не е членка на ЕС, да признае Крим и новите териториални завоевания на Русия за руски и т.н.. Значи Путин използва войната за съвсем други цели ... а не просто да спре разширението на НАТО.
  23. Аз лично смятам, че основната грешка на Путин е, че пренебрегва волята на украинския народ за независимост и приобщаване към Европа - а не към Русия. Както всички анализатори казват, дългосрочна окупация на Украйна е невъзможна при положение, че украинците са враждебни настроени към Русия. Путин явно не го вижда това ... иначе не би си помислил, че има печеливш ход.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.