-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Не бих бързал да отсъждам. Както за болшинството наши историци и за мен арабските извори не са стихия. За да бъда категоричен в преценката би трябвало основно да ги познавам (не само откъси, в които се споменава за българи), да ми е ясна "кухнята" им, стилът и начинът на изразяване, информираността и взаимната им обвързаност..., а аз нямам това самочувствие. Ето защо предпочитам да бъда предпазлив, но и да не затварям вратата към една добра възможност, каквато ми се струва, че се открива във връзка с находката на Аспандиат. За които и българи да говори този текст, трябва да опитаме да изясним какво съобщава всъщност той - не мислиш ли?
-
Василий е държал на опазването на Армения не заради това, че е бил арменец (дори и да е бил, това е маловажно в империя, в която всички са ромеи, независимо от етническата конкретика), а защото е успял да я върне под ромейска власт с цената на значителни усилия. Какво да завещава на брат си за старите имперски територии? Нима в първите десетилетия на този век е имало някаква опасност за тях?
-
Не мисля, че обяснението непременно трябва да е "благоверно". Ако комитопулите са се бунтували преди смъртта на Петър заради сближението с империята, тези бунтове е трябвало да почнат още през 927г. Прекалено сме свикнали да виждаме в тези комитопули положителни герои. Никак не е невъзможно да са били всъщност отрицателни. Фактът, че еди кога си са се противопоставяли на империята едва ли е достатъчен, за да бъдат автоматично приемани като защитници на българския народ и държавност, за каквито обикновено ги обявяват учебниците и академичните издания.
-
Понеже два дена ме нямаше и чета темата нацяло, докъдето е стигнала: Мисля, че Aspandiat е попаднал на щастлива находка - тези данни са наистина неизвестни в нашата историография, защото арабските и арменските източници не са много използвани заради езиковата бариера. Едва в последните години излязоха повечко арабски откъси на български. Преведените дотогава бяха превеждани не от оригинал, а в повечето случаи от западни преводи. Мисля, че е добре на първо време да се съсредоточим върху възможността в Теофиловата армия през 837г. да е имало помощни български войски и да оставим прението за зороастризма (което обхваща втората част от постовете по темата) за след това, защото така се получава разводняване. Ще трябва да прегледаме всички източници за тази кампания - не изключвам да се открие някакво потвърждаващо указание, което до момента не е било забелязано или пък не е правилно изтълкувано. Възможността да става въпрос за Куберови българи си е много реална - към 837г. нямаме представа под чия точно власт е била дн. Македония. Приема се (абсолютно хипотетично обаче), че около това време тя е присъединена към Дунавска България, но ясни данни няма. Напълно изключвам бълнуванията за "сливане" на Аспаруховата и Куберовата Българии в някакво по-ранно време - това са измислици и презумпции. Известието на надписа от Филипи в частта му за посоката на акцията е достатъчно ясно: смоляните, а не българите на Кубер. Какво точно е станало, за да стигне кавхан Исбул чак до Филипи, е вече въпрос на интерпретации. Чудно ми е, че Ка40 поставя въпроса за различните имена на българите от различни групи (държави). Всъщност това е много разпространено и причините за него са отдавна формулирани в науката - някои бяха изтъкнати по-горе.
-
Добре - съгласявам се, че волята на Борис е попречила делото им да отиде на вятъра. Никъде не съм твърдял друго. Твърдях (и продължавам), че не сме създали азбуката, макар да сме я ползвали и да я ползваме и до днес, както и че не сме разбили триезичната догма.
-
Е, чак предостатъчно - не. Но няма и предостатъчно аргументи "за". Точно поради това се говори за Климент като автор на кирилицата - аксиоматично.
-
Написах, каквото написах, не за да се заяждам или да те обиждам. Не смятам патриотизма за нещо лошо и нямам намерение да укорявам когото и да било, че е патриот. Само че патриотизмът трудно може да бъде хладнокръвно обективен, когато стане дума за националното битие и оценките за него. Какво значи "материални следи"? С какво по-точно според теб трябва да разполагаме, за да сме сигурни, че Кирил и Методий са били реални исторически личности? Ако т.нар. абстрактни съмнителни текстове са недостатъчни, не мислиш ли че на тази база можем да игнорираме не само Кирил и Методий, а и огромен брой други лица, играли роля в българската история? Макар и в "абстрактни и съмнителни текстове" (при това достатъчно стари) за Кирил и Методий все пак ясно е казано, че са създали славянска азбука, докато за Константин Велики не е казано нищо такова.
-
Естествено. Ако под "създали сме азбука..." трябва да разбираме кирилицата, то налага се да отбележа, че: 1.Авторството на Климент по отношение на кирилицата е спорно. 2.Две трети от буквите в кирилицата са всъщност гръцки. Що се отнася до триезичната догма - не видях в твоя отговор контрааргумент.
-
Това и направих. Само дето не съм видял поясненията на Глишев - те правят бележката ми излишна.
-
CLAVDIVS се чете "Клаудиус" на латински, Natan, а не "Клавдивс", както очевидно смяташ. Латинското "V" се използва със значение "U". На български казваме "Клавдий", но това е поради факта, че името е възприето през средногръцки, където комбинацията от алфа и ипсилон се чете "ав". Това няма нищо общо нито със създаването на българска или славянска азбука, нито с Константин Велики.
-
За XI или за ХХ век се говори?
-
В този форум не се трият теми. Това е правило и то се спазва. Natan, Мисля, че не правиш особена разлика между патриотични тежнения и наука и постъпваш всъщност точно като тези, които критикуваш - мъчиш се да нагодиш миналото според патриотичните си схващания. На същия принцип някои хора приписаха на Кирил и Методий български произход - за да доказват, че са измислили букви точно заради българите, а не по други причини. Ти отиваш още по-далеч - смяташ, че не те, а Константин Велики бил авторът на азбуката. Тезите са различни, но подходът е един и същ и той няма нищо общо нито с източници, нито с факти, нито с наука. Миналото е това, което е било - все едно дали го оценяваме като добро или като лошо, независимо дали обслужва или не обслужва нечии щения. Според мен работата на науката е да установява как точно е било, а не да доказва, че е било така, както в момента ни устройва по някакви си съображения.
-
Абе хора, не съм казал, че въобще няма памет. Има, но е доста избирателна - за Траян, но не за Симеон (примерно). Освен това един неграмотен народ как да запази спомен и да възпява двама книжовници - нито са го вардили, нито са го клали, нито са му намалявали данъците. Ако искате и съвременни примери - питайте някой чичо от Горно Надолнище кой е К.Павлов. Много се съмнявам, че ще ви каже, въпреки че е ходил на училище за разлика от средновековния чичо.
