Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Mакар че не съм нумизмат, разчитам доста ясно на тези монети думата "василевс". Какви български букви?
  2. Не бих бързал да отсъждам. Както за болшинството наши историци и за мен арабските извори не са стихия. За да бъда категоричен в преценката би трябвало основно да ги познавам (не само откъси, в които се споменава за българи), да ми е ясна "кухнята" им, стилът и начинът на изразяване, информираността и взаимната им обвързаност..., а аз нямам това самочувствие. Ето защо предпочитам да бъда предпазлив, но и да не затварям вратата към една добра възможност, каквато ми се струва, че се открива във връзка с находката на Аспандиат. За които и българи да говори този текст, трябва да опитаме да изясним какво съобщава всъщност той - не мислиш ли?
  3. Защо дунавските? Аспандиат е дал три варианта за идентификация и според мен това е максимумът в случая.
  4. Василий е държал на опазването на Армения не заради това, че е бил арменец (дори и да е бил, това е маловажно в империя, в която всички са ромеи, независимо от етническата конкретика), а защото е успял да я върне под ромейска власт с цената на значителни усилия. Какво да завещава на брат си за старите имперски територии? Нима в първите десетилетия на този век е имало някаква опасност за тях?
  5. Не мисля, че обяснението непременно трябва да е "благоверно". Ако комитопулите са се бунтували преди смъртта на Петър заради сближението с империята, тези бунтове е трябвало да почнат още през 927г. Прекалено сме свикнали да виждаме в тези комитопули положителни герои. Никак не е невъзможно да са били всъщност отрицателни. Фактът, че еди кога си са се противопоставяли на империята едва ли е достатъчен, за да бъдат автоматично приемани като защитници на българския народ и държавност, за каквито обикновено ги обявяват учебниците и академичните издания.
  6. Понеже два дена ме нямаше и чета темата нацяло, докъдето е стигнала: Мисля, че Aspandiat е попаднал на щастлива находка - тези данни са наистина неизвестни в нашата историография, защото арабските и арменските източници не са много използвани заради езиковата бариера. Едва в последните години излязоха повечко арабски откъси на български. Преведените дотогава бяха превеждани не от оригинал, а в повечето случаи от западни преводи. Мисля, че е добре на първо време да се съсредоточим върху възможността в Теофиловата армия през 837г. да е имало помощни български войски и да оставим прението за зороастризма (което обхваща втората част от постовете по темата) за след това, защото така се получава разводняване. Ще трябва да прегледаме всички източници за тази кампания - не изключвам да се открие някакво потвърждаващо указание, което до момента не е било забелязано или пък не е правилно изтълкувано. Възможността да става въпрос за Куберови българи си е много реална - към 837г. нямаме представа под чия точно власт е била дн. Македония. Приема се (абсолютно хипотетично обаче), че около това време тя е присъединена към Дунавска България, но ясни данни няма. Напълно изключвам бълнуванията за "сливане" на Аспаруховата и Куберовата Българии в някакво по-ранно време - това са измислици и презумпции. Известието на надписа от Филипи в частта му за посоката на акцията е достатъчно ясно: смоляните, а не българите на Кубер. Какво точно е станало, за да стигне кавхан Исбул чак до Филипи, е вече въпрос на интерпретации. Чудно ми е, че Ка40 поставя въпроса за различните имена на българите от различни групи (държави). Всъщност това е много разпространено и причините за него са отдавна формулирани в науката - някои бяха изтъкнати по-горе.
  7. Добре - съгласявам се, че волята на Борис е попречила делото им да отиде на вятъра. Никъде не съм твърдял друго. Твърдях (и продължавам), че не сме създали азбуката, макар да сме я ползвали и да я ползваме и до днес, както и че не сме разбили триезичната догма.
  8. Е, чак предостатъчно - не. Но няма и предостатъчно аргументи "за". Точно поради това се говори за Климент като автор на кирилицата - аксиоматично.
  9. Написах, каквото написах, не за да се заяждам или да те обиждам. Не смятам патриотизма за нещо лошо и нямам намерение да укорявам когото и да било, че е патриот. Само че патриотизмът трудно може да бъде хладнокръвно обективен, когато стане дума за националното битие и оценките за него. Какво значи "материални следи"? С какво по-точно според теб трябва да разполагаме, за да сме сигурни, че Кирил и Методий са били реални исторически личности? Ако т.нар. абстрактни съмнителни текстове са недостатъчни, не мислиш ли че на тази база можем да игнорираме не само Кирил и Методий, а и огромен брой други лица, играли роля в българската история? Макар и в "абстрактни и съмнителни текстове" (при това достатъчно стари) за Кирил и Методий все пак ясно е казано, че са създали славянска азбука, докато за Константин Велики не е казано нищо такова.
  10. Естествено. Ако под "създали сме азбука..." трябва да разбираме кирилицата, то налага се да отбележа, че: 1.Авторството на Климент по отношение на кирилицата е спорно. 2.Две трети от буквите в кирилицата са всъщност гръцки. Що се отнася до триезичната догма - не видях в твоя отговор контрааргумент.
  11. А, това не съм го видял! Но ако цената - за да ме обявят за българолюбец - е да прекроявам историята в нечия полза, драговолно се отказвам от подобен комплимент.
  12. Това и направих. Само дето не съм видял поясненията на Глишев - те правят бележката ми излишна.
  13. CLAVDIVS се чете "Клаудиус" на латински, Natan, а не "Клавдивс", както очевидно смяташ. Латинското "V" се използва със значение "U". На български казваме "Клавдий", но това е поради факта, че името е възприето през средногръцки, където комбинацията от алфа и ипсилон се чете "ав". Това няма нищо общо нито със създаването на българска или славянска азбука, нито с Константин Велики.
  14. Да, несъмнено си прав, но... въпреки това има противно мнение. К'во да правиш? Позиции най-различни: кой каквото му отърва, това твърди. Както е отбелязано и по-горе - "въпрос на възможности от страна на тълкувателите". А у някои от тях възможностите са впечатляващи.
  15. За XI или за ХХ век се говори?
  16. Дали походът на Никифор до Адрианопол е преди българския набег по долината на Струма или е след него.
  17. В този форум не се трият теми. Това е правило и то се спазва. Natan, Мисля, че не правиш особена разлика между патриотични тежнения и наука и постъпваш всъщност точно като тези, които критикуваш - мъчиш се да нагодиш миналото според патриотичните си схващания. На същия принцип някои хора приписаха на Кирил и Методий български произход - за да доказват, че са измислили букви точно заради българите, а не по други причини. Ти отиваш още по-далеч - смяташ, че не те, а Константин Велики бил авторът на азбуката. Тезите са различни, но подходът е един и същ и той няма нищо общо нито с източници, нито с факти, нито с наука. Миналото е това, което е било - все едно дали го оценяваме като добро или като лошо, независимо дали обслужва или не обслужва нечии щения. Според мен работата на науката е да установява как точно е било, а не да доказва, че е било така, както в момента ни устройва по някакви си съображения.
  18. Ако Сердикийските събития са Крумовия "отговор" на похода на Никифор до Адрианопол, то ще трябва да приемем, че въпросният поход е отговор на Крумовото плячкосване на заплатите в тема Стримон. Поредността на двете случки е дискусионна.
  19. Отварям отново темата по изричната молба на Рицаря. Но ако в нея продължава да се лее фантазия, ще се консултирам с останалите модератори и тя ще бъде окончателно затворена. Моля всички, които пишат в нея, да пишат конкретно и най-важното - аргументирано.
  20. "Книжка", а? Я да ти я включат в задължителната библиография за изпита по средновековна българска тая тухла, ще да те питам после
  21. Абе хора, не съм казал, че въобще няма памет. Има, но е доста избирателна - за Траян, но не за Симеон (примерно). Освен това един неграмотен народ как да запази спомен и да възпява двама книжовници - нито са го вардили, нито са го клали, нито са му намалявали данъците. Ако искате и съвременни примери - питайте някой чичо от Горно Надолнище кой е К.Павлов. Много се съмнявам, че ще ви каже, въпреки че е ходил на училище за разлика от средновековния чичо.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.