-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Добре направена студия - няма спор. Позволявам си все пак няколко колегиални бележки: 1.Трудно ми е да приема свързването на преданието, разказано от Москов, именно с Калояновия гроб при наличието на доста гробове в и около църквата (както и сам К.Гербов отбелязва). Споменаваният “северен ъгъл” не ми прилича на мястото на гроб №39, който въобще не е на ъгъл. Обратно – в западната част и то точно на ъгъла има дори два гроба: този, върху който са се опитвали да издигнат минарето (извън наоса) и т.нар. гроб на св.Сава (вътре). Ако тези възможности на тълкуването бъдат разгледани и евентуално опровергани като вероятни, изводът би звучал много по-убедително. 2.Връзката между надписа “кастрон Редесту” и Калоян е твърде проблематична. Ако Гербов е прав, че надписът е “нещо като личен знак на Калоян”, то е напълно необяснимо защо е обърнат с главата надолу – особено пък в случай, че предположим, че църквата е градена по времето на този владетел. Това положение на надписа за мен е указание, че колоната, върху която е изсечен, е вторично използвана в църквата и няма нищо общо с битието на владетеля, в чието царуване тя е издигната – бил той Калоян или Иван Асен. 3.Известно недоумение предизвиква изречението “Нищо чудно той (Калоян – бел. Т.Й.), тръгвайки на 9 март 1205г. от Търново за Романия, за да подкрепи инспирираното от него въстание, да се е помолил на светите Четиридесет мъченици и да им е обещал, че ще им издигне църква, ако победи фръзите.” На какво се опира твърдението, че Калоян бил тръгнал от Търново за Романия на 9 март ? Защото това е написано не като предположение, а като установен факт. Предположението (“нищо чудно”) се отнася само до молбата му към мъчениците и до обещанието да издигне църква, а не до датата на потеглянето. Впрочем, в случая вероятно става дума по-скоро за стилова, отколкото за научна непрецизност.
-
Въобще не говоря за "провокатори", "луди", "откровени агенти" и т.н. Целите им също не ме занимават кой знае колко. Интересуват ме твърденията и най-вече научните им основания. Според мен това е достатъчно, когато човек се опитва да търси някакви истини за миналото и не си прави илюзиите, че може да е компетентен по всеки въпрос. Що се отнася до политизирането, идеологизирането и пр. на историята - безкрайно далеч съм от всичко това.
-
Ако не ме лъже паметта, имах вече случай в този форум да разкажа един анекдот, който не само харесвам, но и който е крайно показателен като подход към нещата. Налага се да го повторя - ето го: Спорят гръцки и еврейски археолог кой има по-впечатляващи открития. Гръцкият: "При разкопките ми в Атина открих следи от тънки стълбове и медни жици. Следователно древните елини са познавали жичния телеграф." Еврейският: "При моите разкопки е Йерусалим не открих нито стълбове, нито жици. Следователно древните евреи са познавали безжичния телеграф." И сега: Хърс, в този ред на мисли (твоят и анекдотичният) пречи ли ни нещо да твърдим, че сам Борис I се е фейнал до Венеция, за да откупи оттам Кирилометодиеви ученици? A propos, като казах, че Венеция е официална имперска територия, имах предвид територия на Източната римска империя. Венеция е зависима от Константинополския василевс до Х век.
-
Да, именно. Проблемът със скоростта е всъщност проблем с аргументите. Връзката между тези две неща обикновено е обратно пропорционална.
-
Драги Гербов, Писах не за да "вадя нож" на Г.Ценов, най-малко на него. Писах защото ревизионистичната вълна по отношение на историческата наука стана твърде голяма твърде бързо, а Ценов е разположен (от други, разбира се) на самия й гребен. Прекалено много хора го възприемат, без дори да са го прочели - просто им харесва да е прав. Аз смятам, че наука не се прави по този начин - първо да си си наумил какъв да е резултатът от проучването, а после да проучваш и разбира се да пригаждаш нещата според удобството на предпоставената теза. Ревизии в науката са потребни, естествено и никога не съм възразявал срещу научната ревизия въобще. Без нея историческата наука би била мъртва. Но твърде "революционните" (като скорост и аргументация) ревизии не само не са ми по вкуса, но ги и намирам неполезни.
-
Странно е, че съм пропуснал тази тема. Писах доста дълги критични бележки върху разни схващания на Ганчо Ценов, които бяха качени в "Бойна слава". Качвам ги и тук, защото не само в тази тема, а и в неколцина други срещнах коментари или позовавания на твърдения на д-р Ценов и смятам, че има смисъл да се види противоположна гледна точка. На едно място в бележките съм допуснал грешка, върху която ми обърнаха внимание потребители в "Бойна слава". Става дума за това къде според Ценов са живели хуните и азиатци ли са те или не според него. Посочвам тази грешка, тъй като форматът на статията е pdf и не мога сега да я поправя. _______.pdf
-
Малко ми е трудно да приема твърдението, че Климент, Наум и Ангеларий са били продадени в робство - такива данни не знам да има в изворите. Ученици на Методий са продавани в робство - така е - но са откупени във Венеция не от българин, а от императорски чиновник и впоследствие препратени в България. Сред тях е може би Константин Преславски. Това е логичен разказ, защото Венеция е официално имперска територия. Но този разказ няма нищо общо с Климент и Наум и естествено отсъства от тяхните жития.
-
Този път БД е прав. В значителна степен конфузията на матурата по история тръгва от самото министерство - от учебни планове, програми, учебници и глупави изисквания. А и - както видях - има сгрешен отговор, който ключът, публикуван на сайта на МОН, лансира като верен. Става дума за дадената на матурата за озаглавяване карта. И нито министерски експерти, нито национална комисия са забелязали този гаф. На какво прилича това?
-
Пламене, Смятам мисията за дипломатическа, а не за мисионерска и причината да смятам така е фактът, че я е оглавявал Фотий. И през 851г. той си е бил ерудит, но не е духовник. Ако целта беше свързана само или на първо място с религията, нямаше да пращат него. За покръстване на гранични племена или донасяне на мощи е излишно да говорим, защото такива данни липсват и колкото по-впечатляващи предположения правим, толкова повече фантастика вкарваме в историята. Рицарю, Никакви факти не пренебрегвам - във всеки случай не и тези, които са отразени в житието на Кирил. Що се отнася до това, което пишеш за източните патриаршии: да, така е. Но да не би да трябва да смятаме, че след като в Египет има християни, от това например следва, че Фотий, Кирил и асекритът Георгий са ходили в Александрия? Чел съм и Йордан Иванов, и архимандрит Серафим (не книгата, която посочваш, а статия или студия по същата тема). Но от изворовите данни просто не може да се изстиска нищо повече, колкото и да ни се иска да е било еди как си.
-
Рицарю, хубаво си пейстнал изложението на Боцмана - докато четях дори си помислих, че RIZAR е тукашния му ник и се изненадах здравата. Само че това изложение е пълно с фактологически грешки - само един пример: българите няма как да са се кръстили по времето на Осмия Вселенски събор и кръстник да им е Фотий. Съборът е проведен от 5.10.869 до 28.02.870г., а по това време Фотий е заточен и не е на патриаршеския престол. На него седи отново Игнатий. Като пействаш, да беше пейстнал и моите възражения по повдигнатите въпроси - те също са в ALL.BG.
-
Целта на "сарацинската мисия" ще си остане не съвсем ясна, но ми е трудно да си представя, че става въпрос за религиозни цели. Шеф на тази мисия е Фотий, който по това време въобще не е духовник.
-
Един таен проход действително излиза срещу стария вход на двора на "Св.40 мъченици". Дори се смята, че началото му е в тронната зала на двореца - защото там пък започва таен проход. Разбира се, може и да са различни.
-
В случая едва ли можем да говорим за капитулация - още по-малко декларирана от някого, когато турците вече минавали през вратата. Никой не би приел подобна "капитулация" дори да предположим, че съответният военачалник или султан е могъл да озапти влезлите вече в града свои войници. Така че - дори предателството, за което тук се спори (и което според мен е недоказуемо) да се е случило наистина - градът е превзет, а не е капитулирал.
-
Много се палиш. Не забравяй, че болшинството източници, с които работим днес, са най-обикновени литературни, художествени произведения, а не научни изследвания. Освен това онези, които са писали, са имали всевъзможни подбуди, интереси, приоритети за да седнат да пишат и не биха се и замислили какво точно ще ни трябва на нас след 10 века, та го отбележат. Ти си наясно с историята на църквата - нали знаеш какви люти спорове е имало по въпроса носил ли е или не Христос кесия? А какво му е струвало на някой от евангелистите да напише - "имаше" или "нямаше"? Но и през им не му е минало, че някой ще се интересува от това. С нашите извори работата е същата. Българският превод на Манасиевата хроника не е палимпсест и текстът, в който се посочва числото, не е манипулативно дописан - той си е част от т.нар. български добавки към превода от гръцки и е правен със същия почерк. Вярно, че изглежда по-неясен в студията, но причината може да е в изтриване поради честия допир на това място при обръщането на страниците или пък да е просто случаен ефект при ксерокопиране от някое от фототипните издания. Аз притежавам изданието на Дуйчев и бих могъл да проверя как изглежда там, но то не ми е подръка сега, понеже в момента не съм си у дома. Недей да подозираш непрекъснато някаква мистификация.
-
Хорос, в поста, в който се обръщаш към мен, си качил текст от статия на руски, който вероятно е предназначен да ме убеди в тезата ти. Добре, приемам археологическите заключения, които прочетох там. До Х век пр. Хр. липсват данни от Палестина за събитията, които според обичайната си трактовка Библията отнася към този период. Но това: 1.Не значи непременно, че такива събития в този регион не е имало въобще. Може да ги е имало, но не преди, а примерно след Х век; 2.Ако пък приемем, че въпросните събития са легендарни, т.е. че въобще не са се случвали, нима от това следва, че все пак са се случили, но не в Палестина, а на друго място? 3.А дори да са се случили на друго място, защо това място непременно да е България, а не да речем Северна Сирия, Горна Месопотамия, Армения или пък Прованс? Да оприличиш събития от българската история с разкази от Библията не е доказателство, защото с тези разкази могат (по съвършено същия способ) да се оприличават събития и от други национални истории. И после: откога датира Библията като писан текст? Не е ли отпреди времето на Аспарух? Аз мисля, че е точно така, защото всевъзможни писатели от ранното средновековие се позовават на нейни текстове. Е, тогава какво да считаме, че е Библията: книга, която предсказва българската история преди още да се е състояла?
-
Нашият Индиана Овчаров се олива поредно. Разкопките, които се свързват с манастир и църква "Св.Йоан Рилски" в Търново всъщност не ги ръководи той, а местен археолог. Овчаров се явява в малко странната роля на консултант. Какво точно консултира - той си знае. Освен това въпросната църква е много отдавна известна и не представлява никакво откритие - разкопавана е още от д-р В.Берон.
-
Не се е произнесъл по тези въпроси, прав си. Но и темата на студията не е такава. Той изследва по какъв начин е представено покръстването и обстоятелствата около него в два отделни източника. Не е задължително нито да потвърждава версията им, нито пък да я опровергава. Мисля обаче че по тези въпроси той има мнение и ще го формулира - по съответен подходящ начин. Гербов работи доста методично и без да бърза непременно с финала. Аз харесвам такъв подход - той гарантира добра стабилност на изводите.
-
Прочетох с интерес и не без удоволствие студията на К.Гербов - съвсем професионално е написана. Недоумявам обаче защо той обвинява Гюзелев в манипулация по отношение на числото 511 (у Гюзелев - 501) от добавките? Това, което пише Гюзелев по въпроса, е мнение. Наистина, в самото това издание Гюзелев не е изложил основания защо разчита числото като 501, но е направил препратка към изследване, в което такива основания са изложени и с чиито изводи той явно се е солидаризирал. В конкретния случай (без да вземам страна в това разчитане) има две възможности: 1. 500 + 10 + 1 = 511 (което Гербов посочва) 2. 500 и 1 = 501 (което приема Гюзелев). Подобен начин на изписване на числа се среща доста често (има го напр. в "Именника). Кое разчитане е правилното и кое не е въпрос на аргументация, но нито едно от двете според мен не би могло да е основание за обвинение в манипулация.
