-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Студията на Д.Александров не е особено убедителна. Тя е построена горе долу върху антитеза по въпроса за Вознесенското погребение: Светослав Киевски или Аспарух (това се налага особено силно в заключението). И след като категорично това не е гроб на Светослав, остава да е на Аспарух. Други възможни хипотези се игнорират. Нито една от находките на погребението не сочи директно към Аспарух. Тези находки биха могли да се свързват и с Аспарух, но в никакъв случай - единствено с него. Смятам освен това, че стремежът да се "докаже", че Вознесенското погребение е Аспарухово, е принудил автора да направи ход, който не е много професионален. На едно място той пише: "В Апокрифния летопис се казва, че Аспарух загива в бой с измаилтяните (хазарите) и според много наши автори това е станало именно в източните граници на България на р.Днепър". Всичко, което цитатът съдържа, е така, разбира се и в това отношение авторът е бил съвсем коректен. Странното е обаче, че данните на Апокрифа, които съвършено ясно посочват къде е загинал Аспарух, са съкратени и заместени с мнения. Защото текстът на Апокрифния летопис заявява категорично, че това е станало "на Дунава". А Дунавът не тече край Вознесенка. Ето защо според мен преди да се утвърждава категорично, че Вознесенският гроб е на Аспарух, е необходимо не да се премълчи, а да се коментира и опровергае аргументирано известието на Апокрифа за мястото на смъртта. Докато това не бъде убедително направено (а то не е до този момент) погребаният при Вознесенка не може да се идентифицира с Аспарух. По моему това е основен въпрос. Не мога да приема и трактовката за знаменития орел, макар да се е превърнала още от времето на Ст.Ваклинов в христоматийна. Това не е нито римски, нито византийски военен сигнум. Освен всичко друго, доста се озадачих и от две хронологични грешки, които не са пряко свързани с тая материя, но са все пак недопустими за специалист: Самуил (976 - 997) и Ираклий (610 - 646). Надявам се да са някаква печатна издънка.
-
В Унгарския аноним има данни за нашествия на унгарците в българския северозапад в самото начало на Х век, които не са неуспешни. Фактът на тези нашествия само десетина години след изнасянето от Етелкьоз показва, че българският успех от 895/6г. не е чак толкова огромен, колкото обикновено се твърди.
-
Идеята за българския им произход почива върху недоразумение. Тя се основава на записаните в Пространното житие думи на Кирил пред хазарския хаган, че е имал велик и славен дядо, който седял отдясно на царя, но впоследствие бил прогонен и отишъл в чужда земя. Това известие се свързва с българските междуособици от VIII век, когато дори владетели на България емигрират в империята (за Сабин и Телериг го знаем със сигурност), а вероятно е имало и други емигранти от аристократичните среди. На базата на тази хипотеза се стигна дори до твърдението (май и Божидар Димитров пишеше нещо такова в "12 мита..."), че азбуката е създадена по поръчка на Борис. Като имаме предвид, че житието е писано още през IX век (макар че преписите от него, с които разполагаме днес са по-късни) не е възможно в него под "царя" Кирил да е визирал друго лице освен византийския император. Впрочем в житийния текст "цар" е наречен и василевса Михаил III, от чието име е изпратена мисията при хазарите. Не е възможно в документ, създаден през IX век, с думата "цясар" (която вероятно е стояла в оригинала, тъй като производната от "цясар" дума "цар" се явява доста по-късно - към края на Х век) да се обозначава владетел на България. Вероятно това обстоятелство би решило въпроса за принадлежността на дядото, ако не беше казано, че той отишъл в "чужда земя". Последното се схваща като друга държава и понеже Солун е във Византия, търсят отечеството на дядото в България. Това е обаче недоразумение, защото в средновековните паметници под "чужда земя" се разбира не само "зад граница", а по-скоро "друго място". Навремето имаше специално изследване на Д.Ангелов по този въпрос. Явно дядото е бил приближен на ромейския император, но е бил изгонен от Константинопол и се е установл в Солун, който за него е "чужда земя", защото отечеството му е столицата.
-
Стачката според мен не успя, защото целта й не беше да успее, а просто да се проведе - вероятно като елемент от нещо друго. Синдикатите вдигнаха съответната пушилка с искането за 100-те процента, знаейки отлично, че няма да ги получат и предпоставяйки по този начин зациклянето на преговорите и печалния им краен резултат. Накрая - когато се разбра, че фактически преследваните цели (политически?) няма да бъдат постигнати, просто дезертираха и оставиха правителството да направи точно онова, което то и без тях щеше да направи - само че от 1 януари, а не от 1 ноември. Реалната разлика се оказа това, че настоящото увеличение се финансира с парите, икономисани в системата и най-вече по време на самата стачка. С други думи, учителите платиха увеличението (18%, считано от 1 ноември) от своя собствен джоб. Би ли могло да е по-цинично? Ако бях стачкуващ учител, тутакси бих напуснал синдиката, без дори да обяснявам защо.
-
Е, това последното е наистина обезспокоително. Впрочем Вачкова има интересни идеи и гледна точка, това е вярно. Лошото е, че източниците не ги потвърждават.
-
Не, не се е замонашила. Умира в бедност на 9 август следващата година на един от Принцовите острови, където е заточена. Между другото, Историкът е прав: Карл Велики никога не е признаван от Източната империя за imperator romanorum. Призната му е единствено титлата imperator francorum.
-
Началната година е 641.
-
Приближен - едва ли. Бил е обикновен свещеник, при това чак от Втора Сирия. Помолил един от "разпоредителите" (така да се каже) на събора, Теодор, да го представи и да му даде възможност да се изкаже още в началото, но явно не го огряло и му се е наложило да чака близо 8 месеца. Не мога да кажа защо е смятал, че е щял да предотврати поражението, ако се е изказал в началото, но от словото му се вижда, че свързва всичко това с изглаждането на религиозните противоречия в империята.
-
Съборът не е през 681г. - открит е на 7.11.680, имал е общо 18 заседания и е закрит на 16.09.681г. Питаш всъщност за т.нар. изказване на презвитер Константин от Апамея, направено на 16-тото заседание (9.08.681). В него той споменава, че ако са го били изслушали, когато искал да се изкаже (още в началото на събора), "нямаше да претърпим това, което претърпяхме през годината, сиреч каквото претърпяхме във войната с България". Това е. Но едва ли презвитерът под "България" разбира някаква нова, току що създадена България. По-скоро изказването визира добре известната във Византия "Стара голяма България" на Кубрат.
-
Не твърдя и никога не съм твърдял, че дума със звучене "крал" се среща в латинските текстове. Galahad много ясно обясни защо е така и аз нямам какво да прибявя в тази връзка. Но от последния пост оставам с впечатлението, че Maia смята, че Инокентий е считал rex за латинския вариант на носената от Калоян титла "цар". Май излиза, че двамата не са се разбрали - според единия цар=rex, а според другия цар=imperator. Аз прочее смятах, че става въпрос за дипломация.
-
Точно това значи. Българското "цар" на латински език се предава като imperator, а на гръцки като βασιλευς. Поради тази причина Калоян в писмата си до папата говори за себе си обикновено като за "Bulgarorum et Blachorum imperator". Аз никога не съм срещал в източниците текст, в който да се води между Рим и Константинопол спор за това дали гръцкото βασιλευς е съответно или не е на латинското imperator. Може би вие ще ми посочите подобен текст. За сметка на това съм чел например латинския превод на Теофановата хроника, направен от Анастасий Библиотекар - последният предава титлата "василевс" на латински като император без особени колебания.
-
Aко това е вярно, как да си обясним например факта, че посланието на папа Николай I до Михаил III от 860г. започва с "Mihaelis imperatore", а не с "Mihaelis regi"? А "Christianissimus rex" като епитет, запазен за владетеля на Франция? Папата го е считал за еднотитулен с владетеля на Източната империя?
-
"Крал" ("крул") е славянската дума, с която се предава "rex" в качеството й на средновековна владетелска титла. Така че - от папска гледна точка - Калоян е точно "крал", след като му е призната титла "Bulgarorum et Blachorum rex".
-
Не е много ясно. Всъщност става дума за едно и също пътуване - мисията до Хазарския хаганат. Именно за нея той се е готвил, работейки с еврейския. Работата, която е трябвало да свърши при хазарите, е официалната задача, която Кирил изпълнява. Останалото са съпътстващи събития. Т.напр., пътувайки към хаганата, той съвсем естествено минава през Херсон, който е имперско владение и в този смисъл едва ли може да се говори за "херсонска мисия" (въпреки че откриването на мощите се оказва нещо важно както за момента, така и по-късно). Защо е ходил към Фула остава неизвестно.
-
Горе долу това е известно + факта, че по същото време (и място?) Кирил открил евангелие и псалтир, написани с "рошки" или "сурски" букви, за които се спори какви са точно.
-
Това - несъмнено.
-
Warlord, Но забави малко скоростта - събра ми очите в точка.
-
Да смятаме, че императорите от IX - X век са проявявали стремеж към премахване на наравенството, ми се струва твърде пресилено. Демонстрация на прояви на справедливост към бедните (Теофил и Роман Лакапин, а по-късно и Василий II) - да. Но премахване на неравенството? Това дори не отговаря на представите на епохата за идеалната християнска държава.
