-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Нищо ново: когато аргументите не достигат, се прибягва до аргументи ad hominem (как ли се произнася според Оксфордския речник?) Естествено, Ребека е права – това, както разбрахме, е аксиома. Никой да не смее и да помисля друго. Права е, когато е написала на 17.11. в 20.21 ч.: И пак е права малко по-късно на същата дата (може би защото все пак помни какво е написала 25 минути по-рано): До тук, както се вижда, според самата Ребека синовете на Мариамн СА наследници на династията на Хасмонеите и пак според Ребека това кара Ирод да се страхува от тях заради трона си. Нещо повече: Ребека ни убеждава, че бракът на Ирод с Мариамн А днес четем следното за Мариамн: Това е точно противоположното на написаното по-горе, но въпреки тази подробност Ребека отново е права. Права е, защото за разлика от посредствените историци, тя е непосредствена. И пише когато каквото й е угодно. Вероятно Адонай лично й го нашепва от някой къпинов храст. Разбира се, ако преди два дни на Ребека й беше хрумнало, че Александър и Аристобул „били част от династията на Иродиадите, а не на Хасмонеите”, когато й възразих, че тази династия не свършва с Мариамн и Александра, тя веднага щеше да ме „срази” с този именно аргумент. Само че по това време тя не подозираше за него и говореше точно обратното. Освен това: осведомява ни в същия постинг Ребека. Но се оказва, че няколко дни по-рано твърдяла друго: Е, как ще се опасява Ирод, че жена му и тъща му ще го свалят от трона, щом наследието се предава по мъжка, а не по женска линия, а пък мъже от Хасмонеите вече не били останали? Всички тези противоречия, подскоци и спазматични зигзази водят до някои изводи, разбира се. Но – то се знае – оставаме непоколебими в основното: Ребека винаги е права.
-
О, да, покрай този словесен порой замалко да забравя: какъв заговор правеше а ла Брут единият от синовете на Мариамн?
-
Aха, вода от 10 кладенци - обилно донесена: ето че синовете на Мариамн не са от Хасмонеите. А доказателства за твърдението? Доказателството е самата Ребека, разбира се, понеже по дефиниция е непогрешима. Остава да видим сега как религията ще съедини по едно и също време екзекуциите на Мариамн и Александра.
-
Драга Ребека, непременно ще се съглася с твърденията ти, след като докажеш, че с Александра и Мариамн идва краят на Хасмонеите, както по-горе много категорично се изрази. Уви, краят на този род не идва с тяхната екзекуция, нито дори с тая на Аристовул и Александър, последвала две десетилетия по-късно. Да, забелязах, че престана да ти е интересно, разбира се - от момента, в който се оказа в невъзможност да опонираш по друг начин, освен с празнословия. Можеш да ми отвориш минимум 4 източника? А защо не ги отвори - щеше да си много по-убедителна. И да видим в кой източник пише примерно, че Мариамн и Александра са убити по едно и също време. За разлика от мен може би разбираш юдаизма и Талмуда - не споря и не съм спорил за това. Намесих се за неща, които обаче познавам достатъчно добре и в детайли. Щом смяташ, че не е така - хайде, опровергай ме. Със сигурност ще ти е много лесно, ако знанието ми произхожда от Уикипедия, както казваш. Разбира се, че всеки сам избира дали да пише. В този смисъл избира и дали да отговори или не. Схващам намека и отгатвам перспективата. Да, при залеза на слънцето, което днес е в 17.01 часа.
-
Шабатът като че ли започна по спешност.
-
Впрочем, забелязвам все пак някакво развитие: според първоначалното твърдение заговорничел единият "по римски обичай" (кой от двамата - ?) Сега вече и двамата заговорничат. Кое от двете ти твърдения да се приема за окончателно?
-
Сега вече съм напълно убеден в това.
-
Доста безсмислен гърч в опит за изплъзване. Изразът е латински. Пише се lapsus linguae и се чете лапсус лингве. А как го произнасят конгоанците или как го бърка някаква английска филоложка, за която може би падежите са terra incognita, е без значение.
-
Вероятно това не е квалификация? Претенциите не са мои, а твои и те обилно заливат и трите страници от темата. Мои са корекциите на грешките, които допускаш във всеки постинг, заслепена от самоувереността си. И така: Мариамн е екзекутирана в първата половина на 29г., а майка й - през лятото на 27г. Колкото до Аристобул и Александър - те са убити през 7г. след показен съдебен процес. Годините са пр. Хр. или - ако предпочиташ - пр. н.е. Т.е.: 1.Мариамн и Александра не са премахнати заедно; 2.Тяхната смърт не е край на Хасмонеите при положение, че Александър и Аристобул са си живи и здрави 20 години след баба си. 3.Така че премахвайки жена си, Ирод изобщо не смята, че си бетонира трона чрез убийството й и не това съображение е причина за него. Хайде сега да видим каква е според теб хронологията, та Александра и Мариамн да се окажат заедно убити и то след Аристобул и Александър, за да може смъртта .на двете жени да означава край на Хасмонеите.
-
Май си пропуснала някои лекции, но проблема си е твой. Във всеки случай си погледни твърденията от хронологическа гледна точка и някои неща ще ти станат по-ясни. А за опасенията на Ирод, че жена му ще стане втора Готолия или Йезавел ще си говорим някой друг път.
-
Използвай го, за да преговориш материала. Освен това: не лапсус лингва, а лапсус лингве - Genitivus Singularis, f
-
Твърдя, че бъркаш не генеалогията, а хронологията. Има известна разлика.
-
О, не. Ти си тази, която твърдиш, че смъртта на Мариамн и Александра била край на династията. Следователно смяташ, че когато те двете са убити, Аристобул и Александър са били вече мъртви, нали така? В противен случай това не би бил краят на Хасмонеите. Така че ти посочи кога са убити Мариамн, Александра, Аристобул и Александър.
-
Впечатление? Не аз изсипвам словесен порой, струва ми се. Междувременно направи четвърта грешка: екзекуциите на Мариамн и Александра не означават края на Хасмонеите, защото синовете на същата тази Мариамн са си съвсем живи още години наред. Освен всичко друго, бъркаш и хронологията, Ребека.
-
Правиш трета грешка: Александра не е убита заедно с дъщеря си, а близо три години по-късно. И не, тъщата не е убита поради ревност, тук си права. Но за Мариамн не си. Да не искаш да кажеш, че Мариамн е смятала да детронира Ирод? Или пък че той се е опасявал от това? И то след срещата си с Октавиан на Родос?
-
Възможно е. Но както виждам - не е изключено. Да. Ирод ги е обвинявал в какви ли не грехове много пъти. Но въпреки обвиненията нито един от тях не е заговорничил нито срещу трона, нито срещу живота му. Знам. Именно той реално заговорничи срещу баща си и е екзекутиран за това непосредствено преди Иродовата смърт. Това също е грешка. Ирод е бил мнителен до умопомрачение, така е. Но процесът и екзекуцията на Мариамн не са резултат от опасения, че тя може да го свали от престола, а поради ревност.
-
Май Ребека бърка Аристовул и Александър с Антипатър.
-
Днес се навършват 150 години от рождението на Васил Златарски. Поклон пред патриарха на българската медиевистика!
-
- 3
-
-
Не се засягай, просто те попитах за мнение. Проблемът на фолкхистърито е, че от половин изречение се прави бомбастичен извод, без да се вземат предвид данните от останалите - примерно - петдесет страници. В този случай имаме някакво противоречие в описание на очевидно едно и също събитие и се опитваме да го обясним. Фолкхистърито (е, зависи коя група), стъпвайки на съответната презумпция, веднага ще отсъди: няма никакви славяни, наздравицата е с българи. Но това, надявам се, ще се съгласиш, е повече от елементарно.
