Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Нищо ново: когато аргументите не достигат, се прибягва до аргументи ad hominem (как ли се произнася според Оксфордския речник?) Естествено, Ребека е права – това, както разбрахме, е аксиома. Никой да не смее и да помисля друго. Права е, когато е написала на 17.11. в 20.21 ч.: И пак е права малко по-късно на същата дата (може би защото все пак помни какво е написала 25 минути по-рано): До тук, както се вижда, според самата Ребека синовете на Мариамн СА наследници на династията на Хасмонеите и пак според Ребека това кара Ирод да се страхува от тях заради трона си. Нещо повече: Ребека ни убеждава, че бракът на Ирод с Мариамн А днес четем следното за Мариамн: Това е точно противоположното на написаното по-горе, но въпреки тази подробност Ребека отново е права. Права е, защото за разлика от посредствените историци, тя е непосредствена. И пише когато каквото й е угодно. Вероятно Адонай лично й го нашепва от някой къпинов храст. Разбира се, ако преди два дни на Ребека й беше хрумнало, че Александър и Аристобул „били част от династията на Иродиадите, а не на Хасмонеите”, когато й възразих, че тази династия не свършва с Мариамн и Александра, тя веднага щеше да ме „срази” с този именно аргумент. Само че по това време тя не подозираше за него и говореше точно обратното. Освен това: осведомява ни в същия постинг Ребека. Но се оказва, че няколко дни по-рано твърдяла друго: Е, как ще се опасява Ирод, че жена му и тъща му ще го свалят от трона, щом наследието се предава по мъжка, а не по женска линия, а пък мъже от Хасмонеите вече не били останали? Всички тези противоречия, подскоци и спазматични зигзази водят до някои изводи, разбира се. Но – то се знае – оставаме непоколебими в основното: Ребека винаги е права.
  2. О, да, покрай този словесен порой замалко да забравя: какъв заговор правеше а ла Брут единият от синовете на Мариамн?
  3. Aха, вода от 10 кладенци - обилно донесена: ето че синовете на Мариамн не са от Хасмонеите. А доказателства за твърдението? Доказателството е самата Ребека, разбира се, понеже по дефиниция е непогрешима. Остава да видим сега как религията ще съедини по едно и също време екзекуциите на Мариамн и Александра.
  4. Доста жалко е, когато толкова грамотен човек слага на върха на перото личните си чувства.
  5. Драга Ребека, непременно ще се съглася с твърденията ти, след като докажеш, че с Александра и Мариамн идва краят на Хасмонеите, както по-горе много категорично се изрази. Уви, краят на този род не идва с тяхната екзекуция, нито дори с тая на Аристовул и Александър, последвала две десетилетия по-късно. Да, забелязах, че престана да ти е интересно, разбира се - от момента, в който се оказа в невъзможност да опонираш по друг начин, освен с празнословия. Можеш да ми отвориш минимум 4 източника? А защо не ги отвори - щеше да си много по-убедителна. И да видим в кой източник пише примерно, че Мариамн и Александра са убити по едно и също време. За разлика от мен може би разбираш юдаизма и Талмуда - не споря и не съм спорил за това. Намесих се за неща, които обаче познавам достатъчно добре и в детайли. Щом смяташ, че не е така - хайде, опровергай ме. Със сигурност ще ти е много лесно, ако знанието ми произхожда от Уикипедия, както казваш. Разбира се, че всеки сам избира дали да пише. В този смисъл избира и дали да отговори или не. Схващам намека и отгатвам перспективата. Да, при залеза на слънцето, което днес е в 17.01 часа.
  6. Шабатът като че ли започна по спешност.
  7. Впрочем, забелязвам все пак някакво развитие: според първоначалното твърдение заговорничел единият "по римски обичай" (кой от двамата - ?) Сега вече и двамата заговорничат. Кое от двете ти твърдения да се приема за окончателно?
  8. Сега вече съм напълно убеден в това.
  9. Стоооп! Началото на годината е на 1 март до средата на втори век преди Христа, после е на 1 януари. Да, началото е преместено към 1 септември, но календарът си е същият - Юлиански.
  10. Ето тук:
  11. Доста безсмислен гърч в опит за изплъзване. Изразът е латински. Пише се lapsus linguae и се чете лапсус лингве. А как го произнасят конгоанците или как го бърка някаква английска филоложка, за която може би падежите са terra incognita, е без значение.
  12. Вероятно това не е квалификация? Претенциите не са мои, а твои и те обилно заливат и трите страници от темата. Мои са корекциите на грешките, които допускаш във всеки постинг, заслепена от самоувереността си. И така: Мариамн е екзекутирана в първата половина на 29г., а майка й - през лятото на 27г. Колкото до Аристобул и Александър - те са убити през 7г. след показен съдебен процес. Годините са пр. Хр. или - ако предпочиташ - пр. н.е. Т.е.: 1.Мариамн и Александра не са премахнати заедно; 2.Тяхната смърт не е край на Хасмонеите при положение, че Александър и Аристобул са си живи и здрави 20 години след баба си. 3.Така че премахвайки жена си, Ирод изобщо не смята, че си бетонира трона чрез убийството й и не това съображение е причина за него. Хайде сега да видим каква е според теб хронологията, та Александра и Мариамн да се окажат заедно убити и то след Аристобул и Александър, за да може смъртта .на двете жени да означава край на Хасмонеите.
  13. Май си пропуснала някои лекции, но проблема си е твой. Във всеки случай си погледни твърденията от хронологическа гледна точка и някои неща ще ти станат по-ясни. А за опасенията на Ирод, че жена му ще стане втора Готолия или Йезавел ще си говорим някой друг път.
  14. Използвай го, за да преговориш материала. Освен това: не лапсус лингва, а лапсус лингве - Genitivus Singularis, f
  15. Твърдя, че бъркаш не генеалогията, а хронологията. Има известна разлика.
  16. О, не. Ти си тази, която твърдиш, че смъртта на Мариамн и Александра била край на династията. Следователно смяташ, че когато те двете са убити, Аристобул и Александър са били вече мъртви, нали така? В противен случай това не би бил краят на Хасмонеите. Така че ти посочи кога са убити Мариамн, Александра, Аристобул и Александър.
  17. Впечатление? Не аз изсипвам словесен порой, струва ми се. Междувременно направи четвърта грешка: екзекуциите на Мариамн и Александра не означават края на Хасмонеите, защото синовете на същата тази Мариамн са си съвсем живи още години наред. Освен всичко друго, бъркаш и хронологията, Ребека.
  18. Правиш трета грешка: Александра не е убита заедно с дъщеря си, а близо три години по-късно. И не, тъщата не е убита поради ревност, тук си права. Но за Мариамн не си. Да не искаш да кажеш, че Мариамн е смятала да детронира Ирод? Или пък че той се е опасявал от това? И то след срещата си с Октавиан на Родос?
  19. Възможно е. Но както виждам - не е изключено. Да. Ирод ги е обвинявал в какви ли не грехове много пъти. Но въпреки обвиненията нито един от тях не е заговорничил нито срещу трона, нито срещу живота му. Знам. Именно той реално заговорничи срещу баща си и е екзекутиран за това непосредствено преди Иродовата смърт. Това също е грешка. Ирод е бил мнителен до умопомрачение, така е. Но процесът и екзекуцията на Мариамн не са резултат от опасения, че тя може да го свали от престола, а поради ревност.
  20. Май Ребека бърка Аристовул и Александър с Антипатър.
  21. Не казах това за теб, а въобще и мисля, че това е ясно.
  22. T.Jonchev

    150-годишнина

    Днес се навършват 150 години от рождението на Васил Златарски. Поклон пред патриарха на българската медиевистика!
      • 3
      • Upvote
  23. Тук всеки може да гледа. Но не всеки може да види.
  24. Не се засягай, просто те попитах за мнение. Проблемът на фолкхистърито е, че от половин изречение се прави бомбастичен извод, без да се вземат предвид данните от останалите - примерно - петдесет страници. В този случай имаме някакво противоречие в описание на очевидно едно и също събитие и се опитваме да го обясним. Фолкхистърито (е, зависи коя група), стъпвайки на съответната презумпция, веднага ще отсъди: няма никакви славяни, наздравицата е с българи. Но това, надявам се, ще се съгласиш, е повече от елементарно.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.