Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

miroki

Потребител
  • Брой отговори

    5234
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    12

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ miroki

  1. Интересна аналогия, Сар е Цар, Ке-сар да е Ке-цар или Кай-цар. Остава да се уточно Ке-то, какво ще значи, степен или друго. Е може и по българо-македонски "Ке цар, ке кой друг...."
  2. Като разчоплим историята, + и - Русия - България, май ще излезе повече - Те винаги се доказват, като враг и при всеки удобен случай атакуват. Докато Румъния си е чедо, как може да се сравни враг с чедо. И в този дух, като по-запознати от мен: При битката за Добрич, Русия на страната на България ли се би или на Румъния? След края на втората св.война Русия какво казва за България, победителка или победена? Как биха посрещнали страната решила да стане 16 та република, обявила на конгрес, налели куп пари и се отказала? След като стартираме като аутсайдери е добре да се погледнем, че не е случайна позицията. Е добре беше да е нагоре, но при тези факти. Успешно ни поддържат такива. Но, някой ден ще се събудим от комата. Страна родена за победител не може да е вечно в кома.
  3. За съжаление цената на горивото дали от нашите недра или чужди на мен и теб ще струва еднакво. А като ще е еднакво за мен с и без шистов, по-добре, без да дупчим тук. Ако ще е на половина цената обаче съм за. Ако добивът беше от българска фирма и парите нямаше да се извличат в чужбина, като със всяко предприятие имаше някакъв шанс, но така си е източване на недрата. Няма гаранция за по-евтино. Вносните домати имат много голяма себестойност заради големи транспортни разходи, но въпреки това са по-евтини. Няма гаранция, че и с газа няма да е така. А това обезсмисля начинанието. (освен за няколко, които ще печелят). Но на тях не им пука за мен, защо на мен да ми пука за тях, при това и с някакъв риска за земята ни?
  4. Прав си, но пък те българите какво ли имат записано. 95 процента чужди. Може спокойно да се кара по гръцки, казваме, че е наше, пък да доказват, че не е. А, ако се докаже на кого е, ще се разбере от де иде.
  5. Ами май и на латински остана с К според писанията по-рано. Ако и френският вариант отпадне, то почвам да се замислям Ц-то как се пръква всъщност на титлата.
  6. За това писах френски наклонена черта и галски, ако може така да се каже (ако не приемем само немски или латински). Е, доста срещи имат не е самата зона проблема, а писма още повече вероятно. А иначе до съвременният, http://translate.goo...%B7%D0%B0%D1%80 натисни говорителчето в дясно. Близко е до цезар, но никакъв случай до кесар. И не пречи да се възприеме от българи като цезар. Но, запознат да каже в по-древен вариант как е.
  7. Истината е, че дори да се окаже с наш си произход, ние ще продължим да търсим от къде другаде е дошла. Като всяко нещо, трябва да е от другаде.
  8. Здравей, Може да са много но ето: Cicero е чичеро, на латински, което е близко до цицеро. И е нормално Цицерон. Вярно, че на гръцки е Кикеро, но той не е грък. Понеже ми се изтри ( рестартира компютъра пренаписах горният пост на ново и може да не е същото което мислех) Идеята беше дума произнасяща се и започваща с Ке или Ки, а ние да произнасяме Це или Ци. На мен ми е чудно от къде идва такава транскрипция. За сега стигнах до Французите. ( те не, че и Турците казват различно, но са от после, освен от тогава да е и нашета транскрипция по тяхно звучене )
  9. При първата буква е малко по-различно. Ако може повече примери с първа буква. Иначе българите са били дълго време с византийците за да слушат добре как се произнася тази титла. Още повече, че от начало са писали и на същата/почти същата азбука. Армески и Арабски, цезар е с К. Но френски/ галски е с Ц. Та ние като споделящи граница с франките доста време е възможно да сме приели нещо от тях в това отношение. А Василевс е значещо като Цезар и като Цар за различни времена и народи, дори и за един народ. Като при Клеопатра. Ако не се лъжа я има на монети с изписани и василевс и цезар. Ето малко повече за василевс. http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=11735&st=0
  10. Според мен щом се е наричало кесар на гръцки и подобно на немски, е трудно да се приеме, че българите бидейки свидетели слушали и изричали тази титла, да не знаят как се произнася от Гърците да речем, Което според мен си е: щом е Кесар са го наричали Кесар. българите и македонците могат на Ке-кат, та не им е непознато произношение да го променят, на Це или Ца, за цезар или цар. Латинки не знам но дори и Гугъл произняся на латински Ке, а не Це. От caesar. (той естествено не е мерило, но все пак). За цезар > цар си трябва повечко.
  11. Е той говори за Кайсар и Кесар, не за Цар в случая.
  12. Всъщност при нас изкривяването идва от английският. Иначе и на Латински и Гръцки е сходно звученето. И няма общо със Си.... А със Ке или Ки. Подобно и на Арменски. Т.е. основните езици в наша близост. В тази връзка ми е чудно защо ние го наричаме Цезар?
  13. Е и в чужбина има корупция, просто по-малко се приказва, ние всичко си казваме, като сме балами. Но поне с един реализиран проект напред имаш шанс. Никой не дава от нула. За чужденец всички са равни, щом нямат реализиран проект. Дори и да са завършили друго. Дано успееш да ги убедиш в знанията и възможностите си.
  14. Това всъщност е доста важно. Защото и Цезар си е сегашна дума, а как е звучало преди? caesar? Едва ли като цезар точно. Цезар е сегашно звучене и то на нас, които нямаме такъв, а на тези които имат? Всъщност на латински си е май точно "кесар"
  15. Да, гърци е по-правилно етнически.
  16. Да, предполагам е така, но с ромеите от Византия, не с ромеите от българските предели, в случая говорих за тези ромеи (бившите ромеи), които са вече де юре българи. Симеон е техният господар, те копат в неговите ниви и се кланят, като мине край къщичката им, та на него все някак му казват. Както аз, като си смених работата примерно, до преди това казвах на шефа си Шефе, после в новата няма как на стария шеф да казвам шефе, трябва и на новия така да казвам. И казвах така и на новият шеф, Шефе. После той ми каза да му казвам на име. Та доста време му казвах остатъчно, както на стария шеф, Шефе, вместо по име. Така и тези бивши ромеи, вместо Цар може остатъчно доста да са го наричали Василевс. Това разбира се няма касателство с тези ромеи, които не са в пределите български. Но му дава основание да се нарече цар на Българи и Ромеи, като отделя ново дошлите ромеи от българите, въпреки, че ромей не е етнос. А, ако за тези ромеи Василевс означава Цар, е по-правилно Цар на българите и Василевс на ромеите в неговите земи. А дали някой е правил нещо по въпросът за другите земи (Константинопол) не мога да кажа.
  17. От поста оставам с впечатление, че казваш, че той своеволничи като се нарича цар в страната на която е цар. Той наистина е цар, включително сред византийските земи, които са в неговите предели. Т.е. не своеволничи в своята територия, а е в правото си като Цар на тази територия и да, възможно е от хорицата (ромеите останали и оцелели в земите и дворовете си) за които цар =василевс да са го наричали и така (василевс) и то на тях ромеите. Те ще си останат ромеи, техните деца можеше да не са, но те са си. ... Духовни братко си значи религиозно.
  18. Това е напълно възможно. И да го имаше написано, прилежно щеше да е покрито. Както до вчера у нас прилежно се прикриваха лошите страни на българо-руските отношения. Както всеки, който няма интерес от източника, който само той има може да покаже или скрие по-негова воля. Така е станало и с писмата на Симеон получени и прочетени в Константинопол и отговор изпратен, който е запазен естествено не в Преслав, но не и получените писма. Възможности много наистина, но леко по леко става "топло".
  19. Като цяло си е така, но къде е противоречието. Само Константинополският господар. Горе долу всички точки са спазени. Включително и че Симон е бил в Константинопол. Но не и по време на събитията. Освен ако не е ходил тайничко на спявки като се прокрадна тука идея. Като се замисля, положнието с Тервел става малко интересно и императорът на Византия по негово време. Кой е законният който е в България или в Константинопол. Ясно е, че Симеон не е бил официален Василевс, след като си има такъв.
  20. Съвсем е нормално минавайки покрай своите поданици в Мизия Симеон да е наричан Цар, както и съвсем нормално минавайки покрай своите поданици от по-новите южни владения да е наречен Василевс. В крайна сметка византийците така казват на царят си. Така, че в това време една голяма част от българите са с византийски произход е една страна, която е добре да се има в предвид и Симеон като владетел наистина е техен Василевс (по нашему Цар).
  21. И териториални претенции, защото се загатва от писмата с които са му отговорили. Като една част от писмата са чисто забаламосване преди византийците да нападнат, да го изпратят на друга страна и после след битката пък го обвиняват, че е бил лош с тях Както и като пада Одрин (ако не бъркам) византийците пишат, че Светослав ще нападне от север и да се приготви за отбрана, (че да не вземе да тръгне към Константинопол, докато му е "разграден двора"). И после една купчина молби и братко и т.н. що си толкова лош. пп. За да ги има изпратените значи са водили двойната кореспонденция, но защо тогава ги няма получените? Явно са били много неудобни за показване.
  22. И това е възможно. На някои стратези може и това да е минало през главата им, тъй-като при едно поканване на Симеон, първо се прекратява враждата (и без това вече е владетел на много византийци попаднали под негова власт), второ всичко става Византия, като император на Византия и си включват в т.н. Византийско, българските земи. А хитрите византийци винаги щяха да оправят нещата да е "комбина" страна и наложат себе си пред българите. Но за техен късмет се е намерила друга развръзка.
  23. И такива писма няколко подред. Жалко, че ги няма получените - Симеоновите, да се види, какво е писал той, а са запазени само изпратените. Или е отговорил, като казашкият атаман и писмата яростно са били скъсани.
  24. Възможно е, но за това време мисля има повече материали. Не е средновековие все пак. Щом и видео имаше, как на казаците слагат кръстчета, вероятно ще излезе това онова. Иначе щом веднъж е било не виждам причина да няма втори сблъсък между българи и казаци, ако това е идеята. Ако е намиране на архивни данни сме малко зле наистина, на този етап.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.