Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

miroki

Потребител
  • Брой отговори

    5234
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    12

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ miroki

  1. Най-вероятно по Теофан, защото от неговия разказ се разбира, че няма 2 та дена необходими да доближат до проход, и 3 ти да влязат в него. .... Иначе Крум е имал 2 та дена да се изнесе от Плиска със все златото, но вероятно не е смятал, че ще падне, с 12 000. Дали Крум е бил вътре или не не се знае. Има си изход за бягство така, че не се знае. Аз от текстовете съм разбрал обаче, че Крум има 2 та дена да загради проходите на идване, както е успял да го направи на заминаване на византийците при това в тяхно присъствие. Обаче не го прави??? Обаче иска мир, за мен това е или клопка да се представи за слаб или просто е бил на далеко и му трябва време да преговарят малко, че да се върне. Плюс това всички разбрахме, че е имал достатъчно злато да си плати за мира или за замазване очите за временно забавяне. Дори и да не е имал мобилизирана войска, има време да събере малко, ако беше заградил проходите на влизане, поне щеше да има още ден два, да събира войска. А, че има такава всички сме съгласни, с нея именно прави "мазало" следващите 2 години, не с избитите 62 000. Много са объркани събитията и са много значещи.
  2. Здравей, И аз мислех цензура отначало, но пък и другите народи да не пишат вече ми се видя множко, чак такава коалиция в цензурирането ( но пък знаем, че са се договаряли за това онова). При изгубен важи същото. Остава другия вариант измислен, който само споделям, без да налагам. То всъщност от разказа излиза, че са 2 източника, които ги няма. Един за битката и един в който описват българите от по-рано в увертюрата на разказа.
  3. Здравейте, заинтригувах се от текста за реките. Реки като Камчия, Марица, Струма и Тунджа, не е описано да са имали проблеми с преминаването, защо за 3 ти път се пита това. Да в ежедневието е проблем и са правили мостове. Описано е, че са имали нужда от мостове за Дунав дори не в ежедневието, а за война. При това на няколко пъти. Реки от тези величини (без последната), знаем, че по времето на наши владетели дори са отклонили от течението им с цел обсада на крепост и липса на вода и т.н. явно не са били чак такъв проблем през средновековието, както ние смятаме сега. Осен това си имат бродове. Камчия поне съм минавал почти по цялото течение и в района на Люляково, Дъскотна, Завет. Има си чакъл с плитчини Има и вирове, на които съм ходил и за риба. Предполагам щом са влезли минавайки през нея и са решили да излязат, е явно неуспешно. Ако разбира се супер хипотезата, която споменах е че няма и влизане, зад която и аз дори не стоя, само я загатнах. А пожар на Плиска може да има и винаги (изобщо не го омаловажавам и поставям под съмнение, само констатирам), то колко града нямат пожар? Понеже не съм специалист до колко с точност в годината може да се констатира годината на един пожар от средновековието, но откровено? Наистина питам.
  4. Да този е другият вариант. Или един изгубен източник от който всички или всички от Теофан. Това мисля коментирахме някъде из темата. Колко странно, няма нито една отразена от съвременник хроника, която да говори за прииждането на българите и описване на битката. Само коментари, че е имало сблъсък или проблем с българите, без да се уточнява, че са дошли от някъде. Но разказът на Теофан го прави. Дали е бил неудобен първоизточникът та е премахнат (както и актовете от събора), или загубен просто, това вече коментирахме в тази тема. Но има неизвестен отговор. Аз обаче се колебая в становището си, тъй-като ми е малко съмнително, да е имало оригинален документ отрязващ това, което пише Теофан и да няма никакъв препис или друг текст близо 200 години в нито една страна, след като са писали много неща. Все едно българите неизвестни на останалите, включително на франките. Добре, че Теофан ги светва от къде идат българите и всички почват да ги описват след него. Може оригинала наистина да е укрит по някакви причини и открит от Теофан или негов сподвижник, но става още по съмнително, и пак не се дава светлина защо другите народи и съседи на българите не описват първо произходът им(ни), до тогава. Но както казах се колебая.
  5. Единият автор, мисля споменава укрепление, а другият укрепления, та може да не е едно и да е доминиращо. Като се сетя обаче, че и тук основният автор е Теофан (май единственият, другите от него). Не знам, дали докато чета "да гледам къде е Слънцето". Аз поне видях по снимките, че си личат, има по-големи и по-малки крепости, но по това не мога да кажа, кое е било по-важен център. Смятам обаче, ако бяха свободни, според мен византийците биха се настанят в една от тях за лагер.
  6. Употребил съм думата и в директният и в преносният смисъл тъй, като загатнах леко, че може да е сценарий на автора на база данни за битката, целящ единият да възвеличи византийската армия, другия религията. (Цялостното описано действие и събития, също може да се нарече сценарий.) Но като цяло имах в предвид, че данните за битката и описанието на събитията е противоречиво (нарекох "кофти"), за това и има толкова страници написани.
  7. Възможно е, но това е била делтата преди време. Сега го няма споменатият ръкав и делта наричаме, много по-малка част, която обаче е силно блатиста и почти на морско ниво, където е трудно да се прави град и укрепление. Е има на границата и на по-големият остров 2-3 укрепления. Но сякаш са извън острова. А не е логично да се заселиш между 3 крепости без да си ги взел и да стоиш под тяхна угроза. Но знае ли се.
  8. Ами от там изходих, че да са по-близо другите, та към то втората част на прохода. ( ако са към първата част, нямаше да минат ромеите проход и превземат крепост) Но както Графа спомена не е нужно да е армия, та да носи багаж. Иначе Маркели е на около 50 км от началото на прохода. То от там си става прозрачно от къде минават. Цяло чудо е, че са минали. При това и предложение за мир са им отправили докато са там. И по-ранна информация и време за среща на пратеник. Чак пък толкова без съгледвачи от къде минава войската.... Наистина сценарият е кофти. То, какъв да е? Иначе нямаше да се пинкаме толкова време над него.
  9. А чисто теоретично малко в частта с моделирането Има ли вариант Никифор да е минал само част от прохода, същинският, превземайки крепостта до Риш (наречена резиденция) и после при следващия проход (за Смядово) да са били българите и там да е избягал византийският беглец с дрехите (сравнително близо). И там да е бил и капана. А възвеличаването да е поради типа на хрониките. "за възвеличаване на византийската армия" и по-цветно да е описана смъртта на един Василевс.
  10. Ами от 10 до 15 са. Аз поне мисля 8 намерих и показах в горният пост. Но имаше и други (на една карта), които не намерих. През спътниковите снимки. Тези поне и сега си личат.
  11. Много хубав пост. Малко неточности според мен само. В същност не е чак невероятно. В крайна сметка точно в капан са избити. И описанието е точно на такова място. Сега всичкото да е капан и предоставян града и т.н. и аз не вярвам, въпреки, че не бива да се задрасква и то. Аз по се тормозя, защо не ги избиха докато влизат в прохода, а го направиха, като излизат. Времето за заграждането (на всичките) е около 2 дена, според едната версия. Толкова имат и преди да дойдат нападателите, дори повече. Припомням само, че предложението за мир идва още преди да нахлуят. Това е следващо такова. Което именно отхвърлят надменно и търтят да бягат, което пък е противоречие. Или грешка на Теофан. Но така е, като четем от текстове за прослава на Византийците и религията, фактологията може да се обърка. Имаше и мнения за силата на България тогава, всъщност тя се вижда следващите 2 години, няма нужда дори да се коментира. Повече от ясно е, че я има. Дори и след избиване на известно количество (без да коментирам всъщност колко) през тази битка.
  12. При нас тези които правят лъжици и ножове наричат "бургуджии" Не знам да ли имат нещо общо с копанарите, защото са много по-черни от тях, дори по-черни от циганите. И са с характерни топчести лица. Така да се каже занаятчии. Но такива има в съседни села не във визираното от мен.
  13. В селото което живях, като малък имаше 2 групи цигани, едните малко се турчееха, и двете поназнайваха турски, но иначе си говореха на т.н. цигански, като имаха само няколко различни думи, едната от които запомних, че е "хляб" . Имаше и една друга група, които не се определяха, като цигани нито от българите нито от самите себе си, те се определяха, като копанари, в това село бяха междинна прослойка между цигани и българи, но по-близки до българите ( в други райони съм чувал да ги определят като най-лошата прослойка обаче) . Като говореният от тях език беше като влашкият... а.бе на румънски, (поне аз като незнаещ румънски, а от училище научил няколко думи на копанарски се справих някак в Румъния, и за моя голяма изненада и в Италия. Е сега май и на двата езика съм запомнил само псувните, но все е нещо
  14. И отново пирамида в Китай Здравейте, какво още рече и отново? Значи се знае за тях и не се появява за първи път ли? Що за нещо е това. http://30dumi.eu/2011/11/i-otnovo-piramida-v-kitaj-11-11-2011-video/
  15. Не знам на какъв говорят по между си, но със абсолютна сигурност не е български.
  16. miroki

    Монети

    Ихаа... ти ме разби. Браво. Това е точно монетата. Емисията е друга, но е същата и е идеална. На моята единствената разлика е, че има 5 листенца на детелинката и страничните и листенца са по-затворени и отдалечени от другата фигура, т.е. колкото да се види че е друга емисия. Иначе същата монета. Размера е около 19-19,3 мм. Иначе моята си изглежда напълно сребърна, няма червеникави отблясъци. Изглежда по-чиста сякаш и от Ректора дори. Още веднъж браво.
  17. Вероятно за това са го замествали с византийци, отличавайки ги с Византоион от Рим. Ако не е наш термин.
  18. Ришкият е най-близо от към Плиска, та ако се тръгва от Плиска, аз също съм за него. А от там са тръгнали според Теофан. А според АВР неизвестно място поради неизвестното местонахождение. Някъде из България.
  19. За същото говорим На твоята карта северно от Кабаз (другото място). Между Кабаз и Кисловодск. Там са другите камъни от преди Аспарух (където е посочено, че е бил). Тези камъни не знам от кога са. Но за това и вероятно са писали хронистите, че имало каменни градове, там където били българите. И археологията го показва.
  20. Отличителното мисля на всички е ясно, че ромеи е сборното име на нациите следващи доктрината на Рим. В последствие в частност на ИРИ. Но се запазват и имената на народите представляващи този микс. Нещо като европейският съюз само, че доброзорен. Иначе текста скоро и аз го четох, но се бях загледал предимно в храната, която са яли по време на прехода при "разходката" до Атила Та открояването на гърците за мен е естествено. Но може да бъде направено от вътрешно лице най-правилно. За чужденците всички са например хуни. По подобие ромеи. А текстовете, както някои се досетиха, споменах единствено да избегнем залитането между езиците и азбуките на писане. Умишлено заради това споменах и че българите може да не са писали на гръцки, а на боспорски ез. или писменост, (ако може да се различат, все пак той им е по-майчин от византийският). Та отклонението малко по малко става много голямо. Но разбира се, ако няма други източници ще се ползват и външните. Но за мен са приоритетни вътрешните, по споменатите причини.
  21. Това е в района с намерените каменни постройки. И район, който е бил населяван и от българите. Освен, че и така се нарича и сега
  22. miroki

    Цар книга

    да, редно беше и линк да сложа, пропуснах и коригирах.
  23. miroki

    Цар книга

    Днес като показаха цар книга по новините се сетих за цар колокол и цар топ, които изучавахме. Като, че идва и по-рано у нас тази книга. Но, се и замислих за страниците описващи българите. Ние страната със изтритата история ли сме? Знаем как се възстановява изтрито от харддиска на компютъра Знаем как се възстановява изтрито от хартия. А знаем ли, как да възстановяваме изтрито от паметта? Ако има народ с изтрита памет можем ли да я възстановим? Или е нужно да дойде някаква книга да го направи? Може да звучи реторично. Явно търсим и май все още не успяваме да "undo delete" Идва ли тази книга по-рано? И можем ли да "ресторваме" пп. http://www.trud.bg/A...rticleId=662315 http://www.dnevnik.b...ata_biblioteka/
  24. В концерта на офтопика, въпреки, че е точно по темата До скоро си мислех, че името на Гречката иде от гърците. Сега се замислям да не би да е обратното.
  25. miroki

    Монети

    Т.е. този си е български, нашенски от XX век. Иначе ги знам пендарите и баба ми си имаше на носията, по-точно на главата което се слагаше само, че много по-мънички. Но те къде са идея си нямам. Остана турската да открия и ще съм си подредил колекцията Благодаря.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.