Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

miroki

Потребител
  • Брой отговори

    5234
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    12

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ miroki

  1. Съвсем нормално на името на владетеля си. Така е наречен и народа. И като са дошли официално, като федерати и заселени по земите балкански. Нормално е като играят ролята на стража, и се наричат българи по името на владетеля си, а вероятно и не само по неговото. (защото може на владетелят да е взаимствано името от на народа) Та нормална е асоциацията, българи - стражи. (Като едно българско общежитие в което се настаниха виетнамци и се прекръсти на виетнамско). Знаем също какво значи името българи (за знаещите, можещи и т.н.). Подобни са описаните събития при имп. Зенон и извиканите българи на помощ (тогава още не са стражи, но са българи) - 479 година.
  2. Единственият начин да се нарече пък домашен извор е ако се приеме точно това, че южно от Дунав са живели българи, но владетелят е бил северно от Дунав. И са писали за него. (но пък се самоизключват) Както биха писали по времето Крум, живеещите северно от Дунав Българи, за това че Крум живее на Юг от Дунав и държи голям град. Примерно. Но това не ми се вярва изобщо. Защото биха споменали и за себе си намиращи се южно. Текста не е, че държи град, а земята (властта). Или над тези българи Южно от Дунав няма власт.
  3. Някои считаха, че точно споменаването на Отатък Дунав е причината за писането. В крайна сметка, какво значи за българите, които са отатък Дунав, "отатък Дунав", т.е. ромейските земи ли? Т.е. нещо като изселването на бесите отатък Дунав. Т.е. или не е писано от българи или е писано от позиция на Византия. Или нарочно е писано да се покаже, че българите не са тук. Споменава се, че са отатък и това е достатъчно, без да се спомене, къде точно или от къде до къде.
  4. Поздрави, на едно мнение сме тука. По-рано се скъсах да пиша защо славяни живущи при българите биха били веднага в битката, още като им заколят кравите и за жените подобно. И няма нужда да се наемат, Още повече живеят заедно значи се и отбраняват заедно. (може би тогава не се поде, защото пречеше на логистичната картина.) По-горе за това и дадох страницата, да се види, че и славяните са се придвижвали бързо (без да се уточнява с коне ли са били). Та нищо не им пречи от където и да са наети да са пристигнали.
  5. При племената разликата е като от народ до народ. Омуртаг защо наказва тимочаните, а не други племена и части от племена и имена на родове или на махали славянски. Нека да не се окапваме. А, ако зачетем текстовете за славяните..... ... А, по темата, с логистиката... пп. в края на първите 2 страници и началото на 3 тата.
  6. Понеже в двата източника го няма, АВР и Теофан, но има и други писали по късно по темата и затова питах. Въпреки, че за мен АВР май е най-късният преписвач. А както подсетих и Теофан или е преписвал или са му съкратили изданието, значи става дума за цензура. Или за писане след някой, което е пак скриване на източник. Ами да, то какво да се чудя, ако не беше втъкната в друга книга, като добавка, дали щяхме да намерим и следа от "Именника на българските ханове" ... А като цяло като се гледат по отделно двете версии изглеждат по-малко противоречиви нали? (спрямо абсурда, който се получаваше, когато ги съпоставяхме) Не можем да гадаем коя кога е писана и защо е така. Дори изводите направени по такава плоскост ще са доста "плъзгащи". За това и толкова страници има.
  7. Като четох това се сетих, нали уж намериха тъкмо такова, клюка ли беше това за голямата пещера при Дунав със значими и ценни артефакти в нея, по която работели сега?
  8. Това според кой източник? Че не съм го срещал.
  9. За това и хан Крум Страшни. Било си е такъв за ромеите. Но минава си и радост, страха половината и той. Лидера си е лидер.
  10. Сега по АВР. Само да вметна е намерен много късно и се предполага, от какво може да е част . Та според него Никифор влиза в клисурите, българите хващат гората, стига без проблем до "Плиска" там избива 12+50к намира голямо имане, но не пари, раздава го на войската си (противно на Теофан) . После и избите и раздава вино до насита. Опожарява града и тръгва през средата на България решава, че е завладял цялата и тръгва към Сердика. Та за около 15 дена не знам до къде ще стигне по посока Сердика. Но е описано, че са се лутали и се били опиянили, и част дезертира. Други грабят, палят ниви, убиват добитък и т.н. Когато ги съзират от височините, че се лутат, Крум наема авари, славяни, взема жените, и нападат сутринта. (тука и двамата са единни, с изключение, че тук са описани далеко частите, а при Теофан не пише.) Опитват се да се бият но са разбити и побягват. Като се натъкват на мъчнопроходимата река, след нея, (които минали реката), стигнали оградата, която е била доста голяма (не е вероятно клисура - или широка такава) защото на едно място мъчат да прескачат, на други места палят (не е запалена цялата) и после падат в окопа. Та фронта може и да не е на юг, а на запад или югозапад, ако са в посока Сердика. Така или иначе става въпрос за стара преграда. Планини няма описани и клисури около реката и стената. А би трябвало. Няма описание да се връщат назад към Плиска за да ги търсим при Риш или Върбица по тази хроника. Те са минали средата на България. Друго интересно е, че въпреки основната си пехотна войска, на мястото (при реката и другото при преградата) са конниците, то разбираемо, те първи ще стигнат, но останалите, май и до реката не стигат. Т.е. реката може би е доста далеко от лагера (мястото на битката) та са влезли с конете в нея, после са стигнали до преградата, която не е описано да е до реката (не се е виждала от там) и се е наложило да оставят конете, за да преминат преградата. Ако се досетите още нещо допълнете да избистрим картината.
  11. Както знаем, Теофан не описва придвижване на Никифор, след затваряне проходите, и след укрепването на Крум. (описано е, че самият Никофор се е лутал насам натам и говорил на останалите, че не могат да излязат, което означава, че не са се придвижвали войски). Не е ясно къде се е укрепил Крум. Нито, къде е бил Никифор, в крайна сметка той е опожарил аула на Крум, а целият град не пише, възможно е и в Плиска да е стоял. Възможно е посред зарана да е изненадан именно от тайният вход и да са ударили центъра на ромеите. Едно обаче е интересно! Единият от женоподобните, загинал на горящата ограда. Каква ограда, след като Теофан и дума не е казал, че има ограда до тях и че тя гори, още по малко да ли са се мъчили да минат през нея. Което ме навежда на мисълта, че Теофан е преписал от друг и е спестил много подробности. По численост и т.н. Колкото да стане интересен религиозен разказ, за по-голям интерес на широката аудитория с няколко дена вписани. (или някой му е съкратил разказът умишлено). Та общо взето Теофан не описва битка около проход. Нито бягане, само изненада сутринта. Дори избягалите не пише да са минали проход и реки и т.н. После ще видим и по АВР.
  12. Виж какво съм написал, явно всяко нещо по 2 пъти за теб. Преди малко в 2 поста да ти напиша, че казах да продължим, ти зачекна цифрата. Сега се обиди. Не се е коментирало, но на каква възраст си горе долу да знам как да подходя за напред. Че ти се видях старичък. Всяко нещо, което спомена за себе си, дори афористично веднага го захващаш, като човек в "ъгъла". Пак да се покажеш по-по. Аз не се притеснявай, целя за себе си обратното. Да покажа другите по-по, но да разбера истината. .. Много неща си объркал, като всеки тук във форумът. Аз също. Не е грях, особено ако си признае човек. За принципа говоря, че доблестта явно не е от силните качества. Както и да е, заравям укорите вече и по темата. .. Мястото на битката съм посочил много страници напред. Според Теофан е в района от Плиска до максимум 2 дена път от нея. И това място е добре да се гледа за цялото развитие според Теофан, да не стават объркваници и несъстоятелни неща. По рано споменах и за това, че е добре да ги гледаме разделено защото всеки е написал една история, която си има някаква логика, според пишещият, но две истории не е задължително да са подчинени на една и съща логика. Все едно след много години да намерят само 2 поста, мой и твой от тази тема, нали разбираш, че нещата няма да се съпоставят при налагането им. И едва ли ще разберат какво се се случило. (Особено пък, от нас 2 мата). ... За яденето разбрахме вече, че ядат и на поход и по крепостите, едно и също е. Разликата е само в допълнително извиканата част, която би било редно да си е по именията, която би изяла храна извън разкладката за войската и в мирно време. Но ти се погрижи тази цифра да е малка така, че по-малко хора по-лесно се хранят. И голтаците малко, пък и на тях дажбата в никакъв случай няма да е като войнишката, (ако има такава) и така. И малко повече вино ще трябва и това е. Въпрос на логистика от там на татък, а хора занимаващи се с това, не като нас да пишат и четат, им е било ежедневие. Та мястото на картата отговаря горе долу на 2 та дена преход. Налични максимум според Теофан. Когато уж били заградени проходите. Но може и в самата Плиска да е. Времето по единият е от 0 до 2 дена. Нека разгледаме по Теофан и това място и после по другото, примерно в проход и вероятно по АВР. Става ли?
  13. Не го написах случайно. Направих бележка, за потребителите знам, че ти няма да и обърнеш внимание. Но това не е важно. Знаем, че се справяш добре с изопачаването и непризнаването, може би трябваше да напиша с останалите от 0 до 45 000 човека. Да позная по-точно? Ако не ти се пише за тях е друга работа. Всъщност каква е причината да се страхуваш толкова да признаеш, ако си сбъркал и ли подвел? (говоря изобщо, не точно сега) Това е форум, дори заплати не се дават за мненията било то и верни. Да това "горе долу" може да означава и това от 5 000 до 30 000. Къде е проблема? Че чак го написа и наблегна. Чесане не егото не обича никой, особено пък, ако не е неговото. Съвсем позитивно пиша. Пък и е доста вероятна цифра при това. Ако не ти харесва заколи още малко, или прибави малко жени за из път. Било то и мъжки. Въпрос на изложение. Но просто го направи, а не, откъде реши", ами не съм бил там да си призная. малко ме е срам, но е факт "малко" съм по-малък от Теофан и не бях аз този който му диктува. Но като цяло на чист български език, това което писах означаваше, да продължим по темата, по същество!
  14. И аз отдавна това казвах. Никога не ме е блазнело да са много или малко. Исках да ти видя сметките така да се каже. А и другите като ги четат да ги видят. Беше ме притеснило факта, който пропусна отначало, че тема тракя ще трябва да подсигури и градовете извън темата, вероятно за да не заделяш хора и за там и да излезе бройката. Защото сметките са за да излезе зададената бройка, както и да се въртят. Знаеш отлично, че това е нещото заради, което пиша и тази година, но знаеш и че не ме интересува вече. (навсякъде ли ти се видя) писах за 4 града само. Но няма значение вече. Благодаря още веднъж за подадените данни за всички в темата. Изключително са важни. ... Нямам спомен Римската империя да се е ограничавала само с гръцки език. Все пак гърците не са ромеите, та стават част от тях, както траките и други народи до изтока и. Който е в римската империя е ромей, това е. В случая по-точно ИРИ. Писах го само заради това. Без претенции за изложението. ... Та както каза, да видим сега какво става с останалите горе долу 20 000 на излизане.
  15. Не ми се пише, но това противоречие не е нормално. И ти си твърдоглав, не чуваш и не отбираш от дума. Сам си каза обратното. Ха сега раздели тези 3 000 Тракия по градовете които посочи дори и Ти. Вече си влиза Пловдива, и Несебъра и Анхиало и всички портиери по Родопите и Странжда. Или ги броиш към друга тема? Хайде давай 750 човека, на всичките, както и 4 те града в границите на Темата по картата от 842г. Не оспорвам общото количество войска за нападението, а това на темата, ако от нея са се пазели стените на градовете. Вече видя за какво говоря нали? От писаното по-рано усетих, че не беше. Нямаше да го напишеш иначе. Преди това каза да не се броят тези градове, към Темата, сега и те били от Темата. Е, последно? Ако са от темата раздели ги теоретично. И от къде е съждението, че гарнизона на Кабиле на 2 пъти през различни години е бил по 2 кохорти т.е. 480 човека. При положение, че в гр.Хисаря крепостта е от по-голямо значение по това време. (и двете са за друго време от 811, но подсказва за необходимата войска, като гарнизон за не най-важният град). Само на картата от 842 има 4 големи града по 200 са 800 човека, а имаме само 750, а за малките (като Месемврия и Анхиало по 100) и за портиерите по 20 -30 на 15-тина града .... станаха доста повече от 1000. Сега разбрали за какво говоря? Нещо има сбъркано! ... И какво разбираш под "нито един ромей" в границите на ИРИ. (Писа го 2 пъти напоследък) Кои наричаш ромеи, може би, като "етнос"?
  16. От както зачетох темата, това не ми излиза от ума, а щом и още един мисли така .... Не е било случайна хрумка.
  17. Благодаря за хубавият пост. Честита Нова Година. Тзи година съм решил по-полека да я карам и без това уточнихме общата цифра. Пиша да довърша въпросът само. Да но за 842, а за 811 не е. Нали за тогава говорим. Ето къде е горе долу границата според превземането на градовете. Никофор знаем от Маркели тръгва, (важен граничен град) Несебър, го превзема Крум после, малко преди това Сердика, 812г. превзема и Филипополис(Пловдив, също важен граничен град) Важен граничен има едно голямо значение за отбрана нали, което знаем какво означава. На отделни е възможно да има само "портиери" но на по-важните трябва сила. На черноморските обаче си е имало повечко от 30 тина дори и малки да са. Разбирам, че цифрата е била за това време след 840 и са включени вероятно само тези градове които виждам на картата. С Адрианопол и другите 3. Но и малките изяждат ресурс дори с по 30 и пак остава по 100 тина човека на 4 те по-големи. Имам предвид, кой прави отбраната на пограничите градове, след като не са от темите. Малко по-горе изброих няколко града, които не са в темите според това което ми каза, а са в рамките на империята. Най приятелски ти отговарям. Тази година не ми се тормози, ако искаш ми отговаряй, ако искаш недей. Аз за мен си съм си направил равносметка и не искам да ангажирам никого с нея, и да отклоняваме темата от основната и същност. Поздрави.
  18. Не е необходимо, просто кажи, че не е точна, при направена бележка за това и толкова. Но те боли много, когато нещо не е по твоето и не си казваш, ето за това питам така, не е редно така да се държиш с нас. Това е форум. Бих те нарекъл и аз по професия, но не си я споменал, въпреки това веднага се захвана с подадената от мен, което и очаквах. Направих това което ми каза, като съфорумник и се доверих на знанието ти по въпросът за да избистрим нещата и ето. Сега вече я броиш 3000 човека. Ей за това ти казвам, че не пишеш коректно и все не искаш да признаеш. И какво направих аз .. послушахте и се опитах да разпръсна гарнизоните по крепостите. Но не стана (т.е. станаха по 20-30 човека). Всичките крепости пак си провери са в територията на империята. Добре кажи, кои от всичките без "Луната", са обслужвани. За това одеве, те питах това всичко ли е, ти #945 да това е всичко, а се оказа, че не е задължително отбраната на всички градове да са от поземлените стратириоти. Явно и други има, които със сигурност не са от българите. И са численост която не е спомената досега в теми и тагми. Да знам го това, за това и продължавам разговорът. Цялата тема има нужда от това. Поздрави и до догодина. Живи Здрави и с хубаво чувство за хумор и разбирателство по-между ни. Весело посрещане.
  19. За мен Не само май. 'Що се опитваш да се покажеш будала, аз те имам за достоен съфорумник и дори започнах разговор с теб. Питам те, къде е Маркели във Византийско, на картата. И изобщо какви карти от след 840 та година показваш валидиращи за 811. Мислех, че наистина е просто грешка, но то май е опит за манипулация на голям кръг от хора. Твоите данни за армията да би да искаш да кажеш, че са чак от тогава? Знам, че повечето крепости са не така действащи и го написах, ако си видял. Но до Маркели и Несебър са били във Византия, както и да искаш да го кажеш. Това поне си е черно на бяло. Така, че картата не върви. На другото казвай сиво ако искаш. Въпреки всичко, поздрави.
  20. Мисля, че се пропускат едни големи битки оттатък Дунав с доста народи още от Аспарух, които терени са по-равнички и удобни за конницата, които битки влизат в аналите докато там е граница на Империята, след като става официално България, там е извън обсега на империята и сами знаете, че текстовете са кът. Другата равнина и нужда от коне си е при Панония. Въпрос е просто на запазване на видът армия. Дали е така не мога да кажа. Но поне до Симеон си владеем тези земи и нормално да имаме силна конница. Е Добруджата и после.
  21. Здравей Нещо сякаш бъркаш с картата, виж за вярната. Маркели е 'къде Стара Планина тогава и е Византийско, Несебър го превзема Крум след битката, което е упоменато. Разсипва после и една крепост преди Константинопол (брат му), която също е имала гарнизон, преди начинанието. Одрин не съм писал, че не знам в кой район е (някои го водеха Европа). Кои визираш в Тракия, че на тази карта е Македония написано. Изброих само тези от Тракия (Родопски и Странджата) Поздрави.
  22. Така след като получих информация лично от теб за гарнизоните по района на Тракия, че става въпрос за всичките , а не за наряда, (т.е. мисля че няма но все пак, за тези които не знаят, тези които са на смяна1/4)общо 3000 една четвърт 750 човека, са на караул /наряд за една година и 2250 са си по именията. Та нека разделим 750 човека по крепостите на Тракия. Исках да го направя, но Графе давай ти, че се падат много по малко Асеновата крепост, Бялград Вишеград Киевото кале Кривус Кричим Лютица Маласар Мезек Моняк Патмос Перперикон Татул Тъмбра Устра Цепина Мастейра Маточина Палеокастро Малкото кале Милеоните (Голямобуковската крепост,Факийската крепост,Алмалийското кале,Шавовото кале,Шавовото кале,Кировото кале,Крепостта при с. Варовник,Крепостта при с. Близнак) Крепостта Ранули Русокастро Ургури ами на 31 ако ги деля, са по по 24 човека на крепост. Тука не съм сложил черноморските Месембрия и Созопол. които са по-големички. И също им се подобава отбрана. Написана по книгите, че офейкала, като дошъл Крум. да добаея и Маркели, че от там тръгват преди нападение. 750/34=22. (пиша малко афористично) 22 ма за отбрана на Крепост. Допускам, че има не обслужвани или не действащи, но както и да са... Заприлича ми на филма Уилоу, един в крепост с много въжета и много арбалети заредени и вързани за тях. (Простими невежеството аз съм системен администратор, не знам почти нищо, но ми пречи логиката и мисленето да приема априори нещата) Нали това бяха гарнизоните на Тракия, нещо не се връзва. Утре ще гледам следващите гарнизони. Да попитам само Командването на тези гарнизони къде е? Разпръснато по цифрите ли е? Градовете по Витошко и Средногорието ги изключих, че са погранични със все 6000 гарнизон на Сердика и то наличен, без отпускарите, както даде цифрите тук, но само той да е проблема. Интересни са ми също Несебър и Созопол. Само кажи командването в цифрите ли е. Знам, че крепостта при Ямбол (Кабиле) е била с 480 човека (мисля 2 кохорти беше) гарнизон.Вярно малко по-рано. Но това е нормалният за крепост. Поздрави.
  23. Цитата беше за колегата и бяха споменати градовете от "Европата". Определено не беше отговор за теб. Поне в първата си част. Включи се но умишлено пропусна да отговориш, Това наряди те ли са или 4 те набора? Бедняците за по-лесно в тази сметка от предният пост ги махни и пак я направи, пак са под 50 % от войската. от 90 000 които написа, 40 000 без бедняците. това е по-малко от 50 % А ме обвинихте че съм казал 100 % това войска???
  24. Някога да съм ти давал срок или командвал? Я се върни назад и виж как съм искал инфо от теб. Пробвай пак. Надявам се вече разбра, че съм ти одобрил цифрата, с уговорката за максимума. (цифрите, които подаде за тези които са на смяна ли са?) Като ми остане време ще ги огледам.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.