Отиди на
Форум "Наука"

Защо е така?


eMGeto

Recommended Posts

  • Потребител

Защо водата в реките е сладка, а в морето е солена? Защо е така?

Солите разтворени във водата са "виновни"!

Ама ти сериозно ли? Всеки 5-то класник ще отговори на тез въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че солите разтворени във водата са виновни, но защо в морето е солена, а в реките не - няма такъв, който да ми е казал! Колкото и странно да изглежда, чувам разни версии от тъпи до смешни!Никой обаче не може да обясни тази проста работа. Затова реших да отворя тема за такива неща, дето уж са прости, пък се оказва, че никой не ги знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо водата в реките е сладка, а в морето е солена? Защо е така?

И в реките е солена, но не с такава концентрация, както в моретата - от моретата се изпарява (чиста) вода - без солите, разтворени в морето;

вали дъжд (дестилирана вода, почти) пада по почва и по вади, бари и реки, внася малкото разтворени в нея соли в моретата. Там вече няма къде да се оттичат тия соли.

Процесът се повтаря многократно - и ... солите остават в моретата, а в реките все дестилирана водица се втича.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Солите разтворени във водата са "виновни"!

Ама ти сериозно ли? Всеки 5-то класник ще отговори на тез въпроси.

То и в реките се разтварят соли но водите им не са солени като морските. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малоум ли си? Не! И Агелмр! Правилно момчета! Една от простотиите беше, че морето било по голямо! Аз зная, че има хора във форума, които знаят, но това беше за масата. Обаче има един проблем, които се набива в очи - много време взема за отговор!

Следващ въпрос - Разложен труп, мирише отвратително! Време за отговор - един час.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Следващ въпрос - Разложен труп, мирише отвратително! Време за отговор - един час.

мирише отвратително!

За един лешояд ще мирише на Шанел 5 ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като умрем или убием животно, тялото веднага започва да се напада от бактерии, гъбички и други микроорганизми. Колкото повече време изминава, толкова повече се увеличава тяхното количество. Те, миришат, така гадно!

А тук е следващият въпрос - защо комарите свирят?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо комарите винаги ни намират, дори и в пълен мрак? Защо е така?

Щото "виждат" - усещат в инфрачервения диапазон - власинките по тялото им са подобно датчици за ИЧВ, а фасетното им око вижда в ултравиолета - за нас може и да е тъмно (виждаме само във видимия диапазон, а усещаме и част от ИЧВ с кожата си), но за тях - светим (като на прибор за нощно виждане - как се виждат светещи "топлите" обекти, тези, които излъчват инфрачервени вълни).

Има ли "голичко" показано изпод юргана и те го виждат като светло петно - място за храната им!

Има и още ... особености в ориентирането им, но тези са по-главните.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, за съжаление не съм съгласен с този отговор.

Комарите ни намират, където и да сме, без значение, дали е светло или тъмно, зощото са чувствителни към въглеродният двуокис, които непрестанно издишваме! Той е единственото нещо, което ги ориентира към нас и им показва къде сме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, за съжаление не съм съгласен с този отговор.

Комарите ни намират, където и да сме, без значение, дали е светло или тъмно, зощото са чувствителни към въглеродният двуокис, които непрестанно издишваме! Той е единственото нещо, което ги ориентира към нас и им показва къде сме.

Ти ме заинтригува! А защо свирят? Като пренебрегнем очевидния отговор - Имат пискун и си го ползват...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И двамата сте прави. Използват както насочване по ИЧВ, така и обоняние, втова число чувствителност към издишания въглероден двуокис.

За мен очевидният отговор защо свирят е че не свирят. Това е звукът от трептящите крила.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

За мен очевидният отговор защо свирят е че не свирят. Това е звукът от трептящите крила.

Това е звукът от трептящите крила. - Предполагам, че имат две или повече от две крила с които свирят....

А какъв ли ще бъде звукът от плясък с едно крило...:bigwink:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли, чудех се да пусна ли тази тема или не. На мен лично ми простее! Мои приятели обаче, ми казаха: На тебе ти простее, защото го знаеш, а колко са, който нямат и хабер!

За това, как комарите ни намират гледах едно предаване по канадската телевизия. Не е Дискавъри или Нейчър. Там направиха следният експеримент - в съд, подобен на аквариум, но с мрежа отгоре и пълен с женски комари, защото само те хапят, е пъхната ръката на човек (през гумен маншон). От срещуположната страна на "аквариума" се подава малка тръбичка, от която се пуска въглероден двуокис. Нито един комар не е на ръката на човека! Всички, на кълбо са пред тръбичката!

За да свири комара причините са две - дизайн на крилата и честота (бързина) на движение (пляскане). При комара двете са така, че се издава звук, който ние чуваме като "свирене". Мухата има друг дизайн на крилата си и ги размахва по-бавно, което ние чуваме като "бръмчене".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

За да свири комара причините са две - дизайн на крилата и честота (бързина) на движение (пляскане). При комара двете са така, че се издава звук, който ние чуваме като "свирене".

***

Даааа ясно е при две крила ... но при едно крило - какъв звук ще се чуе?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли, чудех се да пусна ли тази тема или не. На мен лично ми простее! Мои приятели обаче, ми казаха: На тебе ти простее, защото го знаеш, а колко са, който нямат и хабер!

За това, как комарите ни намират гледах едно предаване по канадската телевизия. Не е Дискавъри или Нейчър. Там направиха следният експеримент - в съд, подобен на аквариум, но с мрежа отгоре и пълен с женски комари, защото само те хапят, е пъхната ръката на човек (през гумен маншон). От срещуположната страна на "аквариума" се подава малка тръбичка, от която се пуска въглероден двуокис. Нито един комар не е на ръката на човека! Всички, на кълбо са пред тръбичката!

За да свири комара причините са две - дизайн на крилата и честота (бързина) на движение (пляскане). При комара двете са така, че се издава звук, който ние чуваме като "свирене". Мухата има друг дизайн на крилата си и ги размахва по-бавно, което ние чуваме като "бръмчене".

Което ми звучи като онова, което един мой любим учител по история наричаше сравнително критично "синдром на новопрочетената книга." :vertag: Научиш нещо и ходиш да изпитваш другите и да им показваш колко малко знаят. Не че не може човек нещо интересно да научи и така, напротив.

Малоум 2 е по-прав, така да се каже. Комарът се ръководи и от топлинното излъчване, и от миризмите, но когато стане дума за малко разстояние до източника на кръв, основната навигация са си ИЧВ. /Най-малкото, комарът не е толкова прост да жили, където му падне, а избира обикновено открити участъци на тялото, или такива с тънка дреха, които могат да са доста далеч от мястото, откоето издишваш и вдишваш/. Примерът, който даваш, не доказва обратното, поне на първо четене според мен. Просто гуменият маншон влияе на топлинното лъчение. И е нормално да се насочват към алтернативния източник на кръв, който предполагат, че е при по-високата концентрация на въгл. двуокис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато казах и двете, имах предвид двете дадености - дизайнът и честатата на трептене.

Като казах през гумен маншон, исках да кажа, че в стъклото (или пластмасата) на аквариума е направен отвор с гумен маншон отвътре. Ръката е прекарана през маншона до лакът и е съвсем гола от маншона (от лакъта нататък). Целта на маншона е да не излязат комарите, а не да прикрива ръката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато казах и двете, имах предвид двете дадености - дизайнът и честатата на трептене.

Като казах през гумен маншон, исках да кажа, че в стъклото (или пластмасата) на аквариума е направен отвор с гумен маншон отвътре. Ръката е прекарана през маншона до лакът и е съвсем гола от маншона (от лакъта нататък).

Хубаво. Да видим дали съм разбрала. Понякога трябва да ми се обяснява по-подробно, но никога повече от десет пъти. Частта на ръката, поставена в аквариума, в който са и хайванчетата, гола ли е или е покрита с маншон?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...