Отиди на
Форум "Наука"

Електричество в атмосферата


Doris

Recommended Posts

  • Потребител

Един приятел ми прати клип на който е заснел мълния.

Инатересното е че като разгледах клипа по кадри, ми направи впечателние че мълнията е разделена на три части. Т.е в три разряда последователно. Като първите два разряда,започват от низкото ниво спрямо земята, и последния третия разряд идва над това ниво. Все едно мълнията започва от към земята. После намерих в youtube този клип :

Не знаех, че мълниите могат да идват от към земята, или....? :post-20645-1121105496:

Редактирано от B0081
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 96
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Един приятел ми прати клип на който е заснел мълния.

Инатересното е че като разгледах клипа по кадри, ми направи впечателние че мълнията е разделена на три части. Т.е в три разряда последователно. Като първите два разряда,започват от низкото ниво спрямо земята, и последния третия разряд идва над това ниво. Все едно мълнията започва от към земята. После намерих в youtube този клип :

Не знаех, че мълниите могат да идват от към земята, или....? :post-20645-1121105496:

В постинг №37, тук, в тая тема, съм обяснил, че светенето на светкавицата започва отдолу, от Земята. Файнман го обяснява перфектно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До сега светкавиците които съм виждал,са започвали от горе на долу,поне това което се наблюдава като светлиния път на светкавицата.

Случват се и такива - зависи от замърсяванията на атмосферата. Но поначало йонизация (придружена със светене при рекомбинация) настъпва, когато започнат да протичат токовете с голяма плътност (преди това е само напрегнатост на полето; лидери им казват на начупените линии по които протичат на стъпки началните токове, но лидерите са "тъмни" - очертават се после, при голямата плътност, подпомогната и от йонизацията)- може да се случи и между различни части на облаците.

Та "голямата плътност" на токовете вдига прах от земята, който лесно йонизира и рекомбинира, та виждаме светене. Затова, най-често, светенето започва от земята - нагоре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На това клипче се вижда, че повечето мълнии започват откъм облаците.

Не съм склонен да вярвам на "филмчета".

Щото, движенията (посоката им) зависят и от честотата на кадрите. Най-известен пример е: трактор оре, големите задни гуми се въртят напред, а малките предни гуми се въртят назад против посоката на движението.(или обратно) :biggrin:

По-интересен феномен, според мен, е кълбовидната мълния.

Тя е типичен макро-квантов обект: самозатваряне на токовете и полетата им около моментен център (прашинка) и което се докосва до това поле йонизира-рекомбинира - повърхнинно свети с "тлеещ разряд" .

Движенията на обекта следват еквипотенциални повърхнини от релефа, докато станат неустойчиви и се разпаднат-разредят някъде. Устойчивостта им най-често се подобрява при затихване на движенията на въздуха (вятъра), т.е, към края на бурята. :biggrin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Малоум,

Извинявай. От честотата на кадрите зависят повторяеми движения като обороти. Ако fоб<fкадри - колелото изглежда, че се върти обратно. При fоб=fкадри - изглежда сякаш не се върти и т.н.

Освен кадри може да става въпрос и за стробоскоп...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Кълб. мълния не коментирам, че има доста неясноти... Допускам, че черпи енергия от външни пулсиращи полета (генерирани от коронни разряди), защото в този обем не може да си съхрани енергията. Може пък да е флуктуация на антивещество :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм склонен да вярвам на "филмчета".

Щото, движенията (посоката им) зависят и от честотата на кадрите. Най-известен пример е: трактор оре, големите задни гуми се въртят напред, а малките предни гуми се въртят назад против посоката на движението.(или обратно) :biggrin:

Светлиния път на светкавицата, по скоро прилича на постъпателно движение, а не на въртеливо.При въртеливо има фази при които има повтаряемост.При постъпателно движение няма таково нещо.

Светкавиците се виждат не само от клипчета, всеки е виждал с очите си светкавиците директно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забележка.

Ако желаете да изтриете ваш пост, моля да ми изпратите съобщение на ЛС. Аз ще изтрия нежелания от вас пост.

Тема с празни постинги намаля качеството и четимостта и.

Поздрави,

модератор физика - математика Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря, Богданов, ще знам за напред.

Извинения

Поздрави

Няма проблеми. Не се извинявай. :)

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Процес, подобен на атмосферните мълнии е късото съединение при въздушен изолатор. Необходим ни е поне един свободен електрон за да започне процеса. Интензитетът на полето трябва е по-голям от определена критична стойност за да може електронът под действие на полето да получи необходимата кинетична енергия за да даде начало на ударна йонизация на газа. Получава се електронна лавина - електронът се удря в молекула от газа и я йонизира като се получава един положителен йон и два електрона. Тези два електрона се ускоряват и при среща с нова неутрална молекула я йонизират и се получават четири електрона и два йона. Ударната йонизация води до експоненциално нарастване на броя на електроните и йоните в газовото пространство. Образува се проводим канал, наречен стример, който започва от катода и достига до някъде в газовата среда . Токът в канала на стримера има много малка стойност. Като се повиши напрежението, стримерът увеличава дължината си и достига противоположния електрод и между електродите се образува проводим канал, запълнен с плазма, наречен главен канал. По него протича токът на късото съединение. Разрядът протича в две форми – електрическа искра, когато източникът, който захранва схемата е с малка мощност и електрическа дъга, когато източникът е с голяма мощност.

http://mladtehnik.com/?p=1766#comment

Аналогично би трябвало атмосферните мълнии да започват откъм пространството, където има отрицателни заряди, а това в 90% от случаите е облакът. Освен нисходящия разряд може да се наблюдава и възходящ при високи сгради или върхове.

13.jpg

Освен съществуването на низходящи и възходящи светкавици има и случаи на различна полярност:

14.jpg

Има отрицателни мълнии, резултат от отрицателен заряд, идващ от облака и положиетелни мълнии, идващи от положителен заряд.

Низходящите отрицателни мълнии са много по-често срещани (повече от 90% в Европа). Средният интензитет на мълнията е 35 000 ампера.

Общата продължителност на светкавицата е от 0.2 до 1 секунда. Бройят на разрядите е средно 4. Бройят на неутрализираните заряди: от 5 до 200 кулона.

http://www.wik-invest.com/lightning_occurrence.htm

Ето още една схема на развитие на процеса:

schema_decharges_atmospheriques.jpg

и случай на обратна полярност:

schema_leader_ascendant_negatif.jpg

http://www.foudre-ineo.com/en/rep-la_foudre/rub-decharges_atmospheriques.html

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поздравления Дорис!:good:

Много качествени схеми на процесите си публикувала. Това провокира в мен желанието да поставя схема и фотография свързани с високоатмосферните разряди познати като: спрайтове, елфи и сини джетове.

UpperAtmoslight01.jpg

UpperAtmoslight02.jpg

- Сините джетове се появяват в горния край на гръмотевичен облак.

- Спрайтовете се образуват на височина - 40-90 км.

- Елфите се образуват в мезосферата на височина - 100 км от земната повърхност.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Често се среща израза "По-вероятно е да те удари мълния, отколкото..." Но каква е вероятността човек да бъде поразен от мълния?

Ето различни отговори от интернет:

1 : 600 000 , http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/math99/math99144.htm

1 : 280 000 , http://www.lightningsafety.com/nlsi_pls/probability.html (за 1 година, за САЩ , най-обоснован отговор за сега)

1 : 1 000 000 , http://www.paradise-electric.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=12:protegerse&catid=7:info&Itemid=17

1 : 5000 , http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0igQBSlmlvYJ:indigota.com/index.php%3Ftopic%3D2390.0+%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82+%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA+%D0%BC%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%8F&cd=11&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a&source=www.google.bg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Модератор Инженерни науки

Отпреди още мислех да сложа тук снимки на естествени коронни разряди около високи заострени предмети в гръмотевично време известни като "Огньве на на Св Елм".

Рядко явление е, все още няма много снимки в нета, но с годините се надявам да излизат повече - все повече хора имат постоянно фотоапарат на разположение

Някой помни ли филма "Моби дик" когато разпаленият и вманиачен капитан Ахав говори в бурно време и "пали" бастуна с такъв "Огън"?

Е картинката не е от там, от "Карибски пирати" е, но аз свървзвам това повече с кораби и открито море отколкото с дървета

sef_myth.jpg

Нататък следват снимки, надявам се истински

http://www.weatherscapes.com/photo.php?cat=photo_month&id=d-060821-corona

St_Elmos_1.jpg

http://commissionseast.org.uk/html/casestudies/Lowestoft_StElmos/StElmos_FullScreen.htm#

800px-747-ba9.png

http://www.weatherwatch.co.nz/content/how-ash-cloud-affects-flights-and-how-a-flight-nz-changed-rules

d-060821-corona.jpg

http://www.weatherscapes.com/photo.php?cat=photo_month&id=d-060821-corona



k-bigpic.jpg

http://www.youtube.com/results?search_query=st+Elmo%27s+fire&page=4



Кога ли ще ми свърши квотата за файлове?

Качвам само естествени огньове

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте, моят въпрос не е за атмосферата а за атомните частици. Наскоро гледах филм маи беше от поредицата познатата ни планета, които заяви, че ние никога не пипаме нищо, защото нашата кожа се състои от атоми които имат електрони, които са с различен заряд от заобикалящите ни неща и затова не можем да имаме допир с нищо. Въпросът ми е ако това е вярно, как чувстваме допир като материята не се докосва. Благодаря ви предварително.

Редактирано от кота-0
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Авторите на филма са прекалили с образния език и са пропуснали, че атомите са в разнообразни комбинации, което прави различните вещества различни. А пък вече живите организми са най-сложните от тях и съответно оттам нататък въпросът е биологически, за нервна система, съзнание и т.н.


И въобще, ключовата дума е относителност. А дали усещаме или не, авторите ще разберат най-добре, ако си сложат ръката на котлона. Дали не пипаме нищо? :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, моят въпрос не е за атмосферата а за атомните частици. Наскоро гледах филм маи беше от поредицата познатата ни планета, които заяви, че ние никога не пипаме нищо, защото нашата кожа се състои от атоми които имат електрони, които са с различен заряд от заобикалящите ни неща и затова не можем да имаме допир с нищо. Въпросът ми е ако това е вярно, как чувстваме допир като материята не се докосва. Благодаря ви предварително.

И аз съм го срещал това изказване.

И това ми изглежда съвсем логически оправдано.

На молекулярно ниво атомите които образуват молекулите нямат директен допир един със друг. Между тях действат сили които ги държат заедно но в същото време не им позволяват да се сливат в едно цяло. Т.е има "големи" ( спрямо размерите на самите атоми ) пространства м/у тях.

Може да се каже че тези сили които не позволяват да се докосват атомите, са посредник на взаимодействието. Атомите си взаимодейстат но не е чрез директен допир един с друг.

Ежедневната интуиция ни заблуждава че за взаимодействие м/у тела е необходимо докосването им .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навремето имах чадър, метален с пластмасова дръжка. И обикновено го държах за дръжката. Но ако минавам с него (значи вали в момента) под ЖП електропровод и приближа някой от пръстите си към метала, излизаше една хубава искра. Тя само боцкаше. Но ако го вдигна по-нависоко, искрата съществено се променяше. Ако ди допра съвсем пръста до метала вече се усещаше и тока. Разбира се, това е свързано с далекопровода.

Обаче. Бил съм и на място където косата буквално се изправя. От статичното електричество. А веднъж бях минавахме покрай вр. Мальовица в едно куче време и аз реших да посетя и върха който се падаше на 200-300метра в страни. На върха има един железен кол за зимна ориентация. И както цепех хоризонталния дъжд, чух ясен звук на разряд. Викам си, причуло ми се е. Да ама след 10-на секунди пак. Е, отказах се. Щото щях да поема част от функцията на колеца а не ми се щеше.

А по темата. Кожата е сложен орган и позволява да контактуваме с материята безопасно. Но така или иначе има контакт. Най-често той е чисто физически но може и да е химически. Но има нещо като мембранен ефект - разни осмози и пр, Има цяла индустрия за мазила и помади.

Я да видим как става това с файловете. Ето сравнително прясна документация.

Първата снимка показва мястото и времето.

А втората ... за какво иде реч.

post-6895-0-31511600-1395981369_thumb.jp

post-6895-0-46860500-1395981551_thumb.jp

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това с далекопроводите (150 - 500 kV) във влажно време под тях си се случва (макар че не го приемам за нормално), но на върха си бил на косъм.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...