Отиди на
Форум "Наука"

Сърбия забрани честването на 138 години от обесването на Васил Левски в Босилеград.


Recommended Posts

  • Потребител

Може ли някой да даде инфо затова, че какво е било обоснованието на забраната. Забранаааа?

Доколкото знам няма военно положение в Сърбия. И те също се стремят към европа...

В европейските страни, организирането на митинги, демострации е свободно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно. Някой простак се е престарал от страна на бурокрацията.

Интересно е, че след изтичане на часът описан в молбата за празника вече няма обйективни проблеми да се поставят венците....

Тук при евентуално оплакване ще кажат, че ами кво ето можаха да поставят венците си.....

Уплашили са се защото градът и околностите навярно са били български земи бреди берлинският диктат....В Бялград сигурно не би имало подобна паника от страна на властите...

Подобно правеха и на унгарците години на ред. При паметнига на застреляните 13 унгарски генерала(1848)

Мартирите на Арад

редовно правеха рали с коли или авто/мотокрос на съседната поляна, с шума и прахът да затруднят произнасянето на речи, песни....Така, че на президента е познато този тип провокация...

Съставяш коректен протокол и го подаваш за обсъждане в ЕУ. Аз бих повикал на свободен (увикенд иди не?)разговор унгарският, хърватският, словенският, и другите посланници съседи на сърбите да обсъдят свободно (без вратовръзка)това поведение, което днес нас, утре тях може да засегне.....

Един от изтъкнатите проблеми които унгарското президентсво е поставило на личен план за тази 1/2 година е положението на малцинствата в ЕУ....А що се касае за сръбските герои при нас.....Бих направил такъв празник, рецитал с поканване на най вишите лидери, че да им падне шапката.....Това би бил достоен отговор.

СМСМ:good: :good: :good:

Така, бих действал аз.....

ПС. Къде се намира паметник на сръбски патриот/националист. В някое бивщо сръбско погранично село/градче ли или в София?

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Сърбия, както и тук има огромна пропаст между нормалните мислещи хора и грамадното мнозинство изроди, по чийто вкус се управлява държава. Имаме налице два съседни народа, сред които безсрамната дебелащина е предпочитан начин на живот. Само дето сръбската батбойковщина е агресивна, а нашата е безгръбначна, така че докато онези безобразници си разиграват коня и тормозят българското малцинство, нашите бездарници неадекватно се ослушват.

Отделен въпрос е, че сръбското малцинство от мислещи хора произвежда по-добър и количествено по-голям културен продукт от нашето. И че сърбите въпреки войните и загубите имат по-стабилна държавност от нашата. Което донякъде е за уважение, но всъщност никак не е добре за нас. Казвам това с огромно съжаление, защото самият аз имам роднини в Сърбия и доста причини да харесвам страната. Повече от всичко бих се радвал двата народа да са в приятелски отношения. Но засега това ми се струва невъзможно. Поведението на Сърбия към България е двулично, а към българското малцинство - отвратително.

Според мен България и Унгария би трябвало заедно да оказват натиск на Сърбия предвид амбициите на страната за влизане в ЕС. Но и трябва кампания по даване на българско (и съответно унгарско) гражданство на малцинствата ни там, за да не навредим на сънародниците си зад граница. Сърбите не биха могли да безчинстват безнаказано над граждани на Съюза.

Инак съм огромен любител на няколко читави сръбски историци, писатели и режисьори, които наистина са по-добри от нашите, но като става дума за родствениците ми в Западните покрайнини тутакси охладнявам към белградските чарове. Бедността, тихият национализъм и търпението на нашите сънародници от Покрайнините направо ми късат сърцето, още повече че по произход съм знеполец, а пълната немара на държавата ни към тях, съчетана със сръбските цинизми ме огорчава страшно.

А и като вярващ изпитвам противоречиви чувства към сръбската Църква. Тя, от една страна, може да бъде модел за нашата, защото има много изявени мислители и дори светци през ХХ в., а и действително служи на народа си докато БПЦ блажено дреме. Същевременно обаче сръбските църковни йерарси са истински гонители на българщината. Примерите с камбаната на границата, с богослужебния език и с горкия отец Йоан от Босилеград са просто гнусни. Колкото и да се надявам на добросъседски отношения между два народа с еднаква вяра, близко културно наследство и близък език, толкова и се боя от данайците. Сърбите явно смятат, че ако не си сърбин, не можеш да бъдеш и православен. Говорете ми после за това, че всички християни са братя... Нещастни Балкани. Нещастна България. Нещастно православие. И три пъти нещастно мое Знеполе, разкъсано от тази безмислена и несправедлива граница, бедно, тормозено от държавата, в която се намира и зарязано от държавата, на която принадлежи.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Политиката си е скапана работа по принцип ;) всички сърби които познавам са съвсем нормални хора и имат приятелско отношение към нас, вчера дори като пратих новината на един от тях по скайп ми каза просто: "ами аз не одобрявам правителството и отношението му към българското малцинство" и това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Политиката си е скапана работа по принцип ;) всички сърби които познавам са съвсем нормални хора и имат приятелско отношение към нас, вчера дори като пратих новината на един от тях по скайп ми каза просто: "ами аз не одобрявам правителството и отношението му към българското малцинство" и това е.

Може би затова са ти приятели - защото са нормални. Интерсно въпросният ти приятел неодобрява конкретното правителство и политиката му към българите или въобще политиката на Сърбия към българите - от 1878 до днес?

post-5334-098846800 1298118732_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами той е професор по история и то по нова история в Белград :) ами лично той смята, че македонската нация е измислена и съжалява за 1913, че авантюрата на крал Милан е глупост, но все пак ни нарича окупатори през 1915 и 1941 :) и мрази Костов задето се включи в коалицията против Югославия и одобряването на Косово :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами той е професор по история и то по нова история в Белград :) ами лично той смята, че македонската нация е измислена и съжалява за 1913, че авантюрата на крал Милан е глупост, но все пак ни нарича окупатори през 1915 и 1941 :) и мрази Костов задето се включи в коалицията против Югославия и одобряването на Косово :)

Според мен е напълно неискрен. Как може да неодобрява сръбските действия 1913 (по-точно 1912) и в същото време да нарича българите "окупатори". И проблемите със "братята" сърби не започват през 1912, а още през 1877-1878, след това се минава през 1885 г., сръбската пропаганда в Македония и чак тогава се стига до 1912.

И аз съжалявам за отделянето на Косово. Ако беше останало в Сърбия, след 20 години щеше да се отдели не Косово, а цяла Южна Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Естествено, човекът все пак е сърбин. Може да има някакви критики към страната си, но е разбираемо да не смята българите за някакви светци.

Такива нормални хора има и те са все от интелигенцията. Въпросът е, че техните мнения са капка в морето на тамошната агресивна простащина.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен е напълно неискрен. Как може да неодобрява сръбските действия 1913 (по-точно 1912) и в същото време да нарича българите "окупатори". И проблемите със "братята" сърби не започват през 1912, а още през 1877-1878, след това се минава през 1885 г., сръбската пропаганда в Македония и чак тогава се стига до 1912.

И аз съжалявам за отделянето на Косово. Ако беше останало в Сърбия, след 20 години щеше да се отдели не Косово, а цяла Южна Сърбия.

Правилни разсъждения Качо , но проблемите с брачата српи и гръчи започват още от 1830 г. , когато сключват таен договор срещу нас. От тези позиции е трябвало да се изхожда , когато се започват Балканските пазарлъци през 1910-11 г. и да не се бърза с Балканска война, а да се изчакат световните събития, когато ножа ще опре о кокала и великите да се хванат за гушите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е българските войски минават Морава и Косово дори през 1915, което е извън и най-смелите възгледи за етническите ни граници, така че си е леко окупация ;)

Иначе за капката интелигенция сред морето от груба простащина си приличаме много, общо взето всички налични мизерии дето тука си ги имаме и там ги има, разбити пътища, но за сметка на това със скъпи винетки, също така един друг сърбин ми сподели, че там биха те оставили да умреш пред вратата на болницата ако не си си платил здравните осигуровки, баш като тука. Всичко с тая разлика, че там ако не си поне умерен националист нямаш никакъв шанс да спечелиш изборите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, човекът все пак е сърбин. Може да има някакви критики към страната си, но е разбираемо да не смята българите за някакви светци.

Такива нормални хора има и те са все от интелигенцията. Въпросът е, че техните мнения са капка в морето на тамошната агресивна простащина.

Ние че не сме китка за мирисане, не сме. Обаче сърбите въобще нямат право да се оплакват от нас. Верно е че българите бая народ поизклали при потушаването на Топличкото въстание, обаче верно е също, че въпросните българи са били всъщност "прави срби" от "Южна Сърбия". Що така тези сърби толкова много са мразили другите сърби :post-20645-1121105496:, може би въпросният професор знае.

И нормалните хора не са сред интелигенцията. Напротив, именно интелигенцията превърна простият (във всяко едно отношение) сръбски народ в орда бесни шовинисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правилни разсъждения Качо , но проблемите с брачата српи и гръчи започват още от 1830 г. , когато сключват таен договор срещу нас. От тези позиции е трябвало да се изхожда , когато се започват Балканските пазарлъци през 1910-11 г. и да не се бърза с Балканска война, а да се изчакат световните събития, когато ножа ще опре о кокала и великите да се хванат за гушите.

Първата балканска война е най-голямата грешка в новата българска история. От нея тръгват всички проблеми на България през 20в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е българските войски минават Морава и Косово дори през 1915, което е извън и най-смелите възгледи за етническите ни граници, така че си е леко окупация ;)

Ако твоят комшия нахлуе в твоя двор с цел да те ограби и ти го погнеш да го биеш и той избяга в неговия, няма ли да го догониш и да му теглиш един хубав бой?

Всъщност защо Косово да е сръбско? Същите аргументи, които имат те за тази област и ние можем да ги изтъкнем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами той е професор по история и то по нова история в Белград :) ами лично той смята, че македонската нация е измислена и съжалява за 1913, че авантюрата на крал Милан е глупост, но все пак ни нарича окупатори през 1915 и 1941 :)и мрази Костов задето се включи в коалицията против Югославия и одобряването на Косово :)

Това за Костов не го зацепих нещо.

1.България не е участвала в никаква "коалиция" против Югославия. Нито сме хвърляли бомби, нито през нас са минавали "авионите" да хвърлят бомби. Подкрепата ни беше по-скоро вербална, при това подкрепа за намиране на мирно разрешение на конфликта в Косово.

2. Костов няма никакво отношение към признаването (одобряването) на Косово. Мисля, че всички тук си спомнят, кой призна Косово - правителството на БСП и коалиционните сили ДПС и НДСВ. Не казвам, че Костов също нямаше да го направи. Напротив. Вероятно той дори щеше да рапортува много по-бързо на нашите американски приятели за това.

Фактът си е факт - от триото България - Румъния - Гърция (и трите членки на ЕС) България си остана единствената, която призна Косово.

Без да коментирам този факт, ще отбележа, че след подобна проява вероято симпатиите на сърбите към нашето малцинство там не са били възпламенени със страшна сила.

За паметника на Милош Обренович - именно от него е инспирирано известното "Начертание" на Гарашанин, което всъщност предвижда изличаването на българите като народ. Е, сега на този юнак му се радваме на физиономията в София. Живи и здрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъ, те авионите си минаваха от дето си искат, иначе как някой ще обясни как една ракета падна в Горна Баня, някой спомня ли си?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това за Костов не го зацепих нещо.

1.България не е участвала в никаква "коалиция" против Югославия. Нито сме хвърляли бомби, нито през нас са минавали "авионите" да хвърлят бомби. Подкрепата ни беше по-скоро вербална, при това подкрепа за намиране на мирно разрешение на конфликта в Косово.

2. Костов няма никакво отношение към признаването (одобряването) на Косово. Мисля, че всички тук си спомнят, кой призна Косово - правителството на БСП и коалиционните сили ДПС и НДСВ. Не казвам, че Костов също нямаше да го направи. Напротив. Вероятно той дори щеше да рапортува много по-бързо на нашите американски приятели за това.

Фактът си е факт - от триото България - Румъния - Гърция (и трите членки на ЕС) България си остана единствената, която призна Косово.

Без да коментирам този факт, ще отбележа, че след подобна проява вероято симпатиите на сърбите към нашето малцинство там не са били възпламенени със страшна сила.

За паметника на Милош Обренович - именно от него е инспирирано известното "Начертание" на Гарашанин, което всъщност предвижда изличаването на българите като народ. Е, сега на този юнак му се радваме на физиономията в София. Живи и здрави!

Хърсе, по точка едно или историческата ти памет е къса или имаш някакви неправилни трактовки относно военните конфликти.

Първото ти сведение не е точно и е невярно.

България на Костов до последния момент, пазаеше един добросъседски неутралитет. Появи се обаче един черен нещастник с физиономия на конски зъболекар, а по професия бракоразводен съдия и започна да плямпа разни идиотщини от рода за ''цивилизационния избор" и подобни, в следствие на което Костов клекна и предостави въздушно пространство на НАТО.

Т.е. официално неутралитета се превърна в необявена война, каквото именно и съставлява предоставянето на територия , пък било то и въздушно пространство за нанасяне на удар по противника./

През 1941г. България също не обяви война на Югославия и Гърция, но предостави територията си на Вермахта за военни действия.

До този момент сръбските ПВО и ВВС се справяха някак си с ударите, макар и пасивно, но след като НАТО-вски самолети започнаха да удрят и от страна , която предимно е планинска и е невъзможно бързото реагиране , а също така мерки и мероприятия свързани с РЕБ и ПВО, тя се предаде.

Военния апсект , може да се дискутира и в друга тема, но едно е да гледаш по телевизията ,кога излита противника, съвсем друго е да ти излезе ненадейно от един близкостоящ връх .

По останалите точки съм принципно съгласен с теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъ, те авионите си минаваха от дето си искат, иначе как някой ще обясни как една ракета падна в Горна Баня, някой спомня ли си?

Поради дефект антирадарната ракета е навлязла в българска територия

и е летяла до изчерпване на горивото падайки върху българска къща...

i010102.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърсе, по точка едно или историческата ти памет е къса или имаш някакви неправилни трактовки относно военните конфликти.

Първото ти сведение не е точно и е невярно..................

Т.е. официално неутралитета се превърна в необявена война, каквото именно и съставлява предоставянето на територия , пък било то и въздушно пространство за нанасяне на удар по противника./

...................................

По останалите точки съм принципно съгласен с теб.

Няколко коментара по горното.

1. Забележката на Рицар за предоставеното "въздушното пространство" е точна. Признавам това.

2. Едновременно с това подчертавам ФАКТА, който не подлежи на дискусия просто защото е факт, че нито един самолет на НАТО не е бомбардирал Сърбия през 1999 г., прелитайки през българското въздушно пространство. Този факт си остава факт, независимо от това какво си мисли целокупното сръбско население или някои хора във форума.

3. За "неутралитет" никой не е говорил. Това че не сме бомбардирали Сърбия като част от някаква коалиция или че никой не го е правил през нашето въздушно пространство, не значи че сме били неутрални.

Напротив - от България се очакваше един ДЕМОНСТРАТИВЕН акт на отказ от неутралитет, което беше и направено с предоставянето на въздушното пространство, при това повече от месец след началото на военните удари по Югославия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе Милошевич ако го питаха за пространство над Сърбия за България, какво ли щеше да реши?

А това с Левски - мислим, мислим, като шоп или шумадиец и ми се струва, че в Сърбия има някои, искат да настроят БГ против сръбското участие в ЕС. Има и националистическа опозиция, която обвинява правителството в предателство..

И ей го на.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз засега съм против Сърбия в ЕС. Някой ден, кой знае кога, да влезе - това може би да. Ползи за корабоплаването, падане на границата и прочие.

Но трябва много вода да изтече дотогава. Сърбите първо трябва да бъдат излекувани от безподобната си наглост. Пък и, честно казано, на нас ни е изгодно да сме последната влязла и най-бедна страна. Това все пак означава материална полза. Нека Сърбия почака. Ако трябва - дълго.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...