Отиди на
Форум "Наука"

Монета


Recommended Posts

  • Потребител

Определено Древна Гърция или тракия, но наистина не мога да разчета това което е останало от надписа, а монетните типове са прекалено много. Груба датировка между 4-2 век пр.н.е

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И отново :good: много благодаря на Tyroglyphos. Така е монетата е на Одесос

merlinka според мен в Гугъл може да намериш предостатъчно информация за Одесос (дн. Варна) Иначе монетата се датира към 230-100 г. пр.н.е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А според вас тази монета на Александър с Баал ли е?

Вижте и същото изображение:

http://wildwinds.com/coins/greece/babylon/t.html

post-6570-089612300 1300629150_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм по-скоро към реалистите...в смисъл не обичам да преекспонирам да стъпвам на стълба в небето. От нумизматична гледна точка е Зевс на трон държи орел.Това че е факт че съществуват в древноста храмове на Зевс Баал и Юпитер Баал, както и на още поне 90 чифта богове чийто са приели характеристиките на други. В смисъл има много култове : египетски, еврейски, вавилонски и т.н. който след смесване с масовата гръцка или римска се образуват божества от такъв характер. Какво представлява Зевс Баал..нищо освен смесица на два главни бога. За да не се прави разлика и 2 чифта почитания двата бога приемат общо изображение, като ако единия традиционна е бил изобразен с орел а другият с рог на изобилието (чисто образно) то се почвяват разноо образи от рода на орел + рог на изобилието и т.н.

Как може да се докаже (или да се предположи) дали си е само Зевс или е Зевс Баал? Проверява се къде е отсечена въпросната монета. Ако е вавилонски монетен двор би бил Зевс Баал, а ако е гръцки би бил Зевс само, поне според мен.

Между другото и двете в случея са от различни монетарници (или така ми се струва?)

Редактирано от roca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първата е на Месамбрия, сега ще погледна за долната

Втората е може би Вавилон, въпреки по-стерлизираните изображения :)

Редактирано от roca
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Определено Древна Гърция или тракия, но наистина не мога да разчета това което е останало от надписа, а монетните типове са прекалено много. Груба датировка между 4-2 век пр.н.е

И отново :good: много благодаря на Tyroglyphos. Така е монетата е на Одесос

merlinka според мен в Гугъл може да намериш предостатъчно информация за Одесос (дн. Варна) Иначе монетата се датира към 230-100 г. пр.н.е.

Това малко ли е? :lightbulb:

А относно стойността:

Правила!

Забранява се в този раздел (и в целия форум) да се пускат въпроси и отговори за цени на археологически артефакти!!!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...