Отиди на
Форум "Наука"

Има ли водата памет?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

В аптеките се продават много неща, но не всички от тях са лекарства. Специално хомеопатията пък изобщо не попада в категорията лекарствени продукти /а и не мисля, че някога е претендирала за това/. Не лекува, но пък и не вреди. Даваш го на някой хипохондрик и си измиваш ръцете. Вече за сериозни заболявания си има достатъчно ефективни и доказани медикаменти.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 103
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Нямам впечатление, че не претендира, ето хомеопатични лекарства:

http://www.bghomeopathy.org/bg/drug_bg.php

Лекари и фармацевти хомеопати:

http://www.homeopathybg.org/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Лекари и фармацевти хомеопати:

http://www.homeopathybg.org/

На този сайт пише:

Основното обучение на лекари е с хорариум 192 часа. Протича в 2 цикъла или 2 учебни години.

След 192 часа учение се става лекар! No comment!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хомеопатичните продукти не минават регистрация в ИАЛ /Изпълнителната Агенция по Лекарствата/. Съответно нито към тях се подхожда като към лекарствени препарати, нито те са такива. Това вече кой как спекулира с хомеопатията, си е негов проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
След 192 часа учение се става лекар! No comment!

Става дума за курсове за лекари, които желаят да изучават хомеопатия. Отделен е въпросът какво е качеството на тези обучения и доколко компетентни ще са 'дипломираните' хомеопати в тази област.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Става дума за курсове за лекари, които желаят да изучават хомеопатия. Отделен е въпросът какво е качеството на тези обучения и доколко компетентни ще са 'дипломираните' хомеопати в тази област.

Сигурно имаш право. От текста на сайта не става много ясно ... Поне на мен не ми стана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, ако хомеопатите не претендираха, че "продуктите" им имат лечебни свойства, доста бързо щяха да изчезнат от светлия лик на Земята. Кажат ли откровено: "Предлагаме ви гола водица и топчета захар" и хайдеее - начаса без пациенти-купувачи ще си останат. А като гледам, засега бизнесът им върви... точно като по водица:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хомеопатичните продукти не минават регистрация в ИАЛ /Изпълнителната Агенция по Лекарствата/. Съответно нито към тях се подхожда като към лекарствени препарати, нито те са такива. Това вече кой как спекулира с хомеопатията, си е негов проблем.

По принцип във всички магазини трябва да има продукти, които могат да се използват по предназначение. В книжарницата - химикалки, които пишат, в автосалона - кола, която върви... Само в аптеките могат да ти вземат с чиста съвест пари за лекарство, което не лекува . :post-20645-1121105496:Може би защото "Аптеката не е магазин". :happy: Клиентът от къде да знае кое е регистрирано, кое не е регистрирано. Кое се води лекарствен препарат, кое само препарат, като всичките имат вид на лекарства?

Плюс това има продукти, т.нар. хранителни добавки, които не са регистрирани, но вършат работа при лечение, значи регистрирането не може да е критерий за полезност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Doris,

в аптеките обикновено повечето "лекарства" са неща, които ти вредят.

Никой не може да ме убеди, че с неорганична субстанция ще може да лекува органична. Да влияе да, да вреди - още повече, ама да оправя и лекува... айде моля ви се.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По принцип във всички магазини трябва да има продукти, които могат да се използват по предназначение. В книжарницата - химикалки, които пишат, в автосалона - кола, която върви... Само в аптеките могат да ти вземат с чиста съвест пари за лекарство, което не лекува . :post-20645-1121105496:Може би защото "Аптеката не е магазин". :happy: Клиентът от къде да знае кое е регистрирано, кое не е регистрирано. Кое се води лекарствен препарат, кое само препарат, като всичките имат вид на лекарства?

Плюс това има продукти, т.нар. хранителни добавки, които не са регистрирани, но вършат работа при лечение, значи регистрирането не може да е критерий за полезност.

Точно така - аптеката е здравно заведение, а не магазин. В нея освен медикаменти по лекарско предписание, лекарства без лекарско предписание /OTC/, се продават и нелекарствени продукти: растителни дроги, санитарни материали, медицинска козметика, дезинфектиращи разтвори, хранителни добавки и хомеопатични продукти. За всичко си има информация. А ако пациентът се съмнява или притеснява от нещо, може смело да попита магистър фармацевтът, работещ в аптеката. Той затова е там - да дава консултации и да следи за правилната употреба на лекарствените и нелекарствени форми.

Доколко хранителните добавки лекуват - въпросът е мноого спорен. Обикновено на тях пише 'за профилактика' или 'подпомагат лечението'. Което не е лекуване. Иначе с тях се занимава РИОКОЗ, а не ИАЛ. ИАЛ контролира само лекарствените препарати. Тук място за софизми няма. Има ясна граница между това, кое е лекарствен продукт, а кое - не.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Doris,

в аптеките обикновено повечето "лекарства" са неща, които ти вредят.

Никой не може да ме убеди, че с неорганична субстанция ще може да лекува органична. Да влияе да, да вреди - още повече, ама да оправя и лекува... айде моля ви се.

Друже, айде без глупости в темата. Давам ти елементарен пример с английската сол. Или с КМn04. Провери за лечение на какво се използват. Иначе съществена част от медикаментите са разработени на базата на природни вещества. Представляват доста сложни лекарствени молекули, най-често производни на органични съединения. Но за да направиш преценка кое лекува, а кое вреди, трябва да си запознат поне с фармакогнозия, фармакология, токсикология, фармацевтична химия, че и технология на лекарствените средства. С чесане на клавиатурата по форумите и фриволни разсъждения работата не става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Друже, айде без глупости в темата. Давам ти елементарен пример с английската сол. Или с КМn04. Провери за лечение на какво се използват. Иначе съществена част от медикаментите са разработени на базата на природни вещества. Представляват доста сложни лекарствени молекули, най-често производни на органични съединения. Но за да направиш преценка кое лекува, а кое вреди, трябва да си запознат поне с фармакогнозия, фармакология, токсикология, фармацевтична химия, че и технология на лекарствените средства. С чесане на клавиатурата по форумите и фриволни разсъждения работата не става.

Glauber сол и няма проблеми....:biggrin:

Но можеш да му раскажеш и за червилата, беливата ползвани от римските аристократки, ьристрократи докъде доведе раждаемоста на аристрокрацията им....

:bigwink: :bigwink: :bigwink: :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Glauber сол и няма проблеми....:biggrin:

Но можеш да му раскажеш и за червилата, беливата ползвани от римските аристократки, ьристрократи докъде доведе раждаемоста на аристрокрацията им....

:bigwink: :bigwink: :bigwink: :bigwink:

Скубс, тя римската аристокрация и без оловните соли не е горяла от желание да се плоди. А кандидати за благородници от прованса винаги е имало, така че не е било проблем набирането на нови управляващи. Темата обаче бая се отклони от първоначалната.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В аптеките се продават много неща, но не всички от тях са лекарства. Специално хомеопатията пък изобщо не попада в категорията лекарствени продукти /а и не мисля, че някога е претендирала за това/.

Ето това например -- http://www.google.bg...nBEpeNUusHB2zkQ -- попада в категорията "лекарствени продукти", а и ако се съди по описанието му, е с големи претенции.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето това например -- http://www.google.bg...nBEpeNUusHB2zkQ -- попада в категорията "лекарствени продукти", а и ако се съди по описанието му, е с големи претенции.

Това пак е хомеопатичен продукт, а не лекарство. Ако се съмняваш - провери в търсачката на сайта на ИАЛ. Щом няма КХП, няма никакъв шанс да го изкараш медикамент.За да стане ясна разликата, например направете проверка на някои от Омега-3 хранителни добавки. Всички те не са лекарства. Докато 'Омакор', например е лекарствен продукт. Той също съдържа мастни ненаситени киселини, но е стандартизиран, минал е клинични изпитвания и е медикамент с доказан терапевтичен ефект.

Същата работа е и с хранителните добавки, съдържащи екстракт на Гинко. Само 'Тебокан' е регистриран за лекарствен продукт и неговото действие е потвърдено.

Ето за справка листовката на Тебокан, където ясно е упоменато, че е лекарство, неговият състав и действие, дозировка, възможни взаимодействия и НЛР:

http://apteka.framar.bg/19000345/%D1%82%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BD-%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB-80-%D0%BC%D0%B3-60

А ето как изглежда и листовката /ако мога така да я нарека/ на хранителна добавка с Гинко:

http://apteka.framar.bg/30005935/%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81-120-%D0%BC%D0%B3-30-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%BE%D1%84%D0%B0%D1%80%D0%BC

Мисля че приликата в начина на описание с хомеопатичния Тонзилотрен е повече от очевидна.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има съществена разлика между описанията:

Тонзилотрен е хомеопатичен лекарствен продукт.60 таблетки за смучене в опаковка...

Продуктът ГИНКО БИЛОБА МАКСИ (120 mg) е подходящ за възрастни...

Май ще трябва вече за всичко да се консултираме с няколко списъка ИАЛ, КХП...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Май ще трябва вече за всичко да се консултираме с няколко списъка ИАЛ, КХП...

Айде да повторя пак. Хомеопатичният продукт не е лекарство. Защото не е изпитван клинично и няма данни за терапевтичния му ефект. Листовката му не се отличава по своята същност от тази на произволна хранителна добавка. Не фигурира в позитивния лекарствен списък и няма Кратка Характеристика на Продукта /КХП/. Следователно хомеопатичният продукт не е лекарство.

Това какво пише в листовката му е вече съвсем друг въпрос. Той не е под контрола на ИАЛ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скубс, тя римската аристокрация и без оловните соли не е горяла от желание да се плоди. А кандидати за благородници от прованса винаги е имало, така че не е било проблем набирането на нови управляващи. Темата обаче бая се отклони от първоначалната.

Да, да. Но въпросът е интересен. Много от лекарите ( на четири очи) признават, че не знаят от какво, защо, как има подобрение при болният. Е един отрязан крак или извадено око е факт. Но при много други си имат официални термини и не официални. Официалното е спонтано подобрение май. Не официално тук казват AFT ( A Franc se Tudja) Кой дявол знае, Но, че има ефект нали са правили проверки с плацебо....

Но защо споменах за опитите на Виктор Шаубер. И неговита вортекс машина? Той прави такава уредба (патентирана) с помоща на която "преструктурира" водата, "хармонизира" я и може значително да почисти като от механични така и от биологични замърсявания....Затова той е ползвал чисто механични методи (около 1900 г.), които може би сега го правят с помоща на електроника....Има много неща които не мерим, не знаем, но някакси действат....

Например унгарски патент е водата с намалено количество деутериум(Preventa-105)Preventa-105....По принцип не влиае но.....Открили са, че клетките заболели от рак употребяват многократно повече деутериум от нормалните. И ако организмът се промие с вода от низко количество деутериум (високопланинските води са такива например), тоест консумираш 30-60-90 дена само такава вода, значително се увеличава шансът да оздравее заболелият. Или след облъчване и операция, кемотерапия, значително намалява обновяването на ракът....

Така, че играта с чистата вода е интересна.....:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде да повторя пак. Хомеопатичният продукт не е лекарство. Защото не е изпитван клинично и няма данни за терапевтичния му ефект. Листовката му не се отличава по своята същност от тази на произволна хранителна добавка. Не фигурира в позитивния лекарствен списък и няма Кратка Характеристика на Продукта /КХП/. Следователно хомеопатичният продукт не е лекарство.

Това какво пише в листовката му е вече съвсем друг въпрос. Той не е под контрола на ИАЛ.

Правнонормативната уредба е нещо, с което могат да се докажат всякакви абсурди, както се убедих и в темата за религия и атеизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смешно е. Давам пример от моя живот.

Майка ми, аз и леля ми (сестрата на майка ми) имаме една и съща наследствена "болест". Диагнози, препоръки - ок. Последното ми изследване е прясно, прясно от миналата седмица. Проблема си го има потенциално, но изобщо не ми вреди.

Леля ми се скъса от изследвания, то не бяха лекарства, то не бяха забрани, терапии... леля ми почина преди повече от 15 г.!

Майка ми ми показа снимка на двете като млади майки - сестри, прилика, еднакви почти. Аз обаче леля ми по нищо не я опреличвах на майка ми. Аз не я помня като "приличаща на майка ми" просто, ако ме разбирате какво искам да кажа за външния ѝ вид.

Майка ми вече е на 55 г., същата жена от снимката с леля ми, е поостаряла, бели коси, ама веднага се разпознава. Аз съм на 31г. - живи и здрави. Забранил съм на майка ми да ходи на лекари (след като леля ми почина!) и да пие предписвани лекарства по "нашия проблем", както и аз.

:)

Мога да ви изредя поне 5-6 лекарства, които пиеше леля ми - от тия, скъпичките... реномирани. Смешници!

Ако ви кажа обаче с какво "се лекуваме" ще ви стане неудобно.

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Забранил съм на майка ми да ходи на лекари (след като леля ми почина!) и да пие предписвани лекарства по "нашия проблем", както и аз.

***

Е това е прекалено крайно решение. Аз не го намирам за особено разумно. Не може да се зачертава с лека ръка конвенционалната медицина. Още повече, че няма друга алтернатива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Б. Богданов, не отричам, така е.

Например три камъка в бъбреците на майка ми са разбивани успешно с ултразвук и подобни манипулации. Което обаче е много далеч от медикаментозно лечение. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изотопните съотношения са константа. Няма значение от къде ще вземеш водата, количеството деутерий е едно и също.

FYI:117: :117: :117:

Gleason, J. D. (1975) Oats may grow better in water depleted in oxygen 18 and deuterium. Nature, 256: 305.

Somlyai, G., Jancsó, G., Jákli, Gy., Vass, K., Barna, B., Lakics, V., Gaál, T. (1993) Naturally occurring deuterium is essential for the normal growth rate of cells. FEBS Lett., 317: 1–4.

Tyrysov, V. S., Siniak, Iu. E., Antoshina, E. E., Trykhanova, L. S., Gor’kova, T. G. (2006) The effect of preliminary administration of water with reduced deuterium content on the growth of transplantable tumors in mice. Vopr. Onkol., 52: 59–62.

Gyöngyi, Z., Somlyai, G. (2000) Deuterium depletion can decrease the expression of C-myc Ha-ras and p53 gene in carcinogen-treated mice. In vivo, 14: 437–439.

Bild, W., Stefanescu, I., Haulica, I., Lupusoru, C., Titescu, G., Iliescu, R., Nastasa, V. (1999) Research concerning the radioprotective and immunostimulating effects of deuterium-depleted water. Rom. J. Physiol., 36: 205–218.

Paduraru, I., Jerca L., Berbec, A., Wild, W., Lupusoru, C., Haulica, I., Paduraru, O., Jerca, O. (2000) Deuterium depleted water effects over some oxidative stress parameters. Roum. Biotech. Lett., 5: 273–278.

DeCoursey, T. E., Cherny V. V. (1997) Deuterium isotope effects on permeation and gating of proton channels in rat alveolar epithelium. J. Gen. Physiol., 109: 415–434.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Смешно е. Давам пример от моя живот.

Майка ми, аз и леля ми (сестрата на майка ми) имаме една и съща наследствена "болест". Диагнози, препоръки - ок. Последното ми изследване е прясно, прясно от миналата седмица. Проблема си го има потенциално, но изобщо не ми вреди.

Леля ми се скъса от изследвания, то не бяха лекарства, то не бяха забрани, терапии... леля ми почина преди повече от 15 г.!

Майка ми ми показа снимка на двете като млади майки - сестри, прилика, еднакви почти. Аз обаче леля ми по нищо не я опреличвах на майка ми. Аз не я помня като "приличаща на майка ми" просто, ако ме разбирате какво искам да кажа за външния ѝ вид.

Майка ми вече е на 55 г., същата жена от снимката с леля ми, е поостаряла, бели коси, ама веднага се разпознава. Аз съм на 31г. - живи и здрави. Забранил съм на майка ми да ходи на лекари (след като леля ми почина!) и да пие предписвани лекарства по "нашия проблем", както и аз.

:)

Мога да ви изредя поне 5-6 лекарства, които пиеше леля ми - от тия, скъпичките... реномирани. Смешници!

Ако ви кажа обаче с какво "се лекуваме" ще ви стане неудобно.

От цялата тази хаотична тирада, която изписа, сравнявайки майка си с леля ти /което наистина е хем смешно, хем тъжно/ ми стана ясно, че определено не си наясно с материята, която се опитваш да критикуваш. 'Лекувай' се с каквото и както си искаш. Никой не е длъжен да те консултира и да те спасява даром ако закъсаш. Живеем в свободен свят. Жив и здрав бъди ти и роднините ти също. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Истината е, че говорим това-онова за аптеките, но като го закъсаме с някой тежък грип или ,не дай Боже ,пневмония търчим в аптеката за спасение.

.... И ако организмът се промие с вода от низко количество деутериум (високопланинските води са такива например),....

Има предпоставки високопланинските води да са с по-ниско съдържание на D, защото тежката вода е с по-висока температура на топене 3,82 °C. Когато се топят снеговете е възможно да се създадат такива температурни условия - температура около 4 °C, че тежката вода мда се разтопи и оттече, а обикновената да се задържи. :icon_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...