Отиди на
Форум "Наука"

Произход на името "Атила"


Recommended Posts

  • Потребител

Все пак гот. Attila "бащица" и ст. англ. aethel "благороден" нито са синоними, нито са на един и същи език, нито са засвидетелствани по едно и също време. Но звуково са достатъчно близки, така че още в ранното Средновековие да е ставало объркването им в германоезичния ареал.

---------------

Напротив Глишев, синоними са с еднакъв произход: баща, старейшина, родоначалник, благороден, уважаван, аристократ. Това е семантичната връзка! Атал - баща го има и в тохарски! Имаме древен индоевропейски вероятно и ностратически, ако не е някоя прадревна заемка в алтайските езици!?

Редактирано от Щекн Ичр
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Думите за баща като атта, тата и подобни се срещат в почти всички езици на земята, защото са детски, бълболни думи.

Имена като Голямата река или Конникът пък ми се виждат прекалено повлияни от индианските филми...

Бендекуз пък изглежда доста подобно на едно латинско име, което носи сегашният папа...

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Думите за баща като атта, тата и подобни се срещат в почти всички езици на земята, защото са детски, бълболни думи.

Което може би приключва темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Думите за баща като атта, тата и подобни се срещат в почти всички езици на земята, защото са детски, бълболни думи.

Аз години наред не съм спрял да се чудя как така разни детски бълболни и безсмислени думи могат да се утвърдят в езика. За мен това е нищо повече от обяснение, към което се подхожда, когато лингвистите стигат до задънен сокак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Думите за баща като атта, тата и подобни се срещат в почти всички езици на земята, защото са детски, бълболни думи.

Така е, но името Атила трудно би могло да се изясни на тюркска основа 1) заради морфологията и 2) заради синхармонизма.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Аз години наред не съм спрял да се чудя как така разни детски бълболни и безсмислени думи могат да се утвърдят в езика. За мен това е нищо повече от обяснение, към което се подхожда, когато лингвистите стигат до задънен сокак.

Наистина защо? Защо кучето не е "бау" а котката "мяу" на различните езици, след като "бълболните" им форми са почти еднакви по света??? :laugh:

Сигурно защото не касаят сериозни исторически теми... ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...