Отиди на
Форум "Наука"

Помощ за въпрос.


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, имам едно питане. Понеже не можах да намеря отговор на въпроса "Защо жените в древен Китай са носели панталони а не... поли например?". Дали е било заради някаква полова дискриминация или може би заради удобство. Благодаря ви предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм. Вероятно за удобство и защото са работели в къщи. Което е свързано с някаква дискриминация, доколкото изобщо е приложима тази модерна дума за старинни общества - мъжете са излизали повече, занимавали са се с деловите неща и пр.

Но жените не навсякъде са носели панталони, мисля само в селата?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е по-съвременна мода, от 20 в. насам, иначе за традиционните женски носии в Китай дори и по-селата са доста по-характерни роклите, отколкото панталоните. И незнам за каква дискриминация може да става въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Май в старо време в селата някои китайки са ходели с панталони, но това май е на юг... по оризщата и т.н. Не знам точно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да погледаме малко красиви китайски рисунки с китайки. Определено нямат панталони, поне по-заможните представителки на нежния пол:

http://arts.cultural-china.com/en/62Arts4818.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тва разправям и аз, тая мода с панталоните изглежда се е появила през ХХ в., най-вероятно при щуротиите на Мао.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Здравейте, имам едно питане. Понеже не можах да намеря отговор на въпроса "Защо жените в древен Китай са носели панталони а не... поли например?". Дали е било заради някаква полова дискриминация или може би заради удобство. Благодаря ви предварително.

Обичаят не е разпростанен.. Жените (част от тях, не всички) в древен Китай са носили панталони, като неофициално, ежедневно облекло (под полите си).

Защо жените са носили панталони: предполагам по същата причина заради която която и днес се носят панталони от жените - заради удобствата на панталона, мисля..

Което ме подсеща, че има вероятност панталоните да са китайско изобретение (не съм проверявал все още)

Номадите от Средна и Централна Азия са носили панталони ("шаровари"), но е интересно дали номадите яздещи коне, (или яздещите коне хора) от другите части на Евразия или от Азия са носили панталони..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скитите със сигурност са носели. :)

За да не се разписвам надълго и нашироко, ето тука книжката С.А. ЯЦЕНКО - КОСТЮМ ДРЕВНЕЙ ЕВРАЗИИ (ИРАНОЯЗЫЧНЫЕ НАРОДЫ).

За китайски гащи нема, но има достатъчно за облеклото на персите, партите, скитите, хорезмийците, сарматите, кушаните, аланите и даже отделно материалчета за раннотюркския костюм. Вкл. символиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скоро гледах лекция за тохарския текстил, където се споменаваше нещо за първите панталони около 1000 г. пр. Хр. Горе-долу по това време в Китай навлиза и конната езда, та сигурно са свързани.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Понеже щатските власти натиснаха и Filesonic, линкът по-горе престана да работи, а гледам има интерес към материала (ок. 50 души). Пренасочих връзката към Files-Uz Translations, който е узбекски сървър и едва ли ще му дръпнат шалтера:С.А. Яценко - Костюм древней Евразии (ираноязычные народы), Москва, Восточная литература, 2006

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...