Отиди на
Форум "Наука"

Западна Европа е във фалит или й предстои да фалира скоро


Alexander_Nevski

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Всички те дават достоверност на прогнозата, тъй че най-голяма достоверност ще получим разбира се при комплексен подход. Аз съм привърженик на всичките!

:good: Подкрепям!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 336
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Не е до провал в моделирането изобщо, а в начина на мислене. Въобще мисля, че икономистите мразят кибернетиката и не си правят труда изобщо, та камо ли ти начин на мислене, той се изгражда с години, а аз мисля и поколения. Забелязвам например, че дъщеря ми, която е във втори клас ., много по-добре схваща какво искам да кажа, ако включа на "кибернетично" разсъждение, отколкото жена ми, която мисли аналитично (линейно).

Според мен има следните нацини на мислене:

1. Аналитичен (функционален)

2. Кибернетичен (черна кутия)

3. Традиционен (религиозно-политически)

4. Интуитивен. (феноменален)

Всички те дават достоверност на прогнозата, тъй че най-голяма достоверност ще получим разбира се при комплексен подход. Аз съм привърженик на всичките!

[/quot

Значи. Още в миналият век ми преподаваха за този въпрос.

Наистита в началото банките са подпомагали с големи суми математици, за да могат колкото се може по-точно да прогностизират очакващите се събития.

После видяха че 1+1 не е винаги 2.

Излезе, че някои правила бачкат май като физическите. И почнаха да инвестират в физици за да им решат проблемът.

После в химици.....

Сега биолози защото така се вижда, че ситемата благодарение на нета функционира като жив организъм.....

:117: :117: :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми, икономическият процес информационно си перка по старому, но енергетично вече не е. Нали знаеш, че да запуснеш процес по времето трябва да имаш информационна и енергетична компонента. Под процес разбирам нещо ставащо в отрязък от времето, за който мога да съставя прогноза. Процесът завършва, или когато прогнозата се сбъдне, или когато се провали. Нашата вселена е затворена система (някои предполагат, че не съвсем) и основната информационна компонента е закон за запазване, а енергетичната е нехомогенност следствие на особености при някакъв хипотетичен "голям взрив", или пък там бог знае какво. В такава система всичко протича по строго определени закони, които накрая се свеждат до енергетично изравняване, вследствие на което, след изчерпване на енергетиката всички процеси спират (топлинна смърт). Ако не бяхме в затворена система, всичко нямаше да протича по закони, а по неравенства и нямаше да можем да прогнозираме. Затворената система, която не е постигнала още топлинна смърт се състои от условни отворени подсистеми с различни енергетични нива, в които протичат процеси по времето. "След" топлинната смърт, няма време, щото то вече няма физически смисъл. Цялата тая работа до тук - лаишко въведение "що е затворена система".

Условно, може да се каже, че веднаж вече Европа е постигала "топлинна смърт в икономиката си и това е станало в края на Римската империя, когато условно е постигнат икономически глобализъм. След това имаме оздравителен процес във вид на "тъмни векове" и после нова икономическа парадигма във вид на феодализъм. После, след като феодализма се укрупнява във вид на феодални империи, имаме нов срив и нова диференциация във вид на национални държави, а информационно парадигмата е капитализъм. Визшата му окрупнена форма, във вид на Комунистическа империя рухна (щото си е достигнала топлинната смърт), но тъй като поради ред причини не е успяла да стане глобално явление, процесът още продължава във вида на глобална финансова икономика и вече си достига крайната точка. От тук нататък, ако искаме да запазим още малко съществуващото положение, имаме следните алтернативи:

1. Надуване на балони. Този метод е най-лесен за изпълнение, поради някои особености на характера на хората, като стадни животни. Смея да твърдя, че това ще бъде и основният метод, тъй като осигурява бързи печалби и затвърждава вярата в чудеса.

2. Принудителна частична диференциация в рамките на глобалния модел. Подтискане на определени геополитически и стопански организми, за изкуствено създаване на нехомогенност (локални войни, норми на авторско право, стриктна регулация на стопанската дейност и системи за контрол, все по-усложнено данъчно облагане и т.н.). Този метод работи много добре до достигане на състояние на пълен парадокс. Интересен е и автопсихологически момент на защита - озлобяване в междуличностните отношения и трибализъм между отделни групи, етноси, народи, съюзи и т.н. Вероятно разпад на семейството с последващата обратна реакция - капсулиране на семейната среда. Въобще капсулиране на всички нива в общественият и стопански живот.

4. Регионално разделение на труда. Този метод най-добре съответства на затворена система. При него може да разгледате света, като едно село. Пр. Америка само финансира, Китай само произвежда, Русия само доставя суровини, Европа само плюска. Независимо, от известни наченки в тази област, ми се струва малко вероятен, поради апетита на хората и свойството им да надничат в чуждата паничка. Освен това, този метод не осигурява прогрес. Подвариант е развитието на регионална икономика, при информационна глобализация и свиване на търговските пространства, например поради дефицита на горивата, транспорта значително надхвърля стойността на изделията, то те ще трябва да се произвеждат близо до мястото им на продажба.

5. Рухване на цялата парадигма, поради пълното изчерпване енергетичния ресурс на процеса и възникване на нова икономическа парадигма след оздравителен процес на тъмни векове. Рязка редукция на населението. Е, тука вече не съм Петричката врачка.

Браво! Макар, че от 5 ми се изправят косите...

4. подхожда най-много. Е, с тази разлика, че Европа не плюска, а участва в някакво производство и тя. Все пак да не забравяме необходимостта от конкуренция..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.

БатеВаньо, да истрия ли този празен пост или си го пазиш за нещо? FrujinAssen

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

http://www.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2011/11/13/1203407_nadolu_s_evrozonata/

случайно попаднах на тази статия ...

не погледнах кой е автора и след като я прочетох се зачудих откога пък в капитал някой се е научил да пише толкова стегнато и подредено ...

после видях, че е превод на рубини ...

авторът е прав в сценариите си ...

най-вече е прав, че еврозоната и ЕС или трябва да се променят или ще се разпаднат ...

а ... и призовавам тук всички радетели на каптилазима и пазарната икономика да ми обяснят защо мързеливите италианци трябва да бъдат спасявани с непазарни мерки ...

това ще е второто по-големина фиаско след източногерманския провал за цялата човешка история ... може даже и по-голямо да се окаже ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, има много подобни статии. Все пак черните облаци са надвиснали над Еврозоната, а не върху Европейският съюз. Дори и да намалеят членовете( което най-вероятно ще стане догодина ) на Еврозоната, това не означава че трябва да последва разпадане на ЕС.

ПП

И Италия тръгна по наклонената плоскост - вчера обявиха, че продават дългови облигации на стойност 300 милиарда евро, като за начало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Италия е много отдавна по наклонената плоскост просто инвеститорите чак сега се сетиха ...

миналата година бях в италия на гости при приятел италианец, с който живях по едно и също време в гърция (той правеше специализация по архитектура там) ... та се разговрихме за гърция и аз още тогава му казах, че фалитът на италия ще е много по страшен и предстои ... няма никакъв начин италия да си плати дълговете ...

нали никой в този форум не смята, че италия ще си погасява задълженията?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

те и в БГ скачаха '45години стигат' после повечето от скачащите издухаха супата ...

същото предстои да се случи на скачащите из арабския свят, гърция и италия ...

колето се върти, промените идват, и с подскоци не можеш да ги спреш ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

испанският дълг днес прекрачи 6% ...

като стигне 7% жална им майка на испания и португалия те винаги вървят заедно ...

аз пак да попитаме дали мислите, че богатите 'кап' страни някога ще си платят дълговете?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да разбираме ли, че ти си почитател на социализма?

моето разбиране е, че ако бяха оставили каквото трябваше да фалира да фалира ... щеше да има 2-3г. шок, гръм и трясък ... и после нещата щяха да се стабилизират в някаква насока ...

моето разбиране е, че ЕС се превърна в една антидемократична мегасоц организация ...

моето разбиране е, че цяла западна европа извършва фашизъм и геноцид върху средната класа, натоварвайки я с непосилни данъци, за да може да си извършва програмите по социално подпомогане и да плаща за здравеопазване и пенсии ... и защото не може да закача едрия капитал, щото като го закачиш и той се изнася ...

моето разбиране е, че всичко, което се случва отива на много зле и че тоя филм вече съм го гледал ...

да продължа ли да ти разказвам за моите разбирания, които съм споделял в стотици постинги преди това ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В случая Невски е прав.

[/quote

Прав, прав. Като гледаш това не само за тук е така....

На цял свят макар кризата, годишно расте количеството на милио-милиардери.....

Но спрямо Европа, не случайно почна да говори г-жа Тефлон за Съединените Европейски Щати. Тоест за да не могат разните държавички да правят подобни чалъми каквито правиха гърците докато влезат в еврото...Много от местните права да се предадът на Брюксел.....

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

великите западни демокрации ... никога няма да могат да си платят дълговете изхарчени за оръжия, пенсии, бюрокрация, бездомни кучета и кво ли още не ... няма даже и да опитат да го направят ...

правили са го преди, ще го направят пак ...

а от целия останал свят се очаква да се да гледа и да слуша смирено ... дори и това да става с неговите пари ...

щото запада имал културно превъзходство ... хаха ...

КГ ще ви обясни ...

а за чалъмите, който си мисли, че във франция и италия намя чалъми от гръцки тертип е в дълбока заблуда ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

великите западни демокрации ... никога няма да могат да си платят дълговете изхарчени за оръжия, пенсии, бюрокрация, бездомни кучета и кво ли още не ... няма даже и да опитат да го направят ...

правили са го преди, ще го направят пак ...

а от целия останал свят се очаква да се да гледа и да слуша смирено ... дори и това да става с неговите пари ...

щото запада имал културно превъзходство ... хаха ...

КГ ще ви обясни ...

а за чалъмите, който си мисли, че във франция и италия намя чалъми от гръцки тертип е в дълбока заблуда ...

Правят, правят но те са Те. Спец за сегашната криза, тя си е благодарение на американските безумни кредити....Но понеже Те пък са По даже Най успяха да излеят цукалото си върху нас. И както си е винаги, кой плаща калемът? най-бедничкият. Както ми казваше шефът от военното разузнаване "Знам, че не си Ти виновният, но Аз Теб обвинявам!"

Би било чудесно с няколко танкови дивизии да се отиде при гърчолята да изпобесим няколко от лидерите им, да въведем за 5-10 години управление чрез прикази.....Ще ги научим набърже ред да спазват, да бачкат.....Но тези пусти европейци са меки.

Да имаха един Путин......

:whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а ... и призовавам тук всички радетели на каптилазима и пазарната икономика да ми обяснят защо мързеливите италианци трябва да бъдат спасявани с непазарни мерки ...

Споко, и работливите англичани ще бъдат спасявани по същия начин. tooth.gif

http://www.dnevnik.b..._na_oshte_kesh/

50 милиарда лири отде ще ги извадят. От печатницата. Както педантичните немци си откриха счетоводна "грешка" за 56 милиарда евро, ама Шойбле си стои на поста, никой не му иска оставката.tooth.gif

Иначе и аз чакам широко ухилен радетелите на саморегулиращия се капитализъм, дето само му трябвало малко ремонт и пак ще си е всичко ОК. Та се сещам как след 10 ноември 1989 комунистите обясняваха лагерите и геноцида на 200 000 българи след 1944 г. като "някои извращения". tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Споко, и работливите англичани ще бъдат спасявани по същия начин. tooth.gif

http://www.dnevnik.b..._na_oshte_kesh/

50 милиарда лири отде ще ги извадят. От печатницата. Както педантичните немци си откриха счетоводна "грешка" за 56 милиарда евро, ама Шойбле си стои на поста, никой не му иска оставката.tooth.gif

Иначе и аз чакам широко ухилен радетелите на саморегулиращия се капитализъм, дето само му трябвало малко ремонт и пак ще си е всичко ОК. Та се сещам как след 10 ноември 1989 комунистите обясняваха лагерите и геноцида на 200 000 българи след 1944 г. като "някои извращения". tooth.gif

типично англосаксонско поведение американците и те провеждат QE като откачени ...

balance sheetът на FED набъбна с поне 2 трлно последните 2г ...

файда няма икономиките и на двете икономики продължават да стангнират защото имат огромен структурен проблем - скъпи държави, високи данъци, много регулация, малко ефективни предприятия и много гърла за хранене ...

досега този проблем беше решаван чрез теглене на нисколихвени заеми до дупка ...

сега няма пари да се плащат заемите дори и на ниски лихви ...

кво правим ... ами гледаме шоуто ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кризата продължава ...

днес пазарите за пореден път се изплюха в лицето на ЕС и ЕЦБ ...

лихвите по италианският дълг продължават да са около 7% ...

догодина италия ще трябва да набере около 420 млрд евро дълг и ми е много интересно как ще стане това ...

...

искам да обясня и нещо ключово ...

всички данни и отчети на западните компании, банки и правителства са абсолютна стъкмистика ...

сега ще обясня и защо ...

да приемем, че аз сашо дължа на пешо 100 хиляди лева ...

гошо обаче ми дължи на мен 100 хиляди лева ...

на харитя изглежда, че аз съм ОК и съм на нулата ...

ако обаче гошо фалира утре и няма пукната стотинка аз не мога да отида при пешо и да му кажа, 'пешо гошо фалира, опрости ми дълга' или пък 'търси си парите от гошо' ...

цялата световна финансова система е изградена на същия принцип ...

само дето гошо са огромни финасови институции или цели държави в момента ... и става дума за 100ци милиарди да не кажа трилиони ...

в европа и сащ има най-вероятно над 3 трилиона евро лош дълг ... който явно ще се трупа в balance sheet на ФЕД и ЕЦБ щото няма кой друг да го преглътне ...

това е тъжната реалност на великия западен капитализъм ... още по-тъжното е, че това не се случва за първи път ... просто мащабите в момента са гигантски заради глобализацията ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

американската и английската икономики така и не успяха да излезнат от рецесията, започнала още през 200-2008г. ...

въпреки излятите трилиони ...

същото важи и за ЕС ...

в Англия в момента са минали вече на типично юноевропейски оправдания - времето е виновно (студения декември миналата година бил смъкнал БВП с 0.8%), кризата в еврозоната е виновна ...

една държава в ЕС да фалира и най-големите американски и английски банки ще трябва да фалират като платят CDS по дълга (това са като застраховки по дълга) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

испания удари и тя 7% лихви ...

на много хора в западна европа лихвите по ипотеките са им двойно по-ниски ...

смятайте докъде е стигнала кризата ...

испания също като италия има да рефинансира много дълг догодина ЕС ще трябва да задели около 1 трлн евро за испания, италия, гърция и рекапитализация на банките ...

ако кризата продължава да се разпространява и достигне белгия ... следващата държава е франция ... и сумата ще трябва да набъбне до 3 трлн евро ...

ключовият проблем е че в германия има избори през 2013г. ...

без германия няма как да стане спасяването на еврозоната през 2012г. защото сумите са потрисащи ...

германските избиратели обаче са твърдо против спасяването да продължава ...

да видим ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да бъркам, но терминология от типа "реален" сектор, или може би "нереален" сектор, е характерна за комунистическите вузове и бившите преподаватели по политикономия (Един от тях беше на два пъти финансов министър и веднъж министър-председател през последните 20 г.). Техните възможности вече ги видяхме.

В нормалната икономическа наука не се употребява терминът "реален" или нереален сектор, защото всички сектори са РЕАЛНИ, независимо дали произвеждат грънци ("реално"), карат таксита (по "логиката" на някои "нереално", щот произвеждат не грънци, а изгорели газове) или обучават студенти (т. е. уж не правят абсолютно "нищо").

естествено, че всички сектори са реални ...

застраховането се занимава с риска ...

банките се занимават с алокацията на финансов ресурс ... и с риска свързан с това ...

и т.н. и т.н.

че са финансовия сектор, секторът на недвижимите имоти и секторът на услугите са прераздути в 'развитите кап държави' е очевидно ...

само наивник обаче може да си мисли, че по въпроса може да се направи нещо ...

индустриалното производство вече е високоефективно и фабрики които бълват продукция за милиарди наемат само по няколко стотин души ...

същото важи и за селското стопанство ... това което се е вършило от 10-20 души преди 100г. сега се върши от един с механизация ...

т.ч. няма какво да се направи, това са илюзии и розови приказки ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...