Отиди на
Форум "Наука"

Западна Европа е във фалит или й предстои да фалира скоро


Alexander_Nevski

Recommended Posts

  • Потребител

Какви ги дрънкате в тази тема, ми е трудно да си изясня. Забелязвам една силно застъпена теза, от Невски, че потребителите били виновни (тъй като харчели повече от колкото могат да си позволят и сега трябвало да си плащат задълженията). Силно уважавам реализмът в тебе Невски, но ми се струва е примесен с една такава високомерност, присъща на определен тип хора, които няма да охарактеризирам.

Незнам как е на запад и до колко нужни са лихвите, но от това, което виждам, в моя скромен житейски опит, от лихва до лихва има такава разлика, каквато от земята до небето.

Не съм сигурен и за какви задължения говориш, преки задължения към банките или задължения, към разни институции на западните държави, заради социалните си политики? Така или иначе за мен проблемът си е съвсем едностранен и той е в невъзможно високите лихви прилагани от банките и умишлено държаните на ниски нива възнаграждения за положен труд, поне тук в малка България проблемите на болшинството от хората са точно от такова естество.

Имам заем, за който изплащам повече от 12 процента годишна лихва! От друга страна имам влог, чиято лихва възлиза на 2-3 процента годишно и то приложено върху най-ниската сума пари, която е имало в сметката през който и да е период от годината. Какъв ми е стимула да давам пари на тази, за мен напълно безсмислена, институция? Когато изплатя заема, всички спестени пари ще ми отиват в "Бурканбанк" а истинската банка да фалира, не ми дреме! Ти ми кажи, грешно ли ми е мисленето?

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 336
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

http://money.bg/news/id_496587613/Сбогом_благосъстояние

само да добавя ... има и криза на социално-осгурителните системи в допълнение ...

За да поддържат изключително високия си стандарт,европейските държави се нуждаеха от постоянно разширяване на пазарите,но явно печелившия се оказа Китай.От друга страна очакването,че бедни икономики трябва да настигат силни и да изравнят стандартите си се коригира от практиката и сега изравняването на стандартите може би ще се случи двустранно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B4%D0%B0%20%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D1%83.jpg

Сириус, разглеждаш човешките потребности до второ ниво на пирамидата - има още 3 нива - отговора ти е там.

А ,ако не дай си боже се ограничим до първата стълбица, спокойно и с гордост може да се наречем, не човеци, а Тамагочи-та :biggrin:

По принцип, фундаментално, банката трябва да съхранява ресурс - такъв който може да се ползва в моменти на криза. Всичко, което прави банката трябва да е ориентирано в тази посока.

сигурно имаш предвид паричен ресурс. Хубаво е да разполага с повечко паричен ресурс( до привлича депозити )....но не за да го държи в буркани и да чака следващата криза( защото тази ще премине, но ще дойде следваща и така нататък ), а зя да го инвестира под формата на кредити - това, най-общо казано и е функцията на банката. Банката все пак си е предприятие с цел печалба.

Пример: българските банки започнаха в навечерието на кризата кампания по привличане на капитали, като периодично вдигаха лихвата по депозитите, кредитирането драстично намаля. Банковата система се презастрахова от липса на ликвидност и провежда консервативна политика по кредитите, при което в момента дребния и средния бизнес се задъхва и най вероятно ще станем свидетели на масови фалити през следващата година - не на банки, а на фирми, фирмички, ферми? и т.н.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Когато изплатя заема, всички спестени пари ще ми отиват в "Бурканбанк" а истинската банка да фалира, не ми дреме! Ти ми кажи, грешно ли ми е мисленето?

Въпросът ти е към Невски, но аз имам готов, ясен и бърз отговор.

Плюсът на депозита пред " бурканбанк " е, че лихвата компенсира обезценката на валутата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какви ги дрънкате в тази тема, ми е трудно да си изясня. Забелязвам една силно застъпена теза, от Невски, че потребителите били виновни (тъй като харчели повече от колкото могат да си позволят и сега трябвало да си плащат задълженията). Силно уважавам реализмът в тебе Невски, но ми се струва е примесен с една такава високомерност, присъща на определен тип хора, които няма да охарактеризирам.

Незнам как е на запад и до колко нужни са лихвите, но от това, което виждам, в моя скромен житейски опит, от лихва до лихва има такава разлика, каквато от земята до небето.

Не съм сигурен и за какви задължения говориш, преки задължения към банките или задължения, към разни институции на западните държави, заради социалните си политики? Така или иначе за мен проблемът си е съвсем едностранен и той е в невъзможно високите лихви прилагани от банките и умишлено държаните на ниски нива възнаграждения за положен труд, поне тук в малка България проблемите на болшинството от хората са точно от такова естество.

Имам заем, за който изплащам повече от 12 процента годишна лихва! От друга страна имам влог, чиято лихва възлиза на 2-3 процента годишно и то приложено върху най-ниската сума пари, която е имало в сметката през който и да е период от годината. Какъв ми е стимула да давам пари на тази, за мен напълно безсмислена, институция? Когато изплатя заема, всички спестени пари ще ми отиват в "Бурканбанк" а истинската банка да фалира, не ми дреме! Ти ми кажи, грешно ли ми е мисленето?

нямам никакво намерение да защитавам банките и тяхната политика спрямо теб ...

по отношение на лихвите и липсата на лихви ...

по принцип в човешката природа е заложено хората да се състезават по между си и да тръсят печалба ... ние търсим по-добър партньор за себе си с който да отгледаме здрави деца и искаме да им дадем всичко, което можем - образование, имот, старт в живота ... като сме готови на много повече за себе си, жена си и децата си отколкото за другите ...

тук идва проблемът с утопичните концепции като християнството и коцепцията по-горе как да живеем без лихва и печалба - това противоречи на вътрешната ни човешка същност ...

на всеки е ясно, че всеки може да си прави парите каквото иска ... ако искаш ги дръж на 2% в банка (аз ги държа моите на 8%, за което си си виновен ти същия депозит е достъпен и за теб) ако искаш ги раздавай без лихва на нуждаещите се ... повечето хора обаче, не биха си дали парите без лихва на други хора ...

за това кой е виновен за сегашното положение ... ами да гласоподавателите-потребители са виновни ... те искаха евтини заеми и голямо държавно харчене и ги получиха ... и целия развит свят 30г се набъбулбуква с всички видове възможни заеми до дупка ...

та вместо да се стресираш какви били банките в БГ бъди прагматичен и си рефинансирай заема на 8-9% и си дръж парите в депозит на 8% ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

по принцип в човешката природа е заложено хората да се състезават по между си и да тръсят печалба ... ние търсим по-добър партньор за себе си с който да отгледаме здрави деца и искаме да им дадем всичко, което можем - образование, имот, старт в живота ... като сме готови на много повече за себе си, жена си и децата си отколкото за другите ...

тук идва проблемът с утопичните концепции като християнството и коцепцията по-горе как да живеем без лихва и печалба - това противоречи на вътрешната ни човешка същност ...

А, християнството - социализма, социализма, кажи го смело:))

Той Павлов говори за недобросъвестни търговски практики..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
за това кой е виновен за сегашното положение ... ами да гласоподавателите-потребители са виновни ... те искаха евтини заеми и голямо държавно харчене и ги получиха ... и целия развит свят 30г се набъбулбуква с всички видове възможни заеми до дупка ...

Заложиха на консуматорството,за да има постоянен цикъл в производството.Иначе сега вместо фалирали банки,щяха да затварят предприятия.Никой не отчита техническия прогрес и това,че ако преди за производството на нещо е било необходимо определено време сега същото нещо се произвежда десет пъти по-бързо и конвейра бълва стоки,които някой трябва да купи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е естествен процес - има пазар, който се саморегулира. Както в природата, така и в глобалния пазар, оцеляват приспособимите.

Има алтернативи -северна Корея, някои племена в Амазония и Папуа Нова Гвинея, различни общности и кооперативни формации ( кибуци, мормони и др. ), които обаче отново са свързани с търговските взаимоотношения извън общностите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно според мен саморегулиращия се пазар подсказва,че може би ресурсите трябва да се насочат в друга посока ,не само към лични материални потребности,там е достигнато едно добро ниво в Западна Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз само искам да Ви обърна внимание на факта, че днес в края на 2011г. в България банковият сектор е единственият, който не е засегнат пряко от кризата и е на печалба....Това е.............

Примери бол....

Имам един познат, с който ходим да стреляме - предприемач е /засега/ и мога да кажа, че огромна част от бизнеса му се срина от 2009г. насам.......

Едва крета....

А беше фирма, която дава хляб на 100-на човека.

Говоря за човек, който пред мен е правил сметки за почерпка от по над 1200 лева, а на фирмени купони, даваше ,,бакшиш" вна чистача от 200 лева........

Не говоря за разхидите по новите коли в семейството, че и за капак поддържаше до скоро една много готина любовница.

Не знам дали Западна Европа е във фалит, но България е много зле.....

Много, много зле....

За по-малко от две години животът поскапна много, заплатите са същите или дори по-малки......Покупателната способност се сви също много......

Аз лично много се дразня, на Българи, които злобеят на Гърция в момента.....

Явно не виждат, че извън София, България е едно мъртвило.....

Частният сектор/дребният и среден бизнес умират или изнемогват/, а родното правителство не знае, какво да прави.

дори да знаеше, няма реалин лостове за въздействие!

А като чуя Симеон Дянков да ми говори за макроикономическата стабилност на България, ми призлява.....

Каква макроикономическа стабилност, като има хора, които продават семейно злато, за да си платят сметките и да си купат храна.

Така че, пред гърците да тичаме, пак не можем да ги стигнем като стандарт на живот и социални придобивки и качество на живота на населението.

В същото време се бием в гърдите, че строим автомагистрали.....

За да може приближени олигарси да печелят пари на гърба на цялото население на България.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

банковият сектор в БГ е много сериозно засегнат от кризата ...

просто крие и отлага осчетоводяването на загубите си ...

догодина те ще лъснат и ще доведат до съкращения и затваряне на клонове ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заложиха на консуматорството,за да има постоянен цикъл в производството.Иначе сега вместо фалирали банки,щяха да затварят предприятия.Никой не отчита техническия прогрес и това,че ако преди за производството на нещо е било необходимо определено време сега същото нещо се произвежда десет пъти по-бързо и конвейра бълва стоки,които някой трябва да купи.

защо се заложи на консумацията, сектора на услугите и публичния сектор е ясно на всеки здравомислещ ... иначе не само предприятията щяха да са затворени, ами над 50% от населението щеше да е безработно ...

въпросът е какво да се прави от тук насетне ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

въпросът е какво да се прави от тук насетне ...

Трудова армия като Ф.Д. Рузвелт. Походни кухни, палатки и arbeit. Плюс да провокираме ония от Марс да ни нападнат..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

защо се заложи на консумацията, сектора на услугите и публичния сектор е ясно на всеки здравомислещ ... иначе не само предприятията щяха да са затворени, ами над 50% от населението щеше да е безработно ...

въпросът е какво да се прави от тук насетне ...

То и аз нямам отговор,а пък и не съм срещала нещо убедително.За това гледам много да не критикувам,тези дето взимат решенията,защото едно е да гледаш отстрани,друго от теб да зависи нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

банковият сектор в БГ е много сериозно засегнат от кризата ...

просто крие и отлага осчетоводяването на загубите си ...

догодина те ще лъснат и ще доведат до съкращения и затваряне на клонове ...

Това просто не е вярно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква макроикономическа стабилност, като има хора, които продават семейно злато, за да си платят сметките и да си купат храна.

Искаш ли да ти пратя за успокоение рекламни материали от златари в Германия - осребрете най-изгодно накитите на прабаба си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що ме съмнява че Невски ... има нещо предвид.

Не е вярно че:?

-банките крият загубите си

-ще съкращават клонове

- или?

Как може да се знае нещо, което се крие

имам вътрешна информация от отдела по престуркутиране на кредитите в една от най-големите БГ банки ...

много добре знам какво правят ... преструктурират и протакат до дупка кредити, които отдавна са лоши ...

реално в БГ 20% от кредитите са лоши, догодина може и над 20% да станат ...

печалбата ще бъде изядена ...

освен това много имоти дето банките ги държат са осчетоводени по цени, на които никога няма да се продадат ...

чакайте шоуто догодина ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искаш ли да ти пратя за успокоение рекламни материали от златари в Германия - осребрете най-изгодно накитите на прабаба си?

в англия е пълно с такива, толкова са напреднали, че предлагат услуги по пощата или среща с консултант у дума, който носи кеш ...

естествено изкупните цени са под всякаква критика, но това е друг въпрос ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да добавя по темата ЕЦБ днес изля 500млрд. евтина пара за банките ...

смятайте какви дупки са имали да кърпят щом са я лапнали цялата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

имам вътрешна информация от отдела по престуркутиране на кредитите в една от най-големите БГ банки ...

много добре знам какво правят ... преструктурират и протакат до дупка кредити, които отдавна са лоши ...

реално в БГ 20% от кредитите са лоши, догодина може и над 20% да станат ...

печалбата ще бъде изядена ...

освен това много имоти дето банките ги държат са осчетоводени по цени, на които никога няма да се продадат ...

чакайте шоуто догодина ...

Много правилно. Още преди 2 години се очакваше колапс в банковия сектор. Отлагането му е точно заради преструктуриране на кредитите и все още голяма част неусвоени пари от еврофондовете - става дума за 85-90% от парите по европрограми. Изнасянето на недостоверни данни е напълно закономерно с оглед психо-социалното поведение. Ако си обявят реалните данни за повече от 20% несъбираеми( лоши ) кредити и като цяло не добро здравословно състояние в трезорите, тази огромна маса пари, привлечени като депозити ще започне да се изтегля и ще се превърне в психоза - оттам ще заработи ефекта на доминото.

ПП: Невски, мисля че ти сам даде пример с твоя кредит и депозит при почти еднакви лихви. банките наваксваха точно несъбираемият си паричен ресурс, затова и лихвите по депозитите се покачваха и все още са с високи нива. Преди седмица ако не се лъжа дори БНБ обяви задължителен санитарен минимум ( за ликвидност става въпрос ) от 8%

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да добавя по темата ЕЦБ днес изля 500млрд. евтина пара за банките ...

смятайте какви дупки са имали да кърпят щом са я лапнали цялата ...

От сега нататък ще има такива съревнования между банките - най-бързият печели :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ЕЦБ даде ликвидност на банките, но това не означава, че те ще купуват държавен дълг ... и че няма бавно да разкарват наличния ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

унгарците успяха да оцапат пейзажа жестоко последните няколко дни ...

явно ще си имаме втора ЕС държава в източна европа след гърция последовател на западна европа по стъпките към фалита ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, някъде беше писал, че в основата на проблемите стои консуматора, но ще ти обърна внимание на теорията за икономическия растеж на Уилям \Уолт\ Ростоу : - развитието минава през 5 етапа:

1- традиционно общество

2- подготовка за излитане

3- излитане ан икономиката

4- движение

5- масово потребление, продиктувано от желанието за икономически растеж на правителствата

с течение на времето само мащаба се променя и задълбаем ли в анализи ще преминем тънката линия и ще влезем в дълбоките води на конспиративните теории.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Саморегулацията на пазара се проявява само в определени граници.

Сега с интернета пазара стана много достъпен и куцо и сакато реши да забогатява от него.

И понеже информацията сега се разпространява светкавично, и страха от загуба на пари веднага прави от пазара тълпа - саморегулировката се прилага от неочаквана посока.

Аналогията с множество хора е добра. Докато множеството реагира на рационални стимули (мисли рационално) - всичко си е ОК, има си нормална саморегулация. Но много малко трябва това множество да се превърне в тълпа и тогава саморегулацията придобива груб характер.

Този процес на "регулация" се проявява на много нива.

Във физиката е "действие и противодействие".

"количествени и качествени изменения" и пр.

При човека, най-общо, това са вътрешни и външни задръжки. Обективни и субективни. Ако не се сдържаш да караш бавничко, ако не те глобят, ше се треснеш някъде. В крайна сметка регулировката влиза в сила. Неотменно.

Интересно от какви параметри зависи способността на "втълпясване" на група хора. Предполагам, колкото хората от тази група имат повече вътрешни задръжки, толкова по-малко ще са склонни към "втълпясване".

А пазара доста отдавна е уязвим от "втълпясване". И спасителните екипи, пожарникарите, все по-скъпо им коства да гасят "пожара". Щото дефакто се гаси с изливане на пари.

(А понякога и искричка може направи голям, опустошителен пожар)

Тук става дума за склонността| несклонността към риск. Навлизаме във водите на психологията - трябва ни психолог.

“ Пожорникарите “ както казваш,изливат пари - добре, от тази гледна точка няма място за притеснения - няма да останат само пари на земята. Това са инфлационни процеси. Цените на стоките и услугите се повишават, както се повишават и цената на труда.

Според Робърт Ноутс проблема се крие в повишаването на населението и невъзможността да бъде изхранвано, затова предлага Земята да се ....... освобождава от излишното население - това мисля че се случва главно в страните от третия свят. :post-20645-1121105496:

| да не се припознава с конспирация |

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...