Отиди на
Форум "Наука"

Неутронна звезда - въпрос


staiks

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте :) Правя презентация по физика на тема еволюция на звездите... Горе-долу разбрах последователността на нещата , но не ми е ясно какво става след като се образува неутронна звесди? Има ли следващ етап ? Умират ли или не?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Неутронната звезда е краят на еволюцията на звезди в определен диапазон на масата. Тя също се променя, заради излъчването на заредени частици и фотони от магнитните и полюси (ако сме в равнината на полюсите и за нас е пулсар) , но много бавно в сравнение с предишните етапи от развитието и.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата, които могат да се случат със неутронната звезда са няколко.

Тя се върти с невероятна скорост, способна да достигне 1000 оборота в секунда. Ако обект попадне в обхвата на гравитационното поле ще протече процес на акреция – масата на обекта ще падне в неутронната звезда. В следствие масата на неутронната звезда се увеличава и може да доведе до гравитационен колапс, при което звездата се превръща в черна дупка.

Друго: отново в следствие на огромната скорост на въртене, зоните около екватора се въртят по-бързо от тези около полюсите, което води до затваряне на магнитните линии вътре в неутронната звезда. Това води до задържане на голямо количество енергия във вътрешността на звездата, която в определен момент избухва и освобождава натрупаната енергия. Това избухване ускорява до много големи скорости звездната материя, която предизвиква ударна вълна вътре в звездата, което предизвиква нови избухвания в рентгенови лъчи. Такова избухване е наблюдавано на 27 декември 2004.

Възможно е и след време звездата да загуби от своя момент на импулса и въртенето и да се забави, при което неутронната звезда се свива под натиска на гравитацията и в крайна сметка се получава гама-избухване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://astro.314c.com/news/grbmystery.php

Много теории има за това, какво би могло да се случи с неутронна звезда, но са вързани с думата ако(частни случаи):

- ако звезда попадне в близост до неутронна звезда

- ако две неутронни звезди се слъскат

- ако неутронната звезда е с изключително силно магнитно поле, магнетар - източник на гама лъчи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://astro.314c.co.../grbmystery.php

Много теории има за това, какво би могло да се случи с неутронна звезда, но са вързани с думата ако(частни случаи):

- ако звезда попадне в близост до неутронна звезда

- ако две неутронни звезди се слъскат

- ако неутронната звезда е с изключително силно магнитно поле, магнетар - източник на гама лъчи.

При чист вариант, ако няма специални условия /думичката "ако" липсва/, животът на неутронна звезда прилича на изпарението на черна дупка или "Лъчение на Хокинг",

С. Хокинг мрази да наричат този процес така!

Моя "частна лична хипотеза".. Моля ви, не приемайте това мнение насериозно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съществува и хипотеза, че неутронната звезда би могла да се превърне в "кваркова" звезда, при условие, че гравитацията е достатъчно голяма да "разкъса" неутроните до съставните им кварки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съществува и хипотеза, че неутронната звезда би могла да се превърне в "кваркова" звезда, при условие, че гравитацията е достатъчно голяма да "разкъса" неутроните до съставните им кварки.

Това е бая... хипотетично. Има ли основание за подобно твърдение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е бая... хипотетично. Има ли основание за подобно твърдение?

Ами основанието е, че някои неутронни звезди не се вписват в съществуващият модел. Например, размера им е по-малък отколкото общоприетия модел за неутронна звезда позволява, но напълно допустим ако са съставени от кварки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами основанието е, че някои неутронни звезди не се вписват в съществуващият модел. Например, размера им е по-малък отколкото общоприетия модел за неутронна звезда позволява, но напълно допустим ако са съставени от кварки.

то това си е направо състояние за черна дупка. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Без да се замислям много, че е вредно, предполагам че има 2 сценария - ескплозия или малка черна дупка

Със сигурност не може вечно да излъчва енергия и вещество.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Без да се замислям много, че е вредно,

И аз без да се замислям много, че е вредното е за здравето - както каза Жоро.

* * *

има 2 сценария - ескплозия или малка черна дупка

Със сигурност не може вечно да излъчва енергия и вещество.

Или пълен разпад на елементарни частици, ако стигне и времето до края на Вселената да се "изпари".

Със сигурност не може да излъчва излъчва енергия и вещество, които са константа за дадена неутронна звезда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е бая... хипотетично. Има ли основание за подобно твърдение?

Ако си спомням правилно има основание. досега си остава чисто хипотетично, но хипотезата е на сериозни физици. Така, че макар и хипотеза, не е същото като хипотеза на български непризнат гений.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако си спомням правилно има основание. досега си остава чисто хипотетично, но хипотезата е на сериозни физици.

* * *

Когато няма теория - ще трябва да се доверяваме на хипотези.

. . .

* * *

Така, че макар и хипотеза, не е същото като хипотеза на български непризнат гений.

Оффтопик

Народността на гения нима има значение за качествата на дадена научна хипотеза/теория? :post-20645-1121105496:

Разбира се, ако оставим политиката и финансовата страна на въпроса настрана.

Извинете за който...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато няма теория - ще трябва да се доверяваме на хипотези.

Хипотезата, доколкото знам, е базирана на солидна теория. От друга страна много неща първоначално имат статут на хипотеза. Например неутриното. Но аз няма представа каква ще е (или вече е) съдбата на горната хипотеза. Много е възможно да е неуспешна.

Народността на гения нима има значение за качествата на дадена научна хипотеза/теория?

Приемам забележката, дори на мен не ми харесваше докато го писах. Да го променим на 'непризнат гении извън академичната общност, парадиращ с хипотезата си из интернет форумите и блоговете (независимо от нациалноста)'.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хипотезата, доколкото знам, е базирана на солидна теория. От друга страна много неща първоначално имат статут на хипотеза. Например неутриното. Но аз няма представа каква ще е (или вече е) съдбата на горната хипотеза. Много е възможно да е неуспешна.

* * *

Малко в страни от темата, но бих искал да спомена, че има много хипотези с незавидна съдба, довела до разбити кариери . . . и сериозни проблеми в личен план на някои учени.

Сещам се за теорията за супер гравитацията и поне още десетина като нея.

. . .

Понякога се случва нещо /хипотеза/ да бъде отречено, но след време някой да се сети за него и на негова база да създаде нещо работещо или поне с надежда да заработи.

* * *

Приемам забележката, дори на мен не ми харесваше докато го писах. Да го променим на 'непризнат гении извън академичната общност, парадиращ с хипотезата си из интернет форумите и блоговете (независимо от нациалноста)'.

Разбрах, че имаш предвид гаражните гении. И този форум не е пощаден от подобни учени.

Във форма съществува тема съдържаща стотици мнения по проблемите на псевдо науката.

Не знам какво е разпределението по националности, но руснаците ни бият в това отношение. Гледал съм купища руски сайтове, форуми, блоговете посветени на анти релативизма. При това, нивото на подготовка на пишещите в тях е доста по-високо от родното...

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...