Отиди на
Форум "Наука"

Цикъл на Карно


Radium

Recommended Posts

  • Потребител

Някой може ли да ми обясни, кое кара газа да се разширява изотермично при цикъла на Карно? До колкото прочетох газа поглъща топлина и за сметка на нея извършва работа разширявайки се. Не ми е ясно защо топлообменя при положение, че няма температурна разлика! Кое е движещата сила на процеса?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой може ли да ми обясни, кое кара газа да се разширява изотермично при цикъла на Карно? До колкото прочетох газа поглъща топлина и за сметка на нея извършва работа разширявайки се. Не ми е ясно защо топлообменя при положение, че няма температурна разлика! Кое е движещата сила на процеса?

естественно че ако няма температурни разлики , не би имало и цикъл на карно , за да има топлообмен трябва да има и температурни разлики , на това се базира и работата на двигателя на стирлинг , той е двигател с външно горене. при ДВГ на принципа на вътрешно горене , не се изисква температурна разлика понеже работната среда постоянно се обновява , влиза горивовъздушна смес изгаря , като изгорелите газове се изхварлят навън , след което процесът се повтаря . При ДВГ - с външно горене работната среда е постоянна и затова е необходимо средата периодически да се нагрява и охлажда . Няма нищо необичайно и необяснимо :bigwink:
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там е работата, че няма температурна разлика. Газа и нагревателя имат еднаква температура (изотермично се води процеса) и въпреки това газа започва да поглъща топлина за да се разшири. Не виждам кое е движещата сила!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там е работата, че няма температурна разлика. Газа и нагревателя имат еднаква температура (изотермично се води процеса) и въпреки това газа започва да поглъща топлина за да се разшири. Не виждам кое е движещата сила!

Не е съвсем така:

Цикъл на Карно

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох го многократно и не намирам отговор. Движещата сила ми се губи. Две тела с еднаква температура (по диаграмата в горния линк - процес от 1 до 2). И въпреки, че са с една и съща температура се извършва топлообмен. Кое кара газа да се разширява? Топлината се поглъща именно заради това, понеже се извършва работа и за да не намалее вътрешната енергия, газа поема топлина от нагревателя при разширението си. Очевидно е спонтанно разширение, това означава, че преди това е бил насила сгъстен. Това ли се е случило в процесите 2-3 и 3-4. Външна сила ли го е сгъстила или той самоволно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там е работата, че няма температурна разлика. Газа и нагревателя имат еднаква температура (изотермично се води процеса) и въпреки това газа започва да поглъща топлина за да се разшири. Не виждам кое е движещата сила!

Ако разгледаш графиката на цикъла на Карно, линията 4-1 съответства на адиабатното свиване на газа.

това адиабатно свиване го извършваме ние, т.е. извършваме работа върху газа. Ако го оставим да се раз-

шири без да подаваме топлина към него (адиабатно), разширението ще протече точно по линията 4-1, но в

обратна посока - от т.1 към т.4. при което ще спадне не само налягането, но и температурата му.Ако по

време на разширението му, обаче, започнем да подаваме подходящо количество топлина, налягането му ще

спада, но не и температурата и тогава разширението му ще протече по кривата 1-2. Аналогични са разсъж-

денията за останалите две части от диаграмата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега чатнах. Не можах да го разбера от раз защото никъде не пише, че някой от вън извършва работа.

Благодаря много!

От 3 до 4 и от 4 до 1 работим ние, а от 1 до 2 и от 2 до 3 - работи газът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох го многократно и не намирам отговор. Движещата сила ми се губи. Две тела с еднаква температура (по диаграмата в горния линк - процес от 1 до 2). И въпреки, че са с една и съща температура се извършва топлообмен. Кое кара газа да се разширява? Топлината се поглъща именно заради това, понеже се извършва работа и за да не намалее вътрешната енергия, газа поема топлина от нагревателя при разширението си.

А може би е от значение и това, че "идеален газ може да превърне изцяло в работа топлината, получена от термостат, като се разшири изотермично (вътрешната енергия на идеалния газ не се изменя, защото тя не зависи от обема при изотермични процеси)." - както е казано тук:

http://www.phys.uni-...m#_Toc304741707

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох го многократно и не намирам отговор. Движещата сила ми се губи. Две тела с еднаква температура (по диаграмата в горния линк - процес от 1 до 2). И въпреки, че са с една и съща температура се извършва топлообмен. Кое кара газа да се разширява? Топлината се поглъща именно заради това, понеже се извършва работа и за да не намалее вътрешната енергия, газа поема топлина от нагревателя при разширението си. Очевидно е спонтанно разширение, това означава, че преди това е бил насила сгъстен. Това ли се е случило в процесите 2-3 и 3-4. Външна сила ли го е сгъстила или той самоволно?

Обяснили са ти, но и в текста го има:

Подложено на високо налягане в началото, то се разширява свободно, като изтласква буталото и извлича топлина от горещото тяло, с което цилиндърът се намира в контакт (Схема 1).

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Кефите ме. Умен народ има тук, което ме радва, но което е по-интересно - след забележките виждам промяна в нашата Уикипедия /предполагам от вчера/. Някой от тук очевидно редактира.

Сигурно са ми късни допълненията още повече като е разнищен, но да си кажа - изотермичното разширение - при постоянна температура - цилиндърът като е в контакт с нагревател - обемът на газа се увеличава /газът се разширява/, без да му се повишава температурата /говорим за идеални условия/. Ако затормозим движението на буталото /тоест разширението на газа/ температурата му ще се повиши /газът ще се загрее/, както всъщност би станало и в реални условия, заради съпротивлението на буталото.

Втората диаграма показва /или втори етап/ как газът се разширява след като конакта на цилиндъра с нагревателя е прекъснат /цилиндърът е махнат от котлона :)/ но се приема, че е топлоизолираня нещо повече, че газът не обменя топлина с буталото и стените, което на практика няма как да стане. Това всъщност е и адиабатен процес - без да има топлообмен. Такова разширение без топлообмен се нарича адиабано. То става за сметка на поетата вече топлина, ще спре докато температурата на газа спадне до тази на студеното тяло T2 /не говорим за околна щото цилиндърът е изолитан/ с което цилихдърът ще влезле в контакт на следващ етап.

трета фаза - Свиване ние буталото, но за да имаме изотермично свиване /иначе газът ще се загрее/ осигуряваме топлоотвод - студено тяло - диагр 3, на което газът отдава полученото количество топлина.

Прекъсваме в един момент контакта със студеното тяло /отново системата е топлоизолирана/ и продължаваме да свиваме - газът се загрява до първоначалната температура и се връщаме в изходно положение.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • Потребител
Изменението ΔU на вътрешната енергия на един газ при ЗАТВОРЕН термодинамичен цикъл е: *
1 точка
не се изменя
ΔU < 0
ΔU > 0
 
 
Знаетели отговора моля помогнете ми:)) :/
 
 
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...