Отиди на
Форум "Наука"

Монети


Demon

Recommended Posts

  • Потребител

е чак феномени....иначе е-бей понякога поднася изненади, но читавите неща лесно намират високата си цена....а за спекулации от рода на да препродадем менте със супер печалба или как да си вдигнем наушким рейтинга продавайки ментета чрез 5 различни акаунта, мисля че вече е изтъркан номер.

Та тя читава ли е може и избщо да не се появи в е-бей ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Османската монета e на Абдул Хамид I 1774-1789, емисионната и година е 13-та или 1786-та, отсечена е в Константинопол и номиналът евентуално е 40 пара, ако диаметърът е около 36-38 мм. Сребърна...не се очудвай защо изглежда така...тя е сребърна само на книга при проба 0.3-0.435 обикновенно изглеждат почти медни.

Това е тя в качество ;)

27-40P-1187-13-kost.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

сега за Ректора...че го чакаш бая време ще гледам да е повече.

Монетата е на Република Рагуза или както на Български му викаме Дубровник. Рагуза всъшност е Италианското име. Тя има сравнително интересна история, през 13 век плаща данъци на Венеция, след това обявява независимост, подписва договори с Османска империя за помилнаве и данъци с помоща на Франция през 16 век става република, до 18 век, абе интересна история има.

Ректора всъшност е Титлата на управителя на Републиката който принципно се сменя всяка година, но монетите не изобразяват конретна личност, те имат винаги абсолютно идентични черти, надписи също липсват на монетите (поименни). Та затова и има дупки из списъците на Управителите. За 1771 би трябвало управител да някой от тея двамата убавци: Marin Boža Saraka, Đivo Rafa Gučetić

Номиналът на монетката е tallero rettorale, един от ниските номинали. Преди него са Талер и различни форми на Дуката (1, 3, 6 и т.н). Иначе монетат е сребърна, ако не греша пробата е около 0.700

За изображенията...мисля вече го казахме, но отпред бюст на Управителя, отзад герба на Дубровник и те така..

Надявам се да съм успял да изчерпам показаната монета, и още веднъж извинявай за чакането.

Ако има нещо друго само попитай ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Османската монета e на Абдул Хамид I 1774-1789, емисионната и година е 13-та или 1786-та, отсечена е в Константинопол и номиналът евентуално е 40 пара, ако диаметърът е около 36-38 мм. Сребърна...не се очудвай защо изглежда така...тя е сребърна само на книга при проба 0.3-0.435 обикновенно изглеждат почти медни.

Това е тя в качество ;)

27-40P-1187-13-kost.jpg

Ихаа... ти ме разби.

Браво.

Това е точно монетата. Емисията е друга, но е същата и е идеална.

На моята единствената разлика е, че има 5 листенца на детелинката и страничните и листенца са по-затворени и отдалечени от другата фигура, т.е. колкото да се види че е друга емисия. Иначе същата монета. Размера е около 19-19,3 мм. Иначе моята си изглежда напълно сребърна, няма червеникави отблясъци. Изглежда по-чиста сякаш и от Ректора дори.

Още веднъж браво.:biggrin:

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по-малкият диаметър означава само едно...номиналът е различен. Т.е. за 19-20 мм отговарящият номинал от тази емисионна година е 5 Пара. Всичко останало е еднакво. Емисията е 13-та година или 1786, но разбира се при сечените монети нямаме само една матрица, а доста голямо количество, от няколкото марици следват и вече различията в листенцата (те са към Туграта на султана)и вече всякакви допълнителни детайли, но това не променя емисията, а просто матрицата.

При османското монетосечене, точното определяне често е изключително трудно...аз също често налучквам, а причината е че обикновенно номиналът не е изписан. Не мога да ти обясня как са се ориентирали през 18-ти или 19-ти век, но може би чрез теглилки и пак чрез диаметрите.Та когато имам едно и също нещо изписано на 10 номинала, си го караме направо на налучкване и фантазия при определяне на номинала ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сребърен денар на Фаустина млада, сечен по времето на Марк Аврелий или между 161-175 грубо казано.

Е монетката не е идеално, но все пак я запази за спомен ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Византийски анонимен фолис клас С от средата на 11 век.

Мисля че повече информация ще можеш да нбамериш в сп. Българска наука" бр. 41, стр 103 има обширна статия за тях. Линк може да намериш в форума

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Странно..този израз "немога да намеря нищо за нея" винаги ме е карал да се посмея няколко минути и тогава да пиша. Та ако не знаеш какво търсиш, какво би искал да намериш, да не говорим че задницата е снимана наобратно :whistling:

Римска империя, датирана грубо от средата до края на 4 век. От това което е останало от нея, трудно бихме успели да разберем императора, освен на боб или на кафе. Номиналът е Бронз 4 (АЕ4). И общо взето това е всичко което може да се каже за нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виждали сме! Не е нещо чак толкова рядко че да не сме виждали :tooth:

Сребърен грош (матапан), Венеция, около 13-14 век. На кой обаче, ще е доста трудно да се каже на фона на идеално изтритите Буквички

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители

Полска монета на Сигизмунд ІІІ (1587-1632), 3 гроша.

Прилича на тази, но има различия в текста и оформлението.

post-2642-068745200 1326363662_thumb.jpg

http://www.beastcoins.com/World/Poland/Poland.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля за малко информация за тази монета,която намерих преди 15 години и я бях прибрал и забравил,но скоро се сетих за нея и се заинтригувах каква е и от кога е!До колкото ми стигат познаниата,мисля че е медна от времето на Константин велики.Моля за помощ!

post-11227-049416100 1326364504_thumb.jp

post-11227-009705100 1326364515_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако въобще е монета :post-20645-1121105496:

post-11221-079837600 1326279713_thumb.jp

post-11221-013990200 1326279722_thumb.jp

малко по старичка е от другата затова има дребни различия 3 Гроша на Сигизмунд III, Полша 1597, но като цяло предвид състоянието е Бивша монета :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля за малко информация за тази монета,която намерих преди 15 години и я бях прибрал и забравил,но скоро се сетих за нея и се заинтригувах каква е и от кога е!До колкото ми стигат познаниата,мисля че е медна от времето на Константин велики.Моля за помощ!

Негова е , Римска Импшерия, Константин Велики, Бронз 4 като номинал и монетен двор на Тесалоника. Но и тази е бая бивша монета. Като гледам се е пенсионирала преди 1600 години със завиден стаж циркулация :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

със сигурност 20 франка е често срещан в Бълагия номинал (т.нар Наполеон). Сега коя емисионна година по-колко броя има у нас, няма как да ти кажа..но със сигурност 20 франска се намира лесно (ако не държиш на емисията) Ако държиш точно на емисията с малко чакане също ще се намери.

Монетният двор на Париж не е проблем, характерен е за номинала и 99.9 % от френските монети са с този монетен двор.

Ето няколко налични от други емисии в аукцион.бг:

Моята връзка

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...