Отиди на
Форум "Наука"

"Апокалипсис сега-бг" - последният експеримент върху гърба на българите


Recommended Posts

  • Потребител

Без да навлизам в спорове какво е трябвало да стане и какво не, ще ви разкача какво се случи със земите на едната ми баба.

Тя е от едно Радневско село. След 1944 влизат в ТКЗС-то с 500дкр*. След 1990г. 150 от тях не ги върнаха. Останалите се делиха между наследниците и след всички разправии с близки и далечни роднини баба се оказа с малко под 20дкр (мисля, че бяха 17, трябва да я питам). Продаде ги. Дали така щеше да се раздроби земята, ако зависеше от прадядо ми - съмнявам се.

*без да броим воловете, конете, овцете и всичкият стопански инвентар (включително и една вършачка, с която се сдобиват малко преди 44-та).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 143
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Без да навлизам в спорове какво е трябвало да стане и какво не, ще ви разкача какво се случи със земите на едната ми баба.

Тя е от едно Радневско село. След 1944 влизат в ТКЗС-то с 500дкр*. След 1990г. 150 от тях не ги върнаха. Останалите се делиха между наследниците и след всички разправии с близки и далечни роднини баба се оказа с малко под 20дкр (мисля, че бяха 17, трябва да я питам). Продаде ги. Дали така щеше да се раздроби земята, ако зависеше от прадядо ми - съмнявам се.

*без да броим воловете, конете, овцете и всичкият стопански инвентар (включително и една вършачка, с която се сдобиват малко преди 44-та).

ма тя земята се обезценява като се раздроби така ...

има и един куп транзкционни разходи, които пълнят гушите на нотариуси и адвокати, а хората в крайна сметка продаваха декар земя на цената на един чифт хубави ботуши ...

прадядовците ни са градили имане, комунистите са им го взели, къде е сега това имане след като върнаха земите - в 95% от случаите го няма ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комасация, но на основата на частната собственост. Първо реституция, после комасация. Да се знае, че хората, а не някакви си комунистически структури ще взимат парите от рентата. ;)

т.е предлагаш нещо, което е построено, да се разруши, и да се построи наново пак същото. Е нема такова животно, и както виждаш това не се случи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изпускаш обаче, че тия през 1750 г. са го направили като частни собственици.

Зад офертите за уедряване криеш оферти за отчуждаване, за втора национализация. ;)

абе аман от тия частни собсдтвеници бе. Частната собственост няма никакво значение за управлението. кога ще разберете, че собствеността е НУЛА важност, УПРАВЛЕНИЕТО е всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то веднага след освобождението на основата на селското стопанство България прави най-добрия си период в развитието си като държава, я! Те са били готови още тогава.

А срамното през 2012 г. дойде от национализирането на земята през 1948-1959 г. От ТеКеЗетата , бре . И от мафията. ;)

Напълно невярно.

След освобождението икономиката на България запада. Най-добрият период в икономическо и културно отношение е Възраждането.

А срамното през 2012 не дойде от национализацията през 1948, а от реституцията през 1990. Как удобно пропускаш очеизвадни факти.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На мен ми е много интересно как разни изота ще гарантират качествата на интелектуален продукт.

Най-общо: ISO 9001 (стандартът се казва управление на качеството) е стандарт за система от процедури, изпълнението на които гарантира че производителя на продукти/услуги е спазил стандарите и изискванията (практиките) за

повтаряемост, проследимост,и може да докаже документално за себе си съответствието на това което обявява, че продава, с това което действително продава (отсрещния е купил)

:) Не си ли разбрал че целта на всички тези стандарти е да се въведе някаква регулация по отношение на потребителските стоки. За интелектуалния продукт такова животно няма, той не е потребителска стока. Разработката или работи или не работи по зададените параметри и никакви сертификати няма да променят това.

На никого не му се плаша за нещо което не работи, а за нещо което най-вероятно би работило..

Бай-ганьовски манталитет (така както го описваш) е по-слабо изразен при бизнесмените, отколкото при останалата част от населението (и дори по-малко отколкото учените от БАН, които казват - тука има едно пари, дайде да ги вземем).Бизнесмените (от сектора в които работя) плащат пари и на външни лаборатории и консултанти..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-общо: ISO 9001 (стандартът се казва управление на качеството) е стандарт за система от процедури, изпълнението на които гарантира че производителя на продукти/услуги е спазил стандарите и.

Между другото тези Исо-та са пълна пародия - във фирмените тефтери се пише как трябва да бъде, а на практика се прави както дойде. При правенето на пари самоконтрола е мисия невъзможна :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Между другото тези Исо-та са пълна пародия - във фирмените тефтери се пише как трябва да бъде, а на практика се прави както дойде. При правенето на пари самоконтрола е мисия невъзможна :lac:

пародия или не, осигурява проследимост и повтаряемост, и ефективно упраление.

Закъсненията са при записите и част от документалната работа..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то веднага след освобождението на основата на селското стопанство България прави най-добрия си период в развитието си като държава, я! Те са били готови още тогава.

А срамното през 2012 г. дойде от национализирането на земята през 1948-1959 г. От ТеКеЗетата , бре . И от мафията. ;)

БГ го докарва до просешка тояга през 30те и няма пари да плаща на кредиторите си ...

това е резултат от безумното субсидиране на селското стопанство и други безумни проекти като язовир Въча ... в комбинацията със срив на цените на селскотопанската продукция ...

това пише ли ти го в книжките?

ако кредиторите не бяха олабили (по същия начин по който олабват в момента за Гърция, и както олабиха за БГ през 90те) цялата държава е щяла да фалира с гръм и трясък ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да продължа за 30те ...

'процъфтяващата БГ със свободен пазар' налага жестоки ограничения върху движението на капитали и държавен контрол върху цялата външна търговия ...

покритието на БГ банкноти спада драстично още преди да започнат каквито и да било войни ...

всички, които държат кеш са ограбени от процъфтяващата БГ държава ...

да продължавам ли да описвам процъфтяващата Бг държава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно това ти обяснявам че интелектуалния продукт не е стока, която да се сертифицира с проследимост. При нас разработваме технологии, а не стоки. А една технология първо се изпитва на лабораторно ниво, а чак след това започва прилагането и на промишлено ниво. И няма как сертификатите за лабораторията да ти говорят нещо за реалните проблеми при прилагането на технологията в производството.

Другия аспект на проблема вече ти го казах. Сертификатите за качество изискват твърди консервативни правила. Което в реалността влиза в голям конфликт със интелектуалната работа, поне там където хората реално мислят върху проблеми, а не се занимават с документации. Аз за идеята ли да мисля, или за това как пробата ми да не се кръстосва с пробата на съседния отдел и как трябва да изчакам някоя лаборантка да се натутка ми пусне апарата, който аз съм я обучавал да ползва, но който по правилата на акредитацията аз нямам право да пипам? Просто реалността е нещо различно от бюрократичните изисквания. Майната им на правилата, аз знам десет пъти по-добре какво да правя с апарата от всяка лаборантка. Та това по въпросите със сертификатите.

Недей забатачвай и извъртай към серфикати, аз визирах ясно ISO 9001 (и само него). Технология, услуга, физически продукт,обувки, всичко е стока..(и съжалявам че не го разбираш)

Ето ти един пример от Германия:

The system of quality management governing construction of the Wendelstein 7-X fusion device has now been certified in accordance with the DIN ISO 9001 German industrial standard. The auditors of the TÜV Nord inspectorate thereby confirm that the research device being built at the Greifswald branch of Max Planck Institute of Plasma Physics (IPP) conforms to industrial standards – as one of the first in Germany.

Сертификатите за качество изискват твърди консервативни правила. Което в реалността влиза в голям конфликт със интелектуалната работа, поне там където хората реално мислят върху проблеми, а не се занимават с документации.

Едното не влиза в конфликт с другото..(на тези които си търсят извинения и оправдания, може да им пречи и шума от аспираторите)

Аз за идеята ли да мисля, или за това как пробата ми да не се кръстосва с пробата на съседния отдел и как трябва да изчакам някоя лаборантка да се натутка ми пусне апарата, който аз съм я обучавал да ползва, но който по правилата на акредитацията аз нямам право да пипам?

Мое мнение: Всеки що годе нормален ръководител трябва да може да намира баланса, и границите, които могат или не могат да се пресичат..Ако ръководител казва "майната им на правилата", то той не си е на мястото..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Environmental REsearch Laboratory (EREL) / National Centre for

Scientific Research “Demokritos” (NCSRD)

Spiros Andreanopolous, NCSRD, Demokritos, 15310 Aghia Paraskevi Attikis,

Greece

This presentation aims at presenting the activities and potentials of EREL/NCSRD in view of

its possible participation in the consortium for preparing a research proposal on “Hydrogen

Energy: Chances and Risks for the Environment”.

About NCSRD

NCSRD was founded in the early 60s. Its present staff amounts to1000 employees of whom

450 on research contracts. The covered scientific research areas are: Energy, New Materials,

Solid State Physics and Microelectronics, Informatics and Telecommunications, Health,

Environment and Cultural Heritage.

NCSRD consists of 8 Institutes, each functioning as an independent unit: Biology, Informatics

and Telecommunications, Materials Science, Microelectronics, Nuclear Physics, Physical

Chemistry, Radioisotopes and Radio-diagnostic Products, Nuclear Technology Radiation

Protection Institute. The Environmental Research Laboratory (EREL) is part of the Institute

for Nuclear Technology Radiation Protection.

EREL has a long-standing experience in coordinating more than 10 EU projects and

participating in more than 30 EU projects under the 4 , 5 and 6 Framework Programmes.

The Laboratory staff consists of 25 persons (researchers, PhD candidates, technicians and

administrative staff). EREL has strong links with universities, research institutes and

private/public enterprises throughout Europe. The main research activities of the Laboratory,

related to the subject of the considered proposal are:

th th th

• Atmospheric Transport of Pollutants and Chemical Modelling

• Sorption And Transport In Porous Materials

• Hydrogen Technology (storage, safety and certification)

Topics and Applications related to Emissions / Transport of atmospheric

pollutants

EREL has developed or uses a set of numerical codes for the prediction of atmospheric

transport and chemistry of pollutants in domains of complex topography. The Laboratory has

established and applies a quality system for Software design and development for

atmospheric applications according to ISO-9001, certified by TUV.

• Modelling of long-range atmospheric dispersion of pollutants

• Modelling of photochemical pollutants – transport and chemical evolution

• Modelling of atmospheric dispersion of denser-than-air gases

• Modelling of mesoscale atmospheric flows and pollutants dispersion over complex

terrain

• Aerosol/photochemical modelling: development, validation and application

• Compilation of emission inventories for several air pollutants (NOX, SO2, CO, CO2,

PMs, NMVOC, CH4, H2O etc) following bottom-up and top-down methodologies

Research areas and Applications related to Hydrogen

The following topics related to hydrogen technology are currently pursued by EREL:

• Modelling and calculations related to hydrogen safety and certification

• Hydrogen storage in solid materials

• Mathematical Modelling and Optimization of Hydrogen Storage in Metal Hydride Beds

• Fuel cells applications

• Hydrogen production

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ма тя земята се обезценява като се раздроби така ...

има и един куп транзкционни разходи, които пълнят гушите на нотариуси и адвокати, а хората в крайна сметка продаваха декар земя на цената на един чифт хубави ботуши ...

прадядовците ни са градили имане, комунистите са им го взели, къде е сега това имане след като върнаха земите - в 95% от случаите го няма ...

Именно. Преди национализацията разполагат с едри парцели (спрямо днешното състояние),с инструментариума за обработване (вярно, изостанал за времето си но все пак наличен), както и с работната ръка. Какво става 45г. по-късно:

-след като разделиш с лели, чинки, вуйчовци, братя и братовчеди получаваш едно малко парче (в нашия случай 17дка)

-бабите ни и дядовците ни, върнали си земите, са вече в напреднала възраст и нямат физическата сила

-нямат и средствата да я обработват (нито техника, нито пари)

-цяло едно поколение - техните деца (в случая моя баща) са откъснати от земята и професионално са далеч от земеделието (т.е. напълно неподготвени).

-дори и да имаш силата и техниката, за какво ти е да обработваш 17дкр ? Това е смешно малко...

Както един съфорумец сравни - все едно са ти взели колата и после са ти я върнали без двигател.

Нашите дядовци/прадядовци много добре знаеха, че земята не бива да се раздробява, защото както каза Невси, тя се обезценява, но за съжаление точно това стана. Сега имам няколко декара ниви в Добруджа и в Старозагорско. Нито са на едно място, нито са достатъчно за да ги обработвам сам. Затова са под рента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука някакви смешни хорица, събрани от кол и въже, моля ви СА ще обявяват социалистическото управление за престъпно, хаха абе смешки. когато се строяха болници, тецове, вецове, пътища, а земеделието просперираше.

аз се чудя няма ли кой да обяви последните 20 години за престъпни, когато разсипаха цъфтящото земеделие, а хората умираха от глад. сега му е времето, виновните са още живи

иначе много лесно да съдиш със декларацийки събития отпреди половин век.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да продължа за 30те ...

'процъфтяващата БГ със свободен пазар' налага жестоки ограничения върху движението на капитали и държавен контрол върху цялата външна търговия ...

покритието на БГ банкноти спада драстично още преди да започнат каквито и да било войни ...

всички, които държат кеш са ограбени от процъфтяващата БГ държава ...

да продължавам ли да описвам процъфтяващата Бг държава?

Я дай ся по-конкретно. Да видим кога се е случило това и къде го пише?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а тук лъжеш грубо

банче?

първата комасация е в дания когато са оземлявани селяните - т.е. освобождавани от повинностите към благородниците ...

демек за първи път са въвеждани във владение на земя, а едновременно с това е провеждана комасация ... големият губещ са благородниците, като държавата решава, че трябва да им пореже земелните права ...

при комасациите в онези години е било неудачно селяните и фермерите да живеят далеч от земята си затова даже в много ситуации са преселвани от бащините си къщи

това не го пише в пропагандната литература на СДС, нъл тъй?

никога и никъде не съм твърдял, че земята пак трябва да се национализира и това отново е лъжа, аз съм много по-десен от теб като убеждения, така че не ми вменявай тези глупости ...

Добре, щом не трябва да се национализира, радвам се. А какво трябва?

А за горното - естествено, че като частни собственици - да зе оземлят селяните, а не да се кооперират насила ;) е акт в полза на създаването на масова средна собственическа селска класа. Нъл тъй? В ущърб на едрите собственици на земя. Които специално в Англия никога не са имали особен проблем до следвоенните години на 20 в.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Собственците/кооператорите бяха изключени от процеса на взимане на решения за тяхното участие/неучастие в кооперациите, за това какво да правят със земята си, и дяловете си (труд, оборудвяане, машини, сгради, животни) т.е никой не ги пита за нищо..

Нали за да решат какво да правят, трябваше първо да станат собственици, т.е. да си получат активите! Как иначе ще решават.

След като ги получиха, имаха пълната възможност да плеснат с ръце и да се кооперират по Закона за кооперативните оргазниации от 1991 г. Защо не го направиха? Ми защото не поискаха...

А тези, които си вкараха в кооперации земята, съвсем свободно, какво направиха? Взеха си я обратно след като кооперациите изпонафалираха.

Е, точно така щяха да фалират и ТКЗС-тата.

От друга страна, защо смяташ, че трябваше тези, които си искаха отнетата насила земя, да се лишат от правото да си я върнат? Правото на собственост е основно право и не може то така да се ограничи.

И ето - който иска, си я взима, който иска - я кооперира. И за двете цели трябваше ликвидация на ТКЗС. И да се беше решило да се преобразуват, хората щеше да трябва да решават какво да правят, т.е. да направят от ТКЗС нова кооперация, а тези които не щат - да си вземат нещата.

Тогава обаче можеше да се получи натиск от страна на социалистическите ръководства на ТКЗС, който именно се избягна с ликвидирането и предаването на активите на собствениците. При условие, че последните можеха спокойно да се кооперират наново, вече който иска.

Извод - няма никакво стопанско основание за запазване на някакви социалистически структури, които в отсъствието на социалистическата централизирана власт, щяха неизбежно да бъдат усвоени от мафиите, както и стана с новите кооперации.

И като говорим за Чехия, забравяме, че там кооперативните стопанства са по-малко отколкото в БГ и че там никога не е преставало да има частни земеделски стопани. Дори през социализма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напълно невярно.

След освобождението икономиката на България запада. Най-добрият период в икономическо и културно отношение е Възраждането.

А срамното през 2012 не дойде от национализацията през 1948, а от реституцията през 1990. Как удобно пропускаш очеизвадни факти.

Правилно казваш за възраждането.

Това е вярно, след освобождението запада... за малко. Причината обаче не е в това, че в османската империя земята е била колективизирана :crazy_pilot: а в свиването на икономическото пространство, хинтерландите на градовете и т.н., както и донякъде заради режима на капитулациите и плащанията към Русия за Освобождението.

Икономиката закъса преди 10.11.1989 г. Това е очевадното. Проблемите дойдоха след реституцията, но не от нея. ;) А от недовършените реформи и впрочем от бавната реституция.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Между другото тези Исо-та са пълна пародия - във фирмените тефтери се пише как трябва да бъде, а на практика се прави както дойде. При правенето на пари самоконтрола е мисия невъзможна :lac:

Точно така е. Стандартите трябва да са за продуктите, е не за фирмите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никакъв проблем, само дето стопанството се раздроби и фрагментира до полунатурално (90-94 процента от фермите), и май много не остана в ликдивидираните ТКСЗ-та, за бъдещите кооператори..

Ама то имаше много земи в собствениците! Можеха да си ги вкарат. Какво значи полунатурално? Че не продават или че разменят в натура??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правилно казваш за възраждането.

Това е вярно, след освобождението запада... за малко. Причината обаче не е в това, че в османската империя земята е била колективизирана :crazy_pilot: а в свиването на икономическото пространство, хинтерландите на градовете и т.н., както и донякъде заради режима на капитулациите и плащанията към Русия за Освобождението.

Икономиката закъса преди 10.11.1989 г. Това е очевадното. Проблемите дойдоха след реституцията, но не от нея. ;) А от недовършените реформи и впрочем от бавната реституция.

Западането няма нищо общо със земята, защото самият прогрес на възраждането не е земеделски, а индустриален и търговски.

икономиката закъса, но не и земеделието. До 1990, дори при държавни фалити и криза на гориво, БЪЛГАРИЯ НИКОГА НЕ Е ВНАСЯЛА ХРАНИ.

а в османската империя земята е колективизирана и национализирана, владение е на султана и неговото семейство, който я дава на концесия на хора, наречени тимариоти

хахах КГ, затапих те.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно е, тук си много прав и това вече е червена лампа.

Тук говорим за причините му, иначе няма кой да го оспори като факт. Тя дето не е внасяла, ами е изнасяла като за световно.

Само че през социализма печалбата от този износ не отиваше дето трябва.

Иван Хаджийски сочи, че българските градове за построени три пъти след освобожданието на основата на зърнената търговия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а в османската империя земята е колективизирана и национализирана, владение е на султана и неговото семейство, който я дава на концесия на хора, наречени тимариоти

хахах КГ, затапих те.

Тц. Това е в началото. През 19-ти век земята е частна и то главно българска. Не се извършва никаква поземлена реформа след освобождението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е вярно. Това е до 182 някоя, когато се разпада спахийския корпус. А земята не е българска, защото населението е предимно градско, занимава се с мванифактура и търговия, и скотовъдство, като пасе на общите пасища. Частна е само в някои чифлици, които снабдяват турците със зърно.

След освобождението населението от планинските градчета се стича към равнините, и заема земите там, никаква реформа не е нужна.

а производството на зърно през соца е в пъти, ама много пъти, в повече сравнено с това преди 1944.

което пък е примитивно, средновековно, с волове е каруци, и ратаи. хаха

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...