Отиди на
Форум "Наука"

Защо в иконостасите има змейове и лами?


Recommended Posts

  • Потребител

Естествено. Уточнено е, че християнството като религия произлиза от старите религии. Съответно драконите, змейовете, змиите в християнството имат своите корени в старите религии. Сега просто изясняваме значението им (на драконите и змейовете) като цяло - и в миналото, и в настоящето.

И за да не ми спориш - припомни си цитатите от предната страница, и си припомни кои хора са цитираните:

“Религията, провъзгласена от него (Иисус – бел.авт) на всички нации, нито е нова, нито е странна… все пак нашият живот, с нашето поведение ,с нашите доктрини на религията, не са напоследък установени от нас, но още от създаването на човека са установени посредством естественото разбиране на божествено предпочитаните мъже на древността.”

Евсевий Кесариски, Църковна история, Глава 4, 1-4.

Защото това, което сега наричаме християнство е съществувало и в старо време и никога не е отсъствало, от началото на човешката раса докато Христос дойде във плът. Тогава истинската религия, която вече съществуваше, започна да се нарича християнска.”

Св. Августин, Retractation, Of true religion, 3

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 117
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Драконите по руските иконостаси от XVI в. насам нямат кой знае какво общо с късноантичните съчинения на Евсевий и Августин (които на всичкото отгоре се отнасят до приемствеността конкретно със Стария завет).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Sync, стари приятелю, взЕми си малко отпуска, пОчини си малко, стига си бълвал абсурди насред жарко лято.

От твоята клавиатура - в админския монитор! Амин!

Майтапа настрана - стига спам, наистина.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Днес при интронизацията на патриарха, обясниха, че на жезъла всъщност са 2 преплетени змии които символизират физическото и духовно оздравяване.

/Явно това че повече приличат на дракони си е проблем на дизайнера на фабриката за жезъли ;) /

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами старият атрибут на Хермес Тримегистос, керикиона....символизира още много, много, много други неща, но на времето когато са го избрали наверно е било оздравляването на душите чрез него...

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B4%D1%83%D1%86%D0%B5%D0%B9

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес при интронизацията на патриарха, обясниха, че на жезъла всъщност са 2 преплетени змии които символизират физическото и духовно оздравяване.

/Явно това че повече приличат на дракони си е проблем на дизайнера на фабриката за жезъли ;) /

И аз го чух това, било жезълът на Мойсей, ама двоен, нона повечето жезли са си баш дракони. Имат си предни и задни крачка и крилца даже:

513661235.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези дни гледах един филм на ВВС: Vatican - TVatican - The Hidden World / Ватикана - Скритият свят (2010) има го в колибата.

Хубаво, пищно, много символи, ритуали, история ама.... това дето Исус е говорил за него... си е заминало. Останала е само институцията.

Много, да не кажа повечето, от символите в християнството са от езически времена, когато с тях са изобразявани точно определени неща. И се е знаело какви са тези неща. Християнството добавя икони и статуи - изображения на сцени от библията. Самото знание се е загубило.

Все едно да сложим Айнщайн на икона и да го почитаме без да знаем какво всъщност е искал да каже. Или да сложим Е=mc2 като символ на знанието, без да знаем самото знание зад символа. Много лесно стават тези работи.

Така че, за мен, сега, е безсмислено да се рови за значението на символите допитвайки се до самото християнство. То е станало нещо като пазител на знанието, но без да знае, пазвант, облечен в пищна и мощна институция. Която се има за духовен водач на човечеството. Можете ли да си представите науката в такъв вид - Айнщайн на икона, Знанието на пиедестал, почитания и пр. и ... никакво познание.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля така, християнството създава строга система от нова символика с много богат смисъл, но не всичко е популярно и известно на широките кръгове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези дни гледах един филм на ВВС: Vatican - TVatican - The Hidden World / Ватикана - Скритият свят (2010) има го в колибата.

Хубаво, пищно, много символи, ритуали, история ама.... това дето Исус е говорил за него... си е заминало. Останала е само институцията.

Много, да не кажа повечето, от символите в християнството са от езически времена, когато с тях са изобразявани точно определени неща. И се е знаело какви са тези неща. Християнството добавя икони и статуи - изображения на сцени от библията. Самото знание се е загубило.

Все едно да сложим Айнщайн на икона и да го почитаме без да знаем какво всъщност е искал да каже. Или да сложим Е=mc2 като символ на знанието, без да знаем самото знание зад символа. Много лесно стават тези работи.

Така че, за мен, сега, е безсмислено да се рови за значението на символите допитвайки се до самото християнство. То е станало нещо като пазител на знанието, но без да знае, пазвант, облечен в пищна и мощна институция. Която се има за духовен водач на човечеството. Можете ли да си представите науката в такъв вид - Айнщайн на икона, Знанието на пиедестал, почитания и пр. и ... никакво познание.

:harhar: Ами това е съществото на "играта". Много от институтите затварят вратите и край. Но ни е свободно можем да си фантазираме, обясняваме, разните символи, навици, и други. Ееее има когато помазаните УЧЕНИ много пъти се дразнят, но кого му пука.....Не се е загубило знанието, само трябва да сме открити да го видим в навиците, поговорките, песните, приказките, килимите, носиите, дърворезбите, госбите, гробовите....във всичко. И да сме :fool: доста смели да правим връзка, връзки между съвсем невъзможни места, науки, и прочие.... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сириус писа: Много, да не кажа повечето, от символите в християнството са от езически времена, когато с тях са изобразявани точно определени неща. И се е знаело какви са тези неща. Християнството добавя икони и статуи - изображения на сцени от библията. Самото знание се е загубило.
Значи може и някои неща да са изгубени, но не са толкоз много. По-важното е, че християнската символика променя нещата съобразно техния нов канон. Денят на зимното сънцестоене (или 'раждането' на Митра) става рождество Христово, еврейската Пасха става Великден и т.н. Един куп езически и предхристиянски 'вярвания' и религиозни практики са въведени в християнските ритуали и канони и пречупени през новата 'идеология'. А 'образа' на Зевс директно е 'копиран', като изображение на Бога-отец. Разбира се в дужа на новия канон почти всичко си има новозаветно (понякога и старо) обяснение. Но вече не сме в ерата на тъмното Средновековие, дето тълкуването на било то библейски текстове или елементи от облеклото или ритуалите са били забранени за тълкуване по друг освен каноничния начин. Всеки може да се опита да се зарови и да изведе от къде са повечето неща внесени в християнството най-вече от самото него.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам предвид Митак, изгубено познанието за нещата. Останали са символите, но никой не е (по)стигнал до нивото на Исус.

Кой след него е говорил например за "царство небесно" ? Да го е постигнал и да знае (познава) за какво е говорил Исус. (напр. ако ти ми говориш за роза, а аз не съм и чувал за нея; аз мога да знам какво си ми казал, но чак когато и аз видя роза ще съм познал за какво си говорил)

Ако Исус е излагал познание, неговото лично, то кой от последователите му вече 2000г, благодарение на оставеното от Исус е постигнал поне част от неговата висота? Кой го е познал? Щото да го познае, означава че познава за какво говори. Т.е. е като него.

Ако го сравним с бойна школа, ще означава че учениците много почитат основателя на бойната школа, който бил много добър, но те самите са далеч от неговите постижения.

Май беше още първата заповед - не си създавайте кумири. Ми като гледах за Ватикана, то всичко е показнаст! Кокалите на св.Петър били там, изолирани, пиедесталирани... голямата работа. А Исус е говорил за царство небесно, тук и сега, ако зрънце вяра и пр. Това царство измишльотина ли е? За какво става дума тук? Това са въпроси, на които сега се отговаря със интерпретация - циментираните канони. Какво би си помислил Исус ако види Папата в папамобила да маха наляво и надясно на тълпата? И край него охранители?

Както и да е, и това ще мине рано или късно.

Там е работата Митак, че сега трудно някой би навързал парченцата в стройно (но не както се разбира в строгостта на науката) знание. Освен ако не е близо до нивото на Исус и разбира (познава) той за какво говори. Но веднага ще срещне неприязънта на вярващите защото ще трябва да им бутне вярата. Точно както навремето Исус е бил окръстЕн от невежите вярващи защото им разрушава вярата.

А тук са неща като устройство на човека и вселената и съответните способности ако се постигне това знание (и стане познание).

Ето моята "теория" какво е станало. Не знам дали е така, но на така ми прилича.

Това, което е, е Едно. Исус или се ражда или се научава с/на едни способности, и "вижда" и разбира нещо, това Едно, и се опитва да го предаде. "Чудесата" му са да покаже, че неговото знание "работи", вид доказателство.

Но така и никой не е можал да го разбере и постигне това за което говорил Исус.

Но пък хората им харесали думите му и заедно с "чудесата" са го превърнали в идол и от там в религия. Оставеното знание от Исус е предъвкано в удобно за храносмилането. До неузнаваемост.

Трябва да се роди човек с подобни способности и не по-маловажно, разбиране на тези способности, да разбере това Едно, за да може да навърже оставеното от Исус и да предаде отново знанието. Като трябва да се пребори и с текущите религиозни, които знаят само изкривеното до неузнаваемост останало и канонизирано в църквата. Да, трябва да пребори и институцията църква! Как ще стане това нещо? Това според мен е една изключително трудна задача. Сегашните вярващи първи ще хвърлят камъни по човека, който предяви разбиране на Исус и то се различава от бетонираните канони. Кой би се наел с тази задача? Как би подходил?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова нещо, като изгубено познание. Във всеобхватен голям мащаб. Наистина може да има някои тайни, които все още не сме ги преоткрили (както например 'тайната' на цимента, загубена с падането на РИ, но после преоткрита). Изус е бил обикновен човек и няма абсолютно никакви научни док-ва в противното. Нека ме извинят християните, но все пак сме в научен форум, където се приемат постулатите и законите до които е достигнала Науката до момента! Освен това Изус е бил еврейски реформатор и е желаел да бъде (или е смятал, че е) месия в еврейския вариант на тази дума. Като миропомазан, като Цар. Но за всеки еврейн мисълта за човек - Бог е най-голямото кощунство. Месията в еврейския вариант също е човек. Много хора и след Изус говорят за царство небесно, някои даже директно споменават, че са били там и че са нещо като богове (за разлика от Изус, който не твърди никъде това,той твърди че е син Божи, но и че всички сме Божии чеда). Но по това е писано много включително и в този форум. Що трябва да оспамваме всяка тема със собствените си теории, колкото и интересни да са?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам предвид Митак, изгубено познанието за нещата. Останали са символите, но никой не е (по)стигнал до нивото на Исус.

Не може да се постигне нивото на Исус, защото е Божи син. Обаче символи не само остават , но и се създават непрекъснато, защото християнството съществува в историята на народите и самото то има съвсем реална история . За драконите от иконостаса и жезъла аз мисля, че най -правдоподобна е тезата, която ги свързва с православна Русия и нейните борби с езичници и мюсюлмани от изток.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами изчаках да се продължи за символите, но не се продължава. Хубаво е да има добри и подредени теми. Определено. Но по-добре криви теми от колкото събиращи прах теми :). Пък ако някой прецени - да трие :)

Та, пак към любимата Дорис :)

Първото изречение. Какво означава "не може"? Щом един го може, значи и друг би могъл да го може.

Какво значи "Божи Син"? Това кой го определя и на каква база? Ако Бог има един син, защо да няма и друг?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги Сириус, аз не съм някакъв специалист по теология, така че не претендирам че знам точните отговори на тези въпроси, но щом ме питаш така любезно, ще ги свържа с празника Благовещение, който е след по-малко от месец.

Благовещение, "...едно от най-големите тайнства в християнството. Според Библията на този ден Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест, че тя е избраната да роди Спасителя на човечеството, сина Божий Иисус Христос." http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Сцената на благовещението често е част от олтара на българските православни църкви и също си има интересна символика - цвете, лъчи, гълъб:

arhangel.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги Сириус, аз не съм някакъв специалист по теология, така че не претендирам че знам точните отговори на тези въпроси, но щом ме питаш така любезно, ще ги свържа с празника Благовещение, който е след по-малко от месец.

Благовещение, "...едно от най-големите тайнства в християнството. Според Библията на този ден Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест, че тя е избраната да роди Спасителя на човечеството, сина Божий Иисус Христос." http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Сцената на благовещението често е част от олтара на българските православни църкви и също си има интересна символика - цвете, лъчи, гълъб:

arhangel.png

За всеки случай това бяло цвете го има в почти всички изображения.....Какво ли символизира?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/Lippi%2C_annunciazione_washington.jpg/200px-Lippi%2C_annunciazione_washington.jpg

200px-Lippi%2C_annunciazione_washington.

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...