Отиди на
Форум "Наука"

Как дишаме правилно по време на сън?


mnoogo

Recommended Posts

  • Потребител

Счита се че правилното дишане удължава живота. Освен въздуха, който дишаме, има значение и начинът, по който кислородът постъпва в организма ни.

Като извод от многото определения за правилно дишане и от практиката - бавното, дълбоко, неусетно, ритмично дишане на чист въздух е правилното!?

Дали ще има други варианти?

Когато човек спи, много често дишането му става неправилно, бързо, шумно, неритмично, често то е затруднено, което води до усложнения и болести.

Как да се научим да дишаме правилно по време на сън?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато човек спи ,много често дишането става неправилно,бързо,шумно, неритмично,често затруднено, което води до усложнения и болести?Как да се научим да дишаме правилно по време на сън?

няма как. По принцип дишането е функция на вегетативната нервна система и се предизвиква от нервни окончания в сънните артерии, които реагират на променения газов състав на кръвта /демек на количеството хемоглобин, свързан с 02 или CO2/ и подават сигнали до дихателният център, който вече праща импулси към междуребрените мускули да се съкратят и по този начин да се извърши вдишване/издишване/. Когато сме будни можем донякъде съзнателно да го контролираме /учестяваме, забавяме, задържаме/ според нашите потребности или прищявки. Но насън нещата просто не зависят от нас. Но правилната поза на спане помага да няма нарушения или сънни апнеи.

Учестеното дишане пък е непълноценно и е признак на патология. При нормалния възрастен човек броят вдишвания при спокойно състояние е около 14 пъти в минута.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има как, разбира се.

Като първо се научим да дишаме правилно докато сме будни. Постепенно това става подсъзнателен навик и за през нощта.

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

уважаеми Sync, ако си забелязал, темата е публикувана в раздел Медицина, а не в Паранауки. Така че си спести мнението за раздела в който си 'компетентен'. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Просто не си наясно с това, за което става въпрос в темата.

говори за себе си. И спри да спамиш.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тия измишльотини с дишането трябва да се забранят!

веднъж да съм съгласен с теб. Чакаме модера да се намеси. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами да се намеси. Всички мнения не по темата да се изтрият.

или да се преместят в посоченият по-горе от мен раздел. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От хилядолетната практика се знае че дишането е важно за здравето на човека и че много болести са породени от неправилно дишане.Редно е науката да си каже мнението по въпроса.За разлика от животните,човек може да контролира сам процеса дишане.Ако съумее да го направи и докато спи,здравето му ще е далеч по добро.Иначе много лесно се забранява нещо за което да се говори и да се открие истината.Интересно дали медицината има нещо по въпроса -дишане по време на сън?Много жалко че лекарите основно поставят диагноза и на база дишане,след което много рядко предписват специални дихателни упражнения с цел лечение и поддържане на добро здраве.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

вече ти казах какво е положението с дишането /а и не съм съгласен с твърдението ти, че животните не могат да го контролират, но това ще ти остане задачка за домашно/. Както и да е - ако не ти харесва как стоят нещата - проблемът си е твой.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От хилядолетната практика се знае че дишането е важно за здравето на човека и че много болести са породени от неправилно дишане.Редно е науката да си каже мнението по въпроса.За разлика от животните,човек може да контролира сам процеса дишане.Ако съумее да го направи и докато спи,здравето му ще е далеч по добро.Иначе много лесно се забранява нещо за което да се говори и да се открие истината.Интересно дали медицината има нещо по въпроса -дишане по време на сън?Много жалко че лекарите основно поставят диагноза и на база дишане,след което много рядко предписват специални дихателни упражнения с цел лечение и поддържане на добро здраве.

Правилото дишане поддържа баланса и здравето в организма. Правилото дишане зарежда с повече енергия. Дишането има и успокояващо, дори опияняващо въздействие. Познат е така наречения "runners high" ефект при бегачите на дълги разстояния.

Конкретно за дишането по време на сън, както вече казах, подобрение при него се получава тогава, когато човек придобие навик да диша правилно докато е буден.

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правилото дишане поддържа баланса и здравето в организма. Правилото дишане зарежда с повече енергия. Дишането има и успокояващо, дори опияняващо въздействие. Познат е така наречения "runners high" ефект при бегачите на дълги разстояния.

Конкретно за дишането по време на сън, както вече казах, подобрение при него се получава тогава, когато човек придобие навик да диша правилно докато е буден.

Второто дишане/runners high/ ми е добре познато,много прилича на дишането по време на сън.Вярно е както каза Римлянина,че зависи от правилната поза,матрака,възглавницата ,но не е достатъчно.Също си мисля че начина на спане не е овладян както трябва.Будното дишане човек го овладява с практиката,но мисля че с медитация преди заспиване,малко по малко може да се овладее и дишането на сън.Нека видим мнението на учените медици!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е аз по принцип съм си против дишането.

А ако си и против храненето значи си само на акъл? :biggrin:

Против не против-дишаш,даже и в София дишат,не знам какво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Второто дишане/runners high/ ми е добре познато,много прилича на дишането по време на сън.Вярно е както каза Римлянина,че зависи от правилната поза,матрака,възглавницата ,но не е достатъчно.Също си мисля че начина на спане не е овладян както трябва.Будното дишане човек го овладява с практиката,но мисля че с медитация преди заспиване,малко по малко може да се овладее и дишането на сън.Нека видим мнението на учените медици!?

Под runners high мисля, че се има предвид еуфорично усещане подобно на това след взимане на опиат. Дълбокото правилно дишане има успокояващ и опияняващ ефект.

Медитацията е една от основните практики за подобряване на дишането докато човек е буден. И от това подобряване идва и по-правилното дишане по време на сън.

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дишането трябва да се забрани.

Спри се де, сал едно безплатно нещо остана и ти искаш и него да ни резнат :tooth:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е аз по принцип съм си против дишането.

Е добре де ,защо по принцип си против дишането??Дишането като цяло ли имаш в предвид?

Редактирано от mnoogo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Как да правим дълго дълбоко дишане? -по материали от интернет

Липсата на релаксация и спокойствие на ума в личното и колективното съзнание на днешното общество пречи на правилното дишане. Лошото дишане увеличава податливостта на стрес и всички съпътстващи го заболявания. (Според доклад на Американската медицинска асоциация 80% от болестите са свързани със стреса.) Физиологичната реакция на организма на стреса, независимо дали той е физически или психологически, е да увеличи скоростта на дишането. Плиткото и бързо дишане с горната част на гърдите води до хронично напрежение и слаби нерви, които подготвят основите за различни заболявания и фатален разрив в една или друга система на тялото. Запознати сме с важността на начина на мислене, упражненията и добрата диета, но ползата от дихателните техники все още не е толкова известна и оценена.

Дългото дълбоко дишане е правилното, пълно, ефективно дишане, при което тялото се използва пълноценно. Опитайте се да наблюдавате спокойни бебета, животни или хора в не толкова сложни общества. Не е трудно – белите дробове просто се изпълват с въздух и се освобождават от него напълно. Поставете ръцете си върху корема като върховете на пръстите се докосват. Докато вдишвате, коремът трябва да се разшири, така че пръстите да се раздалечат, на издишване – те трябва отново да се докоснат.

За да се научите как точно да го правите, започнете от вдишването като отпускате корема (областта на пъпа) и дори го избутвате напред. Мускулите на корема придърпват диафрагмата надолу. (Диафрагмата е кръгообразна бариера от мускулна тъкан, която отделя белодробната кухина от коремната.) Движението надолу на диафрагмата създава вакуум в белодробната кухина, така че въздухът автоматично преминава в белите дробове. Най-долната им част се изпълва първа с въздух. На издишване коремът трябва да се прибере навътре – опитайте се да го придърпате. Това избутва диафрагмата нагоре, създавайки налягане в белодробната кухина, което кара въздухът да излезе.

Дългото дълбоко дишане се нарича още диафрагмено дишане или коремно дишане. Практикувайте го толкова често и продължително, колкото можете.

Какви са ефектите от дългото дълбоко дишане?

1. Ще ви отпусне и успокои.

2. Този вид релаксация е по-скоро активна, отколкото пасивна. Ще ви тонизира и промени настройката на мозъка ви, така че в кризисни ситуации правилните решения да дойдат автоматично.

3. Изпълването на белите дробове ще зареди електромагнитното ви поле. Обновяването и настройването на магнитното поле ще ви направи по-малко податливи на инциденти, болести и негативност.

4. Гръбначномозъчната течност се изпомпва към мозъка, което ви дава повече енергия.

5. Регулира се нивото на pH в организма (киселинност/алкалност), което се отразява върху способността ви да се справяте със стресови ситуации.

6. Намаляват се и се предотвратяват токсичните натрупвания, причинени от непочистването на алвеолите в белите дробове.

7. Стимулира се производството на химически вещества (ендорфини) в мозъка, което елиминира склонността към депресия."

Моля не правете това у дома,може да навреди на зравето ви ако въздуха е замърсен.Ще се нагълтате с повече отрови от обикновенния дишащ.Качете се на близката планина и погледнете въздуха над мястото където живеете.Ако има смог значи там е опасно да се диша.!!!

Редактирано от mnoogo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я кажете нещо за връзката между дишането и хъркането?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...