Отиди на
Форум "Наука"

Пренаселването на света


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Големия брой хора е проблем, но проблемът идва не от броя, а от организацията им, сиреч от цивилизационно-културните проблеми. Наистина, най-големия стопански фактор и в негативна и в позитивна посока е човека!!!

Я вижте Япония! 13 000 000 човека на територия колкото 3 и нещо Българии, а страната им е наистина слънце.

Сещай се, снахо, или как там беше приказката ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 56
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

А как ще се изхранва населенето на планетата като минем 20 милиарда?

Това ще е около след 100 години,в добрия случай.Пак казвам-ако ще всички да станем японци,проблемът пак е огромен.

Ето населението през 1900.

Свят- 1,650,000,000

Африка- 133,000,000

Азия- 947,000,000 (без Япония)

Япония- около 45,000,000

Европа- 408,000,000

Латинска Америка -74,000,000

Северна Америка -82,000,000

Океания- 6,000,000

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нараства не само населението, нарастват и технологиите. Пък и сега доста земи пустеят, засетите са напояват малко и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да но това пак е временно решение и не е чак толкова много свободната земя.Този проблем е постоянно задълбочаващ.

Единственото решение за далечното бъдеще е да се намери луни или планети подходящи за заселване и със същите условия на живот като нашите.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моралната революцоя спасява работата! Като се научим да ценим всяко парче земя и да си изпипваме нещата като японците, няма страшно. Ако всичко стане една голяма Индия.... толкова по-зле.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако ще си говорим за пренаселването на планетата, нека говорим конкретно за пренаселването като общи демографски данни, а не кой точно етнос в България ражда повече или по-малко.

Има една доста интересна книга написана от двама американски и един норвежки учен - The Limits to Growth. Първоначално е публикувана през 1972, но през 93'та и 04'та я преиздават с нови открития и предположения.

Книгата е изградена върху математически принцип използвайки променливи величини и има за цел да даде предполагаема/потенциална представа за това какъв ефект ще има постоянно растящото население на земята и темповете му на консумация върху изчерпаемите ресурси (моля ви, само не искам да чувам думите infinite resources, които наскоро един американец ми изплю като аргумент, защото както беше казал Айнщайн само вселената и човешката глупост са безкрайни).

И така тези трима господа са седнали и визирайки всички възможни обстоятелства, за които са се сетили са направили една груба математическа сметка до кога аджеба ще можем да цоцаме различни видове ресурси, които са отговорни за така нареченият човешки прогрес. Защото каквото и да си говорим до време ще можем да копаем Менделеевата таблица изпод земните дълбини, а после?

Тук не опира само до това колко консумираме като цивилизация, а и какъв екологичен отпечатък оставяме с консумацията си - отпечатък, който има пряк ефект върху планетата. Както беше казал Славой Жижек на времето (просто няма по-галантен начин да си го кажем) - тонове ла*на. Във всички възможни агрератни състояния.

Рязкото увеличение на населението на земята е почти изцяло резултат от индустриалната революция, а всеки растеж в природата си има граници.

Нормално е при намаляването/изчерпването на даден ресурс цените да се покачват, да се появи икономическо напрежение, което в последствие да ескалира в социално такова и оттам вече...мамата си трака. Както обича да казва майка ми - много е трудно да слезеш от кон на магаре.

Не знам за вас господа (гледам, че предимно джентълменски клуб се е събрал тук), но аз съм спокойна с факта, че не ни чакат добри времена.

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност кое е истинският проблем с демографския взрив - излишъка на храна или борбата с болести? Защото мисля си първото никога не е било достатъчно за да покрие Земята с друг биологичен вид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами всички проблеми.Дори и екологичните.Те ще бъдат все по-голями с нарастването на населенето.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

екологията вече успешно отива на кино ...

средиземно море е унищожено от към видово разнообразие - може да е приятно да плуваш в него, но елемнтарни неща като рибата тон и мидите пина, вече са застрашени от изчезване, а са приемани за даденост някога (буквално преди 20-30г.) ...

всички рибарски флотилии в англия за взели дали, защото хубав риболов вече има само горе при исландия, а тя си е разширила икономическата зона ... квото друго хубаво пък е останало вече е на квоти от ЕС ...

мога да продължа с пчелите и един куп работи ...

аз ясно виждам разликата сравнена с деството ми ...

да не говорим че природата в една пренаселна държава като англия не прилича на нищо - например в гората няма вълци и мечки, което автоматично означава, че балансът е нарушен и няма кой да контролира популацията от сърни ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единствено има излишък от хора. Всичко останало в момента поема пътя на изчерпването.

Такъв дисбаланс никога не е имало. Китайците добре са се сетили да въведат закон за раждаемостта.

Невски, в Англия ми прави впечатление, че доста висока раждаемост има. Наскоро бях в Манчестър и доста млади девойки гледам с деца. Даже повече от едно. Един приятел там ми каза, че момичета на моята възраст (22) е нормално да имат поне едно дете. До колко са ми верни наблюденията?

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единствено има излишък от хора. Всичко останало в момента поема пътя на изчерпването.

Такъв дисбаланс никога не е имало. Китайците добре са се сетили да въведат закон за раждаемостта.

Невски, в Англия ми прави впечатление, че доста висока раждаемост има. Наскоро бях в Манчестър и доста млади девойки гледам с деца. Даже повече от едно. Един приятел там ми каза, че момичета на моята възраст (22) е нормално да имат поне едно дете. До колко са ми верни наблюденията?

средната раждаемост е малко над 2 на семейство ...

при тия, които живеят на помощи, наркомани, безработни рецидивисти и паките е около 4 на жена, при много от тях семейство няма ...

при адвокати, лекари и висша средна класа (хората, които са 5% от населението, но плащат половината данъци) раждаемостта е малко над 1 на семейство ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Сега проверих,че човечеството е достигнало 2 милиарда през 1927.

Това е преди по-малко от 90 години.

Пренаселването не е било голям проблем тогава,но днес е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега проверих,че човечеството е достигнало 2 милиарда през 1927.

Това е преди по-малко от 90 години.

Пренаселването не е било голям проблем тогава,но днес е.

Абе хора, няма такъв проблем. Това е като проблема с глобалното затопляне и нашествието на извънземни. Има ги само на книга.

Свикнали сме да сочим Китай за проблем, но в континенталната му част миналата година изследване отчитащо десетилетие отчита демографски... спад в броя на населението. Кампанията "Едно семейство - едно дете" в Китай беше изоставена, заради застаряващата нация.

Още във вторият пост на темата писах, че по данни на ООН, ресурсите на Земята стигат за "издръжката" на 10 милиарда души.Когато се роди 10 000 000 001 човек на планетата, тогава ще има проблем, нотова далеч не означава, че няма да има решения за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

средната раждаемост е малко над 2 на семейство ...

при тия, които живеят на помощи, наркомани, безработни рецидивисти и паките е около 4 на жена, при много от тях семейство няма ...

при адвокати, лекари и висша средна класа (хората, които са 5% от населението, но плащат половината данъци) раждаемостта е малко над 1 на семейство ...

Във Великобритания даже правителството излезе с официална позиция при възможност ограничение на раждаемост(нещо като молба,звучи смешно, но е факт)...не разбира се зареди заради по горе изброените проблеми в темата...а заради социалната система която започва да рухва с толкова много деца напоследък...последните години е нормално да видиш 15-16 годишни с поне по едно дете...това малко за средната класа,че имали по едно дете ми се вижда леко смешно,но както и да е...като включим и голямото количество емигранти който влиза тука и бившите им колонии от Пакистан и Индия който имат минимум 4 деца...е някакъв бум.По темата,само се замислям...щом ние няколко човека тука се запитваме над тези проблеми...не мислете ли,че някъде хората с власт и ресурси не са го направили...и едва ли са решили просто да видят какво ще стане...не е ли?...не знам8e88821b7e16b26608c50999fe5c448e.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересно какво пише за същноста на проблема "Когато се роди 10 000 000 001 човек на планетата". И защо проблема да го няма при 9 999 999-я човек.

Ами защото има ресурси за 10 000 000 000 души!? Твоята паника звучи перифразирано така: Ние имаме само 2 ръце, но е време да започнем да се притесняваме, че могат да станат 3 или 4. А за мен има проблем само ако вече не са 2. Факта, че говорим за няколко милиарда аванс не е ли успокояващ? А може би ще ни е по-спокойно, ако се върнем на популация от 2 милиона примерно? Факта, че населението на планетата се увеличава само показва, че има благоприятни условия за това. Нашите деди са се борили тъкмо за това. Това е идеята на фермерството, животновъдството, видовата селекция, промишлеността, разделението на труда, строителството, медицината... Би било нелепо при тези условия хората да не искат деца.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Може изобщо да няма други планети или луни,подходящи за масова колонизация.Това ни е голямия проблем за далечното бъдеще според мен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе само това... Имаме сериозен проблем с промените в климатичния модел (независимо какви са причините за това), което най-вероятно ще наложи преселението на големи човешки групи и намаляването на крайбрежните територии с вече установен цикъл на производство. И не само крайбрежните райони.

Например Филипините вече са силно засегнати. Един от най-големите производители в света на ориз с 92 милиона население в момента търси начини (не особено ефективни и изключително мудни) за овладяване на кризата предизвикана от промените в климата. Силата на тайфуните се е увеличила, дъждовете са зачестили, има промяна в цикъла на земеделския сезон, цели обработваеми и населени територии буквално изчезват заради свлачищата, оризовите полета са нападнати от видове, които до скоро са се срещали само в най-високите планински части на страната (един вид червей с големината на малка змия, който не умира само при разкъсване на две, трябва да се смачка и подкопава корените на растенията, така че унищожава оризовите тераси, а и се размножава доста бързо). Може лесно да се направи връзката: огромно азиатско население - липса на основната храна поради климатичната нестабилност.

С положителност тези феномени се наблюдават на много места. В Мароко изчезва пустинната пчела. Вече е застрашен вид и производителите на мед са принудени да търсят урбанизацията. Няма опрашване и територии се превръщат в пустини, нарушава се биологичния ритъм, няма достатъчно плодове и предстои глад в провинциите около Уарзазат.

Дори на нашата Балканска територия започват да се наблюдават големи проблеми от друго естество. Масово изсичане на горите в Гърция (нелегално) поради намалените доходи и невъзможността да се ползват предходните начини за отопление. Парадоксално, но Гърция въпреки възможностите си за ползване на соларна енергия е с високи данъци и цена н тока, което налага подобни "хватки" и тепърва се очаква още по-сериозен екологичен срив заради обезлесяването.

Остров Хиос губи флората си поради засушаването. Цели територии са изсъхнали. До скоро зелен и китен, сега се превръща в поредната пустинна скала.

И т.н. това са последните неща (само от тези няколко дни), за които съм информирана и споменавам тях на прима виста.

Сега да съберем 2 и 2. Резултатът е повече от ясен. Големи проблеми ни предстоят.

С малко алтернативи за решаването им.

Ограничаването на раждаемостта звучи " бодро" но се оказва практически една от най-трудоемките задачи. Да не говорим, че е въпрос и на лична съвест, на морални дилеми, в известна степен дори етически непосилно. Твърдя го дори от собствен опит.

Не разполагам с решения освен в сферата на утопията. И признавам, че съм много разтревожена за бъдещето. Катаклизмът е пред вратите ни, а в момента не съществува нито един успешен модел за предпазването от него.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами защото има ресурси за 10 000 000 000 души!? Твоята паника звучи перифразирано така: Ние имаме само 2 ръце, но е време да започнем да се притесняваме, че могат да станат 3 или 4. А за мен има проблем само ако вече не са 2. Факта, че говорим за няколко милиарда аванс не е ли успокояващ? А може би ще ни е по-спокойно, ако се върнем на популация от 2 милиона примерно? Факта, че населението на планетата се увеличава само показва, че има благоприятни условия за това. Нашите деди са се борили тъкмо за това. Това е идеята на фермерството, животновъдството, видовата селекция, промишлеността, разделението на труда, строителството, медицината... Би било нелепо при тези условия хората да не искат деца.

"Фактът" не е никак успокояващ. В действително сме на предела. Нямаме аванс, напротив. Вече ползваме резервната гума.

Признаците, че сме минали поносимия лимит са на лице по цялата планета. Освен всичко останало нарушеният баланс на поносимост взима своите жертви и на псхическо ниво.

Соц-утопията, че може да има за всеки, че можем да живеем като птички и пчелички, още в края на 80-те започна да показва несъстоятелността си.

Създадоха се драматични човешки колонии от типа на 17 милионни градове. Това е неестествено състояние за вида ни, въпреки убеждаването ни в противното. Ние вече сме си противни, зарити сме в боклук, консумираме безогледно, изчерпваме всеки шанс на планетата да функционира нормално. А това никак не е добра тенденция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може изобщо да няма други планети или луни,подходящи за масова колонизация.Това ни е голямия проблем за далечното бъдеще според мен.

Не разполагаме с лукса наречен "време".

Това само по себе си дава отговора. И да има, и да няма все тая.

Ние така или иначе не разполагаме с времето за това.

Разбирай: нашите деца са обречени ако продължава така защото не сме от привилегированите класи. А към тези проблеми човек трябва да подхожда първо егоистично, за да има шанс да се спаси, защото личният егоизъм обединен с всеки друг егоизъм би следвало да канализира системата (всеки до последното циганче на планетата, бяха споменати и те, трябва да участва в балансирането и то фанатично). Колкото и егоистично да звучи това :frusty2:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам аз едни предчувствия, че всичкото това което ни го сервират за проблем, всъщност не е проблем. Май цялото говорене колко лошо е презаселването е нещо подобно на емисиите въглероден двуокис или озоновата дупка. Взема се един тревожен факт с неясен произход и неясно бъдеще и се раздухва до Бога. Целта е една-КОНТРОЛ. Контрол по комунистически, по либерастки. Когато на една държава и сложиш намордника колко да произвежда е добре, но още по добре е, ако и сложиш и ограничение колко да е населението. Виждаме в България какво става, няма млади хора, възрастните си искат пенсиите (и съвсем резонно). И какво правим сега? Ами обръщаме се към една определена етническа група която ражда по много, но за сметка на това е силно маргинализирана. Да де, но твърде голяма част от тези маргинали не желаят да работят, а предпочитат да получават помощи за безработни и децки.

Това довежда държавата до ръбът и е много по лесно да бъде контролирана. И това не е само в България, а в целия свят.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами то всичко е просто от едно - от пуст човешки егоизъм.

Да се оправят нещата означава човечеството малко да прогресира в главата.

Ако прогресира - добре, ако не прогресира - природата ще си отдъхне от нас.

Драма не виждам. Днес земята я населяват 1% от всички видове, които са я населявали през цялата й история.

Около мен хората всичките с нови телефони, с нови компютри, с нови парцалки от моловете.

Някои от студентите имат по един епъл компютър, за да му се радват и имат по един обикновен компютър, на който да си вършат работата.

С едното око гледат в единия, с другото око гледат в другия. Тия компютри са ресурс, който след 5 години ще е на боклука.

...

Ясно е, че днес всичко се прави да издържа по 1-2-3 години и после на боклука. Айпадите и те. Аз в нас имам или нови предмети на възраст около година или предмети на над 10-15 години. Нещо предметите между 2 и 10 години ми се губят. Що така? Ми щото няма нищо оцеляло. Щото народът е алчен. Това е. Самозабравили са се. И в един момент ще видим приказката "лаком гъз кръв сере" в действие. Ще плачат. Ще плааааачат за изминалите дни на благоденствие (то и едно благоденствие, да си купиш нов айпад - голямата работа).

...

Не може фокусът на съществуването ти да е изместен изцяло върху материалното в този свят и да очакваш от тях да те направят щастлив.

Телефонът ти не може да те направи щастлив.

Телевизорът не може да те направи щастлив.

Това не са ценности. Това са предмети. И те са просто едно средство.

Обаче ние днес средствата сме превърнали в цел.

...

Това с колонизирането на други планети... ние Земята бастисахме, ся и други планети да ходим да бастисаме... каква е разликата между нас и микробите??? И те така. Докопат някое свежо девствено тяло и после го вкарат в гроба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам аз едни предчувствия, че всичкото това което ни го сервират за проблем, всъщност не е проблем. Май цялото говорене колко лошо е презаселването е нещо подобно на емисиите въглероден двуокис или озоновата дупка. Взема се един тревожен факт с неясен произход и неясно бъдеще и се раздухва до Бога. Целта е една-КОНТРОЛ. Контрол по комунистически, по либерастки. Когато на една държава и сложиш намордника колко да произвежда е добре, но още по добре е, ако и сложиш и ограничение колко да е населението. Виждаме в България какво става, няма млади хора, възрастните си искат пенсиите (и съвсем резонно). И какво правим сега? Ами обръщаме се към една определена етническа група която ражда по много, но за сметка на това е силно маргинализирана. Да де, но твърде голяма част от тези маргинали не желаят да работят, а предпочитат да получават помощи за безработни и децки.

Това довежда държавата до ръбът и е много по лесно да бъде контролирана. И това не е само в България, а в целия свят.

Фружин, спомням си:

Псевдонаука е "Британски учени доказаха". И следват безумия. ...

Не вземай медиите за представители на науката. Те са си медии и си имат ... своите кусури.

Ако те интересува затоплянето или озоновата дупка, сядаш и четеш. Четеш едната теза, няколко автора, другата теза - няколко автора. И накрая - имаш някаква що-годе реалистична представа. И евентуално страна по тезите.

Контрола е неизбежен в съвременното общество. И смятам че ще се затяга. Освен ако обществото не се разпадне (в една или друга степен. Тогава... много от нас са преживели не една кризи и трансформации на обществото и са видели липсата на контрол какво означава.

Пък как ще го наречем, това е друг въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...