Отиди на
Форум "Наука"

Пренаселването на света


Recommended Posts

  • Потребител

Емо, учудваш ме с това твое желание. Кой ползва днес пишещи машини. Един евтин нотбук, би свършил чудесна работа. И после принтираш.

Но ако ще е за пишеща машина - механична. Може да те надживее. Верно тежичка, но работи и ако няма ток.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 56
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Е, ти си легнал на клавиатурата, ясен си ми.

Аз щото писах в темата за 1 милион евро, че ако ми ги дадат си купувам пишеща машина и отивам в Куба да топя лапи в солената вода.

Та като гледам темата, да бързам, докато не е станало твърде късно...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Днес земята я населяват 1% от всички видове, които са я населявали през цялата й история.

Но в същото време е факт и че видовото разнообразие в момента е най-богатото от цялото съществуване на планетата! Това показва как еволюцията в пътя на колонизирането е усъвършенствала способностите на организмите да живеят и се множат. А ние, вие де, съзряхте в това проблем, защото се отнася и за човечеството.

Факт е, че естествения подбор при хората е сведен до нулата. Пазим си и мършата, даже помагаме на изчезващи, разбирай непригодни, форми на живот също да живеят, което може да звучи хуманно, но е същевременно неестествено (неприродосъобразно е натоварено с друг смисъл в българския език). И когато климата и животинския свят са изтребили 99% от видовото разнообразие, за да остане този 1%, това приемаме за естествен ход на нещата, но човешката намеса не приемаме така. Ами нали неандерталците са го отнесли от конкуренцията с други хомо, нали знайни и незнайни брънки от собствената ни еволюция са изчезнали, за да се получи нещо пригодно да се множи до степен цикличните апокалипсиси да не го заличат от Земята? И разбира се, че сме като бълхи и пием колкото можем повече от ресурсите до които се докопаме. Но това важи за всеки един вид на планетата. Останалите жадни са тези 99%, за които знаем само от фосилите. Не бива да се самообвиняваме за това, че сме пригодни на демографски бум, за това, че сме доминиращ вид, какъв е тоя мазохизъм? Можело да се роди 10 000 001-я човек. Ами тогава условията за него няма да са така благоприятни и той ще се задоволи само с 2-3 деца, колкото биха запазили същата численост на населението.

Подминато обаче беше това, което написах - само с водорасли може да се изхрани цялото човечество. Най-голямата растителна градина, покрила по-голямата част от планетата, самовъзобновима и не изискваща никакви грижи по копане, торене и прочие, дори не е на трапезата ни. Никой растителен или животински вид не се е размножавал подложен на стреса, какво ще стане ако прехвърли някаква граница от милиард, трилион или др. Не е настъпил апокалипсис, нито за него, нито за останалия живот на планетата. И ако има някакъв проблем, то той е чисто психологически. Хората не искат да знаят, че в Северна Африка ако родиш 10 деца повечето ще умрат от глад и болести. Хората не искат да са подложени на естествен подбор, а тъкмо това е егоистичното. Хората искат да си съчиняват изкуствен подбор, да избират партньори по критерии нямащи отношение към здравето да речем, а към стандарта на живот; да избират колко да раждат, сякаш това, че сме едно голямо изключение за това кога да раждат не е достатъчно за да охарактеризира охолството на което сме подложени; да няма бедни, да няма протегнати ръце, за да не разваля настроението ни от морални неудобства. И както писах - чист егоизъм. Проблем няма. Проблема сме ние, че няма как да сме доволни, че даже в оползотворяването на ресурсите за живот виждаме проблем. И в същото време това е двигателя направил ни доминиращ вид. Някак е иронично - интелекта, който ни е направил господар на планетата ни измъчва за това, че тя е наш роб...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

айде и аз ще се впусна леко в темата.. Първия и главен въпрос, който си задавам е защо сме пренаселени. До края на 1950 сме били с около 8х пъти по-малко население на Земята от сегашното. Което ще рече ако сега сме 7-8 милиарда то преди 60 години сме били под 1 милиард. Защо се получило такова рязко увеличаване в такъв кратък срок? Еми причината е много проста и в едно клипче беше обяснено много добре. Да речем, че някое животно роди 6 малки. Но от тях няма да оцелеят всичките, защото просто майката или родителите няма как да се погрижат за всичките. Следователно ще оцелеят 2. Докато при хората, ако на една майка и се родят 5 деца за тях ще има кой да се погрижи. Те ще оцелеят. Ясли, детски градини, детегледачки, роднини бол външни хора и начини да им се отдаде нужното внимание и подкрепа, храна, подслон. Някой по-горе беше писал, че сега това как черпим ресурси от природата ще ни се възвърне многократно и тва е факт. Човешкият егоизъм и стремежът му да улесни живота си нямат граници.

Всичко, което мога да кажа сега е да се наслаждавате сега на живота и да не мислите над нещата, върху които нямате контрол :harhar: .Live in the moment and enjoy the life! Това малко е бягане от проблема, ама кво да се прави дамз..

-Cheers

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна версия по темата.

"...Сякаш нещо не бе наред с кожата и лицето на тоя Сири; изведнъж разбрах, че беше напудрен и с начервени устни. Ноктите му бяха полирани и имаха бадемовидна форма.

— Не знам откъде да започна — прехапа той горната си устна и след като ни погледна, се намръщи: — Нещата толкова са се променили, откакто бях дете. Сега съм на двайсет и три години, тъй че, когато вие сте заминавали за Алеф, дори не съм бил роден… Е, като за начало искам да ви попитам колко от вас са хомосексуалисти? — Никой. — Това изобщо не ме учудва. Аз обаче съм — без майтап? — както и около една трета от населението на Европа и Северна Америка. В Индия и Близкия изток бройката е дори още по-внушителна. По-малко са хомосексуалистите в Южна Америка и в Китай. Повечето правителства насърчават хомосексуализма — ООН официално е неутрална — поощряват го най-вече, защото той е един от сигурните начини за намаляване на раждаемостта.

Това ми се видя само като благовиден предлог. В армията ти вземат проба от спермата, замразяват я и сетне ти правят васектомия. Напълно надеждно.

Още докато учех, мнозина от хомосексуалистите в студентското градче използваха същия довод. Може и да са имали основание. Бях очаквал населението на Земята да е много повече от девет милиарда.

— Когато ми казаха на Земята, че ще говоря пред вас, направих известно проучване, главно попрочетох стари списания и информационни аписи. Много от нещата, за които сте имали опасения, изобщо не са се случили. Гладът например. Дори и без да използваме цялата обработваема земя и моретата, успяваме да изхраним всички и можем да поемем двойно по-голямо население. Това се дължи на хранителните технологии и на справедливото разпределение на калориите — когато вие сте напускали Земята, милиони хора бавно са умирали от глад. Безпокоели сте се и от престъпността. Прочетох, че човек не можел да се разхожда по улиците на Ню Йорк, Лондон или Хонконг без охрана. Но тъй като всички сега са по-образовани и грижата за човека е нарастнала, успехите на психометрията ни позволяват да забележим потенциалния престъпник още на шестгодишна възраст и да го подложим на коригираща терапия. В резултат на което от двайсет години насам сериозната престъпност е в упадък. Навярно в момента се извършват по-малко тежки престъпления в целия свят, отколкото са ставали по ваше време в един голям…

— Всичко това е прекрасно — намеси се грубо генералът, намеквайки, че изобщо не бе така, — но то не съвпада напълно със слуховете, които достигнаха до мен. Какво наричате „тежки престъпления“? Ами останалите?

— О, това са убийства, грабежи, изнасилвания; тежките престъпления срещу личността рязко са намалели. Престъпленията срещу собствеността — дребни кражби, вандализъм, незаконно жителство — всички те продължават да съ…

— Какво, по дяволите, означава „незаконно жителство“?

Сержант Сири се поколеба и сетне рече превзето:

— Човек няма правото да лишава другите от жизнено пространство, като незаконно придобива собственост.

Александров вдигна ръка.

— Да не би да искате да кажете, че вече не съществуват такива понятия като частна собственост?

— Разбира се, че съществува частна собственост… Аз самият притежавах собствена стая, преди да ме мобилизират. — Кой знае защо тази тема го посмути. Носи табута? — Но има известни ограничения.

Обади се Лутули:

— Как постъпвате с престъпниците? Имам предвид с извършилите тежки престъпления. Още ли промиват мозъците на убийците?

Сержантът почувства видимо облекчение от смяната на темата.

— О, не. Това се смята за твърде примитивно. Варварщина. Имплантираме им чрез матрица самосъзнанието на нова, здрава личност и обществото ги приема без предразсъдъци. Много удачен способ.

— Има ли арести, затвори? — попита Юкава.

— Предполагам, че един център за корекции може да бъде назован арест. Докато не бъдат излекувани и пуснати, хората биват задържани там против волята им. Но може да се каже, че причината да попаднат там е именно деформация на волята им.

Нямах намерение да заживея като престъпник, затова го запитах за онова, което ме безпокоеше най-силно:

— Генералът каза, че повече от половината население живее от помощи за безработни; и че нямало да можем да си намерим работа.

— Не знам това понятие — „помощи за безработни“. Разбирам, че имате предвид субсидираната от правителството безработица. Вярно е,
правителството се грижи за повече от половината от нас — никога нямаше да си намеря работа, ако не бях мобилизиран. Бях композитор. Не разбирате ли, че хроничната безработица има две страни? Светът и войната могат да бъдат обезпечени безпроблемно от милиард, най-много два милиарда души. Това не означава, че останалите трябва да седят със скръстени ръце. Всеки гражданин има правото на осемнайсет години безплатно образование, четиринайсет от тях са задължителни. Това, както и свободата да не бъдеш зает постоянно с препитанието си, са причината за процъфтяването на науката и творчеството в мащаби, непознати в човешката история — днес има повече художници и писатели, отколкото са живели през двете хиляди години от християнската епоха! И техните произведения достигат до най-широката и образована публика, която някога е съществувала.

Това бе нещо, върху което си заслужаваше човек да се позамисли. Раби вдигна ръка.

— Създали ли сте вече някой Шекспир? Или Микеланджело? Количеството още не е всичко.

Сири махна провисналия кичур коса от очите си с подчертано женствен жест.

— Въпросът ви не е коректен. Само бъдещите поколения могат да правят сравнения от подобен род... "

Джо Холдеман, "Вечната война" (носител на Небюла и Хюго). Днес едва ли вече се пишат такива книги. Не е... удобно и политкоретно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С две думи, очаквай геноцид. Като този в Руанда или Конго. Жертва на такива геноциди ще станат милиони, ако не и десетки милиони.

Точно така Фружине, това е бъдещето. Дните на демокрацията и либерализма са преброени, защото вече са пречка за развитието. Рано или късно ще има Трета световно война, ще има революции, кървави диктатури и реки от кръв. Това е единственият начин да се регулира числеността на човешката популация. Доста е гаден, но няма начин да се измисли нещо по-добро. Хубавото е че който оцелее след месомелачката ще има шанс да живее по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така Фружине, това е бъдещето. Дните на демокрацията и либерализма са преброени, защото вече са пречка за развитието. Рано или късно ще има Трета световно война, ще има революции, кървави диктатури и реки от кръв. Това е единственият начин да се регулира числеността на човешката популация. Доста е гаден, но няма начин да се измисли нещо по-добро. Хубавото е че който оцелее след месомелачката ще има шанс да живее по-добре.

Не смесвай левичарската леберастия и толерастията с истинската демокрацията и истинския либерализъм. Последните две понятия, за разлика от първите две не са лишени от здрав разум, т.е не им е чужда разумната и интелигентна регулация (включително и ограничаване), за да не стигнем до естественото малтусианство за обществено безумните.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...